e-Okul Veli Girişi - VBS Giriş Yap - Veli Bilgilendirme Sistemi

Kıymetli Veliler,

Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarınızın eğitim ve öğretim sürecinde devamsızlıktan, ders notlarına ve okul hakkındaki acil duyurulara vs. kadar bir çok detayı takip etmeniz için E-Okul Sistemini aktif etmiş olup, bu sistemi sürekli takip etmenizi öneririz.  

Gelişen bilgi teknolojisine bağlı devlet kurumlarının büyük bir bölümü vatandaşlara daha iyi hizmet verebilme adına sistemlerini elektronik ortama taşımıştır. Dijital platformda hizmet vermeye başlayan kurumlar arasında ilk sırada Milli Eğitim Bakanlığı gelmekte olup e-okul adı verilen sistem ile birlikte MEB bünyesinde yer alan anaokulu, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin tüm bilgilerini tek bir çatı altında toplanmıştır. Okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenci ve velilerin ortak olarak kullandığı e-okul sistemi sürekli olarak kullanıcıları tarafından güncellenirken sisteme faydalı olabilecek yenilikle Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

E- Okul VBS Sistemi Giriş Yap 


E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk olarak 2007 yılında faaliyete sokulan e-okul yenilenen ara yüzleri ve içerik bilgileriyle eskiye nazaran daha donanımlıdır. Bakanlık tarafından öğrencilerin aileleri tarafından takibinin yapılabilmesi adına e-okula veli bilgilendirme sistemi eklenmiştir. Bu yeni sistem sayesinde veli öğrencisinin eğitim-öğretim hayatına ilk girdiği günden itibaren mezun olacağı son güne kadar okul yönetimi ve öğretmenleri tarafından girilen bilgilere ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Veli istediği zaman masaüstü, dizüstü, tablet ve mobil cihazlar aracılığıyla sisteme giriş yapabilmektedir. Bilgisine sahip olmak istediği öğrencinin bilgilerini girmek suretiyle öğrencinin haftalık ders programını, ödev, proje, sınav, not, karne, TEOG, devamsızlık ve bireysel duyuruları gibi bilgilerini öğrenebilmektedir. Velilere yönelik yapılan bu bilgilendirme sayesinde aileler çocuklarının eğitim-öğretim hayatına katılmakta ve çocuklarına planlı programlı bir sistem içerisinde kalmaları sağlamaktadır.


E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Kayıt İşlemi

Öğrencilerinin eğitim-öğretim durumlarına dair okul bilgilerini öğrenmek isteyen velilerin ilk olarak veli bilgilendirme sistemine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Aslında bu sisteme kayıt olayı sisteme giriş için gerekli olan şifrelerin alınmasıdır. Veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak isteyenler ilk olarak e-okul şifresini almaları gerekmektedir. Şifre alma işlemi sadece öğrencinin veya velisinin talebi üzerine okul yönetimine yapılacak başvuruyla gerçekleştirilmektedir. Okul yönetimi tarafından e-okul kayıt işlemi yapıldıktan sonra öğrenci okul şifresinin veliye veya öğrenciye verilmesiyle birlikte sisteme giriş yapılabilmektedir.


E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan okullarda eğitim gören öğrencilerin okullarına dair tüm bilgilerinin velileri tarafından takip edilebilmesi için hazırlanmış olan sisteme veli bilgilendirme sistemi denir. Bu sistemi kullanmak isteyen veliler veya öğrenciler okul yönetiminde aldıkları şifre ile birlikte https://e-okul.meb.gov.tr/ sayfasına girdikten sonra ekranda yer alan “Veli Bilgilendirme Sistemi” bölümünde yer alan bilgilerden “Resimdeki Rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci Okul Numarasını” girdikten sonra öğrencinin sisteme dahil olurlar. Sisteme giriş yapan veli öğrencinin eğitim-öğretim durumu, sınavları, not bilgileri, devamsızlık ve karne bilgilerine kadar birçok bilgiye sahip olacaktır.

 

E Okul Öğrenci Sistemi

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanıp 2007 yılında faaliyete sokulan e-okul sisteminin ilk güncellemelerinde e-okul öğrenci giriş sistemi bulunurken şimdilerde bu uygulama veli bilgilendirme çatışı altında toplanmıştır. Velilerin kendi öğrencilerine dair tüm okul bilgilerini öğrenebilmeleri adına hazırlanan bu sistem öğrenci giriş sistemi olarak da kullanılmaktadır. Öğrencilerin kendilerine ait tüm sınav, not, devamsızlık ve diğer bilgilerini bilgisayar, cep telefonu ve tablet cihazlarını kullanmak suretiyle veli bilgilendirme sistemini kullanabilirler.

 

E Okul Sınav Sonuçları

Veliler kendi öğrencilerinin okul durumlarına ait tüm bilgilerine ulaşabilmeleri adına kullandıkları veli bilgilendirme sistemini kullanmak suretiyle ders durumlarına ait sınav sonuçlarını da öğrenebilirler. Veli bilgilendirme sistemine giriş için gerekli olan şifreleri kullanarak e-okul kayıtlarına ulaşan veli açılan ekranda yer alan sınav sonuçları bölümüne girmek suretiyle öğrencinin almış olduğu derslere ait güncel sınav bilgilerini öğrenebilir. Veli sadece sınav sonuçlarını değil aynı zamanda öğrenciye verilen ödev ve projelerin not sonuçlarını da öğrenebilir. Ayrıca e-okul sistemi her öğrencinin performansına dair istatistik bilgileri de vermektedir. Bununla birlikte okul yönetimi tarafından yapılan genel duyurularla birlikte doğrudan öğrenciye yönelik bireysel duyuruları da veli sistem üzerinden doğrudan görebilmektedir.


E Okul Takdir Teşekkür Hesaplama

Öğrenciler tüm yıl eğitim-öğretim döneminde gösterdikleri gayretler neticesinde takdir ve teşekkür belgesi almak istemektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde öğrencilerin ders notlarına göre bu belgeler takdim edilmektedir. Öğrenci veya veliler her dönem hangi belgenin alınacağı konusunda bilgi sahibi olmak istemektedirler. Konuyla alakalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı bu talebi e-okul sistemi üzerinden karşılamaya başlamıştır. Takdir ve teşekkür belgesi hesaplama işlemi e-okul üzerinden öğrencinin her dönem almış olduğu derslere ait tüm notların açıklanmasından sonra hesaplanabilmektedir. Ders notlarının tamamı açıklanan öğrencilerin puan ortalamaları 70.00 ile 84,99 arasında bir değere tekabül geliyorsa teşekkür belgesi, 85.00 ve üzerindeki her türlü puana karşılık olarak takdir belgesi almaya hak kazanırlar. Bu belgelerin kazanılmasına yönelik olarak e-okul sistemi öğrenci için otomatik olarak hesaplama yapmakta ve hesaplama sonucunda hangi belgenin kazanıldığı sistemde belirtilmektedir.


E Okul Öğrenci Karne Sonuçları

Eğitim ve öğretim döneminin l. ve ll. yılını tamamlamış olan öğrencinin derslerinde göstermiş olduğu başarıyı tek bir belge üzerinde gösterme adına karne verilmektedir. Bir döne kadar sadece kâğıt üzerinde verilen bu belge artık e-okul sistemi üzerinden elektronik ortamda verilmektedir. Öğrenciler ve veliler karne sonuçlarını öğrenme adına ilk olarak veli bilgilendirme sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Bunun için https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine girip açılan ekranda yer alan veli bilgilendirme sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Sisteme giriş için gerekli olan bilgi ve şifreler doğru bir şekilde girildikten sonra yeni açılan ekranda öğrenciye ait tüm e-okul bilgileri yer almaktadır. Ekranda yer alan menüden öğrenciye ait karne bölümüne girmek suretiyle tüm ders yılı boyunca alınan derslerin genel not ortalaması elektronik karne üzerinden görülebilmektedir.

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.