Adres ve Adres Kodu Sorgulama - Uavt Kodu Nedir?

Adres kodu sorgulama adresten farklı bir sorgulamadır. Türkiye'de bütün iş yeri ve konutun T.C. Kimlik Numarası gibi 10 haneli özel bir numarası vardır. Bu kodun sorgulandığı sisteme UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) denilmektedir. Sorgulama yapacağınız resmi adres, sorgulama işlemini nasıl yapacağınız adımlar hakkında aşağıda detaylı açıklama yapılmıştır. 

ADRES KODU SORGULAMA - UAVT KODU SORGULAMA 

Oturduğunuz yada sahibi olduğunuz konutun veya iş yerinizin kodunu 3 (üç) şekilde sorgulayabilirsiniz. 

Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünden, DASK üzerinden ve E Devlet Şifreniz ile E Devlet Üzerinden. Söz konusu sorgu adresleri aşağıdadır. 

ADRES KODUNUZU EN KOLAY E DEVLET ŞİFRENİZ İLE ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Sorgulama yapacağınız bütün resmi sorgu sayfalarının linklerini yukarıda belirttik. Hepsi üzerinden nasıl sorgulama yapacağınızı resimli olarak aşağıda anlattık. Ancak bu sorgulama yöntemleri içinde en rahat ve en doğru E Devlet Üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. 

  • 1. Adım : Yukarıda verdiğimiz E - Devlet Sorgu sayfasını ziyaret ediniz. Dilerseniz de kendi şifreniz ile E Devletin ana sayfasına giriş yaptıktan sonra "adres bilgilerim" şeklinde arama yaparak ilgili sayfaya gelebilirsiniz.  Aşağıda gözüken sayfa üzerinden sorgulama yapacaksınız. Girdiğiniz sayfanın adres çubuğunda kilit işaretinin olup olmadığına dikkat ediniz.
  • 2. Adım : Kimliğimi doğrula menüsüne tıklayarak kimlik bilgilerinizi gireceğiniz sayfaya gidiniz. Burada T.C. Numaranızı ve şifrenizi girmeniz istenecektir. 
  • 3. Adım : Bu sayfa üzerinden sorgulama yaptığınız için direk önünüze aradığınız bilgiler çıkacaktır. Altta yer alan 2. resme dikkatlice bakınız.  

 

 

ADRES KODU İÇİN E DEVLETTEN BELGE DÖKÜMÜ

Adresinize ait bu kodu sorgulamanın yanında E Devlet barkod numaralı olarak yazılı belgede alabilirsiniz. Bu belgenin altında yer alan barkod ile belge üzerinde doğrulama da yapılabilir. Bu işlem için sorgu sayfası : 

E Devlet NVİ - Yerleşim Yeri Sorgulama ve Belge Alma  (Resmi E Devlet Sorgu Sayfasıdır)

ADRES KODU NEDİR?

Türkiye sınırları içinde her dairenin veya iş yerinin T.C. Numarası gibi bir kod numarası vardır. Demrep sigortası başta bir çok işlemde bu numaraya göre işlem yapılmaktadır. Aynı zamanda gelecek yıllarda bu kod daha fazla kullanılmaya başlanacaktır. 

Artık resmi işlemlerde adresi vermekten ziyade direk bu numarayı vereceğiz. Bu koda dair her türlü bilgi yada bu kodun üretildiği kamu dairesi Nüfus İşleri Genel Müdürlüğüdür. Herhangi bir probleminiz için bulunduğunuz ilçenin Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 

UAVT NEDİR?

Ulusal Adres Veri Tabanı'nın kısaltmasıdır. Bu sistem Nüfus Genel Müdürlüğüne bağlıdır. 

UAVT KODU KİŞİLERE Mİ ÖZGÜDÜR, KONUT YADA DAİREYE Mİ?

Bu kod daireye özgüdür. Dolayısı ile kendinize ait bir daire için bu kodu ararken eğer ikametiniz başka bir dairede ise buna muhakkak dikkat ediniz. Bu durumda ikamet ettiğiniz adresin kodu çıkacaktır. 

UAVT KODU BAŞKA DAİRENİN KODU İLE KARIŞIR MI?

Her dairenin kodu başkadır. Siz sorgulama yaparken dikkatli bir şekilde sorgulama yapmak zorundasınız. Hatta edindiğiniz kod için doğrulama sorgusunu da muhakkak yapınız. Buna dair açıklamalarımız hemen aşağıdadır. 

UAVT ADRES KODU DOĞRULAMA

Bu işlem için DASK resmi sorgu sayfasını önerebilirim. Sorgu üst kısımda vermiştik. 

ADRES KODU YADA UAVT SORGULAMANIN ÜCRETİ NE KADAR?

Bu sorgu için kesinlikle hiçbir ücret alınmamaktadır.