Anasınıfı Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anasınıfı yada ana okulu öğretmeni olabilmek için Üniversitelerin hangi bölümünden mezun olmanız gereklidir? Okul Öncesi eğitime dönük eğitim veren Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler öğretmen olabilir mi? Açık Öğretim Fakültesinden mezun olanlar 

Meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümlerini bitiren kişiler liseyi bitirdikten sonra örgün yada açık öğretim fakültelerinde aşağıda açıkladığımız bölümlerden birini bitirerek anasınıfı öğretmeni olabilirler. Devlet kurumlarında görev almak isteyen lisans ya da ön lisans mezunu kişilerin öğretmen olarak atanabilmeleri için KPSS’ye girmeleri gerekir.

Lisans mezunları üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirmiş olmalıdırlar. Bu bölümler;

  • Anaokulu Öğretmenliği
  • Çocuk Gelişimi,
  • Ev Ekonomisi,
  • Anaokulu Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümleridir
  • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
  • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği
  • Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği

Bu bölümler bitirilmediği takdirde anaokulunda kreş öğretmeni olamazsınız. Meslek Yüksek Okulu (ön lisans) bölümlerinden herhangi birini bitiren öğretmen adayları ise genellikle yardımcı öğretmen olarak göreve başlarlar.

Eğitim Fakültesi’ndeki bölümlerden birini bitirenler mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeli ve bu sınavdan geçerli not almalıdırlar. KPSS’den başarılı olanlar anaokuluna öğretmen olarak atanırlar. Eğitim Fakültesi’ndeki bölümler yerine başka bölümlerden mezun olan ancak öğretmen olmak isteyenler formasyon eğitimi almak zorundadır.

Anasınıfı öğretmeni olmak isteyen bir kişinin öncelikle çocukları sevmesi ve onlarla iyi anlaşabilmesi gerekir. Bunun yanı sıra sempatik, sabırlı, otoriter ve kendini iyi ifade edebilen biri olmalıdır. Aksi halde çocuklarla problem yaşayacak ve onlara kaliteli bir eğitim veremeyecektir.

Açık Öğretimden Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği 2 yıllık bir bölümdür. Açık öğretim Fakültesi Anaokulu Öğretmenliği lisans programını bitirerek anaokulu öğretmeni olmak mümkündür. AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği 25 Ocak 2000’de MEB’in onayıyla faaliyete geçti. Örgün eğitim ile arasında hiçbir fark yoktur. Her iki lisans programından da mezun olunduktan sonra KPSS’ye girilip yeterli puan alındığında anaokulu kreş öğretmeni olunabilir.

Lise Mezunu Anaokulu Öğretmeni Olabilir Mi?

Lise mezunu birinin anaokulu öğretmeni olması için yukarıda da dediğimiz gibi düz liseyi, Anadolu lisesini ya da meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümlerini bitirmiş olmaları, ardından da üniversitelerin ön lisans ya da lisans bölümlerinden birini tamamlamaları gerekir. Meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü okuyan öğrenciler üniversitede eğitim fakültesine giderek anaokulu öğretmeni olabilirler.

Anaokulu Öğretmeni Olabilmek İçin Lisede Hangi Bölüm Okunmalıdır?

Düz lise mezunu anaokulu öğretmeni olabilir mi? Anaokulu öğretmeni olmak için hangi liseden mezun olduğunun bir önemi yoktur. Meslek lisesi ya da düz lise fark etmeksizin herhangi bir liseden diploma aldıktan sonra üniversitelerin ilgili bölümlerini kazanmak ve bitirmek gereklidir. Meslek liselerinin çocuk bölümünü okuyan öğrenciler bilgi ve tecrübe bakımından biraz daha avantajlı konumda olsalar da anasınıfı öğretmenliği için liseden ziyade üniversitede alınan eğitim daha önemlidir.

Anasınıfı Öğretmeni Olabilmek İçin Kaç Puan Gerekir?

Bazı üniversitelerin 2020 YKS puanları aşağıdaki gibidir. Anasınıfı öğretmeni olmak için sözel ya da eşit ağırlık puan türünde tercih yapılması gerekir.

Okul

Bölüm

Puan

Puan Türü

Kontenjan

Boğaziçi Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenliği (İngilizce)

443,84

SÖZEL

60

Orta Doğu Teknik Üni.

Okul Öncesi Öğretmenliği (İngilizce)

436,57

SÖZEL

50

Hacettepe Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenliği

422,611

SÖZEL

80

Ege Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenliği

411,41

SÖZEL

60

Anadolu Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenliği

404,03

SÖZEL

60

Akdeniz Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenliği

398,69

SÖZEL

70

Bursa Uludağ Üni.

Okul Öncesi Öğretmenliği (İ. Ö.)

389,32

SÖZEL

55

Kastamonu Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenliği

381,41

SÖZEL

60

 

Okul

Bölüm

Puan

Puan Türü

Kontenjan

İstanbul Bilgi Üni.

Çocuk Gelişimi (Burslu)

349,35

Eşit Ağırlık

4

Hacettepe Üniversitesi

Çocuk Gelişimi

339,48

Eşit Ağırlık

80

Ankara Üniversitesi

Çocuk Gelişimi

329,45

Eşit Ağırlık

60

Selçuk Üniversitesi

Çocuk Gelişimi

319,35

Eşit Ağırlık

70

Kırıkkale Üniversitesi

Çocuk Gelişimi

307,88

Eşit Ağırlık

40

 

Okul

Bölüm

Puan

Puan Türü

Kontenjan

Anadolu Üniversitesi

Ev İdaresi

186,67

TYT

10005


Anasınıfı Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Özel okullarda ve devlet okullarında anasınıfı öğretmenlerinin aldıkları maaşlar farklıdır. Devlet okulları Kamu Personeli Seçme Sınavı ile öğretmen alımı yaparken, özel okullarda belli başlı bölümlerin ve kursların bitirilmesi zorunluluğu vardır.

Devlet okullarında okul öncesi öğretmen maaşları

KPSS’de başarılı olan kişiler ek sınav ve mülakatlar sonrasında teste girerler. Bu sınavları ve mülakatı başarıyla geçenler öğretmen olarak ilgili okullara atanır. 2020 okul öncesi öğretmen maaşları devlet okullarında 18 saat ders esasına göre belirlenir. Buna göre maaşlar 4000 TL’den başlar. Ek ders ücretleri ve yan gelirler de bu miktara eklendiğinde alınan maaş miktarı 4600 TL’ye ya da 5000 TL’ye kadar çıkabilir. Bir öğretmenin aylık 4900 TL maaş alması için haftalık 12 saat, aylık ise 48 saat ek derse girmesi gereklidir. Bunun dışında sözleşmeli ve kadrolu okul öncesi öğretmenlerinin maaşları ve aldıkları ek ders ücretleri de farklıdır.

Özel okullarda okul öncesi öğretmen maaşları

Özel okullarda devlet okullarına göre daha düşük maaşlarla işe başlanabilir. Üniversiteden yeni mezun olan bir öğretmenin özel bir okulda alacağı maaş en düşük 3500 TL’dir. Bu ücret kıdeme, dereceye ve tecrübeye göre yıllar içinde artış gösterebilir. Bazı okul yönetmeliklerinde maaşa etki eden faktörler arasında mezun olunan okulun da etkisi olmaktadır.

Sonuç olarak ana sınıfı öğretmeni olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirmek gereklidir. Devlet okulları için KPSS şartı, özel okullar içinse belli kursların ya da eğitimlerin alınması şartı vardır. Gereken şartları sağlayan kişiler devlet kurumlarında 4000 TL’den başlayan, özel okullarda ise 3500 TL’den başlayan maaşlarla öğretmen olarak çalışmaya başlarlar.