Görev Yeri Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

görev yeri belgesi

Görev yeri belgesi nedir ve nereden alınır? E imzalı olarak bu belgeyi nasıl alırım? Islak imzalı olarak imzalatmama gere var mı? Aldığım belge hangi tarihe kadar geçerlidir yada bu belgenin geçerlilik süresi nedir? İbraz ettiğim kurum bu belgeyi nasıl ve nereden sorgular?

Görev Yeri Belgesi Nedir?

Görev yeri belgesi; tayin, evlilik ya da çalışma yeri değiştirme gibi durumlarda resmi kurumlardan talep edilen bir belgedir.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ya da belediyeler tarafından istenen belgelerden biridir. Genellikle kamu çalışanları ve öğretmenler bu belgeyi çalıştıkları kurumlardan talep etmektedir. Bu grup çalışanları ilgili makamlar talep ettiği takdirde bu belgeyi ibraz etmelidir. Bazı illerde ulaşımdan indirimli yararlanmak için bile bu belge istenebilmektedir.

Görev yeri belgesini Mebbis üzerinden ya da çalıştığınız kurumlardan bu belgeyi alabilirsiniz. Öğretmenler okul idaresinden almalıdır bu belgeyi. Diğer kamu çalışanları ise çalıştıkları kamu kurumunun idari biriminden almak zorundasınız.

Görev yeri belgesinde kişinin adı, soyadı, T. C. kimlik numarası, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, görevi, görev yaptığı yerin adresi, göreve başlama tarihi, öğrenim durumu, son mezun olduğu okul, sigorta sicil numarası, kadro derecesi, maaş derecesi, maaş kademesi ve il sicil numarası gibi kişisel ve memuriyetle alakalı bilgiler yazmaktadır.

Görev Yeri Belgesi Nereden Alınır?

Öğretmenler görev yeri belgesini MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri) sitesinden alabilir.  Belgeyi almak için yapacağınız işlemler sırayla şu şekildedir;

  • Öncelikle mebbis.gov.tr adresine tıklayın.
  • Daha sonra kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapın.
  • Yan kısımdaki E-Personel Modülü kısmına tıklayın. İlgili kutucuğa isminizi yazın ve arama butonuna basın.
  • Personel arama işlemi sonuçları ekranından isminizi bulun ve isminizin yanındaki klasör işaretine tıklayın.
  • Bu sayfada kimlik bilgileriniz görüntülenecektir. Belgedeki bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra “Yazdır” butonuna basın.
  • Ardından açılan ekrandaki raporlardan “Görev Yeri Belgesi” kısmına tıklayın.
  • “Tamam” butonuna bastıktan sonra personel bilgilerini girmeniz gerekir.
  • İstenen bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra belgenin çıktısını alabilirsiniz.

Belgenin resmiyet kazanması için onaylanması ve ıslak imzalı olması gerekir.

Görev Yeri Belgesi Nasıl Onaylatılır?

Kamuya bağlı çalışan öğretmenlerin tüm resmi işlemleri MEB’e bağlı olarak yürütülmektedir. Mebbis yoluyla çıkarılan belge, imzalatılmalı ve verilen süre içinde ilgili makama verilmelidir. Belgenin onayında bazı kurumlar okul müdürünün ya da müdür yardımcısının imzasını yeterli görebilir, ancak bazı kurumlar İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün onaylamasını ister. Bu yüzden mağdur olmamak için ilgili kurumla görüşülmeli ve belgenin nasıl onaylatılacağı hakkında bilgi alınmalıdır.

Görev Yeri Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Belgenin geçerlilik süresi, oluşturulduğu tarihten itibaren 3 yıldır. Örneğin, 2020 yılının Ekim ayında alınan bir belge 2023 yılının Ekim ayına kadar geçerliliğini korur. Geçerlilik süresi dolan belgelerin hiçbir resmiyeti yoktur, bu nedenle resmi kurumlar tarafından kabul edilmezler.

Elektronik İmzalı Görev Yeri Belgesi

Görev yeri belgesini Mebbis’ten almak yerine okul idaresinden de alabilirsiniz. Okula gitmeye gerek duymadan okul idaresini arayarak belgenizi elektronik imzalı olarak almanız mümkündür. Okul müdürü ya da müdür yardımcısı DYS yoluyla belgenizi elektronik imzalı olarak size mail olarak atabilir. Elektronik imzalı evraklar da resmi belge kabul edildiğinden kuruma bu belgeyi teslim edebilirsiniz.

Eş Durumunda Görev Yeri Belgesi İstenir Mi?

Hem kendisi hem de eşi öğretmen olan kişilerde, eşlerden birine atama yapıldığında diğer eş de eş durumunu göstererek atama isteyebilir. Bu durumdaki kişilere özür grubunda tayin yapılmaktadır. Bu nedenle eşten hiçbir belge istenmez. Bazı okullarda çiftlerin evli olduğuna dair nüfus kayıt örneği ya da evlilik cüzdanı gibi belgeler istenebilir. Ancak bu doğru bir uygulama değildir, nitekim Mebbis’e kayıtlı kişilerin tüm bilgileri zaten sistemde görünmektedir.

Sonuç olarak görev yeri belgesi atama ya da evlilik gibi durumlarda kişilerden talep edilen bir belge türüdür. Bu belge Mebbis üzerinden çıkartılabildiği gibi okul idaresine gidilerek veya okul idaresi ile iletişime geçilerek de çıkarılabilir. Belgenin geçerlilik kazanması için ıslak imzalı ya da elektronik imzalı olması gerekir.