4D İşçi Kadrosu Nedir? Tüm Detaylarıyla 4D Kadrosu!

Yazar : Uzman Ahmet Furkan (İK Uzmanı)

2018 yılı için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin vatandaşlarımıza en büyük hediyesi taşeron işçilerin 4D kadrolarına geçirilmesi olmuştur. Kamuda görev yapıp diğer kadrolarla aynı işi yapan, hatta diğer personelden daha çok çalışan taşeron işçilere kadro verilmesinde nihayet sona yaklaşıldı.

Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza kadroya geçen bir çok kardeşimizin adına şükranlarımızı arz ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bir çok kardeşimize yaşatmış olduğunuz bu sevinçten dolayı Allah sizden razı olsun. Rabbim yolunuzu açık etsin. Bizleri de arkanızdan gelmeyi nasip etsin. 

Türkiye’nin bir çok ilinde ve kamu kurumlarında sınav komisyonları kuruldu. Bir çalışanın güvenlik soruşturmasında takılmaması halinde çok büyük ihtimal kadroya alınacaktır. Güvenlik soruşturması ise personelin çalıştığı kurumun bakanlığı tarafından MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte yapılmaktadır.

Bir personelin FETÖ, PKK, DHKPC, DAEŞ gibi hain örgütler ile bağlantısının olmaması ve atanmaya engel bir suç işlemememiş olması gerekir.

4D Kadrolu İşçilerin Maaşları Ne Kadar Olacak?

4D Kadrosu Nedir?

4D kadrosu 657 Devlet Memurları Kanununda belirtilen çalışma şekillerinden bir tanesidir. 657 DMK’nın 4. Maddesinde çalışma şekilleri madde madde sayılmıştır. Bu kapsamda 4. maddede A, B, C ve D maddelerinde bütün istihdam şekilleri sayılmıştır.

4D işçileri bu kadro tanımlamasından bir tanesidir. Ancak 696 sayılı KHK ile 4C tamamen ortadan kaldırılmıştır. 4C’ler şuan 4B ‘ye geçirilmektedir. 

Kamuda görev yapan personel türleri 657'nin 4. Maddesinde sayılmıştır. Bu maddeye göre : kamu hizmetleri memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür açıklaması vardır.
Her bir görev unvanı ise A,B,C ve D maddelerinde açıklanmıştır. Bu durumda her bir görev tanımı 4A, 4B, 4C ve 4D olarak belirtilmiştir. Sürekli çalıştığınız kurumlarda ki bu rakamlı ifadeler esasen bunu ifade etmektedir.

4A Olarak Çalışan Memurlar

Çalıştığınız kurumlarda kadrolu olarak ifade edilen Memurlar 657’nin 4A maddesine tabidir (4. Maddenin A fıkrasına tabidir.) Çalışma hayatında bu çalışanlar direk Memur olarak ifade edilir. Ancak kanun maddesi kapsamında 4A lı olarak da belirtebiliriz. 

 • Memurların görev tanımını burada belirtmeyeceğim. Genellikle 8: 00 - 17 :00 arası çalışma saatleri olan ve diğer kadrolara göre biraz daha fazla çalışma haklarına sahip olan kadrolardır.
 • Çalıştığınız kurumlarda ki doktorlar, hakimler, memurlar, ayniyat saymanları vs. hepsi bu maddeye tabidir. Bu kadroda bulunanları diğer kadrolardan ayıran en önemli özellik derece ve kademe ilerlemesi almalarıdır.
 • 4B, 4C ve 4D lerde derece ve kademe ilerlemesi gibi bir durum yoktur.

Not: Bu çalışma şekillerinin dışında özel kanunlarına tabi çalışma şekilleri de olabilir. 4924 tabi sözleşmeli personel istihdamı ile 663’e tabi personel istihdamı bunlara örnektir.

4B Olarak Çalışan Sözleşmeli Memurlar

Bu kadroları çalıştığınız kurumlarda direk 4b’li olarak duyarsınız. Kendilerini kısaca ben 4b’yim olarak tanımlarlar. Bu statüde çalışan personel her sene Aralık ayında sözleşme yeniler.

 • Bazı hakları 4A lardan daha azdır. En bariz farkı 4A dan (yani kadrolu olanlardan farkı) tayin haklarının çok kısıtlayıcı hükümler içermesi ve geçici görev haklarının olmamasıdır.
 • Aynı statüde çalışan 4A lara göre maaşları biraz daha düşüktür. Örneğin Sağlık Bakanlığında Sağlık Memuru olarak çalışan 4A bir personelin maaşı aynı statüde çalışan 4B den daha yüksektir.
 • Ücretsiz izin hakları açısından vs. 4A lardan pek bir farkı yoktur. Bu branşta çalışanları daha sonra uzun uzun anlatacağız.

4C Geçici Personel

Bu statüde çalışanları burada anlatmıyorum. Çünkü taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören Kanun Hükmünde Kararnamede 4C lerin de 4B ye geçeceği belirtilmiştir. Şuan bir çok Bakanlıkta bu süreçte bitme aşamasına gelmiştir.

4D Kadroları – 4D işçiler

4D statüsünde çalışanları tanımlamak için 657 de tanımlanan diğer çalışma şekillerini tanımlamak ve kıyas yapmak daha doğru olur.

 • 4D kadrolarına geçen işçiler temel olarak 657 nin 4. Maddesinin D fıkrasına tabi olduklarını bilmelidir.
 • Kadroya alınan 4D lerin özlük hakları açısından şuan için ne tür haklara sahip olacakları tam olarak belli değildir. Genel olarak Başbakanlığın yada Bakanlıkların çıkaracakları kanunlara bağlı olarak haklar verilecektir. 
 • Ancak 4B ve 4C statüsünde çalışanlara bakılırsa biraz kısıtlayıcı haklara sahip olacaklarını tahmin edebiliriz.

Örneğin ben şahsi kanaatim olarak 4D işçilere tayin hakkı verileceğini düşünmüyorum. Ancak mazeret tayini konusunda nasıl bir yol izlenecek merak ediyorum.

 • Malumunuz olduğu üzere taşeron işçiler işe alındıkları kurumlara göre işe alınmıştı. Kamuda çalışan personelin özel sektörden en büyük farkı tayin haklarıdır diyebiliriz. Tayin aldırarak aynı haklarda başka bir kurumda ve aynı maaşla çalışma hakkına sahiptir.

Şuan ki kamu idaremizin de mazeret tayinlerinde personelin yanında olan bir yaklaşımı vardır. Örneğin eş mazereti olanlara kolaylık tanınıyor. 4B lerde dahi şartları karşılaması halinde yılda bir yada iki defa eş mazeret hakkı vermiştir.

Şimdi çıkacak olan mevzuatların 4D li çalışanlara ne gibi haklar vereceğini İK Uzmanı olarak yakından takip ediyorum.

Bu eksende merak ettiğimiz konuların başında aşağıda belirttiğimiz hususlar gelmektedir.

4D İşçilerin Tayin Hakkı Nasıl Olacak?

 • 4D işçilerin eğitimlerinden dolayı eğitim mazeret tayin hakkı olacak mıdır?
 • 4D personelin sağlık mazereti yada eş mazeret hakkı olacak mıdır?
 • 4D lerin can güvenliği gibi nedenlerle naklen atanma hakkı olacak mıdır?
 • Boşanma, eşinin ölümü gibi nedenlerle 4D li personele tayin hakkı verilecek mi?
 • Kurumlarına göre 4D lere de dönem tayin hakları verilecek midir?

4D İşçilerin İzin Hakları Nasıl Olacak?

4D işçiler hakkında merak ettiğimiz bir diğer husus ise izin haklarının nasıl olacağıdır. Özellikle ücretsiz izin haklarının ve doğum izin haklarının nasıl düzenleneceğini merak ediyoruz.

 • 10 senesini dolduran bir 4D işçinin senelik izni 30 gün olacak mıdır?
 • 4D lere de ücretsiz izin hakkı tanınacak mı?
 • Doğum yapan bir 4d işçinin doğum sonrası izin süresi ne kadar olacak ve ücretsiz izin hakkı olacak mı?

4D Kadrosu Sınav Komisyonlarından İzlenimler

Adaylar belki de hayatlarının en heyecanlı ve neşeli günlerini yaşıyor. Bir çoğu neşe ile birlikte endişeli. Ancak buradan endişe edecek bir durumları olmadığını belirtmek istiyoruz. Eğer güvenlik soruşturmasına takılmaması halinde bir kişinin ataması tahminimiz büyük bir ihtimal yapılacaktır.

Açıkçası biz Türkiye’nin dört bir yanında kurulan komisyonlarda hiç kimsenin bırakılacağını sanmıyoruz.

Mülakat Sınavlarında Sevinç Gözyaşları

Sınavdan çıkan arkadaşlarla yaptığımız konuşmalarda sınav komisyonunda sevinç gözyaşları döktüklerini belirttiler.

3.1136363636364 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.11 (22 Oylar)

Yorumlar

ücret farkı alanlar nolacak ????????????????
Cevap
BİZLER İÇİN REFAH HUZUR ÇOCUKLARIMIZIN GELECEGİ ONEMLİSİDR SEÇİM BİRGUNLUK GEÇİM ÖMURLUKTUR KİM GELİRSE GELSİN PARTİ OLARAK BİZLER GEÇİMİN ADALETLİ ÜCRET İSTİYORUZ HASTANELERDE ÇALIŞANLARA DÖNER SERMAYE NEDEN VERİLMİYOR 2019 TİS NEDEN İMZALANMIYOR SEÇİMDE OY LASIN 2020 TİS İMZALANSIN BİZLERİN OKADAR BEKLEMEYE HALİMİZ YOK DÖNER SERMAYEMİZİ İSTİYORUZ HASTANELER HAPİMİZİN VERİLEN DÖNER SERMAYEDE AYRIMCILIGA SON VERİLSİN ADALET İSTİYORUZ
Cevap
siz sıtedıgınız kadar nuraya yazın hıç bırıne cevap vermezler sadece yaptıkları reislerıne teşşekur etmek ama çalışnlara bır teşekkuru bıle cok goruler.
Cevap
Ben taşeron kadrolu hastanede çalışan işçiyi m biz kaç iş gününe tabiyiz kaç saat çalışma süremiz var?
Cevap
Biz kaç iş gününe tabiyiz kaç saat çalışma süremiz var
Cevap
4D İŞÇİLERİ DÖNER SERMAYE VERİLMİYOR NEDEN GÖREVLENDİRME YOK NEDEN SAGLIK BAKANI ,İLGİLENMİYOR NEDEN ÇALIŞMA BAKANI İLGİLENMİYOR NEDEN SEÇİMLERDE İŞÇİLER EN ÖNDE OLUYOR NEDEN HASTANELERDE PERSONEL AYRIMCILIGI YAPILIYOR NEDEN HÜKÜMET 2019 TİS YAPMIYOR NEDEN 2020 MAHKUM ETTİLER NEDEN RAHAT OLACAGIZ UMUDUMUZ VARKEN VERGİLERDEN KESİLİYOR NEDEN ESKİ KADROLUYLA YENİ 4D İŞÇİLERİN ÜCRETLERİ EŞİTLENMEDİ NEDEN MEMURUN İŞİNİ TEMİZLİGE YAPTIRIYORLAR NEDEN SEÇİMLERDE KAPI KAPI DOLANIP İŞÇİ MEMUR AYIRDIMI YAPILMAZKEN 4D SORUNLARINA ÇÖZÜM GETİRMİYORLAR NEDEN 4D HÜKÜMETİN GÖZÜNDE YERİ NEDİR
Cevap
Evet 4d li temizlik işcisini canından bezdiriyorlar bende hastanede yeni atanmış temizlik işcisiydim ama yogun çalışma beni maf etti resmen hastalandım ve devletin bana vermiş olduğu kadroyu onların yüzünden bıraktım yazıklar olsun diyorum ve hakkımı helal etmiyorum
Cevap
4dli atanmış önlisans mezunu hastane de temizlik görevlisi sınavla görev yükselmesi yapabilir mi?
Cevap
Böyle kadromu olur
Sendika yok
İkramiye yok
Atama tayin yok
Şirket sözleşmesinde maddeler geçerli 2020 kadar geçmiş deki hakların ne olduğunu kimse bilmiyor belediyeler paravan şirket üzerinden çalışır tdy ikramiyesi verilmiyor

Çıkıpda kadro verdik diye konuşanlara sesleniyorum seçimlerde alırsınız oyu
Cevap
BU 4/D HAKLARINI VE MAAŞLARI OKUYUNCA KENDİMİ ÇOK ZENGİN HİSSETTİM . MALESEF GERÇEKLER ACI ....1850 MAAŞ, İŞ YÜKÜ ARTTİ HAKKIMIZ HUKUMUZ BELLİ AMA DEĞİL ... FİRMA ARADAN ÇIKTI ,İŞVEREN CANIN İSTERSE ÇALIŞA BAŞLADI ...BANKA PROMOSYUNU BİİZMDE HAKIMIZ AMA NEDENSE VERİLMİYOR:ŞİRKETLERİN KESTİĞİ ORTALAMA 500 TL BİZİM MAAŞA YANSIYACAKTI AMA ODA YOK . HAZİRANDA VERGİ DİLİMİNE GİRİYORUZ. ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALAN MAAŞLARIMIZLA VERGİ DİLİMİNE GİRMEMİZ HAK MI ?
Cevap

Yorum ekle