CİMER Portal Şikayet Başvurusu ve Takibi

Bu yazımızda CİMER şikayet başvurusu için 2021 yılında takip etmeniz gereken adımları en doğru şekilde anlattık. CİMERPORTAL uygulamasında nasıl işlem yapmanız gerektiğini, cimer şikayet hattı telefon numarasını hangi saatlerde aramanız gerektiğini, cimer mesai saatlerini  ve "başvurunuz cumhurbaşkanlığına iletilememiştir" mesajının ne anlama geldiğini bu yazımızda açıkladık.  

CİMER Şikayet Nereden Yapılır?

CİMER şikayet başvurusunu 4 şekilde yapabilirsiniz. Bunlar: 

  • 1- Telefon İle : 150 Çağrı Merkezi
  • 2- Web Sitesi Üzerinden : https://www.cimer.gov.tr/
  • 3- Fax : 0312 525 58 31
  • 4- E Devlet Şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. 

Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına İletilememiştir Ne Demek?

Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına iletilememiştir mesajı yapmış olduğunuz başvurunun çeşitli sebeplerle kabul edilmediği anlamına gelebilir. Çünkü CİMER'e de başvuru yaparken söz konusu talebinizin dikkate alınması için bazı şartlar vardır. Benim önerim söz konusu başvurunuzu gözden geçirerek yeniden yapınız. 

Başvurunuzun kabul edilmeme sebebi anlık yaşanan internet sıkıntısı olabileceği gibi, başvurunun kabul edilme şartlarının eksik olması da olabilir. Çünkü başvuruyu yapan bir kişi kimliğini gizli tutmak istemiş olsa da başvurusunu yaparken kimliğini ibraz etmek zorundadır. 

Başvurunuz cumhurbaşkanlığına iletilememiştir mesajı gelmesi durumunda başvurunuzu detaylandırarak ve kimliğinizi doğru bir şekilde yazarak yeniden başvurunuzu yapınız. 

Cimer Şikayet Hattı Telefon Numarası

Cimer  Şikayet Hattı telefon numarası 150'dir. 7 gün 24 saat istediğiniz zaman bu hattı arayarak her türlü hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

ALO 150 Çağrı Merkezi CİMER Şikayet Başvurusu

  • ALO 150 Çağrı merkezini 7 gün 24 saat dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden arayabilirsiniz.
  • Karşınızda sizi dinleyen ve söylediğiniz her şeyi kaydeden görevli bir memur vardır. En sonunda sizin söylediğiniz her şeyi yeniden size okuyarak onaylayıp onaylamadığınızı soracaktır. 

ALO 150 Çağrı Hattının Avantajları : İnternet imkanı olmayan yada bilgisayar kullanma konusunda zayıf olan kişiler bence bu yöntemi kullanmalıdır. Çünkü başvurunuzu bilgisayar üzerinde yazıya dökmek asgari düzeyde  bilgisayar bilgisi gerektirir. 

ALO 150 Çağrı Merkezinin Dezavantajları : Benim kişisel görüşüm bilgisayar başında düşünerek şikayet başvurusu yapmak daha iyi bir yöntemdir. Çünkü düşünerek yazmak arada bazı önemli konuları atlamamızı önler. Telefonda konuşurken bazı ince detayları kaçırabilirsiniz.

NOT: Cimer şikayet başvurusu içi ALO 150 Çağrı hattını aramayı tercih edenler yapacakları başvuruyu bir kağıda yazdıktan sonra arama yöntemini tercih edebilirler. Bu şekilde yaparak yaptığınız başvuruda önemli detayları unutmamış olursunuz.   

Not: Yapacağınız başvuruyu daha kolay takip etmek için e Devlet üzerinden başvuru yapmanızı tavsiye ederim. E Devlet şifreniz ise sisteme girdiğinizde başvurunuzun hangi aşamada olduğunu daha kolay takip edebilirsiniz. Direk CİMER sayfası üzerinden yaptığınız başvuruyu da takip edebilirsiniz.  

CİMERPORTAL

Cimerportal adresi  https://www.cimer.gov.tr/ 'dir. Bu adrese girerek direk şikayet işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Cimerportal'a başvuru yaparken, şikayet ve öneride bulunurken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:   

  • Cimer şikayet yada diğer başvurularınızı yaparken kullandığınız dil çok anlaşılır olsun. Görevliler ne istediğinizi ve ne demek istediğinizi anlamalıdır. 
  • Cümlelerin anlaşılır olduğuna dikkat etmeniz gereklidir. Anlatım bozukluğu olmamalıdır. 
  • Başvurunuz hakkında bildiğiniz mevzuatlar ve yönetmeliklerden vs. bahsedin. Hatta maddesine kadar yazınız. 

NOT: Başvurunuza konu olan olayda ki bütün detayları yazabilirsiniz. Ancak çok uzun olmamasını kişisel olarak tavsiye ederim. Çünkü konu dağılmamalıdır. Talebinizi okuyan kişi ne istediğinizi bilmelidir. Ayrıca mevzuatlardan da açık bir şekilde bahsediniz ki karşıdaki memurlar şikayetiniz yada talebiniz hakkında olumsuz bir durum olması halinde ne gibi bir tabloyla karşılaşacaklarını bilsinler.  

CİMER Başvuru Takip Nasıl Yapılır?

CİMER ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne e Devlet üzerinden başvuru yapanlar yine e Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama   sayfasını ziyaret ederek başvurularının hangi aşamada olduğunu sorgulayabilir. 

Ayrıca direk CİMER üzerinden başvurduysanız eğer aşağıda yer alan resimdeki yere tıklayarak sorgulama yapınız. 

 

CİMER’e Hangi Konularda Başvuru Yapabilirim?

Kamu kurumları hakkında her türlü şikayet başvuru yapmak, ihbarda bulunmak yada dilek ve öneride bulunmak için kullanabileceğiniz en kolay yöntem CİMER Portal'ı kullanmaktır.

CİMER BAŞVURUM NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR

Yapılan bir başvura da maksimum 30 gün içinde size geri dönüş sağlanır. Tabi bu süre en uzun süredir. Daha erken sonuçlanması halinde de sizler ile direk iletişime geçilecektir.

www.tccb.gov.tr Şikayet 

www.tccb.gov.tr web adresi Cumhurbaşkanlığı Makamını resmi web adresidir. Bu adres doğrudan başvuru almamaktadır. Yukarıda belirttiğim adres yada telefon üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Cimer mesai saatleri

Cimer mesai saatleri 7 gün 24 saat şeklindedir. ALO 150 çağrı hattını istediğiniz zaman arayabilirsiniz. cimer portal üzerinden ise 7 gün 24 saat istediğiniz zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Alo 150 çalışma saatleri

Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu çağrı hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. 


İnternet Dışında Cimer'e Nasıl Başvurabilirim?

Mail atabilir, telefon açabilir yada posta yolu ile başvurunuzu gönderebilirsiniz.
• Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Telefon Numarası : 0 (312) 525 55 55
• Faks : 0 (312) 525 58 31
• CİMER Adresi : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara
• E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sonuç olarak CİMER şikayet başvurusunu ister internet üzerinden isterseniz de 150 çağrı merkezini arayarak yapabilirsiniz. Yazıya dökerken yanlışlarımı görmek ve gerekli düzeltmeleri yapmam açısından internetten başvuru yapmak her zaman bana daha kolay gelmiştir. 

150 hattı ile başvuru yapmayı ise internete yabancı olan kişiler kullanabilir. Bu hattı 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.  Bu yazımızda ayrıca "başvurunuz cumhurbaşkanlığına iletilememiştir" mesajının  cevabını da tahmin ederek açıklamaya çalıştık.