Diplomanın Aslı Gibidir Nerede Yaptırılır?

Genellikle iş başvurularında ve yüksek lisans başvurularında istenen belgelerden biri de diploma suretidir. Diploma sureti aynı zamanda “diplomanın aslı gibidir” belgesidir. Diploma sureti, noter tarafından ya da okuldaki yetkili kişi tarafından onaylanır ve diploma yerine kullanılabilir. Yetkili kişi diploma fotokopisine aslı gibidir kaşesini basarak, diploma fotokopisinin resmi kurum ve kuruluşlarda kullanılmasını sağlar.

Diplomanın Aslı Gibidir Nerede Yaptırılır?

Diplomanın aslı gibidir onayı için 3 yol vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Diplomanın fotokopisi ile birlikte mezun olunan okulun öğrenci işlerine gidilebilir. Öğrenci işlerinde bu işlem ücretsiz yapılmaktadır. Detaylı bilgi için mezun olunan okulun web sitesine bakılabilir ya da öğrenci işleri aranabilir.
  • Noterde belli bir ücret karşılığında aslı gibidir belgesi alınabilir.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki yetkili kişilere gidilebilir.

Diploma Aslı Gibidir Onayı Nasıl Yapılır?

Öğrenci işleri

Aslı gibidir onayı için en kolay ve ücretsiz yöntem öğrenci işleridir. Mezun olunan okulun öğrenci işlerine gittiğinizde istediğiniz kadar diploma aslı gibidir belgesi almanız mümkündür. Verilen belgeler için hiçbir ücret istenmez ya da sembolik bir rakam istenir. Bu rakam en çok 5 TL kadardır. Alınan belgeler fakülte sekreterliğinde onaylatıldıktan sonra kullanılabilir.

Noter

Bazı kurumlar öğrenci işlerinden alınan belge yerine noter onaylı belge talep edebilirler. Bu durumda herhangi bir notere diplomanızın aslı ile birlikte gittiğinizde 70 TL – 80 TL arası bir bedel ödeyerek diplomanızı tasdik ettirebilirsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yöneticiler de diploma aslı gibidir belgesine onay verebilirler. Başvuru sırasında diğer belgelerle birlikte diplomanızın aslını da getirdiğinizde yetkili kişi diplomaya aslı gibidir kaşesi basabilir.

Diploma Aslı Gibidir E-Devlet

E-Devlet kapısını kullanarak mezuniyet durumu sorgulanabilir ve geçici mezuniyet belgesi alınabilir. Bu belgenin çıktısı alınarak yukarıda saydığımız yerlerde onaylatılabilir ve ihtiyaç halinde kullanılabilir. E-Devlet sisteminden aslı gibidir belgesi almak için öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin. Ardından arama kısmına “mezuniyet belgesi sorgulama” yazın. Çıkan sonuçlardan lise ya da yükseköğretim mezun belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

Sonuç olarak öğrenci işlerinde ya da noterde olduğu gibi kurumlarda da aslı gibidir yapma yetkisi bulunmaktadır. Saydığımız yerlerden birine giderek siz de bu belgeyi temin edebilirsiniz.