Yeni kimlikler için en son başvuru tarihi ne zaman?

yeni kimlik en son başvuru tarihi

2019 yılına girmeye çok az bir zamanın kaldığı bu günlerde T.C. Kimlik Kartlarının dağıtılmasına yoğun bir şekilde devam edilmekle birikte, sosyal medyada bazı asılsız haber paylaşımı yapan haber sitelerinde dağıtım sürecinin bittiğine dair yada 2019 yılında son bulacağına dair asılsız bir çok haber dolaşmaktadır. Söz konusu durum hakkında resmi kurumlardan yapılan açıklamalar aşağıdaki gibidir: 

Yeni Kimlik (Çipli Kimlik) 2019 Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Malumunuz olduğu üzere Nüfus Cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarının dağıtımına 2017 yılında başlanılmış olup, ilk aşamada dağıtım sürecinin 31 Aralık 2020 yılına kadar devam edeceği ifade edilmişti. 2018 yılı içinde dolaşan bazı asılsız haberler üzerine Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada dağıtım sürecinin 2023 yılına kadar uzatılabileceği ifade edilmişti. Mevcut açıklamada ayrıca aşağıdaki hususlar diler getirilmiştir:

  • Şuan kullanılan Nüfus Cüzdanlarının geçerliliğinin ne zaman biteceğine dair herhangi bir yasal düzenleme söz konusu değildir. 
  • Bu kapsamda şuan eski kimliğini değiştirmeyip, hala Nüfus Cüzdanlarını kullanan Vatandaşların Nüfus Cüzdanları süresiz olarak geçerli olduğu belirtilmiştir. 
  • Aynı açıklamada Vatandaşların sağduyulu davranması gerektiği ve asılsız haberlere asla itimat etmemeleri gerektiği belirtilmişti. 

Bu durumda eski kimliklerini değiştirmeyen Vatandaşların Nüfus Cüzdanlarının hala geçerli olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte Çipli Kimlik Kartlarının dağıtımının son bulacağına dair yasal bir düzenlemenin de olmadığı anlaşılmaktadır. 

Ayrıca dağıtım sürecinin ne zaman biteceğine dair karar çıkması durumunda bunun için önce yasal düzenlemenin olacağını ve resmi kanaldan bu durumun duyurulağacağı anlaşılmaktadır.  

Şuan ki tabloda Nüfus Cüzdanlarının T.C Kimlik Kartları ile değiştirilmesi süreci 2019 ve 2020 yılında da devam edecektir. 2023 yılına kadar uzatılması hususu henüz netlik kazanmamakla birlikte yapılan açıklamalarda uzatılabiliceği anlaşılmıştır.  

BAŞVURU TARİHLERİ BİTTİKTEN SONRA BAŞVURMANIZ DURUMUNDA NE OLUR?

Nüfus Cüzdanlarınızı Yeni Kimlikler ile değiştirirken değerli kağıt bedeli olarak küçük bir meblağ ödenmektedir (2019 yılı için 22,50 TL). Bu ücret normal kimlik değişim bedelinden düşüktür. Başvuru süreci bittikten sonra başvurmanız halinde Devletimizin indirimli olarak sunduğu kimlik değişim hakkınızı yitirmiş olacaksınız. 

Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi başvuru tarihinin ne zaman biteceğine dair yasal bir düzenleme şuan için söz konusu değil. Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada da zaten bu sürenin 2023 yılına kadar uzatılabileceği ifade edilmiştir. Dolayısı ile dağıtım sürecinin bitmesi halinde bu durum resmi kanallardan zaten duyurulacaktır. Bu durumda da zaten Yeni-Kimlik, Hurriyet, Milliyet, Haber 7 gibi büyük basın kuruluşlarından bu durum hakkında zaten gerekli duyuru yapılacaktır. 

Sponsorlu bağlantılar

 

YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIM?

Nüfus cüzdanınızı yen kimlik kartı ile değiştirmek için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Bu konuda ikamet sınırı olmadığını ifade etmek isteriz. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Hatta şehir dışında dahi istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yapmak için randevu alarak yada randevu almadan doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

YENİ KİMLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ Tıklayınız…

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Başvuru işlemi için sadece biyometrik fotoğraf ve resmi kimlik belgeniz gereklidir. Bunun dışında başka bir belgenin gerekli olmadığını belirtmek isteriz. Ancak gerekli belgeler konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu konuda aşağıda belirttiğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

YENİ KİMLİK İÇİN GEREKLİ BELGELER Tıklayınız…

Bunun dışında kimlik ücretini başvuru aşamasında yatıracaksınız. 2019 yılı kimlik yenileme ücreti 22,50 TL’dir. Diğer kimlik kartı işlemleri için talep edilen ücretleri aşağıda ki yazımızdan okuyabilirisiniz.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR? Tıklayınız…

 

EHLİYET BELGENİZİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN YENİLEMEYİ UNUTMAYINIZ!

T.C. Kimlik Kartları gibi Ehliyet belgeleri de Nüfus Müdürlüğünden değiştirilmektedir. Kimlik belgelerinizi değiştirmek için başvuru yaptığınızda muhakkak aynı güne Ehliyet Randevusu da alınız. Aynı gün içinde randevu da almanız halinde ehliyet yenileme işlemlerini de rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. Ehliyet yenileme işlemleri hakkında bilgi almak için muhakkak "2019 Ehliyet Yenileme İşlemleri" konulu yazıyı inceleyiniz. 

Kaynak : Haber 7

2.8225806451613 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.82 (31 Oylar)

Yorumlar  

Merhabalar, yeni kimlik için son başvuru tarihi ne zaman? 2020 yılı yada 31.12.2019 yılının son tarih olduğu söyleniyor. Bu durumda 2019 yılında kimliğimi değiştirmek zorunda mıyım?
Cevap
Hayır
Cevap
Ben kimliğimi daha yenileyemedim acaba en son yenileme tarihi tm net olarak bi tarih soylermisiniz ltfn
Cevap
Arkadaşlar asılsız haberlere itibar etmeyiniz.bakanlığın açıklamasına göre 2023 kadar eski kimlikler geçerli olacak ve 1 ocak 2019 da cezalı olmayacaktır.yalan haberler.2023 kadar cezası yok
Cevap
Herhangi ceza soz konusu olamaz.Randevuz almak istiyorsun iki ay sonrasina bile dolu diyor.Biz nasil ne sekilde alalım?
Cevap
Her nüfus idaresine başvuru yapılabiliyor. İş potansiyeli düşük noktaları bulursanız işleminiz daha kolay olabilir
Cevap
Kimlik yenilemede son son tarih ne?
Ortalıkta 31 aralık 2018 son tarih, bu tarihe kadar yenilemeyenlere 750 tl cezai işlem uygulanacağına dair söylentiler var. Bilgisi olan var mı?
Cevap
son tarih 1 ocak 2020
Cevap
Ben izmirde yaşıyorum kimlik değişikliği için bankaya yatırılıyo ücreti ben yatırıp nüfus müdürlüğüne gittim ama sıra kalmadığı için randevu aldım ben şuan konyadayım burda yenilemeye karar verdim yalnız ben izmirde ücreti yatırmıştım bankaya burda tekrar ücret ödemem mi gerekiyor
Cevap
Farketmez sonuçta elinizde banka dekontu var
Cevap

Yorum ekle