2019 Yeni Kimlik Kartını Nereden Alacağım? Bir yakınım kimlik kartımı alabilir mi?

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartlarını yada çipli kimlik kartlarını nereden alacaksınız? Başvurunun ardından yeni kimlikleri nüfus müdürlüğünden mi yoksa ev adresinizden mi alacaksınız?

Çipli kimlik kartlarının hayatımızda yer almaya başlaması ile birlikte bir bilmediğimiz soruyu da aklımıza gelmektedir. Yeni kimlik kartları için randevu alıp başvurunuzu yaptınız. Bir çok kişi başvuru aşamasında yeni kimliklerin hemen teslim edileceğini sanıyor. Zira yeni kimlikler hemen teslim edilmeyecek başvurunun değerlendirilmesi ile birlikte belli bir süre sonra Ankara’da ki merkezde üretilecek olan kart kişinin adresine gönderilecektir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

 

Yurt İçinde Yaşayan Vatandaşlar Çipli Kimliklerini Nereden Alacak

Randevunun akabinde başvurunuza yapacaksınız. Bu başvuru aşamasında belirteceğiniz adrese yeni kimlikler gönderilecektir. Yeni kimlikler nüfus cüzdanları gibi nüfus müdürlüğünde bulunan bir cihazdan hemen çıkarılmıyor. Güvenliği ve gizliliği sağlamak için Ankara’da bulunan bir merkezde yani tek bir merkezde bu kartlar çıkarılacaktır. Ardından başvuruda herkesten alınacak olan adrese PTT yolu ile iadeli taahhütlü gönderilecektir.

Yeni kimlikler bu adresten şahsen alınmak zorundadır. Yani yok amcam oğlu yok teyzem kızı vs falan alamaz. Kişi bizzat kendisi almalı. 15 yaşından küçüklerin durumu tabi ki biraz farklıdır. Bunu birazdan anlatacağız.

 

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar Nereden Alacak?

Başvurunun ardından Genel Müdürlükçe düzenlenen yeni kimlik kartları dış temsilcilikler aracılığı ile şahsın kendisine teslim edilmek üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilecektir. Yani Yurt Dışında adrese gönderilme durumu yok. Herkes Konsolosluklara giderek teslim alacak. Konsolosluk olmayan yerlerde ise dış temsilciliklere gönderilecektir.

 

Çocukların Kimliklerini Kim Teslim Alacak?

Yeni kimlikler dağıtılırken on beş yaşın altında yer alan çocukların kimlik kartı başvurusu ve teslim alınması anne yada babaya aittir. Anne yada babası olmayan çocukların başvuru ve teslimini vasileri yerine getirir.

Çocuğun büyükanne yada büyük babası, çocuğun 15 yaşından büyük olan kardeşi, vekalet almış olanlar vekaletname ibraz ederse.

Çocuklarda ki bu yaş sınırı 15 yaşını tamamlamamış olmaktır. Yani 15 yaşını tamamlamış olup, 16 dan gün alanlar bizzat kendisi başvuracak ve teslim alacaktır. Burada ki sınır aslında biyometrik verileri alınan kişilerin bizzat müracaat etmesi ve teslim almasıdır. Biyometrik veriler 15 yaşını tamamlamayan şahıslardan alınmayacaktır. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Biyometrik Veriler Nedir?

Biyometrik veri şahsın sadece kendisine ait olan verilerdir. Önceden nüfus cüzdanlarında yani sadece fotoğraf alınırdı. Ancak çipli olarak çıkarılan bu yeni kimlikler de ise parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi başvuru aşamasında alınacaktır. Dolayısı ile 15 yaşını tamamlayanların başvurusunu bizzat yapması gerekir. Herhangi bir vekaletname falan kabul edilmez.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.