Avokado Tadı Nasıl? Avokado Nasıl Yenilir?

Avokado, ismi çokça bilinmekte ancak nasıl tüketileceği pek bilinmemektedir. Pek çok faydası bulunan bu meyveyi çiğ olarak yiyebileceğimiz gibi pişirerek de tüketebiliriz. Avokadoyu yiyebilmek için olgunlaşması beklenmelidir. Ağaçtan koparılan avokado serttir ve bu halde yenmesi mümkün değildir, çünkü tadı oldukça acıdır. Yumuşamaya başlayan meyve tatlanır ve acı tadı yok olur.

Avokado nasıl seçilir? Marketten ya da pazardan avokado alırken hemen yiyecekseniz biraz yumuşak olanlarından seçmeniz gerekir. Eğer hemen tüketmeyecekseniz sert olanlarından alabilirsiniz.

Avokadı tadı nasıl? Avakado'nun tadını bilmeyenler meyve olmasından dolayı tatlı olduğunu düşünebilir. Oysa avakadonun tadı hiç bir meyveye benzemiyor. Çok besleyici ve protein ağırlıklı bir meyvedir fakat tek başına yenilemeyecek kadar keskin bir tadı vardır. Biz çocuğumuza yedirirken muz ile karıştırarak yediriyoruz. Ayrıca avakado yoğurt ve bal ile karıştırılarakda yenilebilir. 

Avokado nasıl olgunlaştırılır? Sert avokadoları aldıktan sonra birkaç gün oda sıcaklığında bekletin. Bu süre içinde meyvenin rengi koyulaşacak ve yumuşamaya başlayacaktır. Meyveniz hızlı bir şekilde yumuşasın ve olgunlaşsın istiyorsanız kenarına elma türünde farklı meyveler koyun ve bir poşette muhafaza edin. Daha yavaş yumuşamasını isterseniz avokadoyu buzdolabında bekletmeniz gerekecektir.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado yenilirken kabuğu soyulmalıdır. Ancak elma soyar gibi değil içini kazıyarak tüketmeniz gerekir. Olgunlaşan ve yumuşayan meyveleri ortadan dikey olacak şekilde ikiye bölün. Meyvenin ortasında kocaman bir çekirdek göreceksiniz. Bu çekirdeği bir bıçakla ya da kaşıkla alın ve yine kaşıkla oyarak meyvenin içini bir kaseye boşaltın. Üstüne tuz ekin ve limon sıkın. Bir çatalla iyice ezip tüketebilir ya da dilimleyerek yiyebilirsiniz.

Avokadoyu temizlerken yumuşayan kabuğu bir bardak yardımıyla da çıkarabilirsiniz. Hangisi daha kolayınıza geliyorsa onunla iç kısmını alabilirsiniz.

Diyette Avokado Nasıl Yenir?

Avokado tam bir mineral ve vitamin deposudur. İçerdiği A, E ve C vitaminleri kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olurken yaşlanma etkilerinin gecikmesini sağlar. Bu nedenle diyet yapan kişilerin beslenme alışkanlıklarında avokado önemli bir yer tutar.

Diyet yaparken avokadonun en sık kullanıldığı yer salatalardır. Avokado salatası yaparken ihtiyacınız olan malzemeler; 2 ya da 3 adet avokado, limon, salatalık, maydanoz, yeşil soğan, sarımsak, domates, dereotu, tuz ve zeytinyağıdır. Avokado salatası için tüm malzemeleri büyük bir kabın içine küçük küçük doğrayın. Ardından limon, tuz ve zeytinyağını ekleyin.

Avokadoyu ezme olarak da yiyebilirsiniz. Bunun için meyvenin iç kısmını çıkarın ve bir çatalla ezin. İçine sarımsak, yarım limonun suyu, dövülmüş ceviz, zeytinyağı, karabiber ve tuz ekleyip tekrar karıştırın. Bir kaseye bu karışımı koyun. Et ya da tavuk yemeklerinin yanına oldukça yakışacaktır.

Avokado Çekirdeği Nasıl Yenir?

Avokadodaki amino asitlerin yüzde 70 kadarı çekirdeğindedir. En fazla çözünür lif içeren meyve olan avokadonun çekirdeği genellikle atılır. Ancak bilinmeyen pek çok faydası vardır. Keskin bir tadı olan çekirdeği yiyebilmek için ilk olarak kahverengi renkli kabuğu soyulmalıdır. Ardından iç kısmı rendelenir. Çekirdeğin iç kısmı kırmızıya benzer renktedir. Bu kısmı 10 dakika kaynattıktan sonra demleyebilir ya da kısık ateşte kavurduktan sonra salatalarda, pilavlarda ve diğer yemeklerde çeşni gibi kullanabilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz bir nokta vardır. Bu da çok fazla avokado çekirdeği tüketirseniz kabız olabileceğinizdir. Eğer kabızlık sorununuz varsa bu meyvenin çekirdeğini dikkatli bir şekilde yemeniz gerekir.

Çekirdekleri soyup rendeledikten sonra alkolle karıştırabilirsiniz. Bu karışımı bir hafta kadar beklettikten sonra eklem ve kas ağrınız olan bölgelere ovmak suretiyle uygulayabilirsiniz. Migren ağrınız varsa şakak ve boyun bölgenize bu karışımı masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Yüzünüzdeki lekeler ve çıbanlar için toz haline getirdiğiniz çekirdekleri sıcak su ile karıştırın ve iyice ezin. Kremsi bir kıvam elde edince leke ve çıbanların üstüne iki kat olacak şekilde sürün. 5 ya da 10 dakika bekletin ve bu işlemi cildiniz temizlenene kadar her gün tekrarlayın.

Parlak ve kepeksiz saçlar için avokado çekirdeğini kullanırken yine rendelemeniz gerekir. Ancak sakın kavurmayın, çiğ olarak rendelenmiş çekirdeği hint yağıyla karıştın ve 1 gün kadar bekleyin. Ardından saç diplerinize bu karışımı sürün, bir havlu ya da bone yardımıyla saçlarınızı kapatın ve 1 saat kadar bekleyin. Son olarak saçınızı iyice durulayın.

Gördüğünüz gibi avokadonun hem kendisi hem de çekirdeğinin pek çok faydası vardır ve kullanım şekilleri farklıdır. Avokadonun kendisini kabuğunu soyarak yerken çekirdeği genellikle rendelenerek kullanılmaktadır.