CİMER Portal Şikayet Başvurusu ve Takibi

CİMER PORTAL VE ŞİKAYET HATTI

Türkiye'de ki bütün Kamu Kurumları hakkında şikayet başvurusu yapmak, İhbarda bulunmak,  Öneride bulunmak,  Bilgi talep etmek için CİMER'İ  (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezini) yada CİMER Portal'ı kullanabilirsiniz. 

CİMER ŞİKAYET NEREDEN YAPILIR?

  • 1- Telefon İle : 150 Çağrı Merkezi
  • 2- Web Sitesi Üzerinden : https://www.cimer.gov.tr/
  • 3- Fax : 0312 525 58 31
  • 4- E Devlet Şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. 

TELEFONLA CİMER ŞİKAYET 

Cimer şikayet başvurusu için bilgisayar ve internet imkanı olmayanlar ALO 150 Çağrı hattını arayarak başvuru yapabilir.

ALO 150 Çağrı Merkezi CİMER Şikayet Başvurusu

  • ALO 150 Çağrı merkezini 7 gün 24 saat dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden arayabilirsiniz.
  • Karşınızda sizi dinleyen ve söylediğiniz her şeyi kaydeden görevli bir memur vardır. En sonunda sizin söylediğiniz her şeyi yeniden size okuyarak onaylayıp onaylamadığınızı soracaktır. 

ALO 150 Çağrı Hattının Avantajları : İnternet imkanı olmayan yada bilgisayar kullanma konusunda zayıf olan kişiler bence bu yöntemi kullanmalıdır. Çünkü başvurunuzu bilgisayar üzerinde yazıya dökmek asgari düzeyde  bilgisayar bilgisi gerektirir. 

ALO 150 Çağrı Merkezinin Dezavantajları : Benim kişisel görüşüm bilgisayar başında düşünerek şikayet başvurusu yapmak daha iyi bir yöntemdir. Çünkü düşünerek yazmak arada bazı önemli konuları atlamamızı önler. Telefonda konuşurken bazı ince detayları kaçırabilirsiniz.

NOT: Cimer şikayet başvurusu içi ALO 150 Çağrı hattını aramayı tercih edenler yapacakları başvuruyu bir kağıda yazdıktan sonra arama yöntemini tercih edebilirler. Bu şekilde yaparak yaptığınız başvuruda önemli detayları unutmamış olursunuz.   

Not: Yapacağınız başvuruyu daha kolay takip etmek için e Devlet üzerinden başvuru yapmanızı tavsiye ederim. E Devlet şifreniz ise sisteme girdiğinizde başvurunuzun hangi aşamada olduğunu daha kolay takip edebilirsiniz. Direk CİMER sayfası üzerinden yaptığınız başvuruyu da takip edebilirsiniz.  

CİMER BAŞVURU, ŞİKAYET VE ÖNERİ YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER  

  • Cimer şikayet yada diğer başvurularınızı yaparken kullandığınız dil çok anlaşılır olsun. Görevliler ne istediğinizi ve ne demek istediğinizi anlamalıdır. 
  • Cümlelerin anlaşılır olduğuna dikkat etmeniz gereklidir. Anlatım bozukluğu olmamalıdır. 
  • Başvurunuz hakkında bildiğiniz mevzuatlar ve yönetmeliklerden vs. bahsedin. Hatta maddesine kadar yazınız. 

NOT: Başvurunuza konu olan olayda ki bütün detayları yazabilirsiniz. Ancak çok uzun olmamasını kişisel olarak tavsiye ederim. Çünkü konu dağılmamalıdır. Talebinizi okuyan kişi ne istediğinizi bilmelidir. Ayrıca mevzuatlardan da açık bir şekilde bahsediniz ki karşıdaki memurlar şikayetiniz yada talebiniz hakkında olumsuz bir durum olması halinde ne gibi bir tabloyla karşılaşacaklarını bilsinler.  

CİMER BAŞVURU TAKİP?

CİMER ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne e Devlet üzerinden başvuru yapanlar yine e Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama   sayfasını ziyaret ederek başvurularının hangi aşamada olduğunu sorgulayabilir. 

Ayrıca direk CİMER üzerinden başvurduysanız eğer aşağıda yer alan resimdeki yere tıklayarak sorgulama yapınız. 

 

CİMER’E HANGİ KONULARDA BAŞVURU YAPABİLİRİM?

Kamu kurumları hakkında her türlü şikayet başvuru yapmak, ihbarda bulunmak yada dilek ve öneride bulunmak için kullanabileceğiniz en kolay yöntem CİMER Portal'ı kullanmaktır.

CİMER BAŞVURUM NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR

Yapılan bir başvura da maksimum 30 gün içinde size geri dönüş sağlanır. Tabi bu süre en uzun süredir. Daha erken sonuçlanması halinde de sizler ile direk iletişime geçilecektir.


İNTERNET SİTESİ DIŞINDA CİMER’E NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?

Mail atabilir, telefon açabilir yada posta yolu ile başvurunuzu gönderebilirsiniz.
• Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Telefon Numarası : 0 (312) 525 55 55
• Faks : 0 (312) 525 58 31
• CİMER Adresi : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara
• E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.