Yeni çipli kimlikler ne kadar güvenli?

Nüfus Cüzdanları yerine kullanmaya başladığımız Yeni Çipli Kimlik kartları hayatımıza bir çok yeni uygulamayı da dahil etmiş durumda. Bir çok işlemde e devlet sistemini de uygulamaya sokan ve diğer e devlet sistemleri ile entegre olan çipli kimlik kartları ne kadar güvenli.

Herhangi bir işlemi yaparken güvenlik açısından sıkıntılar yaşayabilir miyiz? Bu yazımızda bu soruların cevabını aktarmaya çalışacağız.

 

Yeni Çipli Kimlik Kartları Ne Kadar Güvenli?

2019 yılında dağıtımına hızlı bir şekilde devam edilen yeni çipli kimlik kartları, güvenlik açısından birçok kişiyi tedirgin ediyor diyebilir miyiz? Bence hayır..  

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden edindiğimiz bilgilere ve yapılan diğer açıklamalara bakıldığında söz konusu çipli kimlik kartlarının oldukça güvenli olduğu söylenmektedir. TUBİTAK tarafından projesi geliştirilen ve güvenlik sistemi açısından birçok korumayla donatılan söz konusu kartlar, özel DNA’ya sahipken bunun yanı sıra her kişide farklı olarak bulunan mürekkeplere, mikro ve nano yazılar, farlı şifreli grafikler ve elektronik açıdan ciddi derecede güvenlik sistemi içerecek diyebiliriz.

 

Yüzde Yüz Oranında Güvenlikli Çipli Kimlik Kartları

%100 güvenliği sağlanmaya çalışılan bu kartların ise güvenlik bakımından açıklanmayan detayları da bulunmaktadır. Bu detayların açıklanmaması nedeniyle güvenlik konusunda işi sıkı tuttuklarını söylemek mümkün. Yerli mühendislik olan söz konusu kartların, kapalı ve açık olarak bulunan önlemler sayesinde ise kopyalanmasının herhangi bir ihtimal dahili doğrultusunda olmadığını söyleyebiliriz.

 

Yeni Çipli Kimlik Kartları İçeriği

TCKK, gelişmekte olan dünya teknolojilerine ayak uydurabilmek amacıyla ve söz konusu yeni çipli kimlik kartları içeriği bakımından bulundurmuş olduğu kimlik doğrulama yetenekleri sayesinde bir çok fayda sağlamaktadır.

Kullanım alanları bakımından tasarımı sayesinde temaslı ve temassız olarak bir çip özelliğine sahiptir. Yani söz konusu kartlar temaslı ve temassız olarak iki şekilde kullanılabilmektedir. Söz konusu çipli kimlik kartlarına sahip olan kişilerin, kimlik ve biyometrik bilgilerinin geniş güvenlik önlemleri ile korumaktadır.

Sponsorlu bağlantılar

 

Öte yandan TÜBİTAK tarafından üretilen ve geliştirilen bu kimlik kartları, uluslar arası standartlara uygun, uyumluluk esaslarına dayalı ve güvenlik kriterlerine sahip olarak kişilere sunulmaktadır.

Kişisel kimlik verilerinizin ulusal ve uluslar arası olarak birçok platformda güvenliğinizi sağlamak amacıyla yapılan milli işletim sistemi ise tüm güvenlik testlerinden tam puan almıştır. TCKK’ları elektronik ve görsel anlamda çeşitli güvenlik faktörlerini de beraberinde barındırmaktadır. Bu verilere, TÜBİTAK UEKAE tarafından hazırlanan kriptolar sayesinde dışarıdan erişim sağlanması konusunda herhangi bir erişim imkanı sağlanmamış ve bu yeni çipli kimlik kartlarının dışarıdan kopyalanması ya da benzerinin yapılması olanaksız bir hal almıştır. Bu nedenle yeni çipli kimlik kartları ne kadar güvenli? Sorusuna cevap olarak; %100 cevabı verilebilmektedir.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.