En İyi 10 Netflix Dizisi | İzlenmeye Değer En Güzel Diziler

Günümüz sinema ve dizi sektöründe hemen hemen bütün dizileri yayın akışına alan neftlix şirketi her geçen gün izleyici kitlesine bir çok kişiyi dahil etmektedir. Bu şirket dünyanın bir çok ülkesinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Türkiye'de de özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başlamış bir yayın organıdır. 

Bu yazımızda geçmiş yıllarda çok popüler olmuş ve 2020 yılında da popüler olmaya devam edecek olan dizileri sizlere aktaracağız. Bunun yanında yeni çıkan diziler hakkında da kendi yorumlarını sizlerle paylaşacağız.

NOT: Aşağıda sıralanan diziler fazla sayıda sezona ulaşmıştır, yeni diziler değildir. Ayrıca Netflix'in en çok izlenen ve en çok beğenilen dizileri arasında yer alır.

Netflix, bir video kaset kiralama şirketinden dünyanın en büyük prodüksiyonlarını yapmaya giriştiğinden beri en fazla izlenen platformlardan birisi oldu. Özellikle kullanıcılarına rahat bir dizi film izletme olanağı sunan Netflix, ülkemizde de bir hayli popüler. Pek çok diziyi de elinde bulunduran ve bunlara da kaynak sağlayan Netflix, pek çok ülkede de geçen çeşitli dizileri de bir araya getiriyor. Özellikle genç kesimin en fazla kullandığı uygulama özellikle her platformda mevcut. En iyi netflix dizilerini derlediğimiz yazılarımızda bir sonraki izleyeceğiniz diziyi bulacaksınız.

Black Mirror

black-mirror

İlk iki sezonu İngiliz Channel 4 kanalına dahilken daha sonradan Netflix’in yayın haklarını almasıyla Netflix’e geçen dizi, rahatsız edici bir geleceği bizlere gösteriyor. İnsanlığın yapabilecekleri, karanlık güçlerin ve karmaşık sayıdaki etkenlerin insan hayatına yapabileceği etkilerini gösteren bir distopya türü bilimkurgu dizisidir. İleri teknolojinin insan hayatına, samimiyetine ve duygularına yaptığı önyargı ve sorunları en iyi şekilde yansıtması bakımından önemli bir dizidir. Genellikle insanların eğlenceli, huzurlu ve mutlu süren dizi izlemeye alışkın olması anlaşılabilir bir şey olsa da Black Mirror’a da şans vermek önemli olabilir. Distopya olarak kaliteli bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

La Casa De Papel

le-case-de-papel

13 bölümlük iki bölümden yani toplamda 26 bölümden oluşan iki sezonluk dizinin 2020 yılı için yeniden çekimleri başlamış durumda. Türkiye'de oldukça tutulan bir dizi olması nedeniyle diziye İstanbul karakterinin de dahil olacaksa kesin nazarıyla bakılıyor. 

İlk bölümlerde harika oyunculuk ve senaryo ile göze çarpsada son bölümlere doğru gerçek dışı senaryo bende tam bir hayal kırıklığı yarattı. Ancak yinede 007 Cames Bond filimlerinin yanında gerçeğe çok daha yakın olması nedeniyle benim için bütün zamanların en popüler dizisidir diyebilir. 

Netflix dizileri arasında önemli bir çıkış yakalayan La Casa De Papel özellikle bu kadar ilgi toplamasının nedeni de çok sağlam bir senaryoya sahip olmasıdır. Profesör lakaplı bir dahi bir kişinin İspanya Kraliyet Darphanesinde insanları rehin alarak para basmaya çalışan bir ekibin başına geçtiğine yaşanılan olayları görüyoruz. Zekice kurgulanmış planını izleyiciye sunan ekibin rehinelerle ve polislerle olan zamana karşı yarışın en iyi örneklerini görebiliriz. Halkın desteğini de arkasına almayı hedefleyen ve anti kapitalist bir görüşe sahip ekiplerin darphaneyi soyması elbette o kadar kolay olmayacaktır. Her ne kadar planlarını çok zekice kursalar da yine de beklenmeyen olaylar ve ölümlerle karşılacak olan ekibin işi zordur. Pek çok açıdan herkesin beğenisini kazanan dizinin üçüncü sezonu halen çekilmektedir.

13 Reason Why

13-ReasonWhy

Bir gençlik draması olarak geçtiğimiz yılın öne çıkan yapımlarından birisi olan 13 Reason Why bir kitap uyarlamasıdır. “Ölmek için 13 Sebep” isimli kitaptan uyarlanan dizi, genç bir kızın intihar notları bırakmasıyla başlıyor. Aldığı notlarla birlikte adım adım neden intihar ettiğine dair gerçekleri gördüğümüz dizi oldukça da gerilim doludur. Kendisinin bu notları almasının sebebi de bu notları kendisinin intiharına sebep olanlara göndermek istemesidir. Bu kayıtları dinleyen Clay Jensen ise olayı aydınlatmaya girişir. Sürükleyici bir yapım olarak karşımıza çıkan dizi özellikle gençlik ve gerilim unsurlarını bir arada bulundurması bakımından oldukça iyi bir dizidir.

House of Cards

house-of-card

Dizi son yıllarda en fazla izlenen dizilerden birisi oldu. Bunun nedenleri arasında siyaset, komplo ve siyasi güç odaklı unsurların birbiriyle olan ilişkilerini konu etmesidir. Özellikle son yıllarda siyasi olayların da haberlerde sıklıkla yer etmesinden ötürü böyle bir yapım bu boşluğu doldurmuştur. Frank Underwood isimli politikacıya verilen dış işleri bakanı olma sözü yerine getirilmez ve hırslı bir kişi olan Frank ise gözünü karartarak ve bildiği birçok sırrı da kullanarak en yüksek mevkilere çıkmaya çalışır. Bununla birlikte Amerikan siyasetinde oldukça bilinen bir kişi haline gelir ancak yalanları, komploları ve baskılarıyla birlikte bunu başarmıştır. Dizi en iyi politik diziler arasında gösterilmektedir.

Ozark

ozark

Netflix’in son yıllarda çıkardığı dizilerden biri olan Ozark, her bakımdan iyi bir durumda bulunan ve mali danışmanlık yapan Marty Byrde, ailesiyle birlikte Chicago’da mutlu bir hayat sürmektedir. Mali danışmanlık şirketinin ortağı olan Marty, ailesiyle olan her şeyi en ince noktasına kadar hesaplayarak en iyi şekilde yaşamaya çalışır. Ancak bir gün Marty’nin kazandığı tüm paranın kara para aklama sayesinde olduğu anlaşılır. İşleri ters gider ve Ozark adlı bir kasabaya yerleşmek zorunda kalır. Paraya ihtiyacı kalan Marty bu süreçte bir uyuşturucu baronuna borçlanır ve bu durum da ölümle yaşam arasında gerilimli günler geçirmesine sebep olur.

Dark

dark

Netflix Almanya’dan çıkan ilk global dizi olan Dark, ilginç ve farklı hikayesiyle izleyicileri oldukça etkilemiş durumda. Almanca olan dizide özellikle bilimkurgu, paralel evren ve zaman kavramları üzerinden oldukça farklı bir tema işleniyor. Genel olarak Hollywood filmlerinde görülen klişeler ve bilindik sahneler olmasa da oldukça güzel bir şekilde ilerleyen dizi, kasabada kaybolan çocuklarla başlıyor. Kaybolan çocuklar artık paranormal olaylarla anılır oluyor ve zaman içerisinde yolculuk ettikleri keşfediliyor. 3 farklı zaman diliminde geçen dizi, 33 yıl arayla olan olayları gösteriyor. Solucan deliği nedeniyle manyetik alandan dolayı ölen hayvanların çıkması gibi durumlar nedeniyle oğlunu kaybeden polis ve babasının intihar etmesiyle depresyona giren bir genç bu durumları araştırmaya başlayacaktır.

Orange is The New Black

orange-is-the-new-black

Cezaevi dizileri artık bilinen bir format. Özellikle Oz ve Prison Break gibi diziler genel olarak başarılı yapımlar olsa da hep erkekler üzerinden ilerliyordu. Netflix dizisi olan Orange is The New Black, suçsuz yere hapse giren bir kadının başından geçenleri anlatıyor. New York’ta iyi bir hayat yaşayan bir kadının böylesine suçluların bir arada yaşadığı ortamda hayatta kalışını ve yeni yüzünü görüyoruz. Piper Chapman artık suçsuz yere yatmasının da üzerine giderek bazı gerçekleri aydınlatmaya çalışacak hem de hapishanedeki pek çok kişiyle mücadele etmek durumunda kalacaktır. 

Stranger Things

strenger-things

1983 yılında geçen dizi, gizem ve fantastik olayların bir arada bulunduğu hem de Retro öğeleri içeren harika bir drama ve gerilim dizisidir. Dizi 4 tane çocuğun ABD’nin sakin bir kasabasında yaşarken içlerinden birisinin ortadan kaybolması ve bunun araştırılması üzerine kuruludur. Çocuk paranormal ve farklı bir boyuta geçmiştir. Kasabadaki herkes çocuğun bulunması için seferber olur ve çocuğun kaybolmasındaki asıl sebep bölgede bulunan araştırma merkezidir. Merkezden kaçan sıradışı güçlere sahip bir kızla yolları kesişen çocuklar, arkadaşlarını onunla birlikte aramaya başlar. 

Narcos

narcos

Pablo Escobarın hayatını anlatan ve onun üzerinden giden dizi, Kolombiya’daki çarpık hükümet ve mafya ilişkilerini gözler önüne seriyor. Özellikle kokain ticareti ve ABD’nin bu konuya olan müdahalesini gördüğümüz dizide iki FBI Narkotik bölümünden ajan Pablo Escobar’ı yakalamak için yerel güçlerle iş birliği yapması için gönderilir. Ünlü suç ve uyuşturucu baronu Escobar ise onlardan hem kaçmak hem de istediklerini elde etmek için amansız bir mücadeleye girişir. Kendisine çalışan devlet ve polis güçleri bulunan Escobar’a karşı mücadele eden ajanların işleri oldukça zordur.

Sense8

sense

Bir bilimkurgu dizisi olarak karşımıza çıkan Sense8 Netflix’te oldukça popüler olmuş bir dizi. Bir kadının ölümü sonrası dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan 8 kişinin birbiriyle zihinsel bağlarla bağlanmasını anlatan dizi, özellikle olaylara anlam arama amaçlarını görüyoruz. Genellikle bu kişiler de ne olduğunun farkında değilken birdenbire böyle olmalarını da garipsiyorlar. Yaşadıkları olaylar ve maceralarla bu olayın sırrı da bir bir açığa çıkıyor. Dizi, en iyi Netflix dizileri arasında gösteriliyor.