Bakirelik Bekaret Testi Nasıl ve Nerede Yapılır? Ücretleri Ne Kadar?

Bu haftaki dosyamızda bakirelik konusu analiz ettiğimizi ifade etmiştik. Bir önceki makalemizde geniş anlatımıyla bir çok açıdan bakirelik ve kızlık zarı konusunu ele aldık. Bu konuda bir çok sorunuzun cevabına bu makalemizden erişebileceğinizi düşünüyorum. 

Bu yazımızda ele alacağımız konu bekaret yada bakirelik testidir. Bu testin nasıl ve nerede yapıldığını, ücretinin ne kadar olduğunu, ayrıca ne kadar güvenilir olduğu gibi bir çok sorunuzun cevabını ele alacağız. 

BAKİRELİK TESTİ NEDİR?

Kızların daha önce cinsel ilişkiye girip girmediğini, yada bir kıza cinsel istismar yapılıp yapılmadığını öğrenmen için yapılan fiziki muayeneye bekaret testi denilmektedir. Kamu hastanelerinde söz konusu bu işlemi ifade eden bir tanım söz konusu değildir. 

Bu işlem için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı veya Jinekoloji Uzmanları tarafından sadece bir muayene işlemi gerçekleştirilir. Bu muayenede doğrudan kızın vajinal bölgesi incelenir. Ve kızlığını ifade eden zarın zarar görüp görmediği incelenir. 

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi bu teste verilen bir diğer isimdir. Yani söz konusu bu muayene işleminde bir kızın vajinal bölgesinde yer alan ve döl yatağını yarım hilal şeklinde kapatan zarın yırtılıp yırtılmadığı hekim tarafından kontrol edilir. 

Bu muayene işlemini kızlar kendileri de yapabilir. Ancak bu zarın tam olarak nasıl bir yapıda olduğunu bilmediği için kesin neticeyi alması zor olabilir. 

BAKİRELİK TESTİ İÇİN NEREYE GİTMELİYİZ, NEREDE YAPILIR?

Herhangi bir genç kızımız bekaret kontrolü için hekim kontrolüne başvurmaz. Bir kızın bu şekilde ki bir duruma itilmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebepleri aşağıda analiz edeceğiz. Bu başlıkta ifade ettiğimiz sorunun cevabına gelecek olursak eğer:

Bekaret testi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarına yada Jinekoloji Uzmanlarına başvurmanız gereklidir. Ancak söz konusu bu muayene işlemi için özel sağlık kuruluşlarına başvurmanız gereklidir. 

Hatta SGK anlaşmalı olan özel sağlık kuruluşlarında kızlık zarı muayenesi yada bekaret kontrolü diye bir muayene işlemi gerçekleştiremez. 

Devlet Hastanelerinde Bekaret Muayenesi Yapılıyor mu?

Kamu Hastanelerinde bu muayene işlemi sadece mahkeme kararıyla mahkeme emri ile yapılabilir. Bunun dışında kendiniz yada bir yakınınız kamuya ait herhangi bir hastaneye zar testi işlemi için başvurmamalıdır. 

Çünkü SGK tarafından yapılacak işlemin muayenesi ödenmemektedir. 

Özel Sağlık Tesislerinde Bekaret Muayenesi Yapılıyor mu?

Yukarıda ki başlıkta da belirtmiştik. SGK ödemeli olan bir sağlık kuruluşunda bekaret testi adı altında bir muayene yaptıramazsınız ve bu şekilde bir test raporu alamazsınız. 

Ancak özel bir sağlık kuruluşana normal bir kadın muayenesi şeklinde başvurup muayene olma şansınız var. Fakat bu işlem için hekimi ikna etmeniz gereklidir. Çünkü hekiminiz bu işlemi SGK 'ya bildirmeden normal kadın muayenesi şeklinde işleyecektir. 

Dolayısı ile sizler bu şekildeki bir rapor için SGK ile herhangi bir anlaşması olmayan özel sağlık kuruluşlarındaki Kadın Doğum Uzmanlarına yada Jinekoloji Uzmanlarına başvurmanız gereklidir.  

Bekaret Testini Hangi Branş Hekimleri Yapabilir?

Bu test için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ile Jinekoloji Uzmanları yetkilidir. Ayrıca adli olaylarda Adli Tıp Uzmanlarıda bu işlemi yapmaya savcılık yada mahkeme tarafından yetkilendirilir. 

Örneğin, cinsel saldırıya maruz kalan bir kadının durumu ile 18 yaşından küçük çocukları cinsel istismarı durumu.   

BEKARET TESTİ NASIL YAPILIR?

  • Bu test göz ile yapılan bir muayedir. Muayene işleminde herhangi bir alet ve görüntüleme cihazı kullanılmaz. Sadece ışıklandırma işlemi için aydınlatma kullanılmak zorundadır.
  • Muayene işlemi için kızın alt bölgesinin vajen bölgesini görecek şekilde açılması gereklidir.  
  • Kadın Doğum Uzmanının Muayehanesinde kadınların bu tip muayeneleri için dizayn edilmiş oturakları mevcuttur. Bu koltuğa oturduktan sonra her iki bacağınızı açarak söz konusu bölgenizi muayene ettireceksiniz.
  • Bu zar cinsel bölgenizin içinde (girişi yada hafif derininde yer alabilir) yer aldığı için el ile iki dudakları ayırmak zorunda kalabilir. Dudakları hafif ayırarak gözüyle bu zarın varlığını, yada yokluğunu gözüyle görmek zorundadır. 
Muayene İşleminde Acı Yada Ağrı Oluyor mu?

Yukarıda da ifade etmiştik. Bu işlem sadece göz ile hekimin yaptığı bir kontroldür. Yani içeriye sokulan herhangi bir tıbbi alet söz konusu değil. Haliyle herhangi acı olmaz. 

BEKARET TESTİNİ YAPTIRMAKTAN UTANAN KIZLAR NE YAPACAK?

18 yaşından büyük bir kızın özel durumlardan dolayı kendi isteği ile bu muayeneye gitme isteği olabilir. Tabi bir hekimin karşısına geçip en mahrem bölgesini açması bu kişiyi utandıracaktır. 

Unutmayınız ki, bu hekimlere her gün onlarca hasta gelmektedir. Doğum yapanı, başka rahatsızlıktan geleni. Ve bir çoğu bu bölgelerini hekimlere yeri geldiği zaman göstermektedir. 

Ayrıca bu tip muayenelerde bir kız olarak ben bayan doktoru tercih ederdim. 

BEKARET TESTİ ÜCRETİ NE KADAR?

Kamu hastanelerinde (Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Tıp Fakülteleri ve ASE'lerde) bu tip muayene işleminin olmadığını söylemiştik. SGK Anlaşmalı özel hastanelerde de bu muayene işlemi SGK tarafından karşılanmamaktadır. 

Dolayısı ile 18 yaşıdnan büyük bir kız bu şekildeki bir muayene için tamamen özel muayenelere başvurmak zorundadır. Ücret tarifesi ilden ile ve her ilde semtine göre değişiklik gösterir. 

Hem tasvip ettiğimiz bir durum olmaması, hemde reklam olmaması için hiç merkezin ismini de buradan veremiyoruz. 

Ücretlerine gelecek olursak muayene işlemi 500 TL 'den başlamaktadır. Bölgesine göre 1 Milyara kadar çıkmaktadır. Ancak sizler kendinize en yakın bölgede ki muayehanelere sorarak fiyat alınız. 

18 Yaşından Küçükler Bekaret Testi Yaptırabilir mi?

18 yaşından küçükler bu test için başvuramaz. Hekimin bu yaştakilerin muayenesini yapması suçtur. Sadece mahkeme kararıyla savcılık emriyle yapabilir. 

18 yaşından küçük bir kızın bekaret muayenesine başvurması durumunda kızlık bozulmamış olsa dahi polise haber verilmek zorundadır. Çünkü reşit olmayan bir kızın istismarı söz konusudur.  

Ayrıca 18 yaşından küçüklerin cinsel istismarı gibi durumlarda da mahkeme devlet hastanelerinden bu şekilde bir rapor talep edebilir. 

18 Yaşından Büyüklerin Yaptırması 

18 yaşından büyükler ise bu test için başvuru yapabilir. 18 yaşına gelenler bu test için özel bir hekime başvurabilir. Ancak ifade ettiğimiz gibi kamu hastanelerinde bu  muayane sadece mahkeme kararına tabidir.

EVDE BEKARET TESTİNİ NASIL YAPARIM?

  • Çok net gösteren bir ayna kullanmak zorundasınız. Ardıdnan iyi bir ışıklandırma sistemi. Daha sonra internetten bu zarın tam olarak nasıl olduğunu araştırmanız da yarar var. 
  • Aynayı yere koyarak malum bölgenizi aynaya tutunuz ve iki kenarını çok hafif şekilde ayırarak kontrol ediniz.  

BEKARET TESTİ YAPTIRIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  • Bu muayene işlemini yapan hekimler genellikle dikim işlemini de yapmaktadır. Haliyle sizler bu hekimlerimiz için bir müşteri adayısınız. 
  • Muayene işleminden ayrı para alacak, dikim işleminden ayrı para alacaktır. 
  • Bu durumda bozulmamış bir kızlığa bozulmuş deme ihtimali bazı hekimlerde olabilir mi acaba?

BAKİRELİK TESTİ GİZLİ TUTULUR MU?

Özelde muayehanesi olan ve bu muyane ve hatta dikim işlemini yapan hekimler her zaman bu olayın gizli tutulacağını ifade etmektedirler. Bu konuda net bilgi vermek istemiyorum. Bu hususu iletişime geçeceğiniz hekime sormanızı öneririm.  

Tabi bu işlem için başvuru yapan bir kız herhangi bir kimlik ile başvurmadığı zaman kayıt işlemi zaten kendiliğinden alınamayacaktır. 

BEKARET TESTİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Yukarıda teferruatı ile bahsettiğimiz işlemin birde resmi belgesi söz konusudur. Bu resmi belge sadece Adli Tıp Uzmanları tarafından tanzim edilebilir. Buda sadece mahkeme kararıyla. 

Ancak özeldeki hekimler sadece o vaktin durumunu belgelemek için imzalı ve kaşeli bir rapor tanzim edebilir. Bu talebinizi de yine hekiminize iletmek zorundasınız. Ancak bu raporun mahkemede kanıt olarak kullanılacağı konusu tartışmalı. Bunu avukata sormanız gereklidir. 

MUAYENE ETTİRMEDEN BİR KIZIN KIZ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Bir kızın bakire olup olmadını aslında hiçkimse anlayamaz. Çünkü kız olduğu halde (yani hiç ilişki yaşamadığı halde) kızlık zarı bozulunca kanaması olmayan kızlar vardır. Bu durumu Kadın Doğum Uzmanlarına danışabilirsiniz. 

Diğer taraftan çok nadir de olsa bozulduğu halde diktiren bir kızla da karşılaşmış olabilirsiniz. 

Dolayısı ile bir kızın daha önce işlem görüp görmediğini anlamak için kızın cinsel tecrübesini ölçmenizi öneririm. Nasılki bir erkek ilk cinsel deneyiminde kızın elini dokunmasıya hemen bolaşır. Kızlarında buna benzer acemilikleri vardır. 

Örneğin penisin içeri girme işleminde söz konusu bölge daha önce kullanılmış ise birleşme rahat olacaktır. Bir kızın öpüşmesinden dahi bellidir.