Yeni Kimlikler İçin En Son Başvuru Tarihi Ne Zaman Bitiyor?

Malumunuz olduğu üzere Nüfus Cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarının dağıtımına 2017 yılında başlanılmış olup, ilk aşamada dağıtım sürecinin 31 Aralık 2020 yılına kadar devam edeceği ifade edilmişti. Daha sonra sosyal medya ve basın kuruluşlarında kimliklerin son başvuru tarihinin 2019 yılı olduğu dile getirilmişti. Ancak işin doğrusu şu an için son başvuru tarihi henüz belirlenmemiştir. Kimlik yenileme son tarih nedir? Alt kısımda dile getirilmiştir.

Hemen alt kısımda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesinde - sıkça sorular sorular sayfasında kimlik değiştirme son süresi ile ilgili aşağıdaki ifadeler açıkça yer almaktadır:

Nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır.

Asılsız haberlere itibaren etmeyiniz. Özetle bu durumda:

Nüfus cüzdanlarını - yeni kimlik ile değiştirmeyen vatandaşların nüfus cüzdanlarının hala geçerli olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte Kimlik Kartlarının dağıtımının son bulacağına dair yasal bir düzenlemenin de olmadığı anlaşılmaktadır. 

Ayrıca dağıtım sürecinin ne zaman biteceğine dair karar çıkması durumunda bunun için önce yasal düzenlemenin olacağını ve resmi(Resmi Gazete veya Nvi üzerinden) kanaldan bu durumun duyurulacağı anlaşılmaktadır.  

YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIM?

Nüfus cüzdanınızı yen kimlik kartı ile değiştirmek için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Bu konuda ikamet sınırı olmadığını ifade etmek isteriz. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Hatta şehir dışında dahi istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

EHLİYET BELGENİZİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN YENİLEMEYİ UNUTMAYINIZ!

T.C. Kimlik Kartları gibi Ehliyet belgeleri de Nüfus Müdürlüğünden değiştirilmektedir. Kimlik belgelerinizi değiştirmek için başvuru yaptığınızda muhakkak aynı güne Ehliyet Randevusu da alınız. Aynı gün içinde randevu da almanız halinde ehliyet yenileme işlemlerini de rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.