Yumurtlama Dönemi(Tarihi) Hesaplama Ovulasyon Hesaplama

Gebe kalmak isteyenler, çocuk sahibi olmak isteyen işlerin en çok takip etmesi gereken tarihlerden bir tanesi “Yumurtlama Dönemi”dir. Yumurtlama dönemi özellikle çocuk sahibi olmakta zorluk çeken işler için çok daha önem arz etmektedir.

Not: Bu makalemiz T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Kaın ve Aile Sağlığı Kurumunun 2014 yılında yayınladığı “Evliliğe Sağlıklı Başlangıç” İsimli kitabından yararlanılarak hazırlanmıştır.

Yazar : Ayşe Müge YILDIZ ve Derya AKÇAY

Bu makalemizde Ovulasyon (Yumurtlama Döneminden) bütün ayrıntıları ile bahsetmek istiyorum. Bu yazımızda aşağıda yer alan konu başlıklarından bahsedilecektir.

 • Yumurtlama dönemi yada ovulasyon nedir?
 • Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Yada yumurtlama günleri nasıl hesaplanır?
 • Yumurtlama döneminin gebe kalmak için önemi nedir?
 • Ne zaman gebe kalabilirim?
 • Yumurtlama dönemini takip ederek gebelikten korunmak mümkün müdür?

 

YUMURTLAMA DÖNEMİ NEDİR?

Yumurtlama dönemi nedir? Tıp literatüründe Ovulasyon olarak ifade edilen yumurtlama dönemi yumurtalıklarda döllenmeyi bekleyen olgunlaşmış yumurtların serbest kalması olarak ifade edilir.

 • Erkek spermi tarafından döllenerek gebe kalmayı sağlayacak yumurtaların hazır hale gelmesidir.
 • Ovulasyon İki adet dönemi arasında meydana gelir.
 • Rahimde olgunlaşan yumurtaların serbest bırakılmasıdır.
 • Bu süre zarfı (yumurtlama dönemi) gebe kalmak için en müsait dönemdir.

YUMURTLAMA DÖNEMİ HESAPLAMA

En son hangi tarihte adet kanamanız başladı?
Adet döngünüz kaç gün sürüyor?
Ovulasyon yeni

Diğer Hesaplamalar:

Adet Günü Hesaplama (12 Aylık Hesaplama) İçin Tıklayınız.
Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama
Japon Takvimine Göre Cinsiyet Tahmini
Rus Takvimine Göre Cinsiyet Tahmini

 

YUMURTLAMA DÖNEMİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yumurtlama dönemi gebe kalmak için en müsait dönemdir. Bu dönemde kadın yumurtaları döllenmek için en müsait dönemini yaşar. Cinsel birlikteliğin bu tarihte gerçekleşmesi hamile kalma şansını artıracaktır.

Bunun için eşler çocuk planlaması yaparken bu tarihleri planlayarak birlikte olmalıdır. Tıp literatüründe kanıtlanan bir önemli husus ise sürekli yapılan birleşme faaliyetinin erkek sperminde kaliteyi düşürmesi nedeniyle bu birleşmelerin kadının gebe kalmak için en hazır olduğu döneme göre ayarlamak yararlı olacaktır.

 

YUMURTLAMA DÖNEMİ HESAPLAMA

Yumurtlama dönemini kolay ve doğru bir şekilde hesaplamak için adet düzeninizi doğru bir şekilde bilmeniz gereklidir. Adet düzeni kanamanın kaç günde bir gerçekleştiğidir. Yani birinci adet kanamasından sonra kaç gün sonra ikinci kanama meydana gelir. Ayrıca iki adet arasında ki süre her zaman sabit midir? Yani adet durumunuz düzenli midir düzensiz mi?

Yumurtlama dönemini hesaplamak adet düzeninizi tespit etmeniz gereklidir.

Yumurtlama dönemi bir sonraki adet döneminden 14 gün öncesinden başlar. Örneğin bir kişinin yumurtlama döneminin başladığı tarihten tam 14 gün sonra adet kanaması başlar.

Ancak yumurtlama döneminin hesabını yaparken düzenli adet geçirenler ile düzensiz adet geçirenlerin durumu ayrı değerlendirilecektir. Ayrıca adet her kadında iki adet arasında ki süre sabit olmayabilir. Bu hususların hepsine aşağıda değinilecektir.

Adet Düzeni 28 Gün Olanların Yumurtlama Dönemi:

Birinci adet tarihinden 14 gün sonra yumurtlama dönemi başlar. Yumurtlama dönemi tam 14 gün sürer. 14 gün sonra gebelik olmaz ise eğer bir sonraki adetin kanaması başlar.

Adet Düzeni 30 Gün Olanlarda Yumurtlama Dönemi:

Birinci adet tarihinden 16 gün sonra yumurtlama döneminiz başlar. Yumurtlama dönemi yine tam 14 gün sürer. 14 gün sonra yine gebelik gerçekleşmez ise eğer bir sonraki adetin kanaması meydana gelir.

Burada bilmeniz gereken husus yumurtlama dönemini birinci adetten sonrasına göre değil, ikinci adetin kanamasının başlamasından öncesine göre hesap ediyoruz. Bu sürede sabit 14 gündür. Bu süre bütün kadınlarda hep aynıdır. Gebe kalmak için bu 14 günlük süre çok müsait zamandır.

Adet Dönemi Farklı Tarih Olanlar:

Yukarıda iki farklı adet düzeni vererek adet dönemini anlatmaya çalıştık. Yumurtlama dönemi kısaca sonraki adet döneminden önceki 14 gün önce başladığı için bu tarihi diğer adet düzenine dizler uyarlayınız.

Adet Dönemi Düzensiz Olanlar:

Açıkcası adet dönemleri düzensiz olanların yumurtlama dönemini tespit etmeleri son derece güçtür. Yani gün takibi yaparak ovulasyon dönemini tespit etmeleri mümkün değildir. 

 

HAMİLE KALMAK İSTEYEN BAYANLARIN YAPABİLECEĞİ GÖZLEMLER NELERDİR?

Gebe kalmak isteyen hanımlar 3 tür gözlem yaparak gebe kalmayı kolaylaştırabilir.

 • 1- Takvim Yöntemi
 • 2- Servikal Mukus Takibi
 • 3- Bazal Vücut Isısı

Takvim Yöntemi: Yukarıda bahsettiğimiz gibi yumurtlama dönemini tespit etmek için adet düzeninizi öğrenmeniz gereklidir. Bunun için 6 ay süre ile adet kanamalarınızı takip ederek bir yere not edinin. Eğer adet düzeniniz sabitse (örneğin 30 günde bir kanama oluyorsa) adet düzeniz 30 gün demektir. Yumurtlama döneminiz birinci adetinizden 16 gün sonra başlar. Bu dönem 14 gün sürer.

Soru : Kadınlarda ve erkeklerde bir ay içinde kaç kez yumurtlama olur?

Kadınlar ayda sadece bir kez yumurtlar. Erkekler ise sürekli sperm taşır. Erkekler her an hamile bırakmak için müsaittir. Kadınlar genellikle 14 günlük dolan ovulasyon döneminde hamile kalabilir.

2- Servikal Mukus Takibi : Kadınlarda sürekli mukus akıntısı olur. Yumurtlamadan birkaç gün önce normal berrak kadınlık akıntısı artar. Yumurta akı gibi yapışkan bir yapıya bürünür. Tıpkı meni gibi demek yanlış olmaz.

Bu akıntının artmaya başladığı ve iki parmak arasına alındığı zaman uzamaya başladığı tarihten bu özelliğini kaybettiği zamana kadar hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bu esnada kadında cinsel istek arzusu da artmaktadır. Bu durumu da analiz yöntemi olarak kullanmalısınız.

4- Bazal Vücut Isısı : Kadınlarda yumurtlama olduktan sonra bedenlerinin ısısı 0.2 ile 0.5 arasında artmaktadır. Vücudun ısısı bir sonraki adet kanamasının başladığı tarihe kadar yüksek kalır.

Hamile kalmak için : Vücut ısısını tespit ettiğiniz günden sonraki 3 gün boyunca cinsel aktivitelerinizi erteleyin. Vücudun ısı artışının tespit edildiği 3. Günün akşamına kadar olan süre hamile kalmak için en uygun zamandır.
Burada cinsel ilişkinin hangi gün olacağı ısının tespit edildiği 3. Gün olarak anlaşılmalıdır.

 

NE ZAMAN GEBE KALABİLİRİM?

Gebe kalmak için yukarıda anlattığımız yumurtlama dönemini takip ederek cinsel birlikteliğinizi bu tarihlerde yapınız.

Cinsel birleşmeyi bu tarihlerden 2 yada 3 gün önce başlayarak yapınız. Yumurtlamanın ilk haftası gebe kalmak için en uygun zamandır.

Cinsel birleşmeyi her gün yapmak sakıncalıdır. Bunun sebebi sperm kalitesi düşeceğinden dolayıdır.

 

YUMURTLAMA DÖNEMİNİ TAKİP EDEREK GEBELİKTEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Sadece yumurtlama dönemlerinde yapılan cinsel birleşmeden sonra gebe kalınacağını düşünmek yanlıştır. Ovulasyon dönemi (yumurtlama dönemi) dışında kalan diğer günlerde de yapılan cinsel birleşmelerde gebe kalmaya sebep olabilir.

Bu sebepten dolayı gebe kalmaktan sakınan çiftler bu tarihi hesaplayarak cinsel birlikteliği planlamamalıdır. Diğer bir ifade ile, yumurtlama döneminde korunup diğer dönemlerde korunmadan ilişkiye girmek hamile kalmaktan sakınan çiftler için sakıncalıdır.

Bunun sebeplerinden bir tanesi de cinsel birliktelikten sonra içeride kalacak spermlerin daha sonra döllenmeyi sağlama ihtimalidir. Ancak sperm hücresinin 72 saate kadar canlı kalabildiğini ifade etmekte yarar vardır. Yani erkeğin spermi kadının içinde kalmış ise eğer 3 gün yaşayabilir. Bu üç gün içinde kadında yumurtlama süreci olursa eğer gebelik hadisesi olur.

Yorumlar

Haziranın 13nde adet oldum en son temmuzun 14ünde gördüm 6gün sürdü nezaman ilişkiye girmeliyim teşekürler
Cevap
Haziranın 13ünde adet gördüm5 gün sürdü en son temmuz 14ünde. Oldum nezman ilişkiye girmeliyim hamile olmak için
Cevap
Merhaba 27 Mayıs son adet günüm 4 Haziran temizlendim  ondan sonra kı 12 hazırına kadar eşimle ilişkiye girdik 7 10 12 bu tarıhlerde sizce hamile kalkma olasılığı varmadır düzenli oluyorum her ay regli 
Cevap
Mayıs 9da hasta oldüm 16sbda adetim bitti hamile kalmam için ne zaman birlikte olmakuyim
Cevap
Ben nisanin 3 de oldum 7 bittim ve olmadım henüz acaba hamile kalma şansım % kaç
Cevap
Merhaba bn 23 nisanda yumurtlama gunum 28sinde esimle beraber olduk hamile kalma durumum varmi
Cevap
mayıs 2sin de adet oldum 6 sında bitti ne zaman yumurtlarım
Cevap
Martin 17nde ay başı oldum hala olmadım bu ay gecikti duzensizlik var ay basimda
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.