Facebook Şifremi Unuttum Nasıl Yenilerim?

Facebook’un kullanılmaya başlandığı günden bu güne en çok sorulan soru elbette ki “Facebook şifremi unuttum nasıl yenilerim” sorusudur. Şifrenizi unuttuğunuzda yapılabilecek birkaç işlem vardır. Bu işlemleri doğru bir şekilde yapmanız halinde Facebook hesabınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz. Öncelikle Facebook şifrenizi unuttuğunuzda bilmeniz gereken ilk şey e-posta ya da telefon numaranızdır. Çünkü şifrenizi unuttuğunuzda Facebook sizden ilk iş olarak hesabınızı bulmanızı istemektedir. Facebook hesabınızı açarken eklediğiniz telefon numaranızı ya da e-posta adresini “hesabı bul” yazan yere girerek işleme başlayabilirsiniz. Facebook hesabınızı bulduğunda size iki tane seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler hesabınızı telefon numaranız ile mi yoksa mail adresinizle mi kurtaracağınızı sormaktadır.

hesabi bul

E-posta Adresiyle Facebook Şifresini Yenileme

Facebook şifresini unuttuğunuzda öncelikle “Hesabını mu unuttum” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza çıkan ekranda hesabınızı bulmanız için e-posta adresini girmelisiniz. Karşınıza çıkan ekranda e-postayı tercih ettiğinizde mail adresine bir kurtarma kodu gelecektir. Mailini açarak kurtarma kodunu Facebook’taki ekrana yazabilir ya da mailiniz içerisinde yer alan şifreyi değiştir linkine tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan “Yeni bir şifre seç” bölümünden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Şifrenizin güçlü olabilmesi için harf ve noktalama işaretlerini bir arada kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca Facebook şifreniz en az 6 karakter uzunluğunda olmalıdır. Yeni şifrenizi belirlemenizin ardından “Hesabımın açık olabileceği diğer her yerde Facebook'tan çıkışımı yap” bölümündeki tik işaretini aktif hale getirmeniz önerilmektedir. Böyle farklı kişiler hesabınıza erişim sağladıysa otomatik olarak çıkış yapmış sayılacaktır.

Cep Telefonu Numarasıyla Facebook Şifresini Yenileme

Hesabınızı cep telefonu numaranız ile açtıysanız ya da hesabınızı açtıktan sonra cep telefonu numaranızı eklediyseniz bu seçeneği kolayca kullanabilirsiniz. Bu seçenekte de ilk yapmanız gereken hesabınızı bulmak olmalıdır. Hesabınızı bulmanızın ardından şifre yenileme işlemi için “Kodu SMS il gönder” butonuna basmanız gerekmektedir. Cep telefonunuza Facebook’tan gelen hesabınızı kurtarma kodunu Facebook’ta açılan sayfaya girmeniz ve devam et demeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından karşınıza “Yeni bir şifre seç” bölümü gelecektir. Burada da yapmanız gereken en az 6 karakterden oluşan harf ve noktalama işaretlerinin kullanıldığı güçlü bir şifre oluşturmak olacaktır. Hesabınızın açık olan diğer cihazlardan çıkış yapmasını istiyorsanız, aşağıda yer alan butonu aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Böylece Facebook sayfanıza yeniden giriş sağlayabilirsiniz.

sifreni yenile

E-Posta Adresimi Unuttum, Facebook Şifremi Nasıl Kurtarabilirim?

Facebook şifresini unutan birçok kişinin aynı zamanda e-posta adresinin de ne olduğunu unuttuğu görülmektedir. Böyle durumlarda Facebook hesabımı geri alamayacağım gibi düşünebilirsiniz. Ancak elbette ki Facebook hesabınıza yeniden erişim sağlamanız mümkündür. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey “ hesabını mı unuttun” seçeneğine tıklamak olacaktır. Diğer kurtarma seçeneklerinden farklı olarak burada e-posta ya da cep telefonu numaranız yerine kayıtlı ad ve soyadınızı yazmanız gerekmektedir. Burada ad ve soyadınızı doğru girdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü yanlış girdiğinizde karşınıza “Arama sonucu yok” yazısı gelecektir.

hesabini bul

Doğru girdiğinizde ise siz ve sizinle aynı ismi paylaşan diğer kişiler çıkacaktır. Karşınıza çıkan kişiler arasından size ait olan hesabı tanımlayarak “Bu benim hesabım” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza açılan şifre yenile seçeneğiyle Facebook hesabınızın hangi mail adresize tanımlı olduğunu bulabilir ve şifre yenileme kodu gönderebilirsiniz. Mailinize giden kodun hemen altında yer alan şifreyi değiştir butonuna tıklayarak yeni bir şifre sahibi olabilirsiniz.

hesabini tanimla

Arkadaşlardan Yardım Alarak Facebook Şifresini Yenileme

Şifresini unuttuğunuz Facebook hesabınıza 3. olarak arkadaşlarınızdan yardım alarak erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için daha önce hesabınıza güvenilir kişi belirlemiş olmanız gerekmektedir. Peki, Facebook’da güvenilir kişi kimdir? Güvenilir kişiler, Facebook hesabınıza erişemediğiniz zamanlarda, hesabınızı geri alabilmeniz için özel bir internet adresine sahip olan kişilerdir. Bu kişileri siz belirlersiniz ve ihtiyacınız olduğunda bu seçeneği seçerek arkadaşlarınızda özel internet adresini içerin bir kurtarma kodu gönderebilirsiniz. Bu işlemler sırasıyla aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

•Güvenilir kişilerin size vermesi için özel olarak hazırlanan kurtarma koduna erişim sağlayabilmek için öncelikle “ Hesabını mı unuttun” seçeneğine tıklamalısınız.

•Ardından hesabınızı bulmak için adı – soyadı, e-posta ya da cep telefonu numaranızı girmeniz gerekmektedir. Böylece hesabınızı bulabilirsiniz.

•Facebook hesabınızda kayıtlı e-posta adresi listesine bakın ve bunlardan hiç birine erişiminiz yoksa “Bunlara artık erişimin yok mu” seçeneğine tıklayın.

•Bu aşamada erişim sağlayabileceğiniz yeni bir cep numarası ya da e-posta adresi girin ve ardından devam butonuna tıklayın.

•Açılan sayfada güvenilir kişilerimi göster seçeneğine tıklayarak güvendiğiniz arkadaşlarınızdan birinin adını giriniz.

•Açılan sayfada özel bir bağlantı içeren talimatlar yer almaktadır. Bu bağlantıda sadece güvenilir kişi olarak belirlediğiniz arkadaşlarınızın erişebileceği bir kurtarma kodu bulunmaktadır. 

•Bu bağlantıyı güvenilir olarak seçtiğiniz arkadaşlarınıza gönderin ve açmasını isteyin. 

•Arkadaşınızın açtığı bağlantıda karşısına bir giriş kodu çıkacaktır. Bu kodu size vermesi gerekmektedir.

•Sizde Facebook hesabınıza yeniden ulaşım sağlayabilmek için güvenilir kişi olarak belirlediğiniz arkadaşınızın gönderdiği kurtarma kodunu kullanabilirsiniz.

Facebook Hesabıma Güvenilir Kişi Nasıl Tanımlarım?

Facebook’un yeniliklerinden birisi olan güvenilir arkadaş seçeneği, şifrenizi unuttuğunuzda Facebook’a kolayca erişim sağlayabilmeniz için pratik bir seçenektir. Bu seçeneği kullanabilmeniz için önceden ayarlamanız gerekmektedir. Facebook’un herkese önerdiği bu seçenek ile 3 - 5 arkadaşınızı belirleyerek hesabınıza ulaşabilirsiniz. Bu seçeneği aktif hale getirebilmek için Facebook sayfanızın sağ üst bölümünde yer alan üçgen işaretine tıklayarak ayarlara gitmeniz gerekiyor. Ardından güvenlik ve giriş bölümüne geldiğinizde karşınıza tavsiye edilen olarak arkadaş belirleme seçeneği gelecektir. Bu seçeneği düzenle dediğinizde açılan sayfadan arkadaşlarınızı seçebilirsiniz.

guvenlik giris sifreyi degistir

Facebook Hesabım Açık Ama Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Herhangi bir cihazda Facebook hesabınız açıksa ve siz de şifrenizi unuttuysanız, yeni bir şifre oluşturmanız oldukça kolaydır. Burada yapmanız gereken ilk şey Facebook sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan yöne aşağıya doğru olan üçgene tıklamaktır. Ardından ayarlar seçeneğinden güvenlik ve girişi seçmeniz gerekmektedir. Güvenlik ve giriş bölümünde yer alan şifreyi değiştir kısmına gelerek yandaki düzenleye tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfaya mevcut şifrenizi giremeyeceğiniz için aşağıda yer alan şifremi unuttum sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra ise e-posta ya da cep telefonu numaranıza şifre yenileme maili gelecektir. Buradan güçlü ve yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Facebook Hesabım Çalındı Geri Alamıyorum Ne Yapabilirim?

Facebook hesabım çalındı ne yapabilirim diyorsanız ilk yapmanız gereken yukarıda bahsettiğimiz aşamaları deneyerek yeni bir şifre oluşturmaktır. Ancak yeni bir şifre oluşturamıyorsanız, yaşadığınız sorunları Facebook’a bildirmeniz gerekmektedir. Facebook’un yardım merkezi bölümünde yer alan “Giriş Sorununu Bildirin” bölümünde yer alan formu eksiksiz doldurarak giriş problemlerinizin çözümlenmesini sağlayabilirsiniz. Burada sorununuz hesabınızın çalınmış olmasıysa açık açık her şeyi yazmanı gerekmektedir. Doğruluğunun kanıtlanması içinse dosyaları seç bölümüne TC. kimlik kartınızın fotoğrafını yükleyebilirsiniz. Dilerseniz TC. numaranızın üzerini kapatabilirsiniz. Yapılan çalışmalar neticesinde hesap size aitse Facebook yeni bir şifre oluşturabilmeniz için size bağlantı gönderecektir.

Bu formu Facebook’ta giriş yaparken yaşadığınız diğer sorunları bildirmek içinde kullanabilirsiniz. Yaşadığınız sorunun ekran görüntüsünü yüklemeniz sorunun çözümünü hızlandıracaktır.

Facebook Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Mevcut şifrenizi hatırlıyorsanız, Facebook şifresini değiştirme işleminiz çok hızlı olacaktır. Öncelikle Facebook’un sağ üst köşesinde yer alan üçgen işaretine tıklayarak, oradan ayarları seçmeniz gerekmektedir.

Açılan ayarlar bölümünden güvenlik ve giriş seçeneğini seçiniz. Ardından şifre bölümünün yanında yer alan düzenleye tıklamalısınız.

Açılan sayfaya önce mevcut şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra en az 6 karakterden oluşan bir şifre belirlemelisiniz. Şifrenizin güçlü olması için mutlaka harf ve noktalama

işaretlerinin kombinasyonunu kullanınız. Yeni şifrenizi iki kere girdikten sonra değişiklikleri kaydet butonuna basabilirsiniz.

Karşınıza “Şifren Değiştirildi” yazısında yer alan “Diğer cihazlardan çıkışımı yap” ve “Oturumumu sürekli açık tut” seçenekleri çıkacaktır. Burada size en uygun olan seçeneği seçerek gönder butonuna basabilirsiniz. Böylece şifreniz değişmiş olacaktır.