Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelik Ne Zaman Başlar?-AYRINTILI

Gebelik belirtileri en erken ne zaman belli olur? Hamileliğin belirtileri nelerdir gebeliğin ilk haftasında? Gebelik belirtileri ne zaman başlar yada en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar ? 1 haftalık hamilelik yada gebeliğin ilk günleri nasıl anlaşılır?

Yine çok önemli bir dosya konumuzla sizlerleyiz. Bana yöneltilen bir çok sorudan dolayı bu makaleyi yazmayı gerekli gördüm. Bunun sebebi bir çok hastamın plansız gebelik yaşama korkularından dolayı bazı belirtileri gebelik sürecinin başlangıcı olarak değerlendirmiş olmalarından dolayıdır.

Makalemizi bir çok farklı eğitim seviyesinde yer alan kişiler için hazırladık. Dolayısı ile kompleks cümle yapılarına yer vermemeye özen gösterdik. Başta ifade ettiğimiz soruların yanında aşağıda yer alan hususlara da açıklık getirmeye çalışacağız.

Adet kanaması geciken kadınların kendilerine sorduğu ilk sorusu her zaman "Acaba Hamile miyim?” sorusu olmuştur.  Planlı gebelik düşünen çiftler için sürekli mutlu haberi duyma telaşının yanında, gebelik düşünmeyen çiftlerin endişeleri anksiyete boyutuna vardıran yanlış değerlendirmelere varmaktadır. Kesin sonuç için kan testi yaptırmanız gerekmekle birlikte gebeliğin ilk hafta belirtilerini de izleme gibi bir seçeneğiniz vardır. 

Her kadında gebeliğin ilk hafta belirtileri farklı olarak kendini gösterebilir. Kadınlar özellikle adet öncesi belirtilerle, hamilelik belirtilerini karıştırabiliyor. Bu durumda adet dönemi belirtilerini hamileliğin birinci hafta belirtisi olduğunu düşünmektedir. Bu makalede hamilelik belirtileri tek tek incelenecektir.

 

En Erken Gebelik Belirtileri Ne Zaman Ortay Çıkar?

Gebeliğin kesin tespiti HCG Hormonuna bakılmak sureti ile ortaya çıkar. HCG testi gebelik dışında başka hususlarda da değerlendirilen bir değerdir. Ancak biz burada sadece gebelik belirtisinden bahsetmek istiyoruz. HCG hormonu yumurtlama döneminden yaklaşık 10 gün sonra artmaya başlar. Bu süre ise yaklaşık olarak adet döneminize denk gelen bir zamandır. Ancak tahlil yaptırdığınızda kesin sonuç vermesi için bir kaç gün daha beklemekte yarar var. 

Sizlerin gebeliği en erken belirtilerini arayacağınız süre bu 10 günlük süreye tekabül etmelidir. Zira adet tarihinizi geçirdikten sonra en yakın sağlık kuruluşunda HCG hormonu baktırmanız tavsiyemizdir. Evde yapılan gebelik testlerinin doğru sonucu gösterme durumu adet döneminden bir hafta sonrası için kesin sonuç vermektedir. Yani adetinizin geçtiği ilk bir haftada iki seçeneğiniz bulunmaktadır. HCG hormonu yaptırmanız yada gebelik ilk hafta belirtilerini analiz etmenizdir. 

1- Âdetiniz Gecikti mi?

Hamilelik belirtilerinin bilinen en anlamlı belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Eğer adet düzensizliği gibi bir rahatsızlığınız yoksa düzenli bir adet döngünüz olmasına rağmen adet gününüz geciktiyse eczaneden temin edeceğiniz “gebelik testiyle” hamilelik durumunuzu test edebilirsiniz. Âdetin gecikmesinin yanında diğer yaşadığınız fiziksel değişimlerde hamilelik belirtilerinizin kuvvetlenmesine neden olabilir. Tabi ki her kadın her belirtiyi hissetmek zorunda değildir. Nasıl ki her kadın özelse her kadının yaşayacağı belirtilerde özeldir.


2- Göğüsleriniz ve Meme Uçlarını Hassaslaştı mı?

Memenize dokunduğunuz zaman acıma hissediyor musunuz? Cevabınız evetse bu da bir hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilir. Hamilelik durumunda normalde daha önce karşılaşmadığınız şekilde hassaslaşmış, ağrıyan, sızlayan dolgunlaşmış bir göğüs ile karşılaşma durumunuz ortaya çıkabilir. Özellikle de hamileliğin ilerleyen safhalarında bu hassaslaşmanın arttığını ve artabileceğini söylemekte fayda var.


3- Meme Uçlarınız Koyulaştı mı?

 

Döllenme neticesinde vücuttaki hormonlar tarafından şekli değiştirilen diğer bir yer ise meme uçlarıdır. Meme uçlarının rengi koyulaşmaya ve belli bir süre sonrasında ise genişlemesi durumu ortaya çıkacaktır.


4- Meme Uçlarındaki Çıkıntıların(Montgomery Tüberkülleri) Belirginleşmesi:

Allah’ın eşsiz yaratma gücüyle kadın vücudunda yaptığı enteresan değişikliklerde biri de göğüs uçlarında ortaya çıkan çıkıntılardır. Bu çıkıntıların size hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bu çıkıntılar doğal yağ üreten dokular olduğunu bilmelisiniz. Bu sayede bebek ilerde anneden meme emdiğinde rahatlıkla emmesini sağlayacaktır. Vücut bu değişiklik için kendini önceden hazırlamaktadır.


5- Hafif Kanamanız Oldu mu?

Çok nadiren bazı kadınlarda görülen kanamadır. Adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. Adet kanamanızın da önce gerçekleşebilir. Hafif kanamanın rengi adet kanamasına göre daha açık renkte daha çok pembeye yakın tarzda olabilir. Bu tarz bir kanamayı yoğun iş temposu ve diğer koşullardan dolayı fark edemeyebilirsiniz. Az rastlanan ve takibi zor bir hamilelik belirtisi olarak nitelendirilebilir.


6- Sık Sık İdrara Çıkma Problemini Oluyor mu?

Döllenme sonrasında artık bir değil iki kişi olduğunuzu kabul etmeliyiz. Böbreklerimiz daha çok çalışmakta vücuttan daha fazla atık madde atmaktadır. Bunun yanında ilerleyen dönemlerde rahimdeki değişimlerde idrar torbasına belli ölçülerde baskıyı arttırarak idrara çıkma sıklığınızı arttırıyor olabilir. Her kadında idrara çıkma sıklığı farklı olabilir. Diğer belirtilerle beraber değerlendirmekte fayda vardır.


7- Son Günlerde Halsizlik Problemi Yaşıyor musunuz?

 

Sıradan iş temposu veya ev işi sonrasında yaşadığınız yorgunluktan farklı bir şekilde yorgunluğunuzu tasvir etmek için hangi anahtar kelimeyi kullanırdınız? Eğer cevabınız: bitkinim, enerjim tükendi veya su içmeye kalkmak için takatim yok diyorsanız hamilelik belirtilerinden birini yaşıyor olabilirsiniz. Peki neden? Döllenmeden itibaren başlayan bebeğin ilk oluşum sürecinde vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler ve bebeğin ilk yaşam destek sistemlerinin oluşması amacıyla vücudunuz yegane görevlerini yerine getirebilmek için olabildiğince enerji harcamak zorunda kalıyor. Daha fazla kan üretiyor, daha fazla besin tüketiyor, daha fazla su tüketiyor… Bunun yanında fiziksel ve ruhsal açıdan meydana gelen değişiklikler vücut mekanizmasında bitkinliğe de neden olmaktadır.


8- Mide Bulantısı Yaşıyor musunuz?

Türk filmlerinde en fazla gördüğümüz sahnelerden biri canlandı aklımda… Filmlerde özellikle annelerin kızlarına şüpheyle yaklaşmasından dolayı hafızamızda yer etmiş belirtilerden biridir. Mide bulantısı erken dönemde başlayabileceği gibi hamileliğin ilerleyen belli süreçlerinde(12.haftaya kadar) de devam edebilir. Yapılan araştırmalar hamilelik evresinde her 4 kadından 1’inin mide bulantısı yaşamadığını göstermektedir. Her mide bulantısının kusmayla sonuçlanmadığını, bazı bulantıların ara ara kusmaya neden olduğunu ve bazı bulantılarda sık sık kusma meydana geldiğini görmek mümkündür. Her bir kadında mide bulantısı farklı şekilde sonlanabilir. Mide bulantısının neden olabilecek teorilerden biri hassaslaşan koku alma hissidir. Sonraki başlıklarda koku hassasiyeti incelenecektir.


9- Kokulara Karşı Çok Hassaslaştığınızı Düşünüyor musunuz?

Hamilelik erken belirtilerinden biri de koku hassasiyeti yaşamanızdır. Normalde daha önce hissetmediğiniz kadar keskinleşen koku duyunuz rahatsız olmadığınız kokulardan rahatsız olmanıza neden oluyorsa veya güzel kokuları dahi iyi alıyorsanız bu durumu hamilelik için güçlü belirtilerden biri olabilir.

 

10- Şişkinlik Hissediyor musunuz?

Kadınlar adet öncesinde şişkinlik hissi yaşamaktadır. Hormonal değişiklikler neticesinde adet öncesi şişkinliğe benzer hamilelik belirtisi olarak karşınıza çıkabilir. Şişkinlik hissi her ne kadar erken dönem belirtisi olsa da net bir şekilde ayırt ediciliğinin olmadığını bildirmekte fayda vardır. Diğer belirtilerle birlikte ele alınmasında fayda vardır.

 

11- Vücut Sıcaklığınızda Yükselme Farkettiniz mi?

Bazal vücut sıcaklığınızı sürekli ölçmeniz mümkün olamayacağı için bu belirtinin kafanızda soru işareti bırakacak kadar güçlü bir etkisi olmayacaktır. Fakat yinede belirtmekte fayda var ki hamileliğin ilk başlangıcından itibaren vücut sıcaklığınız 1 dereceye kadar yükselebilir. Hamilelik süresincede ateşiniz bu şekilde devam edecektir.

 

12- Hisleriniz Size Ne Söylüyor?

Kadınlar evham yapmadığı zamanlar dışında değerlendirildiğinde adını ister içgüdü koyun isterseniz başka bişey hamileliklerini birleşmenin ilk anında bile hissedebilirler. Bazı kadınlar ise ruhsal ve duygusal olarak hamile kaldığını hissedebilir.

 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.