Askere Gidene Ne Denir?

Askere gidene ne denir

Askere giden gençlere söylenebilecek pek çok söz vardır. Bu sözler onların moralini yüksek tutmak için, karşılaşacakları bu uzun ve zorlu süreçte onlara destek olmak için oldukça önemlidir. Askere gidene yalnız olmadığını hissettirmek ve ihtiyaç duyduğunda moral bulmasını sağlamak amacıyla ona söyleyebileceğiniz sözleri ve ne anlama geldiklerini sizler için derledik.

Askere Gidene Ne Denir?

“Hayırlı tezkereler”

İlk akla gelen “hayırlı tezkereler” lafıdır. Bu lafın anlamı askerlik vazifesinin tamamlandığını ifade etmektedir. “Hayırlı tezkereler” dendiğinde hiçbir zorluk yaşamadan ve hayırlı bir şekilde askerliğin bitirilmesi için dua edilmektedir. Ancak bu söz çoğunlukla “teskere” kelimesi ile karıştırılmakta ve “hayırlı teskereler” şeklinde söylenmektedir. Peki “hayırlı teskereler” ne demektir? “Teskere” kelime anlamı olarak “sedye” demektir. “Hayırlı teskereler” denildiğinde aslında “hayırlı sedyeler” anlamı çıkar. Hiç kimse bunu kasıtlı olarak yapmasa da asıl anlamı ne yazık ki bu şekildedir.

“Allah kavuştursun”

Askere giden gencin ailesiyle ve sevdikleriyle kazasız belasız tekrar kavuşması için söylenen sözdür.

“Allah kurtarsın”

Bu laf genellikle çok fazla yakınlık bulunmayan gençlere söylenir. Uzak akrabalar ya da uzak tanıdıklar için “Allah kurtarsın” denebilir. Bu laf, vatani görevini yapacak olan gencin kısa zamanda evine ve düzenine geri dönmesi için temennide bulunmaktır.

“İnşallah sağ salim dönersin”

Askere gidene okunan dualardan biri de sağ salim dönmesini dilemektir. Askerde gazi olmamak, şehit düşmemek ya da olumsuz durumlarla karşılaşmamak için askere giden gencin ailesi ve yakınları bu dilek ifadesini kullanırlar.

“En büyük asker bizim asker”

Asker uğurlamalarında sıkça duyduğumuz bu laf, askere giden genci yüreklendirmeye yaramaktadır. Gencin kendini daha iyi hissetmesini, gideceği vatani görevin büyüklüğünü ve katılacağı askerlik vazifesinin yüceliğini ifade eder. Genellikle askerin evinden çıkıp otobüse bineceği zaman kalabalık gruplar tarafından topluca söylendiği görülür.

“Dualarımız seninle”

Askerin manevi gücünü artırmak için söylenen bir sözdür. Gencin askerde olduğu süre boyunca devamlı ona dua edileceği anlatılır. Bu dualarla askerin korunacağı düşünülür.

“Vatan sana emanet”

Askere giden genç vatanını korumaya ve bu amaçla ülkesine hizmet etmeye gitmektedir. Bu nedenle askerin yaptığı fedakarlığa karşı duyulan minnettarlık bu sözle ifade edilir.

Sonuç olarak askere gidene ne denir diye düşünüyorsanız, bu kişilere gerek telefonla gerekse yüz yüze, yukarıda saydığımız sözler söylenebilir. Böylece vatani görevini yapacak gencin morali yüksek tutularak huzurlu bir şekilde birliğine gitmesi amaçlanır.