2020 YENİ KİMLİK ONLİNE RANDEVU ALMA | NVİ E-KİMLİK RANDEVU

Duyuru : 2020 yılında Kimliklerini yenileyecek olanlar yada Nüfus Cüzdanlarını T.C. Kimlik Kartı ile değiştirecek olanlar kimlik randevusu almadan Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabilir. Ancak İlçe Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluktan dolayı uzun süre beklememek için RANDEVU almadan gitmemenizi önemle tavsiye ediyoruz. 

COVİD -19 NEDENİYLE ACİL DUYURU?

Covid 19 salgını  nedeniyle randevu süreçleri uzamaktadır. Bu sebepten dolayı istediğiniz gün için randevu alamayabilirsiniz.  Bunun en büyük sebebi yapılan işle sayısısı azaltılmasıdır. Aşağıda yer alan yazımızı lütfen dikkatlice  okuyunuz. 

KİMLİK (NÜFUS) RANDEVU NASIL ALACAĞIM?

 • 1-  İnternet üzerinden Nüfus Genel Müdürlüğünün Resmi randevu sayfası üzerinden,
 • 2-  ALO 199 Çağrı hattını arayarak randevu alabilirsiniz.  

İNTERNETTEN KİMLİK RANDEVU OLUŞTUR

İnternet üzerinden bütün Türkiye için aşağıda linkini verdiğimiz sadece tek bir sayfa üzerinden nüfus randevusu alınmaktadır. 

KİMLİK RANDEVU SAYFASI   (NVİ'nin Resmi Randevu Sayfasına Gider)  

 

 

 

ADIM ADIM NÜFUS RANDEVU İŞLEMLERİ

 • 1. Adım :  Yukarıda linkini verdiğimiz resmi randevu sayfasını ziyaret ediniz. 
 • 2. Adım :  3 farklı randevu seçeneği var. Size uygun olan seçeneği seçiniz. Ardından karşınıza çıkacak olan BİLGİ NOTU bölümünü dikkatlice okuyunuz ve "Kabul Ediyorum" seçeneğini tıklayınız. 
 • 3. Adım :  Karşınıza çıkan bilgi formunu dikkatlice doldurunuz ve "Devam Et" seçeneğine tıklayınız. 
 • 4. Adım : Devam Et seçeneğine işaretledikten sonra hangi İlden randevu almak istediğiniz sorulacak. Önce İl Seçimi, ardından İlçe seçimini yapınız. 
 • 5. Adım : Bir sonraki aşamada çıkan ekranda bütün aile bireyleriniz sıralanacak (Anne - Baba - Eş - Çocuklar)  Bu kişilerden dilerseniz sadece kendiniz için dilerseniz listede seçeceğiniz aile bireyleriniz için de randevu alabilirsiniz.
 • 6. Adım : Kendiniz yada aile bireylerini seçtikten sonra hangi tarihte randevu almak istediğiniz sorulacak. 
 • Son Adım : İşleminizi onaylamanız istenecektir. Dilerseniz telefon numaranıza gelen kod ile dilerseniz e posta adresinize gelen kod ile randevunuzu onaylayabilirsiniz. 

 

KİMLİK RANDEVUSU ALAMIYORUM SİSTEM ÇALIŞMIYOR?

 • İnternet çekim gücünüz:  Randevu işlemi yaparken özellikle mobil internetinizin çektiğinden emin olunuz. 
 • Sistemde anlık yaşanan yoğunluk: Bu durumda randevu almak için devam etmenizi tavsiye ederiz. Günün sakin saatlerini tercih ediniz. 
 • Bilgi formunu doldururken kimlik bilgileriniz olan ADI - SOYADI - T.C. KİMLİK NO 'da ve GÜVENLİK KODUNDA yanlış yazım hatası yapılması. 

 Örneğin: Ahmet olan isminizi yazarken bilgi formunda isminizin sonunda fazladan bir boşluk bırakırsanız sistem kimlik bilgilerinizin doğruluğunu onaylamaz.

NOT: İnternetten randevu almak için hemen yukarıda yer alan resmi randevu sayfasına giden linki tıklayınız. Yukarıda ki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır. Randevu almak istediğiniz bölümü tıklayarak devam ediniz. Ancak dilerseniz de Alo 199 çağrı hattını arayarak randevu alabilirsiniz. Bu çağrı hattı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve arama ücretleri hakkında bilgi almak için "ALO 199 Kimlik Randevu İşlemi" sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

AYNI GÜN EHLİYET VE PASAPORT RANDEVUSU DA ALABİLİRSİNİZ?

Nüfus Cüzdanı işlemleri için başvuru yaptığınızda aynı anda ehliyet işlemlerinizi de yapmayı unutmayınız. Bu konuda bilgi edinmek için "Ehliyet Yenileme İşlemleri" konulu yazıyı inceleyiniz. 

KİMLİK RANDEVUMA GİTMEZSEM NE OLUR?

Nüfus Müdürlüğünden almış olduğunuz herhangi bir randevuya gitmediğiniz taktirde sistem 2 ay boyunca yeniden randevu almanızı engelleyecektir. Bu durumda aldığınız randevuyu randevu tarihinden en az 2 gün önce iptal etmeniz şarttır.  

KİMLİK RANDEVU İPTAL ETME, DEĞİŞTİRME VE TAKİBİ 

Randevu aldığınız resmi sitenin "Randevu Durumu" bölümüne tıklayınız ve gelen formu doğru bir şekilde doldurunuz. Bu formda kimlik bilgileriniz vardır. Daha önceden bir randevu alıp almadığınızı sorgulamak için kullanabilirsiniz.

 • Bu randevuyu iptal edebilir,
 • Dilerseniz tarihini değiştirebilirsiniz. 

NOT: Randevu tarihini değiştirmek için "Revize Et" seçeneğini işaretleyiniz. Yani iptal edip, yeniden randevu almanıza gerek yoktur. 

 

 

 

KİMLİK RANDEVU TARİHİNDEN ÖNCE BELGELERİNİZİ HAZIRLAYINIZ!

 • Nüfus cüzdanınızı T.C. Kimlik Kartı ile değiştirmek için eski Nüfus Cüzdanınız (kaydeden kişiler diğer resmi kimliklerini de ibraz edebilir), biyometrif bir adet fotoğraf ile harç ödeme makbuzu götürmelidir.
 • Kayıp/ çalıntı, boşanma yada evlenme, yeni doğan bebeklerinize kimlik çıkarma gibi durumlarda gerekli belgeler için "Kimlik Çıkarma Belgeleri" sayfasını inceleyebilirsiniz. Ayrıca diğer kimlik işlemleri ile ilgili özel rehber yazılarımıza ait linkler bu sayfanın altındadır.
 • Kimlik ücretini muhakkak başvuruya gelirken yatırmış olmanız gereklidir. Nüfus Müdürlüğünde ödeme alınmamaktadır. 
© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.