Yeni kimliklerin rengi nedir? Nüfus Cüzdanlarından ayıran en büyük özellikleri!

Nüfus Cüzdanları artık yavaş yavaş tarih olmaya başladı. 80 Mİlyon Vatandaşımızın yaklaşık 40 Milyonunun Nüfus Cüzdanlarını değiştirerek Çipli Kimlik aldığı tahmin ediliyor. 

Bu rakamın 2019 yılı sonunda 70 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu konuda okuyucularımız en büyük tavsiyemiz yıl sonunun yoğunluğuna denk gelmemek için sizlerde bir an önce başvurunuzu yapmanızdır. 

Peki hiç merak ettiniz mi T.C. Kimlik Kartlarının Nüfus Cüzdanlarından farkını. En önemlisi de renk farklılığını. Gelin ayrıntıları hep birlikte inceleyelim...

YENİ KİMLİKLERDE BİYOMETRİK FOTOĞRAF NASIL OLMALI? Tıklayınız...

Kadın ve Erkeklerde Yeni Kimlik Rengi Nasıl Olacak

Nüfus cüzdanlarında yeni kimlikler bayan ve erkeklerde farklı renklerdeydi.  T.C. Kimlik Kartı olarak ifade edilen yeni kimliklerde bu ayrım kalkarak bütün kimlikler tek bir renk olarak üretilecek ve dağıtılacaktır. Dolayısı ile tam 38 yıllık geçmişi olan pembe ve mavi kimlik uygulamasına son verilmiştir.

Bu şekilde bir uygulama ile kimlik kartlarında ki cinsiyet ayrımı ortadan kaldırılmış olacak.

 

Sponsorlu bağlantılar

Erkeklerde Mavi Kadınlarda Pembe Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanları erkeklerde mavi renkli kadınlarda ise pembe renkliydi. Ancak bundan böyle bütün kimlikler tek renk olarak üretildiğinden cinsiyet ayrımı ancak kimlik üzerinden okumak sureti ile öğrenebilecek.

 

Örneğin, Deniz ismine sahip bir kişi kimliğini ibraz ettiği zaman ancak, kimlik üzeri okunduğu zaman gerçek cinsiyeti anlaşılacaktır.

YENİ KİMLİĞİNİZİN PİN ŞİFRESİNİ ALIRKEN DİKKATLİ OLUNUZ? Tıklayınız... 

Yeni Kimlik Üzerinde Yer Alan Diğer Bilgiler

Nüfus cüzdanında kişisel bilgilere ait bir çok veri yer almaktaydı. T.C.Numarası, Kimlik No, cilt no, kütük no vs.  Ancak bu bilgilerin nüfus cüzdanında yer alması kesinlikle güvenli bir uygulama değildi.

Herhangi bir nüfus cüzdanının yanlış bir kişinin eline geçmesi halinde çok kolay kopya edilebiliyordu. Bugüne değin yaşanan bir çok mağduriyetin sebebi haliyle sahte nüfus cüzdanlarının üretilebilmesiydi.

Yeni Kimlik Kartlarında ise, sadece ad, soyad, doğum yeri gibi kısıtlı bilgiler yer alacak olup, diğer kişisel bilgiler kimlik kartı üzerinde bulunan çipler de muhafaza edilecektir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Yeni Kimlik Kartları İle İşlemler Nasıl Yapılacak

Malumunuz olduğu üzere nüfus cüzdanları ile herhangi bir devlet kurumuna, bankaya yada başka bir kuruma başvurduğunuzda üzerinde yer alan bilgilerden kontrol yapılarak işlem yapılmaktaydı. Ancak yeni kimlik kartlarında bir çok kişisel bilgi bulunmayacağı için artıp çipler üzerinden anlaşılacaktır.

Dolayısı ile bir çok devlet kurumunda ve bankalarda çipleri çözümleyecek cihazlar yer alacaktır. Hastanelerde, Okullarda, Emniyet Birimlerinde, Bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarında, Eczanelerde, Bankalarda vs.

Yukarıda sayılan kurumların tamamı ve daha bir kurum zamanla yeni kimlik kartları ile işlem yapacak entegre sistem kuracaktır. Kişilerin bütün bilgileri artık bu kimlikler üzerinde muhafaza edilecektir.

Bu yazımızda yeni kimlik kartları ne renk olacak konusu anlattık. Web sitemiz üzerinde yeni kimlik kartları ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorumlar kısmından bizlere soracağınız her soruya yanıt dönülmeye çalışılacaktır.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.