Yeni kimlikler için en son başvuru tarihi ne zaman?

yeni kimlik en son başvuru tarihi

2018 yılında dağıtılmaya devam edilen Yeni Kimlik Kartlarının dağıtılması ile alakalı basında dolaşan asılsız haberler hakkında İçişleri Bakanlığından yeni bir açıklama yapılmıştır. Bu kapsamda aşağıda yer alan konular açıklığa kavuşmuştur. 

  • Yeni kimlik kartı ücretleri 90 TL mi olacak?
  • Yeni kimlik kartları için son başvuru tarihi ne zaman?
  • Eski nüfus cüzdanları ne zamana kadar geçerli olacak?

 

Sponsorlu bağlantılar

Yeni kimlik kartı son başvuru tarihi ne zaman? 2018 yılında yeni kimlik almak zorunda mıyım? Nüfus cüzdanımı hangi tarihe kadar yenilemek zorundayım?

 

Yeni Kimlik (Çipli Kimlik) 2018 Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Sosyal medyada 2018 yılı için indirimli olarak yeni kimlik kartlarının dağıtımının olmayacağı şeklinde asılsız haberler yer almaya başlamıştır. 2017 yılı başında yeni kimlik kartlarının 2020 yılına kadar dağıtılmaya devam edeceği ve ücretinin sadece değerli kağıt bedeli olacak alınacağı belirtilmişti. 

Ancak son günlerde sosyal medyada bu açıklamanın aksine haberler yayınlanmıştır. 2018 yılının başından itibaren yeni kimlik kartlarının dağıtımında değerli kağıt bedelinin yanında harç ücreti de alınarak ücretin 90 olacağı şeklinde haberler yayınlanmıştır. 

Bu tür açıklamalar tamamen asılsızdır. Yeni kimlik kartlarının dağıtımına indirimli şekilde 2018 devam edileceği gibi 2023 yılına kadar da bu uygulamanın devam edeceği ifade edilmiştir. 

Yeni Kimlik Dağıtımı İle İlgili İlk Açıklama Neydi? 

Nüfus Cüzdanlarının yerine dağıtılmaya başlanan yeni kimlikler ilk dağıtılmaya başlandığı zaman dağıtımın 3 yıl süreciğini ve 2020 yılına kadar devam edeceği belirtilmişti. Ancak yetkili makamlar bu sürenin 2023 yılına kadar devam edebileceğini ifade ettiler. 

 

2018 Yılında Yeni Kimlik Almak Zorunda Mıyım?

Nüfus cüzdanları 2018 yılında da halen geçerliliğini korumaktadır. 

 

2017 yılı içinde yeni kimlik almak zorunda değilsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanları 2020 yılına kadar geçerlidir. Ancak ilerleyen süreçte çipli kimlikleri kullananların sayısı nüfus cüzdanı kullananların sayısını geçecektir.  Dolayısı ile sizlerinde 2020 yılını beklemeden yeni kimliği almanızı tavsiye ederim.

 

YENİ KİMLİK DAĞITIMI HANGİ AŞAMADA?

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarını 2020 yılına kadar alma hakkı olmasına rağmen şimdiden milyonu bulan sayıda insan yeni kimlik kartı başvurusunu yaptı. 2017 sonuna kadar 25 30 milyon insanın çipli kimlik başvurusu yapacağı kesin gibi.

2018 yılı içinde ise bu rakamın 50 milyonu bulacağı tahmin edilmekte.

Dolayısı ile yeni sistem ile entegre olmak için sizlerinde 2020 yılını beklememesini tavsiye etmekteyiz.

 

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE İZDİHAM SÖZ KONUSU

Vatandaşlar tarafından çok yoğun ilgiyle karşılanan çipli kimlik kartlarına başvurular tahminin çok ötesinde. Bu durum Nüfus Müdürlüklerinde çok büyük bir yoğunluğa sebep oldu.

Hatta bir çok merkezde hafta sonlarında ve akşam mesai bitiminde ek mesailer yapılmaya başlandı. Şuan ki durumda Nüfus Müdürlükleri ve personeli yeni kimlik kartları için olağanüstü performans göstermekte elinden geleni yapmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar

 

YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIM?

Nüfus cüzdanınızı yen kimlik kartı ile değiştirmek için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Bu konuda ikamet sınırı olmadığını ifade etmek isteriz. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Hatta şehir dışında dahi istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yapmak için randevu alarak yada randevu almadan doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

YENİ KİMLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ Tıklayınız…

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Başvuru işlemi için sadece biyometrik fotoğraf ve resmi kimlik belgeniz gereklidir. Bunun dışında başka bir belgenin gerekli olmadığını belirtmek isteriz. Ancak gerekli belgeler konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu konuda aşağıda belirttiğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

YENİ KİMLİK İÇİN GEREKLİ BELGELER Tıklayınız…

 

Bunun dışında kimlik ücretini başvuru aşamasında yatıracaksınız. 2017 yılı kimlik yenileme ücreti 16 TL’dir. Diğer kimlik kartı işlemleri için talep edilen ücretleri aşağıda ki yazımızdan okuyabilirisiniz.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR? Tıklayınız…

2.74 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.74 (25 Oylar)