2023 Stajyer Öğrenci Maaşı ve Devlet Katkısı Ne Kadar?

İşletmelerde beceri eğitimi faaliyetleri kapsamında staj yapan lise öğrencileri 2023 yılı için stajyer öğrenci maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Asgari ücretlere bağlı olarak hesaplanan stajyer maaşları aşağıda en güncel haliyle yer almaktadır. Hem öğrenciler için maaş miktarları hem de işletmeler için devlet katkısı miktarları en net ve en doğru bir biçimde hesaplanmış ve değerli okurlarımıza sunulmuştur.

Muhasebetr.com'un haberine göre yeni yılda net asgari ücret miktarı 8.506,80 TL . Beceri eğitimi gören stajyer öğrenciler bu rakamın yüzde 30'unu alır. Yani alacakları maaş, 8.506,80 TL'nin yüzde 30'u olmak üzere 2.552,04 TL’ye denk gelir. 

Bu durumda:

2023 Stajyer öğrenci maaşı: 2.552,04 TL'dir.

Önemli: Bu ödemeyi işletmeler öğrencilerin açacakları banka hesaplarına yaparlar. Her ay için yapılan bu ödemelere karşın öğrenciler ödeme aldıklarını ispat etmek amacıyla banka dekontlarını koordinatör öğretmenlerine verir. Koordinatör öğretmeler ise bu dekontları okul idaresine teslim ederler. Ardından okul idaresinin mal müdürlüğüne yaptığı bildirim neticesinde işletmelere devlet katkıları ödenir. Alt kısımda devlet katkıları konusunu inceleyeceğiz.

2023 Stajyer Maaşı Devlet Katkısı

Staj yapan öğrencilerin maaşlarına devlet katkısı yapılmaktadır. Bu destek kapsamında mesleki eğitim görmekte olanlara ya da stajyer öğrencilere verilebilecek minimum ücret üste hesaplanan 2.552,04 TL'nin yirmiden az kişi çalıştıran işletmelerde 3’te 2’si, 20 ve üzeri kişi çalıştıran işletmelerde ise 3’te 1’i devlet katkısı olarak işletmeye geri ödenir.

Buna göre ödenecek devlet katkısı;

20’den az kişi çalıştıran işletmelerde 1.701,36 TL;

20’den fazla kişi çalıştıran işletmelerde ise 850,68 TL’dir.

Önemli: İşletmelere yapılan devlet katkısı ödemeleri bir kaç ay geriden ödenebilmektedir. Bu gibi süreçleri işletmeler öğrencinin koordinatör öğretmenine sorabilecekleri gibi okullarda görev yapan ve stajyer öğrencilerle ilgilenen müdür yardımcılarına ödemelerin durumlarını sorabilirler.

Üniversite Stajyer Maaşı 2023

Stajyer maaşları üniversitede eğitim gören ve yaz döneminde zorunlu olarak staj yapan öğrencilere verilir. Bazı bölümler haricinde yasal olarak stajyer maaşı verilmesi zorunlu değildir. Bazı işverenler öğrencilerin sadece stajyer maaşlarını vermezler aynı zamanda sigortalarını da yaparlar. Bu yüzden üniversite stajyer maaşı 2.552,04 TL’den az olamaz.

Lise Stajyer Maaşı 2023

Meslek lisesi ve sağlık meslek lisesinde okuyan öğrenciler becerimi eğitimi ücreti olarak aylık en az 2.552,04 TL alırlar. 

2023 Stajyer Maaşları Ne Zaman Yatar?

Normal dönemlerde devlet kurumlarında staj yapan öğrencilere her ayın on beşi ile her ayın yirmisi arasında ödeme yapılır. Özel sektörde ise ödemeler her ayın onunda yapılmaktadır. Staj yapmaya devam eden öğrencilere aynı şekilde ödemeleri yapılmaktadır. Ancak son birkaç aydır virüs salgını nedeniyle yaşanan kısıtlamalar neticesinde maaşların geç yattığı ya da hiç yatmadığı yönünde haberler çıkmaktadır. Yapılan düzenlemeler neticesinde devlet kurumlarında ayın 15’i ile 20’si arasında, özel kurumlarda ise her ayın 10’unda maaş ödemelerine devam edilecektir.