Yeni kimlikler için en son başvuru tarihi ne zaman?

2019 yılına girmeye çok az bir zamanın kaldığı bu günlerde T.C. Kimlik Kartlarının dağıtılmasına yoğun bir şekilde devam edilmekle birikte, sosyal medyada bazı asılsız haber paylaşımı yapan haber sitelerinde dağıtım sürecinin bittiğine dair yada 2019 yılında son bulacağına dair asılsız bir çok haber dolaşmaktadır. Söz konusu durum hakkında resmi kurumlardan yapılan açıklamalar aşağıdaki gibidir: 

Yeni Kimlik (Çipli Kimlik) 2019 Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Malumunuz olduğu üzere Nüfus Cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarının dağıtımına 2017 yılında başlanılmış olup, ilk aşamada dağıtım sürecinin 31 Aralık 2020 yılına kadar devam edeceği ifade edilmişti. 2018 yılı içinde dolaşan bazı asılsız haberler üzerine Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada dağıtım sürecinin 2023 yılına kadar uzatılabileceği ifade edilmişti. Mevcut açıklamada ayrıca aşağıdaki hususlar diler getirilmiştir:

  • Şuan kullanılan Nüfus Cüzdanlarının geçerliliğinin ne zaman biteceğine dair herhangi bir yasal düzenleme söz konusu değildir. 
  • Bu kapsamda şuan eski kimliğini değiştirmeyip, hala Nüfus Cüzdanlarını kullanan Vatandaşların Nüfus Cüzdanları süresiz olarak geçerli olduğu belirtilmiştir. 
  • Aynı açıklamada Vatandaşların sağduyulu davranması gerektiği ve asılsız haberlere asla itimat etmemeleri gerektiği belirtilmişti. 

Bu durumda eski kimliklerini değiştirmeyen Vatandaşların Nüfus Cüzdanlarının hala geçerli olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte Çipli Kimlik Kartlarının dağıtımının son bulacağına dair yasal bir düzenlemenin de olmadığı anlaşılmaktadır. 

Ayrıca dağıtım sürecinin ne zaman biteceğine dair karar çıkması durumunda bunun için önce yasal düzenlemenin olacağını ve resmi kanaldan bu durumun duyurulağacağı anlaşılmaktadır.  

Şuan ki tabloda Nüfus Cüzdanlarının T.C Kimlik Kartları ile değiştirilmesi süreci 2019 ve 2020 yılında da devam edecektir. 2023 yılına kadar uzatılması hususu henüz netlik kazanmamakla birlikte yapılan açıklamalarda uzatılabiliceği anlaşılmıştır.  

BAŞVURU TARİHLERİ BİTTİKTEN SONRA BAŞVURMANIZ DURUMUNDA NE OLUR?

Nüfus Cüzdanlarınızı Yeni Kimlikler ile değiştirirken değerli kağıt bedeli olarak küçük bir meblağ ödenmektedir (2019 yılı için 22,50 TL). Bu ücret normal kimlik değişim bedelinden düşüktür. Başvuru süreci bittikten sonra başvurmanız halinde Devletimizin indirimli olarak sunduğu kimlik değişim hakkınızı yitirmiş olacaksınız. 

Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi başvuru tarihinin ne zaman biteceğine dair yasal bir düzenleme şuan için söz konusu değil. Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada da zaten bu sürenin 2023 yılına kadar uzatılabileceği ifade edilmiştir. Dolayısı ile dağıtım sürecinin bitmesi halinde bu durum resmi kanallardan zaten duyurulacaktır. Bu durumda da zaten Yeni-Kimlik, Hurriyet, Milliyet, Haber 7 gibi büyük basın kuruluşlarından bu durum hakkında zaten gerekli duyuru yapılacaktır. 

Sponsorlu bağlantılar

 

YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIM?

Nüfus cüzdanınızı yen kimlik kartı ile değiştirmek için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Bu konuda ikamet sınırı olmadığını ifade etmek isteriz. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Hatta şehir dışında dahi istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

EHLİYET BELGENİZİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN YENİLEMEYİ UNUTMAYINIZ!

T.C. Kimlik Kartları gibi Ehliyet belgeleri de Nüfus Müdürlüğünden değiştirilmektedir. Kimlik belgelerinizi değiştirmek için başvuru yaptığınızda muhakkak aynı güne Ehliyet Randevusu da alınız. Aynı gün içinde randevu da almanız halinde ehliyet yenileme işlemlerini de rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. 

Yorumlar

Ben de degistirmeyecegim çip ne alaka yani hem para ver hem uğraş cok istiyorlarsa yenisini adreslere postalasinlar
Cevap
Kamu kurumlarında (tapu) yeni kimlik istediler mecburen kimlgimi degistirecegim.
Cevap
O ehlıyetlerın cogu gecersız ınsankar yenılmk ıstemıyo
Cevap
Ben degiştirmeyecegim,, Bazı şüphelerim var,, 1.cisi dini bölümünde dinle ilgili açıklama yok. 2.cisi Çips bölümünde sinyal vericisi var,, Yani ben tuvalette sıçarken uydu üzerinden beni takip edecekler. 3.cüsü 45,TL para ödüyorsun. Bu yüzden yeni kimliği sikseler degiştirmem.
Cevap
Tc vatandaşıyım, gurur duyuyorum ancak tc vatandaşı olduğumu belirten bir kart parçasını devletin vermesi gerekirken, parayla satın alıyorum. Devlet güzel ticaret yapıyor. Hem vergi ver hemde vatandaşlık belgesine tonlarca para öde. Yazık.
Cevap
Ben değiştirmeyeceğim ehliyetimi de kimliğimi de zaten son başvuru tarihi belli değil süresiz kullanılabiliyormuş. Yenileyince ne olacak?
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.