Askerlik Yoklaması Nedir?

Askerlik yoklaması nedir? Yoklama kaçağı ve cezası nedir? Bakaya nedir? Bakaya ve yoklama kaçağı cezası nedir? Bakaya ve yoklama kaçağı cezasını ödemezsem ne olur? Yoklama cezası sorgulamasını nereden ve nasıl yaparım?

ASKERLİK YOKLAMASI NEDİR?

Askerlik yoklaması 20 yaşını doldurmuş ve Türk vatandaşı olan erkek bireylerin sağlık, eğitim gibi durumlarının incelenmek suretiyle askerliğe uygun olup olmadıkların belirlenmesi işlemidir.

Sponsorlu bağlantılar

YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR?

Yoklama kaçağı 20 yaşını doldurmuş bireylerin kanunda belirtilen süre içerisinde askerlik yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir. Bu işlemi yaptırmamaları durumunda yoklama kaçağı durumuna düşerler. Bireylerin askerlik hizmeti dolayısı ile uymadıkları kurallarda askerlik kanunları uygulanır ve yargılamaları askeri mahkemelerde gerçekleştirilir.

BAKAYA NEDİR?

Bakaya askere gitmesi zorunlu hale gelen kişilerin yani tecil süresi dolan yahut, tecil için geçerli nedeni bulunmayan ve 20 yaşını doldurmuş olan kişilerin birliklerine kendilerine tanınan sürede sevk işlemlerini yaptırmamaları yahut sevk işlemi yaptırmış olsalar dahi süresinde birliklerine teslim olarak askerlik hizmetine başlamamaları sonucunda işlenen suça bakaya denilmektedir.

BAKAYA VE YOKLAMA KAÇAĞI CEZALARI NASIL BELİRLENİR?

Bakaya ve yoklama kaçağı kişilere uygulanan ceza idari para cezasıdır. Cezanın miktarı ne kadar süredir kaçak olunduğuna, birliğine zorla teslim edildiğine yahut kendi iradesi ile gelip teslim olup olmamasına göre farklı miktarlarda ceza uygulanmaktadır. Birliğe kendiliğinden teslim olmak verilen ceza miktarında hafifletici sebep olarak düzenlenmiştir.

  • 4 aydır yoklama kaçağı olan kişilerin kendiliğinden birliklerine teslim olmaları durumunda ödeyecekleri ceza miktarı 296 Türk Lirası iken,
  • Yakalanma yahut zorla getirilme durumunda ödemeleri gereken idari para cezasın bedeli 1.187 Türk Lirası olacaktır.

YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA PARA CEZASINI ÖDEMEZSEM NE OLUR?

Yoklama kaçağı ve bakaya para cezası idari para cezası niteliğinde olduğu için ödenmemesi durumunda hapis cezasına çevrilemez yalnızca icra yoluna gidilebilir. Yoklama kaçağı ve bakaya para cezası ödememeniz durumunda hapse girmezsiniz fakat icralık olabilirsiniz.

Yoklama kaçağı ve bakaya para cezası sebebi ile evinize iş yerinize haciz gelebilir, maaşınızdan kesinti yapılabilir, size kalacak bir mirastan faiziyle birlikte tahsil edilebilir, aracınıza posta ve banka hesaplarınıza el konulabilir. Bu para cezasının ödenmesinde maddi durumu uygun olmayan kişiler için taksitlendirme sistemi uygulanabilmektedir. İlk taksitini peşin olarak ödemeniz şartıyla 4 eşit taksitte idari para cezasını ödeyerek sorumluluktan kurtulmanız mümkün.

Sponsorlu bağlantılar

YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA CEZASINA NASIL İTİRAZ EDERİM?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumlarında idari para cezalarını il ve ilçelerin idari kurulları tarafından verilmektedir. Haksız yere bir ceza aldığınız düşünmeniz durumunda cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içinde bulunduğunuz ildeki İdari Para Cezaları İtiraz Komisyonuna başvuru yapabilirsiniz.

  • Bu komisyondan da olumlu bir cevap alamamanız durumunda bulunduğunuz yerdeki İdare mahkemesine idari para cezasının iptali sebebi ile dava açabilirsiniz.
  • İdari mahkemede dava açma süreniz 30 gün olup, İdari para cezaları itiraz komisyonunda gelen olumsuz cevabın tarafınıza bildirildiği tarihten itibaren başlamaktadır. Bu işlemlerde izlemeniz gereken sıra ve süreler son derece önemli olup, hak düşürücü niteliktedir.
  • İdari para cezalarına karşı doğrudan İdare mahkemesinde dava açmanız mümkün olmayıp, süreleri kaçırmanız durumunda başvurabileceğiniz herhangi bir yasal yol bulunmamaktadır. Bu sebeple haksız olarak idari para cezasına çarptırıldığınızı düşünmekteyseniz süreleri içinde gerekli mercilere başvurmanız hak kayıplarına maruz kalmamanız açısından son derece büyük önem arz etmektedir.

YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA CEZASINI NEREYE YATIRACAĞIM?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda verilen para cezaları nereye yatırılır sorusu pek çok kişi tarafından yöneltilmektedir. Bu para cezalarını adliyelerin içerisinde bulunan ve para cezalarını tahsil eden veznelerden ödemeniz mümkün olduğu gibi vergi dairelerinden de yatırabilirsiniz. Cezanızı taksitlendirmek istemekteyseniz bu işlemi vergi dairelerinde halletmenizi öneririz.

Sponsorlu bağlantılar

YOKLAMA KAÇAĞI SORGULAMASINI NASIL YAPARIM?

Yoklama kaçağı olup olmadığınızı yahut askerlik yoklaması için gerekli olan işlemleri ne zamana kadar yaptırmanız gerektiğini e devlet sistemi üzerinden kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

  • E devlet sistemindeki hesaplar kişiye özel olup, ilk giriş işlemi için PTT’den 2 Türk Lirası karşılığında şifre alınması gerekmektedir. Bu şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra askerlik durumunun hakkında oldukça detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Sistemde yoklama kaçağı olup olamadığınızın yanı sıra yoklama işlemlerinizi ne zamana kadar yaptırmanız gerektiği, yoklama kaçağı iseniz ne kadar süredir yoklama kaçağı olduğunuz gibi pek çok konuda detaylı bilgilendirme yer almaktadır.

YOKLAMA KAÇAĞI CEZASI AFFEDİLEBİLİR Mİ?

Günümüzde pek çok kişi sağlık, eğitim, iş, yurt dışında olma gibi engellerle yoklama kaçağı durumuna düşebiliyor.

  • Yoklama kaçağı durumunda verilen para cezaları ödenmemesi durumunda faiziyle birlikte katlanmaya devam ediyor.
  • Yoklama kaçağı sebebiyle alınan idari para cezalarına af uygulanabilir bu af verilen cezanın tamamıyla silinmesi şeklinde olabileceği gibi, yapılandırma yoluna gidilerek faizlerin bir miktar indirilmesi şeklinde de olabilir.
  • 2019 yılı için yoklama kaçağı ve bakayalar için herhangi bir af söz konusu olmayıp, ilerleyen dönemlerde bu konu ile ilgi bir çalışmanın yapılıp yapılmayacağıda belli değildir. 

Yorumlar

Üniversiteyi 2 temmuz 2019 da bitirdim. 2 yıl tecil hakkım olduğunu açıklamalarınızdan öğrendim, teşekkür ederim. 31/12/2019 a kadar muayene olmam gerek muayene olduktan sonra tecil dilekçesi verebilirmiyim ya da tecil dilekçemden sonra tecili bozdurabilirmiyim? Teşekkür ederim.
Cevap
Yüksek lisans son sınıftayım. Sigortalı işte çalışıyorum. Askere cagirirlar mi..
Cevap
cagirilar ama biraz uzatmali yani gec
Cevap
SU AN YOKLAMA KAÇAGIYIM YASIM 51 BEN NE YAPMAM GETEK
Cevap
Ben askerligimi 12 ay yaptm gecen sene bitrdim ama gec gittigim icin para cezasi cikti syanda odüyorum bu cezayi smdi banada af gldimi
Cevap
Askerliğimi yaptım. 1 yıl oldu para cezası geldi ödemedi m. Silinecekmi simdi bu ceza
Cevap
Muayene kaçağı idim askerliğimi yaptım borç ceza ödedim şimdi af geldi geri alabilirmiyim
Cevap
Muayene kaçağı idim cezayı ödedim şimdi af çıkardılar paramı geri alabilmem için ne yapmalıyım
Cevap
Biraz zor keşke odemeseydin
Cevap
2000 dogumluyum yoklama ne zaman oluyor
Cevap
Su Anda Yoklama Kaçagıyım Yaşım 25 En Son Ki Bedelliyi 1 Ay İle Kaçırdım Yeni Çıkacak Bedelliyi Yapacagım , Söyle Bir Problemim Var Bir İş Yeri Açacagım Veya Devir Alacagım İş Yerini Açtıgımda Veya Devir Aldıgım da Ruhsat İşlerinde Bir Sorun Olur Mu ? Olursa Ne Tarz Bir Sorun Olur Bilgisi Olan Bana Yazabilir Mi Buradan ?
Cevap
1998 liyim Muhane olmadım olsam en gec ne zaman giderim
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.