Aliexpress Gümrük Vergisi ve Yurtdışı Alışveriş Limiti 2021

Aliexpress Gümrük Vergisi 2021 yılında ne kadar ve yurtdışı alışveriş limiti ne kadar konusunu anlattığımız bu makalemiz 4458 Sayılı Gümrük Vergisi Kanunu ile 1111 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında ayrıntıları ile anlatılmıştır. 

NOT: 1111 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Gümrük Vergilerinde değişiklik yapılarak yurtdışında bulunan bir çok e ticaret sitesinden alınan ürünlere vergi getirilmiştir. Eski uygulama da 22 Euro'ya kadar vergi muafiyeti varken bu muafiyet kaldırılmıştır. 2021 yılı için ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki gibidir. 

Aliexpress Gümrük Vergisi 2021

Aliexpress gümrük vergisi 2021 yılında aşağıdaki gibidir: Söz konusu vergi oranları 1111 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla güncellenmiştir. 

 • Gümrük Vergisi Oranı : 2021 yılı için yüzde 20 vergi alınır. 
 • Gümrük Sunum Bedeli : 2021 yılı için 8 TL
 • Damga Vergisi Ücreti: 2021 yılı için 0,8 TL

Gümrük Vergisi Kanunu ve 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karara göre Kitap ve basılı yayınlardan vergi alınmayacağı belirtilmiştir. 

AB Ülkelerinden ve ABD'den Gelen Ürünlerin Vergi Oranı

4458 Sayılı Gümrük Vergisi Kanununun 62. maddesine göre AB Ülkelerinden gelen ürünler için vergi oranının yüzde 18 olacağı açıklanmıştır. Bu kapsamda AB'ye üye olmayan her ülkeden gelen ürünler için yüzde 20 vergi alınacaktır. 

Çin, ABD gibi ülkeler yüzde 20 vergi veren ülkeler arasındadır. 

Vergiye Ek Olarak Gümrüğe Sunma Bedeli Var

Örneğin: Aliexpress üzerinden veya başka bir platform üzerinden 20 dolara bir ürün satın aldınız. Bu ürün Gümrükten geçerken yüzde 20 oranında ek vergi uygulanacaktır. Dolayısı ile 24 dolara mal olacaktır. Ayrıca bu ürünü Gümrüğe sunma bedeli olarak da 8 TL ek ücret ödemeniz gerekecektir.  Hatırlayacağınız üzere önceki uygulama da 22 Euro'ya kadar muafiyet olduğu için bu meblağ için ek vergi vermenize gerek yoktu. 

Aliexpress üzerinden 1 TL'li bir ürün dahi satın almış olsanız hem yüzde 20 vergisini ödeyeceksiniz hemde gümrüğe sunma bedeli olarak 8 TL ücret ile 0,8 TL lik damga vergi ücretini ödemeniz gereklidir. 

Gümrük politikasına dair her ülkenin özgün bir stratejisi bulunuyor. Türkiye’ye girişi yasaklı olan maddeleri detaylı şekilde öğrenmeden boşu boşuna alışveriş yapmayın. Kötü sürprizlerle karşılaşıp hüsran yaşamamak adına bu tip prosedürlere dikkat etmeniz gerekiyor. Kimi ürünlerin gerçekten de gümrükten geçme olasılıkları sıfıra yakındır, kimi ürünler ise bazı prosedürleri zorunlu kılabilir.

Yurtdışından ticari olarak alışveriş yapmakla bireysel olarak ürün temin etmek arasında büyük farklar bulunuyor. Örneğin Aliexpress sitesinin bu konudaki yaklaşımları her sene bir nebze daha değişiyor. O nedenle gerek alışveriş limitleri gerekse de gümrük işlemleri konusunda güncel koşullara göz atmanız önemli. 

Yurt Dışından Alışverişte E - Bay ve Amazon Gümrük Limiti Ne Kadar?

Ebay, Amazon gibi sitelerden vereceğiniz ürün siparişlerinde bu siteler ABD Ülkesine ait olduğu için yüzde 20 vergi ödemeniz gerekecek. 

Hangi Ürünler Gümrüğe Takılır? Yasak Ürün Listesi Nedir?

Sadece Aliexpress sitesinden değil, yurt dışındaki herhangi bir siteden ülke sınırlarına ürün sokacağınız zaman son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Bu çok özel ve hassas bir konu olduğu için gümrükte sizi bir dizi prosedür bekliyor olacaktır. Elbette küçük ve rutin alışverişler için bu genelde sorun teşkil etmese bile bazı ürünler, çeşitli nedenlerden ötürü ülkeye sokulamıyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ürün size teslim olmaz ve doğrudan geri gönderilir. Aliexpress yönetimi ve tedarikçi ile görüşüp iade ücretinizi alma şansınız var; ancak sonuçta bu oldukça moral bozan ve zaman kaybettiren bir durum. Bu başlık altında ülkemizde yasaklı durumda olan ürünleri belirteceğiz.

 • Her şeyden önce kozmetiğe dair her türlü ürün yasak.
 • Sporcuların kullanmış oldukları takviye ürünleri, kimyasal ilaçlar asla getirilemez. Bunlar ancak doktor raporu neticesinde ya da milli sporcu belgesi karşılığında temin edilebilir.
 • Cep telefonları (aşağıda bu konuya özel olarak değineceğiz)
 • Uyuşturucu maddeler
 • Canlı hayvanlar
 • Kumar makinesi
 • Patlama özelliği olan kimyasal maddeler
 • Toprak ve gübre
 • Benzin
 • Kuran-ı Kerim
 • Para
 • Antika ve heykel gibi sanatsal eserler

Aliexpress Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

 • Gümrük vergisi ödemeyi kabul etmek zorunda değilsiniz; ancak bu durumda ürün aynen geri iade edilir.
 • Eğer ürün bir AB ülkesinden geliyorsa %18,
 • AB dışında bir ülkede geliyorsa % 20 vergi ödemek durumundasınız.
 • Tabi burada alt hesaplama ölçüleri de (ağırlık, boy vs.) devreye giriyor.
 • Dilerseniz bir kargo şirketini vekalet olarak gönderir ve onların aracılığıyla parayı ödeyebilirsiniz.
 • Dilerseniz bir mali müşavir aracılığıyla da bunu yapmanız mümkün.
 • Başka bir yol ise Gümrük alanına giderek ödemeyi şahsen yapmanız.

Tercih tamamen size ait.

E- Ticaret Yurdışı Alışverişte Gümrük Sorunu Nasıl Çözülür?

Gümrükte oluşabilecek olası sorunlarda, eğer Gümrük Vergisi ödemek istemediyseniz ve ürünün iadesini kabul ettiyseniz hemen aynı gün satıcı ile iletişim kurmalı ve durumu bildirmelisiniz. Ürün eline geçtiğinde kullanıcı bu durumu onaylar ve paranın iadesini sağlar. Daha da öncesinde eğer gümrükte bu tip bir sorun yaşamak istemiyorsanız, satıcıdan rica edip ürünü düşük şekilde fiyatlandırmasını rica edersiniz. Zaten satıcılar bu tip konulara artık alışık olduğu için onlar adına bu rutin bir eylemdir.

Ödediğiniz ücret 80 Euro olsa bile satıcının faturalandırmayı daha düşük seviyede tutması mümkündür. Elbette bu noktada ürünün gerçekçi bir şekilde faturalandırılması gerekiyor. 150 Euro değerindeki bir ürün için 20 Euro şeklinde bir fatura girmek hiç de gerçekçi olmayacaktır. Genelde PTT vesilesiyle ürün yollamak, gümrük adına çok daha sağlıklı bir yoldur. Özel kargo şirketlerine kıyasla PTT’yi tercih edebilirsiniz.

Gümrüğe Takılan Ürünleri Nasıl Geri Alabilirim?

 • Öncelikle sipariş verdiğiniz ürünü PTT Yurtdışı Kargo Sorgulama ekranından sorgulayınız.
 • Siparişinizin UKİM'de olduğuna dair bir bilgi varsa eğer, ürününüz muhtemelen gümrükte bekletiliyor olabilir. Bu durumda normal şartlarda e posta adresinize bir bildirim gelmesi gereklidir. Ancak gelmeye de bilir.
 • Uluslararası Kargo İletim Merkezi isimli  birimin size iletmiş olduğu bir yazılı tebligat olacaktır. Bu tebligatta yapmanız gerekenler zaten yazılıdır. 
 • Sipariş verdiğiniz ürünün bedelini göstermeniz istenecektir. Bunu sağlayacak resmi kayıtları hazır ediniz. Fatura, kredi kartı harcamanız vs. olabilir. 

Yurtdışından Cep Telefonu Getirebilir miyim?

Aliexpress’e dair internette cevabı aranmış en popüler sorulardan birisinin bu olduğunun farkındayız. Çünkü pek çoğumuzda yurtdışında cep telefonu getirme noktasında büyük bir heyecan söz konusudur. Peki sahiden yurtdışından cep telefonu getirmek mümkün mü?

Bildiğiniz üzere Aliexpress’te yüzlerce genel ve özel ürün kategorisi bulunuyor. Bu kategoriler arasında en çok ilgi gören alanlardan birisi de cep telefonları. Çünkü ülkemizde 2500-300 TL aralığında satılan modellerin burada neredeyse yarı yarıya, hatta daha da ucuza satıldığını görebiliyoruz. Bu modellere İPhone, Samsung gibi üst düzey modeller de dahil diyebiliriz. Kimi telefonlarda telif haklarından ötürü marka bulunmuyor; fakat telefonlar doğrudan fabrikalarından alınmış durumda. Her şey iyi güzel ancak Aliexpress üzerinden alınan telefonlar çok büyük bir olasılıkla gümrükte takılacaktır.

Telefonlara ödenen meblağlar sonuçta görece yüksek olduğu için, gümrük sonrası uzayan süreçle beraber paranızı bekletmeniz sizin adınıza stres konusu olacaktır. Gümrükten yasa dışı yollarla geçirilmiş telefonlar elbette var; ancak bunların suç teşkil ettiğini söylemek gerekiyor. Cep telefonları 2000’li yılların başında kaçak şekilde ülkemize rahatlıkla dahil edilebiliyordu; ancak son yıllarda bu konudaki denetimler de cezalar da iyice sertleşti. En iyisi legal olarak sunulan ürünlerden şaşmamak. Herkese iyi alışverişler dileriz.