Hamileyken Adet Olunur Mu? Gebelikte Kanama ve Üstüne Görme

hamilelikte kanama

Gebelikte görülen kanama özlemle bebek bekleyen anne adaylarını en çok kokutan tablo. Öncelikle zaman kaybetmeden hekiminize gitmenizi öneririz. Ancak söz konusu bu durumdan korkmaktan ziyade gelin bu durumu hep birlikte analiz edelim. 

Ancak şimdiden ifade etmek isteriz ki, sağlık alanında ve bilhassa gebelik gibi hassas biri durumda okuduklarınız ve duyduklarınızla değil, sadece ve sadece hekiminiz ile karar verin yapacaklarınıza. 

Gebelikte kanama gibi çok hassas bir durumda kesinlikle hekiminiz aramanızı tavsiye ederiz. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizle şimdi makalemizle sizleri başbaşa bırakıyoruz. 

Hamilelikte Adet Kanaması Görülür Mü?

Hamileyken adet olmak bazı kadınlarda görülebilen bir durumdur. Fakat çok istisnadır.

Hamileyken yumurtlama olmaması dolayısıyla, adet kanaması görülmez. Fakat yine de bazı kadınlar yumurtlamaya devam etmektedir ve adet kanaması görmektedir.

Yine de hamilelikteki kanamaların birçok sebebi olabilir ve her kanama adet kanaması değildir.

Genel olarak adet kanaması gören kadınlar gebeliği boyunca -genellikle başlarda- bir veya iki kez adet görmektedir. Bu durum onların hamile olduklarını anlamalarını bile geciktirebilir. Hamileliğinin ilk iki ayında adet görmeye devam etmiş olan kadınlar, hamile olduklarını ancak üçüncü aylarında anlamaktadırlar. Hatta bazen daha da uzun sürmektedir.

Hamileyken adet kanaması görmek, her kadının başına gelebilecek bir olay değildir. Genellikle genetik sebepler dolayısıyla kadınların başına gelen bu durum, istenmeyen bebekler için sorun teşkil etmektedir. Çünkü gerek annenin hormonlarının devreye girmesi ve bebeği hissetmesiyle kürtajı istememesi, gerekse de zamanın geçmesi dolayısıyla bebeğin artık aldırılamaması kürtaja engel olacak; anne baba adaylarını zor durumda bırakacaktır.

Hamileliğin ilk aylarında gelen düzensiz kanamalar adet kanamaları değildir. Bu kanamalar kadınların regl gördüklerini zannederek, hamile kalmadıklarını düşündürmektedir. Fakat onlar aslında hamiledir ve bebeğin yerleşmesi sırasında bazı düzensiz kanamalar görmüşlerdir.

Bu kanamalardan bir tanesi Üstün Görme ya da Üstüne Görme olarak adlandırılan adet kanamasından farklı kanamalardır. Bu kanama yalnızca gebelik döneminde yaşanır ve genellikle bir gün sürer. Adet kanamasından farklı bir renge ve kıvama sahiptir. Kadınlar buna çok dikkat ederek, ilişki sonrasında yalnızca bir gün kan görmeleri durumunda test yaptırmalıdır. Veya bir kadın doğum uzmanına danışmalıdır.

Bunun dışında gerçekleşen kanamalardan bir diğeri de, düşük kanamasıdır. Daha hamile olduğunun bile farkına varmayan anne adayı için tam bir yıkım olan bu kanamanın sebebi, bebeğin tutunamayışı veya annenin bilmeden tükettiği bir yiyecek, çarptığı bir masa olabilir. Düşük tıpkı regl kanamasıymış gibi hafif başlayıp, git gide şiddetlenecek ve ciddi kramplara neden olacaktır. Bu nedenle özellikle bu konuda dikkatli davranılmalı ve düşük şüphesi olan durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Diğer bir sebep ise hormonal değişikliklerdir. Kadının anne olmaya hazırlandığı bu dönemde, vücudu müthiş bir savaş içerisinde olacaktır. Yani kadın baştan aşağı yenilenmeye ortam hazırlayacak ve bebeği doğurduktan sonra da baştan aşağı yenilenecektir.

Hamileyken Adet Olunur Mu İlk Ay?

Genetik sebeplerle oluşması muhtemel bir olay olduğu için, evet adet olunabilir. Fakat çok istisnadır. Kadınlar hamileliğinin ilk üç ayında çeşitli kanamalar görebilirler. Bu kanamaların çeşitli sebepleri vardır ve geneli bebek dolayısıyla gerçekleşmektedir. Genellikle tehlikeli değildir ama bir günden uzun sürmüş olanları mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü normal kanamalar şiddetsiz olacak ve kısa sürecektir.

Gebelikte Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Buna kesin bir cevap bulmak aslında pek vermek mümkün değildir. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Bazı kadınlar yalnızca 1 gün görürken, bazıları 3 gün görmektedir.

Fakat yine de 1 günden uzun sürmüş kanamalarda doktora başvurulmalıdır. Doktor bir sorunun olmadığını ve kanamanın adet kanaması olduğunu söylerse, ancak o zaman rahatlanmalıdır.

Hamile Kadınlar Düzenli Olarak Regl Görürler Mi?

Normal şartlarda hamile hiçbir kadın adet kanaması ile karşı karşıya kalmaz. Ama yine de gören kadınlar da düzenli olarak adet kanaması görmezler. Arada bir kısa süreli olarak gerçekleşebilen ve genetik tabanlı olan bu kanamalar genellikle yalnızca hamileliğin başlarında görülürler. Çünkü sonradan görülen kanamalar ya enfeksiyon temellidir, ya da ilişki sonrası vajinal yırtılmanın sonucunda oluşmuştur.

hamilelikte kanama

Hamilelikte Kanamanın Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte kanamanın birçok sebebi olabilir. Kimi kanamalar anne ve bebek için tehlike arz ederken, kimileri de son derece basit, her kadının başına gelebilecek kanamalardır. Bunlar;

 • Düşük riski taşıyan kanamalar,
 • Kısmi düşük kanaması olarak bilinen kanamalar,
 • Boş gebelik kanaması,
 • Tam düşük kanaması,
 • Üzüm gebeliği ismi ile bilinen mol gebelik kanaması,
 • Dış gebeliğin neden olduğu kanamalar,
 • Bebeğin henüz anne karnındayken ölmesine bağlı gelişen kanamalar,
 • Plasentanın ayrılması sonucu oluşan kanamalar,
 • Bebeğin eşinden ayrılmasına bağlı oluşan kanamalar,
 • Bebeğin eşinin rahim ağzını kapatmasıyla oluşan kanamalar,
 • Erken doğum kanamaları,
 • Nişan kanamaları,
 • Servikal polip kanamaları,
 • Cinsel ilişkiye bağlı olarak gelişen, rahim ağzının yırtılmasıyla oluşan kanamalar,
 • Rahim yırtılması sonucu oluşan kanamalar,
 • Vajinada veya rahim ağzında bulunan kitlelere bağlı kanamalar,
 • Servisit kanamalarıdır.

Gebelikte Adet Kanaması İle Karıştırılan Kanamalar Nelerdir?

Halk arasında üstün görme veya üstüne görme olarak adlandırılan kanamalar adet kanamaları ile karıştırılmaktadır. Hamileliğin başlangıcında olan bu kanamalar, adet kanından farklı bir renkte ve tondadır. Ayrıca adet kanamaları kadar uzun sürmemektedir. Fakat yine de, regl olmaya ilk başladığı dönemden itibaren adet kanaması 2-3 gün süren anne adayları regl olduğunu sanarak bu kanamayı dikkate almamaktadır. Adet kanaması olarak düşündüklerinden, anne olacaklarının farkına bile varamamaktadırlar.

Bunun dışında düşük kanamaları da adet kanamaları ile çoğu zaman karıştırılır. Daha anne adayı olduğunun farkında bile olmayan kadınlar, bebeklerini düşürdüklerinden habersiz olarak adet gördüklerini zannederler. Düşük kanamaları, adet kanamasıyla karşılaştıralamayacak kadar sancılıdır. Ayrıca ilk başta normal adet kanaması gibi görünse de, sonradan çok fazla şiddetlenmektedir. Anne adayı olduğunu bilen kadınlar anında doktora başvurarak bu durumu anlayabilirler. Fakat daha hamileliğin ilk ayında gerçekleşen ve hamile olduğundan bihaber olan anne adayı için bu durum farklıdır. Hamile olduğunun farkında olmadığı gibi, bir de düşük yaptığını öğrenmek onun için yıkım olacaktır.

Hamilelikte İlk 3 Ay Gerçekleşebilecek Kanamaların Nedenleri

Hamileliğin ilk üç ayında gelişen kanamaların çok çeşitli sebepleri vardır. Kimisi gerçekten aciliyet gerektirirken, kimisi de normal kanamalardır. Fakat her ne olursa olsun doktora başvurulması ve gerekli önlemin alınması gerekir. Şayet hamilelik sonlanmış da olabilir.

 • 1. Düşük Tehlikesi: Kimi anne adaylarının başına gelebilecek ciddi bir durumdur. Ultrasonda rahim ağzı kapalıdır ve bebek canlıdır. Doktorun da teşvikiyle bazı önlemler alınarak, bebeğin düşmesi engellenir. Örneğin cinsel ilişki yasaktır, anne adayının ilaç kullanması tehlikelidir ve anne adayları sürekli yatak istirahati yapmalıdır. Anne adayının iş yapması, ağır kaldırması tehlike oluşturacağı için zaruri ihtiyaçları dışında yataktan kalkması tercih edilmemektedir.
 • 2. Düşük Yapma: Vajinadan bir parça ile yoğun bir kanama geldiği takdirde, anne adayı acilen doktora koşmalıdır. Ultrason muayenesine göre düşüğün gerçekleştiği saptanırsa, kalan hamilelik parçalarının da temizlenmesi için müdahale edilmelidir.
 • 3. Dış Gebelik: İlişki sonrasında oluşan embriyonun rahim kanalından geçmesini engelleyen faktörler dış gebeliğe neden olmaktadır. Rahim kanalından geçemeyen embriyo orada büyümeye devam eder ve bunun sonucunda rahim kanalını parçalar. Bu da kanamayı beraberinde getirir. Dış gebelik yaşayan bir anne adayı sürekli olarak halsiz ve bayılacakmış gibi hisseder. Ayrıca adeti de gecikmiştir. Sürekli karnı ağrır ve kanaması başladıktan sonra durmak bilmez. Doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır.
 • 4. Gebelikle Alakasız Kanamalar: Vajinada gelişen bir problem, rahim ağzındaki polipler ve rahim ağzında meydana gelen bir yaranın kanaması sonucu oluşan kanamalar gebelikle alakasızdır. İlişki sonrası vajinanın yırtılması da gebelikle alakasız bir kanamadır ve aciliyet gerektirmemektedir. Ayrıca tehlikeli de değildir. Yalnızca bu kanamalara neden olan faktörü iyileştirmek amacıyla uygulanacak tedavi, gebelik doğrultusunda yapılmakta ve bebeğe zarar gelmeden bu işlem halledilmektedir.

İkinci Ve Üçüncü Ayda Meydana Gelen Kanamaların Nedenleri

Çoğu zaman tehlikeli olabilecek olan bu kanamalar, genellikle düşük tehlikesi nedeniyle olmaktadır. Bunu dışında düşük yapma ve dış gebelik de kanamalara neden olmaktadır. Ayrıca rahimde meydana gelen hasarlar sonucunda da bazı kanamalar görülebilir ki bunlar gebelikle alakasızdır. Ama özellikle üçüncü ayda ciddi bir tehdit daha söz konusudur. Rahimden nişan gelmesi sonucu başlayan erken doğum!

Erken doğum bebeği kaybetmek demektir. Çünkü dünyada 3 aylık doğup da yaşayabilmiş hiçbir bebek bulunmamaktadır. Bir bebeğin yaşaması için gereken minimum süre 7 aydır ve o bebekler bile çok zor şartlar altında yaşamaktadır. Yani özellikle hamileliğin üçüncü ayında oluşan kanamalara dikkat edilmeli ve doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı? Adet Oldum Ama Hamileymişim

Her kadının kendine has bir hormonal yapısı ve metabolizması vardır. Bu nedenle bu soruya net bir cevap verilemez. Fakat kadınların hamile kalmaları için şanslarının daha yüksek olduğu günler elbetteki vardır. Bir jinekoloğa danışılarak öğrenilebilir.

Genellikle 72 saat canlı kaldığı düşünülen spermler, bazen kadın rahminde daha uzun süre yaşayabilme şansı elde ederler. Bu durum adet dönemindeki bir kadının, adeti bittikten sonra yeniden oluşan yumurtasına etki ederek hamile kalmasını sağlayabilir. Ayrıca yine bir ihtimaldir ki, bazı kadınların adet dönemleri çok kısa sürmektedir. Fakat lekelenmeleri devam etmektedir. Bu lekelenme dönemlerinin olduğu günlerde hamile kalmaları mümkündür.

Üstüne Görme Nedir?

Hamile olan bir kadının adetinin gecikmesi sonucu, adet görmesi demektir. Yani hamile olan kadınlarda görülür ve çoğu zaman anne adaylarını yanıltır. Hamile kaldığını bilmeyen ve regl olduğunu düşünen anne adayı, istenmeyen hamilelik durumunda zor durumda kalabilir. Anne adaylarının üstüne görme yaşama oranı yüzde 1 bile değildir. Yani 200 anne adayında bir görülmektedir.

Üstüne Görme Nasıl Olur?

Anne adayı çoktan hamile kalmış olmasına rağmen, bazı hormonal düzensizliklere bağlı olarak çoğu zaman hiçbir belirti görmeden kanama yaşayacak ve lekelenmeleri olacaktır. Bazı anne adaylarında ise hiçbir şey yokmuş da, normal adet oluyormuş gibi bir seyir takip edecek anne adayını yanıltacaktır.

Üstüne Görme Kaç Gün Sürer?

Üstüne görmenin süresi kadından kadına değişmektedir. Fakat çoğunlukla bir gün sürmekte ve adet kanamasından farklı bir renge sahip olmaktadır. Yine de bazı kadınlarda iki üç gün devam ettiği görülmüştür. Hamileliğe zarar vermeyen bu kanama, adet döngüsü dolayısıyla gerçekleşmekte ve bazı hormonal düzensizliklere bağlanmaktadır.