2017 Yeni kimlik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Nüfus cüzdanları artık tarih oldu.  Kimliğimizi tanımlamak için kullanılan nüfus cüzdanları yerine T.C. Kimlik Kartları çıkarılmaya başlanıldı. 02 Ocak 2017 Tarihi itibariyle yeni kimlikler tüm Türkiye'de dağıtılmaya başlandı.

Yeni kimlik başvuru belgeleri nedir? Yeni kimlik başvurusu için hangi belgeleri hazırlamanız gerekli? Çipli kimlik kartları için nereye müracaat etmeliyiz? Yeni kimlikler hangi illerde dağıtılmaya başlandı? Yeni kimlik kartları hakkında yukarıdaki soruların cevabını ve daha fazlasını araştırarak bu yazıda sizlere anlatmaya çalışacağız.

 

2017 Yeni kimlik başvuru için istenen belgeler nelerdir?

Nüfus müdürlüklerine müracaat ederken söz konusu bu belgeleri muhakkak tamamlamanız gereklidir. Zira randevunuz yanabilir ve daha ileri bir tarihe sarkabilir.

Yeni kimlik başvurusu için şahsın "nüfus cüzdanı" ile "son altı ay içinde çekilmiş bir adet "biyometrik fotoğraf" gereklidir.

Nüfus cüzdanı yanında bulunmayanlar aşağıda sıralanan kimlik belgelerinden birini de yanında götürebilir.

  • Uluslararası aile cüzdanı,Pasaport,Sürücü belgesi,Memur cüzdanı,Avukat kimlik kartı,Askeri kimlik kartı,Basın kartı veya Muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi olarak kullanılan fotoğraflı belge olabilir.

Başvuru aşamasında istenen belgeler İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olup, ilgili Genel Müdürlüğünce başka belgelerinde istenebileceğini unutmayınız. Bu sebepten başvuru tarihinde ilçe nüfus müdürlüğüne gitmeden evvel muhakkak bu sayfamızı yada ilgili Genel Müdürlüğün web sitesini bir kontrol etmenizde yarar vardır.

Alo 199 Randevu nasıl alınır?

Yeni kimlik online randevu nasıl alınır?

2017 Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

Biyometrik fotoğraf nedir?

Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri(2017) 

Yeni Nüfus Cüzdanı Başvurusunu Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanları yerine kullanmaya başlayacağımız yeni kimlik kartları için öncelikle kimlik randevu almanız gereklidir. Çünkü dağıtım sürecinde hakikaten nüfus müdürlükleri çok büyük bir yoğunluk yaşıyor. 

Randevuyu 199 çağrı merkezinden alabilirsiniz. Yok ben telefonla uğraşamam diyenler için e randevu sayfası da mevcuttur. Nüfus Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan randevu sayfasından da randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu alamayanlar yada bir sebeple randevu almayı bilmeyenler direk nüfus müdürlüğüne giderek başvurusunu yapabilir. 

 

 

Hangi Nüfus Müdürlüğüne Müracaat Etmem Gerekli?

Yeni kimlik kartları için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz. 

 

 

4.931693989071 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.93 (183 Oylar)