Glutensiz Ne Demek? Gluten Free Ne Anlama Gelir?

Bu yazımızda sizlere özellikle ürünlerin üzerinde yazılı olan "Glutensiz", "Gluten içermez", "Glutenle temas etmiş olabilir" veya "Gluten Free" kelimelerinin ne anlama geldiğini anlatacağız. Özellikle bu ifadelerin hazır üzerinde yer aldığını belirtmek isteriz. 

Gluten içermez ne demek?

Muhtemelen şu an elinizde bir ürün var ve üzerinde gluten içermez yazısını gördünüz google üzerinden arama yapıp web sitemize geldiniz. Bu nedenle hızlı bir cevap istiyor olabilirsiniz. Haliyle bizde sizlere hızlıca bir cevap verelim. Çok detaya inmeden lafı dolandırmadan kısaca ne olduğunu belirtelim:

"Çölyak hastalarını perişan eden Glutendir. Çölyak hastaları için en ufak bir dozu bile ciddi derecede çok ciddi ve elim sağlık problemlerine neden olur. Bir çok hazır üründe gluten bulunmaktadır. Önemli olabilecek ciddi sağlık sorunlarına neden olması sebebiyle bir çok hazır gıda üreticisi mevcut sağlık prosedürleri gereğince ürettikleri ürünlerde gluten olup olmadığını yazmaktadır."

Evet üste kısaca yazdıklarımızdan sonra devamını da okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Gluten Free Akımı

Gluten nelerde bulunur? öncelikle bu soruya yanıt vermemiz gerekiyor. Gluten unlu mamüllerde ağırlıkla bulunan bir protein. Hazır gıdalar veya tam tabiriyle işlenmiş gıdalar tabiatı gereğince bolca gluten içerirler. Son zamanlarda bir çok kişi glutensiz yemek yemeye ağırlık vermektedir. Uzmanlar tarafından gluten pek fazla tavsiye edilmemektedir. Nefise karatay  "önce ekmeklerimizi bozdular" cümlesini sıkça tekrar etmektedir. Buradan kasıt ve atıfta bulunulan ana eksen elbette ki gluten'dir. Arz-talep dengesine göre hareket eden kapitalist düzen buna karşın Gluten free akımına destek olmaktadır. Söylemeden de olmaz Gluten Free ürünlerin fiyatı da oldukça yüksektir ve her yerde bulunmaz. Yani şöyle bir kıyaslama yaparsak sıradan bir makarna almak isterseniz marketten  2 TL'ye alabiliyorken içerisinde gluten olmayan bir makarnayı 10 TL'ye alabilirsiniz. Bazı insanlar glutensiz beslenme isteğiyle hareket ederken bazı insanlarda ise gluten hassasiyeti denilen bir rahatsızlık vardır. Bu insanlar mecburen glutensiz gıdalarla beslenmek zorundadırlar. Gluten intoleransının ileri derecesi ise çölyak hastalığıdır. Çölyak hastaları herşeyi yiyemedikleri için bu hastalığa yakalanan kişiler için gariban bile olsa zengin hastalığı denmektedir.