Hamam Böceklerinden Kurtulmanın Etkili Yöntemleri

Hamam böcekleri nerelerde, hangi ortamlarda yaşar? Bu böcekleri evlerimizden uzak tutmanın doğal yöntemleri nelerdir? Hamam böceklerini öldürmek günah mıdır? Bu sorular ve daha fazlasının cevabı çok kapsamlı olarak hazırladığımız bu makalemizde.

Hamam Böcekleri Hangi Ortamlarda Yaşar?

Bu böcekler en çok nemli ve sıcak yerleri severler. Bununla birlikte pis alanları da çok severler. Ancak bu durum yinede bu haşeratın yaşaması için yeterli değildir. Her canlıda olduğu gibi bu böceklerde yiyecek kaynağının ve suyun yakın olduğu yerleri tercih ederler. Bu kapsamda evlerinizden hamam böceklerini uzak tutmak için aşağıda saydığımız konularda dikkatli olmanız gereklidir.

 • Evinizin temiz tutmalısınız.
 • Lavabo ve banyoların ıslaklığını gidermeniz gereklidir. Buralardaki ıslaklık böceklere su kaynağı olur. 
 • Mutfak tezgahının ve lavabosunun ıslak olmamasına gayret ediniz. 
 • Evin sürekli havalanması gereklidir. 
 • Evinizin sürekli süpürülmesi, özellikle yemek yenildikten sonra yemek kırıntılarının olmaması gereklidir. 
 • Bulaşıkların kabasını temizlemeden mutfak tezgahında bekletmeyiniz. 
 • Evin özellikle köşelerini ve diplerini temiz tutunuz. 
 • Evinizin çöpünün ağzını muhakkak kapalı tutunuz ve fazla çöp biriktirmeyiniz. 

Aslında yukarıda bahsettiğimiz hususlar böceklerin yiyecek kaynaklarının kurutulmasına dönüktür. İkinci durum ise sevdikleri yaşam ortamlarının oluşturulmamasına dönüktür. 

Hamam Böceklerinin Su ve Yiyecek Kaynaklarını Kurutunuz

Aşağıda bu böcek familyasını uzaklaştırmanın onlarca önerisini sunduk. Ancak bu canlıların yiyecek ve içecek kaynaklarını kurutmadığınız sürece kesin çözüm üretemezsiniz. Dolayısıyla aşağıda sıraladığımız önerileri yiyecek ve içecek kaynaklarını kurutarak yapmalısınız. 

 • 1- Lavabolarda sızıntı olup olmadığını kontrol ediniz. 

 • 2- Banyo ve mutfak tezgahı başta, evinizde ıslak yer bırakmayınız
 • 3- Yemekten sonra muhakkak masanızın ve sofranızın altını süpürünüz. Çünkü yiyecek artıkları böceklere davetiye çıkarır. 
 • 4- Evdeki çöpünüz en büyük yiyecek kaynağıdır. Çöpünüzü kapalı tutunuz ve günlük dışarı atınız. 

Yiyecek ve İçeceklerinizin Üzerini Kapalı Tutunuz

Bu başlığı özellikle attım. Çünkü Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimizin 1400 sene öncesinden bir hadisi şeriflerinde yiyecek ve içeceklerin üzerinin kapalı olması konusunda tavsiyeleri vardır. Bu hadisi bir emir değil tavsiye niteliğindedir. Ancak günümüzün ilerleyen bilimi göstermiştir ki açıkta bırakılan yiyecekler mikrop toplar. Özellikle su etraftaki bütün tozu toplar. Ancak bu makalemizde bizi ilgilendiren taraf böceklerin ve karıncaların üzeri açık yiyeceklere gelmesidir. 

Yemeklerinizi muhakkak buzdolabında tutunuz. Dışarıda beklettiğiniz yiyeceklerinizin ise muhakkak üzeri örtülü olmalıdır. Bu durum sağlığınız için de çok elzem bir durumdur. Hatta ben kendim uzun süre açıkta bırakılmış suyu ve yemeği tüketmem. Bu durum benim kişisel hassasiyetimdir. 

Bulaşıkları Temizlemeden Mutfakta Bırakmayınız

Yemeğinizi yediniz. Bulaşık kaplarını yada bulaşıklı tencereleri tezgahta yada masada bıraktınız. Biliniz ki bu durum bütün böcek familyasına davetiye çıkaracaktır. Yıkamasanız dahi kaba artıklarını su ile temizleyiniz. Ayrıca ekmek kırıntılarını muhakkak ama muhakkak temizleyiniz. 

 

Mutfak Başta Zemin Temizliğini Yapınız

Bu işlemi temizlik malzemeleri ile yapacağınız gibi aşağıda anlattığımız doğal ürünlerle de yapabilirsiniz. Bu durum sağlığınız içinde elzemdir. 

Banyo Tıkaçlarını Tıkalı Tut

Bu haşereler diğer canlılardan farklı olarak banyo deliklerinden evinize ulaşabilir. 

Nane Yağı Spreyi 

Bazı aromatik kokuları hamam böcekleri hiç sevmez. Nane yağının kokusunda da naneye özgü koku çok yoğun şekilde vardır. Aktarcıdan satın alacağınız nane yağını su ile karıştırarak sprey şeklinde bulunduğu yerlere sıkınız. 

Sirke İle Temizlik Yapınız

Sirkenin çok güzel mikrop kırıcı özelliği vardır. Sadece bu tür böceklere değil, normal temizlik anlamında da sirkeli suyu tavsiye ederim. Sirkeli su ile evinizin dibini köşesini dönemlik olarak sürekli temizlemenizi tavsiye ederim. 

Defne Yaprağı

Evinizin bazı yerlerine özellikle çöp kutunuzun altına defne yaprağını koyabilirsiniz. Ayrıca defne yaprağını kaynatarak suyunu evinizin dibine köşesine sıkabilirsiniz. 

Soğan ve Karbonat Karışımı

Doğranmış soğanın içine bir kaşık karbonat karıştırarak evinizin dibine köşesine bırakınız.  

Hamam Böcekleri İçin Satılan Yemleri Kullanabilirsiniz

Aslında ben bu yemleri pek önermiyorum. Çünkü yukarıda da anlattığım gibi sizin evinizi yanlış kullanmanızdan ötürü bu böcekleri evinize davet ediyorsunuz. Sonrada bu tip yemler ile öldürmeye kalkıyorsunuz. Bence ilk olarak yukarıda bahsettiğim önlemleri alınız. Çözüm üretememe durumunda bu yemlere başvurunuz.  

Ancak bu yemlerin etkili olduğunu söylemem gerekir. Bu yemleri çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlere koymanız gereklidir. Evin dip ve köşelerine koyunuz. Özellikle yiyecek kaynaklarının olduğu yerlere koyunuz. Mutfaktaki çöp, mutfak tezgahının altı, banyo vs. 

Bu yemler jel şeklinde etkisini daha sonra gösteren özelliğe sahiptir. Yemi yiyen böcekler bu yemleri yuvalarına taşır ve diğerlerinin de ölmesine sebep olur. Burada unutmamanız gereken en önemli husus bu böcekler ölmüş olsa da yumurtalarını etrafa bırakmış olabilirler. Dolayısı ile bir kaç hafta sonra yeni böcekleri görebilirsiniz. Bunun için yemi uzun süre kullanmak zorundasınız. 

Su Dolu Kavanoz İle Tuzak Kurabilirsiniz

Bu yöntemi de asla tavsiye etmiyorum. Çünkü bir canlının suyun içinde çaresiz bir şekilde ölmesine sebep olmak dinen uygun değildir. İnsanlık olarak da hoş bir tablo değil. Ancak evin bazı köşelerine bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Suyun içine düşen böcekler maalesef suyun içinden çıkamayacak ve çırpına çırpına can verecektir. Ben asla bu yöntemi uygulamam. 

Hamam Böceklerini Öldürmek Günah mıdır?

Bu konu dini kaynakların alanı olmakla birlikte Diyanetin ve Sorularla İslamiyet sitesinin kaynakları bu konuda aşağıdaki yorumu yapmıştır:

 • Bu konuda ilk olarak öldürmeden evinizden uzaklaştırmanın yollarını aramanız gereklidir. (Benim Önerim: Hatta yakaladığınız bir canlıyı ezip öldürmeden peçete ile tutarak dışarı atmanızı öneririm..) 
 • Doğal yöntemler ile  uzaklaştıramama durumunda  öldürülmelerine cevaz verildiği ifade edilmiştir. 

Ancak ben yine de kişisel görüşüm olarak doğal yöntemler ile uzaklaştırmanın her yöntemini araştırmamız gereklidir. Çünkü evimizi yanlış kullandığımız için bu böcekler evimize geliyor. 

Evin Dışındaki Böcekleri Öldürmek Günah mıdır?

Aynı kaynaklarda evin dışındaki böcekleri öldürmenin doğru olmadığı yazılıdır. Örneğin dışarıda parkta gezerken önünüze gelen bir haşeratı sebepsiz yere öldürmek  ne kadar doğru bir davranış olabilir ki.