Arıcılık Getirisi Ne Kadar? Arıcılık Yapmak Mantıklı Mı? Karlı Mı?

Son dönemlerin en popüler meslekleri arasında yer alan arıcılık, pek çok kişinin kafasında farklı soru işaretleri bırakır. Arıcılık mesleği hakkında merak edilen tüm detayları ve bazı püf noktaları aşağıdaki yazımızda sizin için derledik. Yazımızı sonuna kadar okuyarak kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Arıcılık Nedir?

Arıcılık, arı ve bitkisel kaynakların bir araya getirilerek oldukça faydalı ürünlerin elde edilmesi işidir. Arıcılık işiyle polen, bal, arı sütü, propolis ve arı zehiri gibi pek çok faydalı aynı zamanda da bitkisel ürünler elde edebilirsiniz. Günümüzde son yılların popüler ve getirisi yüksek mesleklerinden biri olan arıcılık, ülkemizde farklı sektörlerin de doğmasına katkıda bulunur.

kovan

Arıcılık Türleri

Arıcılık gezginci ve sabit olmak üzere toplamda iki şekilde yapılır. Gezginci arıcılık, arı kolonilerinin yerlerinin sık sık değiştirilmesidir. Bu arıcılık türünde klasik yöntemlerin yanı sıra bilimsel yöntemlere daha çok ağırlık verilir. Bu şekilde ürün verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak amaç edinilir.

Sabit arıcılık ise; arı kolonilerinin en az bir yıl boyunca aynı yerde durarak yapılmasıdır. Kolonilerin kurulduğu yerler resmi sistemlerde kayıt altına alınır. Bu tip arıcılıkta gezginci de olduğu kadar verim beklenmez. Genel olarak hobi amacıyla ya da ailenin kendine yetecek kadar bal üretme amacıyla yapılır.

arılar

Arıcılığa Başlamak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Arıcılık mesleğine giriş yapmak isteyen kişilerin öncelikle arı sokmalarına karşı ekstra bir alerjileri olup olmadıklarını test ettirmeleri gerekir. Herhangi bir alerji söz konusu değilse arıcılığı herkes yapabilir.

Arıcılık yapmak için çok yüklü sermayeler harcamak gerekmez. Başlangıç için birkaç tane kovan almak yeterli olacaktır. Tabii ki alınması gereken tek şey kovan ve arı değildir. İşe başlamak için eldiven, el maşası ve arıcı kıyafeti gibi bazı ürünleri de almalısınız. Bu tarz ihtiyaçlarla beraber toplamda 5 kovanlık bir iş için ortalama 2.000 ile 3.000 arası sermaye ayırarak ilk adımı atabilirsiniz.

bal fiyatları

Arıcılık İşinde Kar Marjı Yüksek Midir?

Sermaye yatırımı ve iş gücü bakımından araştırma yapıldığında arıcılığın yüksek kar marjına sahip bir iş dalı  olduğunu görebilirsiniz. Ancak her iş dalında olduğu gibi bu sektörde de net bir rakam vermek mümkün değildir. Bunun sebebi ise; arıcılığın yapıldığı bölgenin koşullarıdır. İklim ve coğrafi koşullar gibi detaylar alacağınız kar miktarını büyük ölçüde etkiler. Sadece bal odaklı iş yapmak yerine polen gibi farklı ürünlerin de üretimini yapmak kazancınızı artırır. Günümüzde 1 kg polenle 2 kg balın fiyatı neredeyse aynıdır. 1 kovandan yıllık ortalama 30 ile 50 kg arası bal üretimi yapılır. 50 kovanlı bir koloniye sahip olduğunuzda yıllık 70.000 tl’ye kadar gelir elde edebilirsiniz. Bu rakamlar ortalama değerlerdir. Mesleğin yapılacağı dönemin şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

bal kovanı doğal

Arıcılık Yıllık Kazanç Durumu

 

Bal Miktarı

Bal Maliyeti (kg)

Balın Satış Fiyatı

1 Kovandan Elde Edilen

30 kg

10 TL

50 tl

(Rakamlar piyasa ortalamasına göre alınmıştır.)

Yıllık

Kovan Maliyeti

Kovan Getirisi

Kovan Karı

1 Kovan

300 TL

1.500 TL

1.200 TL

Arıcılıkta Devlet Teşvik Desteği

Pek çok sektörde olduğu gibi arıcılıkta da son birkaç yıldır devlet desteği verilir. İlk defa 2003 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tamamı hibe olarak teşvik paketi dağıtıldı. 2016 yılı itibariyle daha kapsamlı yardımlar yapılan arıcılık sektöründeki teşvik 2020 yılında da devam etmektedir. Geçmiş dönemlerde kovan başı için 10 tl destek ödemesi yapılırken 2020 itibariyle bu rakam 15 tl’ye çıkarılmıştır.

bal

Arıcılık Desteği İçin Başvuru Şartları

 • Arıcılık Kayıt Sistemine üye olmak
 • En az 30 tane, en fazla 1.000 arılı kovan olması
 • Belirlenmiş tarih aralıklarında dilekçe oluşturmak
 • Gezginci arıcılık yapan kişiler o sırada bulundukları şehrin İl ya da İlçe Müdürlüklerine gidebilirler.
 • Yetkili kurumlar tarafından belirlenen kişiler tarafından yapılan incelemeler sonucunda olumlu ya da olumsuz dönüş yapılmaktadır.
 • Ödemeler yetiştiricilerin kendi hesaplarına, bakanlıkların belirledikleri tarihlerde iki ayrı ödenek şeklinde yatırılır.

kovanda arılar

Arıcılık Yatırımı Yapmak İçin Gerekli Olan Belgeler

 • İş yeri açabilme ve çalıştırabilme ruhsatı
 • Gerekli kurumlardan alınmış kayıt ve şartlı onay belgesi
 • Çevre izin belgesi
 • Arıcılık sistemine kayıt olmak
 • Arı üretim için izin belgesi

Arıcılık Belgesi Almak

Hobi amacıyla ya da geçim kaynağı olarak arıcılık yapmayı düşünen kişilerin arıcılık belgesi almaları önerilir. Bu belge sayesinde meslekle alakalı tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Arıcılık belgesi, Tarım ve Orman Bakanlıkları tarafından düzenlenen kurslara katılarak alınabilir. Ayrıca Türkiye’nin her yerinde bulunan Halk Eğitim Merkezlerinden de bu belge temin edilebilir.  Arıcılık esasen teorik uygulama gerektiren bir sektör olduğu için düzenlenen tüm kurslara gitmenize gerek yoktur. 

petek

Arıcılık İçin Gerekli Olan Malzemeler

Kovan: Arıcılığın yapılacağı yerin coğrafi koşulları göz önünde bulundurularak seçim yapılması tavsiye edilir.

Bal Süzme Makinesi: Elde edilen petek balların süzülmesi için kullanılır.

Eldiven: Arı sokmalarına karşı etkilenmemiz adına kalite seviyesi iyi olan bir eldiven kullanmanız önerilir.

Maske: Tüm bedeni komple kapatarak olası arı saldırılarının önüne geçilebilmesi amacıyla tercih edilir.

Arı Kaçıran: Elde edilen peteklere arıların saldırmaması için gereklidir.

Ana Arı Izgarası: Ana arıyı kovanın en alt kısmına hapsederek ürün üretiminin aktif olarak gerçekleşmesini sağlar.

El Demiri: Kovanları rahat bir şekilde açmanızı sağlar.

Listeye daha pek çok ürün eklenebilir. Başlıca ihtiyaç duyulan malzemeler bunlardır.

petekler

Arıcılıkla İlgili Bilinmesi Tavsiye Edilen Püf Noktalar

Arı yetiştirme mesleğinin rahat bir şekilde icra edilebilmesi için tercih edilen mekan oldukça önemlidir. Alanın genişliğini göz önünde bulundurarak kovan sayınızı belirleyebilirsiniz.

 • Arıların zarar görmemesi için yakın konumlarda zehirli atık alanlarının olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Arı cinsleri arasında seçim yaparken bölgedeki yaşam koşullarını ön planda tutmanız tavsiye edilir.
 • Yapılan tüm faaliyetler mutlaka kağıt üzerinde ya da dijital ortamlarda kayıt altına alınmalıdır.
 • Canlıların yaşam kaynağı olan suyun, arıcılığın yapılacağı alana yakın olması önemli bir noktadır.
 • Gerek yetiştirme gerekse de ürünlerin satışında doğru adımlar atmak için sık sık yetkili kişilerle iletişim halinde olunmalıdır.

Arı Seçimi ve Arıların Alım Zamanı

Arıcılığa yeni başlayan kişiler için arı seçimi ve alma zamanı büyük önem taşır. Arıların ilkbahar döneminde alınması tavsiye edilir. Kolonilerden verim alabilmeniz için Mart ya da Nisan ayları içerisinde arılarınızı alıp işe girişmeniz gerekir. Arı kolonileri; ana arı (kraliçe), erkek arılar ve işçi arılardan oluşur. Her kolonide sadece bir tane ana arı olmalıdır. Belirli periyotlarda yapılan kovan kontrolü sırasında mutlaka ana arının yaşamasına ve yumurtlama durumuna bakmanız önerilir.

kraliçe arı

Arıların ve Kovanların Bakımı

Her mevsim geçişinde mutlaka kovan bakımı yapılması gerekir. Yıl içerisinde istediğiniz verimi alabilmeniz için bakım önemlidir. Yumurtlama durumu, ana arının yaşam koşulları, işçi arıların sayısı ve kovandaki gıda miktarı gibi durumlar her dönem kontrol edilmelidir. Belirtilen talimatlar doğrultusunda arıcılık mesleğinde büyük ilerleme göstererek kısa süre içerisinde kara geçebilirsiniz.