Üniversiteler Arası Farabi ve Erasmus Değişim Programları

İlk olarak Erasmusun ne olduğunu inceleyelim. Bu program Avrupa birliği tarafından eğitim alanında uygulanan programdır. Bu program 2007 ve 2013 yılları arasında yapılmıştır. Ve hayat boyu öğrenme ve gençlik alanında uygulanmaktadır. Erasmus programı faaliyetleri üç ana eylem ile iki özel eylem adı altında toplanıyor. Ana eylemlerin ilki bireylerin öğrenme hareketliliğidir. İkincisi yenilik ve iyi uygulamaların değişimi için iş birliği. Son olarak da üçüncüsü politika reformuna destektir.

Sponsorlu bağlantılar

 

ERASMUS PROGRAMINDA YER ALAN ÜLKELER

Bu programın ilerlemesi ile birlikte bu programa katılan ülkelerin sayısı ve coğrafyası gittikçe büyümektedir. Bu ülkeler ab ye bağlı olan Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum yönetimi, İngiltere, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İrlanda, İtalya, İsveç, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Macaristan, Portekiz, Polonya, Slovakya, Romanya Slovenya, Yunanistan dahildir. AB ülkesine dahil olmayanlarda İzlanda, Norveç, İsviçre, Lihtenştain, Makedonya ve Türkiye’dir. Üçüncü sırada yer alan ülkeler ise Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ Cumhuriyeti, Ermenistan, Sırbistan, Belarus, Azerbaycan, Moldova, Gürcistan, Ukrayna, Cezayir, Rusya Federasyonu, İsrail, Mısır, Ürdün, Libya, Lübnan, Fas, Suriye, Filistin ve Tunus’tur. Bu ülkeler Erasmus’a dâhil olan ülkelerdir. Bu program sayesinde üniversite kurumları birbirleri ile işbirliği yaparlar. Okullar birlikte projeler üretip bu projeleri hayata geçirirler. Kısa süreliğine öğrenci ve personel değişimi yaparlar. Ve bu projeleri hayata geçirebilmek için karşılıksız mali destek sağlarlar. Kısacası hibe kredi verirler.

 

ERASMUS PROGRAMININ AMACI

Bu programın en büyük amacı Avrupa birliğindeki üye ülkelerde bulunan yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yaparak Avrupa boyutunu ön plana çıkarmayı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda okullardaki birkaç öğrenci ve görevliye yurtdışında faaliyetlerde bulundurarak zaman geçirmelerini sağlamaktadır. Beraber ortak proje yönetimi yapılmaktadır. Diğer bir amaç ise Avrupa’nın eğitim kalitesini artırmak, farklı kültürler ve yaşam şartlarını bir araya getirerek geliştirmektir. Bu projeler kapsamında müfredat geliştirme ve yoğun programlar bulunmaktadır. Bu faaliyetlerde bulunabilmek için başvuruları, Avrupa komisyonu, Eğitim ve Kültür genel müdürlüğünün yetkili kurumuna kişinin bire bir yapması gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

 

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Kısaca bahsetmek gerekirse Farabi değişim programı da Yüksek Teknoloji Enstütileri bünyesinde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesin de eğitim alan, Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile öğrenci ve öğretim görevlisi değişim programıdır. Bu program da öğrenci veya öğretim görevlileri, 1 ile 2 yarıyıl öğrenim süresince kendi kurumlarının dışında öğrenimlerini devam ettirebilmeleri amaçlanmaktadır. Bu programa katılan öğrencilere geri dönüşümsüz burs verilmektedir. Öğretim üyelerine ise ek olarak ders ücreti verilmektedir. Bu programlara katılmak öğrenci veya öğretim üyelerinin kendilerini geliştirebilmesi açısından bulunmaz bir fırsattır. Bu sayede yaşam kaliteleri ve eğitim düzeylerini en üst seviyeye taşımış olurlar.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1