1 Ton Su ve Süt Kaç Litredir?

1 ton su

1 ton su ve süt kaç litreye eşittir? 1 kg su ve süt tam olarak kaç litre gelir? Su ve süt arasında yoğunluk farkı var mıdır? 1 metreküp ölçüsü nedir ve 1 metreküp su tam olarak kaç litreye eşittir?

1 TON SU KAÇ LİTREDİR?

1 ton suyun kaç litreye eşit olduğunu bulmak için uluslararası ölçü standartlarında 1 ton ölçü biriminin kaç metreküpe denk geldiği hesap edilir. 

  • 1 ton saf su 1000 kg'a eşittir. 
  • 1 ton saf su +4 C° 1 metreküpe eşittir. 
  • 1 metreküp saf su 1000 litreye eşittir. 

 1 ton su 1000 litreye eşittir. 

1 METREKÜP SU KAÇ LİTREDİR?

Metreküp ölçü birimi bir sıvının hacim ölçüsünü ifade eder. Örneğin 1 litre sıvının bir kapta ne kadar yer kapladığını ifade etmek için metreküp ölçü birimi kullanılabilir. 

1 metreküp suyun litre cinsinden karşılığı 1000 litredir. 

BELEDİYELERE GÖRE 1 METREKÜP SU KAÇ LİTREDİR?

Su faturalarında metreküp cinsinden fiyatlandırma yapılmadır. Gelen faturalara dikkat ettiyseniz o ayki faturada kaç metreküp su kullandığınız yazılıdır. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su İşleri Genel Müdürlüğünün (İSKİ'nin) yapmış olduğu açıklamada 1 metreküp suyun 1 tona ve 1 ton suyun ise 1000 litreye denk geldiğini açıklamıştır. 

1 METREKÜP SUYUN LİTRE ÖLÇÜSÜ DEĞİŞEBİLİR Mİ?

Evet, değişebilir. Ancak bu değişiklik çok büyük bir fark oluşturmaz. 

  • Suyun olduğu ortamdaki havanın sıcaklığına, atmosfer basıncına ve suyun saflık derecesine göre bu ölçü az miktarda olsa değişebilir. 
  • Ölçüsünü aldığınız su donma derecesine yakın ise eğer 1 metreküp su yaklaşık olarak 999,972 litre eder. Yani çok az ama çok az miktar sapma söz konusu.
  • Uluslararası ölçüde havanın sıcaklığının ve yoğunluğunun sürekli olarak değişeceğini varsayarak bütün dünyada bu ölçü sabit olarak kabul edilmiştir. 1 M3 su her zaman 1000 kg'a ve 1000 lt'ye eşit kabul edilmiştir. 

1 METREKÜP SU KAÇ TONDUR?

1 metreküp su 1 tondur. 

1 LİTRE SÜT KAÇ KG?

1 kg suyun 1 litreye eşit geldiğini yukarıda açıkladık. Ancak aynı durum süt için geçerli değildir. Çünkü sütün özkütlesi sudan fazladır. Dolayısı ile 1 litre süt her zaman 1 kg'dan fazladır. 

1 litre süt 1032 gramdır. Yani 1 kg 32 gr. 

1 KG SÜT VE 1 TON SÜT KAÇ LİTREDİR?

1 kg süt 0,97 litredir. 

1 ton süt 1000 kg'a denk gelmektedir ve 1 ton süt 971 litredir. 

1 KG SÜT KAÇ BARDAKTIR?

Bu ölçü bardağın ölçüsüne göre değişmektedir. Ancak piyasa var olan klasik bir su bardağı 200 ml'dir. Bu durumda 1 kg süt 5 su bardağına denktir.