Yeni Kimlik Randevu Alma ve Sorgulama

Yeni kimlik randevu alma işlemleri için aşağıdaki adımları takip ediniz.  Kimlik yenileme ve nüfus müdürlüğü randevu işlemleri için HES kodunuzu muhakkak yanınızda hazır etmeniz gereklidir. Telefonla kimlik randevu numarası üzerinden işlem yapmak arayacağınız numaraları da aşağıda paylaştık.  

Yeni Kimlik Randevu Alma

1. Adım: 

Kimlik yenileme randevu işlemini internetten almak için hemen aşağıda linkini verdiğimiz sayfayı ziyaret ediniz. Bu sayfanın dışında başka hiçbir sayfa üzerinden randevu verilmemektedir. Bütün Türkiye için tek bu sayfa üzerinden randevu alabilirsiniz.  

https://randevu.nvi.gov.tr/

2. Adım : Aşağıdaki metni okuduktan sonra Kabul Ediyorum seçeneğine tıklamanız gereklidir. 

3. Adım : Kendinize ait bilgileri aşağıda gözüken forma doldurduktan sonra Devam Et'e basınız. 

4. Adım : Randevu alacağınız il ve ilçeyi seçiniz. Tarihi diğer aşamalarda seçeceksiniz. 

5. Adım : Randevu alacağınız aile bireyleri çıkacaktır. Dilerseniz sadece kendiniz için dilerseniz de istediğiniz aile bireyleriniz için randevu alabilirsiniz. 

6. Adım : Seçtiğiniz her bir aile bireyi için HES kodunu girmeniz gereklidir. Buna dair ekran görüntüsü hemen aşağıdadır. HES kodunu e Devletinizden hemen alabilirsiniz.

Kimlik Randevu Numarası

Kimlik randevu numarası bütün Türkiye için sadece 199'dur.  Telefonla randevu almak için Nüfus Müdürlüklerini aramanıza gerek yok. Bütün Türkiye için sadece bu numarayı aramanız yeterlidir. 

Kimlik Randevu Sorgulama

Kimlik Randevu Sorgulama işlemi için hemen aşağıda yer alan sayfayı ziyaret etmeniz gereklidir. 

https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/index  

 

Randevu aldığınız resmi sitenin "Randevu Durumu" bölümüne tıklayınız ve gelen formu doğru bir şekilde doldurunuz. Bu formda kimlik bilgileriniz vardır. Daha önceden bir randevu alıp almadığınızı sorgulamak için kullanabilirsiniz. Randevu tarihini değiştirmek için "Revize Et" seçeneğini işaretleyiniz. Yani iptal edip, yeniden randevu almanıza gerek yoktur. 

  • Bu randevuyu iptal edebilir,
  • Dilerseniz tarihini değiştirebilirsiniz. 

Kimlik Yenileme Randevusunu Nereden Alacağım?

Daha önceden kimlik kartı alan kişiler herhangi bir gerekçe ile Kimlik yenileme randevusunu almak için yukarıda belirttiğimiz adımları takip ederken 1. sırada belirttiğimiz T.C. Kimlik Kartı seçeneğini seçmesi gereklidir. 

Nüfus Cüzdanı Kimlik Değiştirme Randevusu

Kimlik değiştirme randevusu yada nüfus cüzdanı randevusu içinde yukarıdaki adımları takip ederken T.C. Kimlik Kartı seçeneğini seçmeniz gereklidir. 

Kimlik Randevu Nasıl İptal Edilir? 

Kimlik randevu iptal işlemi için Nüfus Müdürlüğünün randevu sayfasının ana sayfasının altında yer alan kırmızı renkle yazılı "Randevumu İptal Etmek İstiyorum" seçeneğine tıklamanız gereklidir. 

Kimlik Randevu İptal Edilmezse Ne Olur?

Başvuruya gidemeyecekseniz eğer randevu saatinize 30 dakika kala iptal işlemini yapmanız gereklidir. Kimlik randevu iptal edilmezse eğer aynı gün içinde tekrar randevu alamazsınız.  

Kimlik Ücretleri 

  • Nüfus Cüzdanı Yerine Yeni Kimlik : 83 TL
  • Eski Nüfus Cüzdanı Kayıp ve Çalıntı : 83 TL
  • Yeni T.C. Kimlik Kartı Kayıp veya Çalıntı: 166 TL 
  • Evlilik ve Boşanma : 83 TL
  • Yeni Doğan Bebekler: Ücretsiz. Ancak 1 ayı geçerseniz 83 TL

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-ucreti-anlasmali-bankalar.html 

https://yeni-kimlik.com/kimlik-ucreti-ziraat-bankasi-atm-den-yatirma.html 

Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Nüfus Cüzdanınız yada başka bir resmi kimliğiniz,
  • Harç ücretini yatırmanız gereklidir. Makbuz şart değil. Ancak sistemde olası sıkıntılar için makbuzu yanınızda götürünüz. 
  • Biyometrik fotoğraf sadece 1 adet. 

Sonuç: Bu yazımızda yeni kimlik randevu alma işlemlerinde getirilen yenilikleri anlattık. Nüfus müdürlüğü randevu işlemleri için HES kodunuzu muhakkak yanınızda hazır etmeniz gereklidir. Telefonla kimlik randevu numarası bütün Türkiye için 199'dur.