Yeni Kimlikler İçin En Son Başvuru Tarihi Ne Zaman Bitiyor?

Nüfus Cüzdanlarının son kullanım tarihi ne zaman?  Yeni Kimlik Belgesi almak için son başvuru tarihi ne zaman? 31 Aralık 2020 tarihinde Nüfus Cüzdanlarının kullanımı bitecek mi? 2021 yılında değişim ücreti ne kadar artacak? Kimliğinizi değiştirmek için acele etmek zorunda mıyım?  

KİMLİK YENİLEME SON TARİHİ NE ZAMAN?

Hemen alt kısımda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesinde - sıkça sorular sorular sayfasında kimlik değiştirme son süresi ile ilgili aşağıdaki ifadeler açıkça yer almaktadır:

Nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır.

Asılsız haberlere itibaren etmeyiniz. Özetle bu durumda:

Nüfus cüzdanlarını - yeni kimlik ile değiştirmeyen vatandaşların nüfus cüzdanlarının hala geçerli olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte Kimlik Kartlarının dağıtımının son bulacağına dair yasal bir düzenlemenin de olmadığı anlaşılmaktadır. 

Ayrıca dağıtım sürecinin ne zaman biteceğine dair karar çıkması durumunda bunun için önce yasal düzenlemenin olacağını ve resmi (Resmi Gazete veya Nvi üzerinden) kanaldan bu durumun duyurulacağı anlaşılmaktadır.  

NÜFUS CÜZDANLARININ SON KULLANIM TARİHİ NE ZAMAN?

Erkeklerde mavi renkli, kadınlarda ise pembe renkli olan eski tip kimlikler hala kullanılmaya devam etmektedir. Malumunuz olduğu üzere 2017 yılından beri artık yeni tip belgelere geçilmiş olup, 2020 yılında da dağıtıma hızla devam ediliyor. 

Ancak yasal düzenlemede eski tip belgenin son kullanım tarihi ile ilgili bir düzenleme yok. Bu durumda Nüfus Cüzdanlarını hala kullanmaya devam edeceğimiz anlaşılıyor. Taki bu konu hakkında yasal yada mevzuat düzenlemesi yapılarak kullanımına tamamen son verilene kadar kullanacağız. 

2021 YILINDA DEĞİŞİM ÜCRETİ NE KADAR ARTACAK?

Ücretin 2021 yılına ne kadar artacağına dair herhangi bir resmi açıklama şuan için yapılmadı. Ancak olağanüstü bir artışın olacağını düşünmüyorum. Vergilere yapılan normal zam gibi bir artış olabilir. Değerli kağıt bedellerine yapılan zam kadar bir artış olabilir. Tahminim 35 TL gibi bir rakam olabilir. 

KİMLİĞİMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN ACELE ETMELİ MİYİM?

Bir an önce değiştirmenizde yarar var. Ayrıca yılın son günlerine bırakmamanızı öneriyoruz. Bunun sebebi her yıl Aralık ayında çok ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Hatta yaz mevsimi başvuru yapmak için en uygun dönemdir diyebiliriz. 

YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIM?

Nüfus cüzdanınızı yen kimlik kartı ile değiştirmek için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Bu konuda ikamet sınırı olmadığını ifade etmek isteriz. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Hatta şehir dışında dahi istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru süreçleri gerekli belgeler hakkında bilgi almak için Yeni Kimlik Başvuru Evrakları sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir. 

EHLİYET BELGENİZİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN YENİLEMEYİ UNUTMAYINIZ!

T.C. Kimlik Kartları gibi Ehliyet belgeleri de Nüfus Müdürlüğünden değiştirilmektedir. Kimlik belgelerinizi değiştirmek için başvuru yaptığınızda muhakkak aynı güne Ehliyet Randevusu da alınız. Aynı gün içinde randevu da almanız halinde ehliyet yenileme işlemlerini de rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.