Beta HCG Testi Nedir? BHCG Yüksekliği ve Düşüklüğü

Hamilelik teşhisi koymak ya da fetüsün kaç haftalık olduğunu belirlemek için yapılan Beta HCG testi bir tür kan testidir.

Önemli: Bu test ile vücuttaki Beta HCG hormonlarının seviyeleri tespit edilerek hamilelik için kesin tanı konulabilir.

Beta HCG hormonu, hamile olmayan kadınlarda 0 ila 10 mlU/ml düzeyindedir. Hamilelik ile birlikte Beta HCG değerleri de artmaya başlar. 13 ila 16. haftalarda en yüksek değerine ulaşan Beta HCG hormonu, koldaki damarlardan alınan kan yoluyla test edilebilir.

Beta HCG Testi Sonucu

Beta HCG testi negatif çıkarsa herhangi bir hamilelikten söz etmek mümkün değildir. Çünkü Beta HCG değerleri spermin yumurtayı döllemesinden yaklaşık bir hafta sonra yükselir. Hamilelik sırasında Beta HCG hormonun seviyesi iki günde bir, 1 kat artar. Yapılan testlerde bir artış görülmemesi, hamilelikte bir sorun olduğunu gösterir. Yapılan kan testlerinde Beta HCG hormonu 2 günde 1 kat artmıyorsa dış gebelik söz konusu olabilir. Beta HCG’nin artışı hamileliğin on altıncı haftasından sonra durur ve azalmaya başlar.

Beta HCG testi 0 – 1 ne demek?

Beta HCG hormonunun normal aralığı 0 – 10 mlU/ml’dir. Bunun sebebi hipofiz bezindeki LH üreten hücrelerin Beta HCG hormonunu salgılayabilmesidir. Hamile olmayan kadınların kanında 5 ila 10 mlU/ml kadar Beta HCG hormonu bulunabilir. Beta HCG pozitif sonuçları bu değerler arasında ise hamileliğe şüphe ile yaklaşılması gerekir.

Kandaki Beta HCG hormonu düzenli olarak artsa bile kan testleri tek başına yeterli olmayabilir. Hamileliğin tespit edilmesi için ultrasonla sonuçları doğrulamak gerekir. Ultrason muayenesinde rahimde kese görünmezse, çıkan yüksek Beta HCG değerleri dış gebeliğe işaret edebilir.

Kan testlerindeki Beta HCG hormonu seviyesi normal değerlerdeyse, ultrason muayenesinde kese görünüyorsa fakat kesenin içinde embriyo tespit edilemiyorsa, boş gebelik olabilir. Bu tür sorunların erken teşhis edilmesi, olası komplikasyonları önlemek için son derece önemlidir.

Beta HCG Değeri Hesaplama

Beta HCG hormonu hamilelikte ilk olarak kanda, daha sonra da idrarda artış gösterir. Hamile olup olmadığını merak eden kadınların çoğu genellikle eczanelerde satılan testlerden alırlar ve idrarları ile hamileliklerini test ederler. Fakat gebeliğin ilk haftalarında idrardaki Beta HCG hormonu düşük seviyelerde olduğu için bu testler çok sağlıklı sonuçlar vermemektedirler. Evde hamilelik testinden daha güvenilir sonuçlar almak için adet dönemi geciktikten bir ya da iki hafta sonra test yapılmalıdır.

İdrar testlerinde Beta HCG hormonunun yüksek çıkması her zaman hamileliğe işaret etmez. Kesin teşhis için kan testi ve ultrason da yapılmalıdır. HCG düzeyleri tümör, dış gebelik ya da boş gebelik nedeniyle de artış gösterebilir.

Hamilelikte Beta HCG Değerleri Kaç Aylık Hamileyim? 

Beta HCG değeri kaç olmalı? Hamilelikte Beta HCG hormonunun değerleri aşağıdaki gibidir;

 • 1 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: Hamilelik takibi genellikle dört haftadan sonra başlar. İlk hafta HCG değeri 0 – 10 mlU/ml aralığındadır.
 • 2 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: Hamileliğin ilk haftasında olduğu gibi ikinci haftasında da HCG değerleri 0 – 10 mlU/ml arasındadır.
 • 3 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 5 en yüksek 50 mlU/ml
 • 4 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 5 en yüksek 425 mlU/ml
 • 5 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 20 en yüksek 7,300 mlU/ml
 • 6 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 1,080 en yüksek 56,000 mlU/ml
 • 7 - 12 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 7,650 en yüksek 290,000 mlU/ml
 • 13 – 16 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 13,300 en yüksek 250,000 mlU/ml
 • 17 - 24 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 4,000 en yüksek 165,000 mlU/ml
 • 25 - 40 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: En düşük 3,640 en yüksek 117,00 mlU/ml

Gebelik dönemindeki Beta HCG değerini doğru bir şekilde değerlendirebilmek için hamilelik oluştuktan sonraki en yüksek ve en düşük HCG değerleri hesaplanır ve ortalama bir HCG değeri belirlenir. Bu değere bakarak kandaki HCG’nin normal olup olmadığı görülebilir.

Yumurtlamayı takip eden günlerdeki Beta HCG değerleri şu şekildedir;

 • 12. günde ortalama HCG değeri 48 mlU/ml
 • 13. günde ortalama HCG değeri 59 mlU/ml
 • 14. günde ortalama HCG değeri 95 mlU/ml
 • 15. günde ortalama HCG değeri 132 mlU/ml
 • 16. günde ortalama HCG değeri 292 mlU/ml
 • 17. günde ortalama HCG değeri 303 mlU/ml
 • 18. günde ortalama HCG değeri 464 mlU/ml
 • 19. günde ortalama HCG değeri 1061 mlU/ml
 • 20. günde ortalama HCG değeri 1287 mlU/ml
 • 21. günde ortalama HCG değeri 2034 mlU/ml
 • 22. günde ortalama HCG değeri 2637 mlU/ml

Beta HCG Testini Nerede Yaptırabilirim?

Beta HCG testi devlet hastanelerinde, laboratuvarlarda, özel hastanelerde ya da sağlık ocaklarında yaptırılabilir.

Kolun üst kısmındaki damardan kan alınarak yapılan Beta HCG testinin sonuçları 1 – 2 saat içinde çıkmakta ve hamile olunup olmadığı öğrenilebilmektedir.

Beta HCG 1,20 Ne Demek?

Hamilelik ilerledikçe HCG hormonunun kandaki oranı da düzenli olarak artmaya başlar. Yumurtlama olduktan sonraki bir hafta ila on gün arasında HCG değerleri yükselir. Hamile kalmadan önce 0 ila 10 mlU/ml aralığında olan Beta HCG seviyeleri hamileliğin ilk haftasından itibaren hızlı bir artış gösterir. Bu dönemde kan testi yaptıran kadınlarda Beta HCG hormonu 1,20 çıkarsa, bu değer hamile olmadıklarını ifade eder. Kan testini 2 ya da 3 gün sonra tekrarlamak, testin teyit edilmesini sağlar. Çünkü 2 günde bir HCG değerleri 2 katına çıkar. Eğer hamileyseniz ilk testte 1,20 çıkan HCG değerinin ikinci testte 2,4 gibi bir değerde çıkması gerekir. Hormonun seviyesinde bir artış yoksa dış gebelik olabilir.

Erkeklerde Beta HCG Testis Kanseri

Beta HCG hormonu, hamilelik hormonu olarak bilinir. Fakat bu hormon erkeklerde de az miktarda salgılanmaktadır. Beta HCG hormonun normal değerlerin üzerinde olması testis kanserine yol açabilir. Erkeklerde testis kanseri takibi yapılırken Beta HCG hormonu ile birlikte AFP hormonunun seviyelerine bakılır. Beta HCG testi erkeklerde pozitif çıkarsa testis kanseri tedavisine başlanır.