Diplomanın Aslı Gibidir Nerede Yaptırılır?

Genellikle iş başvurularında ve bir üst öğrenim başvurularında istenen belgelerden biri noter onaylı diploma suretidir. Diploma sureti aynı zamanda “diplomanın aslı gibidir” belgesidir. Diploma sureti, noter tarafından ya da okuldaki yetkili kişi tarafından onaylanır ve diploma yerine kullanılabilir. Yetkili kişi diploma fotokopisine aslı gibidir kaşesini basarak, diploma fotokopisinin resmi kurum ve kuruluşlarda kullanılmasını sağlar.

Bu belgeyi hazırlamadan önce aşağıda yer alan hususlara muhakkak dikkat etmeniz gereklidir. 

Diplomanın Aslı Gibidir Nerede Yaptırılır?

Diplomanın aslı gibidir onayı için 3 yol vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Diplomanın fotokopisi ile birlikte mezun olunan okulun öğrenci işlerine gidilebilir. Öğrenci işlerinde bu işlem ücretsiz yapılmaktadır. Detaylı bilgi için mezun olunan okulun web sitesine bakılabilir ya da öğrenci işleri aranabilir.
  • Noterde belli bir ücret karşılığında aslı gibidir belgesi alınabilir.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki yetkili kişilere gidilebilir.

Diploma Aslı Gibidir Onayı Nasıl Yapılır?

Öğrenci işleri

Aslı gibidir onayı için en kolay ve ücretsiz yöntem öğrenci işleridir. Mezun olunan okulun öğrenci işlerine gittiğinizde istediğiniz kadar diploma aslı gibidir belgesi almanız mümkündür. Verilen belgeler için hiçbir ücret istenmez ya da sembolik bir rakam istenir. Bu rakam en çok 20 TL kadardır. Alınan belgeler fakülte sekreterliğinde onaylatıldıktan sonra kullanılabilir.

Noter

Bazı kurumlar öğrenci işlerinden alınan belge yerine noter onaylı belge talep edebilirler. Bu durumda herhangi bir notere diplomanızın aslı ile birlikte gittiğinizde 70 TL – 80 TL arası bir bedel ödeyerek diplomanızı tasdik ettirebilirsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yöneticiler de diploma aslı gibidir belgesine onay verebilirler. Başvuru sırasında diğer belgelerle birlikte diplomanızın aslını da getirdiğinizde yetkili kişi diplomaya aslı gibidir kaşesi basabilir.

Diploma Aslı Gibidir E-Devlet

E-Devlet kapısını kullanarak mezuniyet durumu sorgulanabilir ve geçici mezuniyet belgesi alınabilir. Bu belgenin çıktısı alınarak yukarıda saydığımız yerlerde onaylatılabilir ve ihtiyaç halinde kullanılabilir. E-Devlet sisteminden aslı gibidir belgesi almak için öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin. Ardından arama kısmına “mezuniyet belgesi sorgulama” yazın. Çıkan sonuçlardan lise ya da yükseköğretim mezun belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

Sonuç olarak öğrenci işlerinde ya da noterde olduğu gibi kurumlarda da aslı gibidir yapma yetkisi bulunmaktadır. Saydığımız yerlerden birine giderek siz de bu belgeyi temin edebilirsiniz.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Aslı Gibidir Nasıl Yapılır?

Bazı kamu kurum ve kuruluşları diploma suretini isterken okul tarafından düzenlenen aslı gibidir belgesini kabul etmez ve bu durumda diplomanın aslını görmek isteyebilir. Bu düzenleme kendi iç mevzuatlarında düzenlenmiştir. 

Örnek üzerinden gidersek: Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına iş başvurusu için ibraz etmek üzere diplomaların aslını yada onaylı suretini ibraz etmek zorundasınız. Ancak onaylı sureti noter tarafından yapılmış olmalıdır. Mezun olunan okuldan yapılmış aslı gibidir fotokopilerini kabul etmez. Bu durum karşısında da son derece haklıdır. 

Bu durumda diplomanın aslını görevli memura ibraz etmek zorundasınız. Çünkü memurun görevi diplomanın aslını görerek aslı gibidir onayı yapmaktır. 

Sağlık Bakanlığına İbraz Edilen Diplomanın Onaylı Sureti 

Sağlık Bakanlığında özellikle İş Kur üzerinden alınan işçiler ile KPSS üzerinden alınan sağlık personeli alımlarında kurumlara diplomanın aslını yada onaylı suretini ibraz etmeniz şarttır. Görevli memurlar diplomanın aslını görmek zorundadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Duyurularda ve Taşra Teşkilatına yapılan resmi yazılarda bu husus açık bir şekilde yazılıdır. 

Sağlık Bakanlığına Diploma İbrazında Aslı Olmayanlar Ne Yapacak?

Öncelikle okullar tarafından yapılan aslı gibidir onaylı suretler kabul edilmemektedir. Bu konuda gitmiş olduğunuz kurumlarda ısrarcı olmayınız. Ancak noter tarafından yapılan onaylı suretler kabul edilmektedir.

Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlar E Devlet üzerinden alınan belgeleri de kabul edilmektedir. Ancak bu belgelerin doğrulanması gereklidir. 

Sağlık Bakanlığında Tescil Edilmiş Diploma İbrazı

Sağlık Bakanlığına atanan memurların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise şudur: Sağlık alanında mezun olan kişilerin kurumlarına ibraz etmesi gereken belgelerin il sağlık müdürlükleri tarafından ibraz edilmesi gereklidir. Tescil işlemi okulun olduğu il sağlık müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. 

Tescil edilmeyen diplomalar kabul edilmez. 

Sağlık Bakanlığına İş Kur Üzerinden Atanan Kişilerin Diploma İbrazı

İş Kur üzerinden işçi statüsünde atananlarda tescil işlemine gerek yok. Ancak diplomanın aslını yada noter onaylı suretini sunmanız gereklidir. Okulun yada başka kurumların yapmış olduğu aslı gibidir örnekleri kabul etmezler.