Yeni Kimlik Kartlarının Rengi Nedir?

Bu yazımızda yeni kimlik kartlarının rengi nedir sorusunun cevabını vermekle beraber kadınların nüfus cüzdanındaki renk ve pembe nüfus cüzdanı nedir sorusunun cevabını Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi mevzuatlarına göre açıkladık. 

Yeni Kimlik Kartlarının Rengi

Yeni kimlik kartlarının rengi kadın ve erkeklerde aynıdır ve bütün kimlikler açık mavi turkuaz rengindedir. Daha önceden kullandığımız (Nüfus Cüzdanlarımız) erkeklerde mavi ve kadınlarda pembe renkliydi. Yeni uygulamada bu renk ayrımı tamamen ortadan kalkmıştır. 

Kadınların Nüfus Cüzdanındaki Renk Nedir?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kadınların nüfus cüzdanındaki renk açık turkuaz rengindedir ve erkeklerin kimlikleri ile tamamen aynıdır. Ancak henüz kimliğini değiştirmemiş olup, hala eski Nüfus Cüzdanını kullanan kadınların kimlikleri pembe renklidir. 

Pembe Nüfus Cüzdanı Nedir?

Pembe nüfus cüzdanı nedir sorusunun cevabı en özet bir şekilde: Daha önceden kullandığımız kimlikler Nüfus Cüzdanıydı ve kadınların nüfus cüzdanı pembe renkliydi. Sadece bir kişinin kimliğinin rengine bakmak sureti ile o kişinin cinsiyetini bilebiliyorduk. Ancak yeni dönemde Yeni kimlik kartlarının rengi kadın ve erkeklerde tamamen aynı olmuştur.  

İlginizi Çekebilir: https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-son-basvuru-tarihi-ne-zaman.html 

Mavi Nüfus Cüzdanı Nedir?

Mavi Nüfus Cüzdanı Mavi kart ile karıştırılmamalıdır. Yukarıda ki başlıkta yaptığımız açıklamalar bu başlıkta da geçerlidir. Mavi renkli Nüfus Cüzdanları erkeklerin kimliğidir. 

Yeni Kimliklerde Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

Nüfus cüzdanında kişisel bilgilere ait bir çok veri yer almaktaydı. T.C. Numarası, Kimlik No, cilt no, kütük no vs.  Ancak bu bilgilerin nüfus cüzdanında yer alması kesinlikle güvenli bir uygulama değildi. Herhangi bir nüfus cüzdanının yanlış bir kişinin eline geçmesi halinde çok kolay kopya edilebiliyordu. Bugüne değin yaşanan bir çok mağduriyetin sebebi haliyle sahte nüfus cüzdanlarının üretilebilmesiydi.

Yeni Kartlarında ise, sadece ad, soyisim, doğum yeri gibi kısıtlı bilgiler yer alacak olup, diğer kişisel bilgiler kimlik kartı üzerinde bulunan çipler de muhafaza edilmiştir. 

Yeni Kimlikler Hakkında Muhakkak İncelemeniz Gereken Yazılar:

Biyometrik Fotoğraf Hakkında Bilgi Almak için : https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html

Kimliğiniz Şifresi Hakkında Bilgi Almak İçin: https://yeni-kimlik.com/tc-yeni-kimlik-karti-pin-sifre-islemleri.html

Kimliğin Bütün Özellikleri İçin: https://yeni-kimlik.com/tc-kimlik-kartlarinin-ozellikleri-nelerdir.html

Sonuç olarak yeni kimlik kartlarının rengi yeni uygulamada tek bir renge dönüştürülerek sadece turkuaz rengine çevrilmiştir. Bu durumun eski uygulamadan en büyük farkı muhakkak renklere göre cinsiyetin tahmin edilemiyor olmasıdır. Malumunuz önceki uygulama da sadece renge bakarak bir kişinin cinsiyetini anlamak mümkündü. Örneğin pembe nüfus cüzdanı kadınlara özgüydü.