Hotmail Şifremi Unuttum Nasıl Değiştirebilirim?

Hotmail hesabının uzun süre kullanılmamasıyla birlikte Hotmail şifresi unutulabilir. Unutulan Hotmail şifresi skype adıyla, telefon numarasıyla ya da e-posta adresiyle yenilenebilir. Hesabınıza erişmek için Hotmail adresinizi tam olarak bilmeniz gerekir.

Hotmail Şifremi Unuttum, Hotmail Hesap Kurtarma

Hotmail şifresinin unutulması halinde hesap kurtarma işlemleri şu durumlarda yapılabilir:

  • Parolamı unuttum,
  • Parolamı biliyorum, ancak oturum açamıyorum,
  • Microsoft hesabımı başka birinin kullandığını düşünüyorum.

hotmail sifremi unuttum

Hesabınızı kurtarmak için ilk olarak Hotmail’i açın. Şifre sıfırlama sayfasına gelin ve karşınıza gelen ekrandaki seçeneklerden birini seçin. Burada “Parolamı unuttum” kısmını işaretlemeniz ve “İleri” butonuna basmanız gerekir.

hotmail sifresi002

Ardından Hotmail hesabınızın tam adresini yazın. Bu adresi hatasız bir şekilde girdikten sonra alttaki kutucuklara robot olmadığınızı belirtmek ve güvenlik amacıyla verilen harf ve sayıları girin. Karakterleri okuyamıyorsanız “yeni” ya da “ses” butonlarına basarak farklı karakterlerin gelmesini sağlayabilirsiniz.

hotmail sifresi3

Bir sonraki aşamada kimlik doğrulama ekranı gelir. Bunun için Hotmail hesabınızı açarken kullandığınız telefon numaranızı girmeniz istenebilir. Eğer telefonla kaydolduysanız “xx numaralı telefona SMS gönder” seçeneğini işaretleyin. Telefonla kaydolmadıysanız ya da kayıt sırasında kullandığınız numara değiştiyse diğer seçeneği işaretleyin ve “İleri” tuşuna basın.
hotmail sifresi4

Hotmail yönetimi hesabınıza erişim sağlayabilmeniz için sizinle nasıl iletişim kuracağını sorar. Burada sizden aktif olarak kullandığınız bir mail adresini girmeniz istenir. Vereceğiniz mail adresinin uzantısı fark etmez, Yahoo, Gmail, Hotmail veya Yandex maillerinden herhangi biri olabilir. Devamlı kullandığınız bir mail adresini “iletişim e-posta adresi” olarak belirtilen kutucuğa yazın ve “İleri” diyin.

hotmail sifresi5

Görseldeki gibi mail adresinize bir doğrulama kodu gelecek. O kodu kopyalayın ve ekrandaki kutucuğa yapıştırın. Doğrulama kodu gönderilmesinin amacı hesabın size ait olduğundan emin olmak içindir. Kodu girdikten sonra “Doğrula” butonuna basın.

hotmail sifresi7

Ardından size bir form ekranı gelecek. Bu aşama hesabınızı kurtarabilmeniz için çok önemlidir. Hesabınıza erişebilmeniz için formdaki bilgileri mümkün olduğu kadar doğru cevaplamaya çalışın. Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, hesabınızı hangi ülkede ve hangi ilde açtığınız, hesap açtığınız bölgenin posta kodu gibi bilgileri doğru olarak yazdıktan sonra “İleri” butonuna basın.

hotmail sifresi8

İleri butonuna bastıktan sonra karşınıza Hotmail hesabınıza erişim sağlarken hangi şifreleri kullandığınız sorulur. Bu şifrelerden iki tanesini doğru olarak girmeniz, hesabınızın kurtarılması için size büyük bir kolaylık sağlar. Eğer 2’den fazla parola hatırlıyorsanız “Başka parola ekle” kısmına tıklayın ve hatırladığınız tüm parolaları girin. Ekranın altında yer alan diğer alanları da işaretleyin ve “İleri” yapın.

hotmail sifresi9

Hotmail hesap kurtarma işlemlerinin son aşaması, son gönderdiğiniz e-posta adreslerini ve konu başlıklarını girmektir. Bu aşamada arkadaşlarınızdan ya da çevrenizden yardım alabilirsiniz. Sizden mail aldılarsa kendi e-posta adreslerini ve konu başlıklarını size söyleyerek hesabınıza erişmenizde yardımcı olabilirler. Bu kısımda sizden dört mail adresi ve iki konu başlığı istenir. Mail adreslerini ve konuları doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra “İleri” butonuna tıklayabilirsiniz.

hotmail sifresi10

Son olarak Hotmail ekibi sizden gelen bilgileri değerlendirmeye alır ve 24 saat içinde size olumlu ya da olumsuz dönüş sağlar.

Hotmail Şifre Değiştirme ve Yenileme 2020

Hotmail oturum açma sayfasına gelinir ve Hotmail adresi doğru bir şekilde yazılır. Şifrenizi unuttuğunuz için bu kısımda “Parolanızı unuttunuz mu?” linkine tıklayın.

hotmail sifresi12

Gelen ekranda size hangi seçenek uygunsa onu işaretleyin. Daha sonra Hotmail parola sıfırlama ekranı gelecek. Hotmail veya Windows Live adresinizi buraya eksiksiz bir şekilde girdikten sonra ekrandaki karakterleri girin ve “İleri” butonuna tıklayın.

hotmail sifresi13

“E-posta ile sıfırlama bağlantısı gönder”, “Güvenlik sorusu” ya da “Müşteri desteği” olarak görünen parola sıfırlama seçeneklerinden size uygun olanını işaretleyin ve “İleri” butonuna basın.

hotmail sifresi14

E-postaya bağlantı gönder kısmını işaretlediyseniz, yazmış olduğunuz kurtarma mail adresine bir sıfırlama bağlantısı gelecektir. Bu bağlantıya tıklayarak Hotmail şifre yenileme işlemini yapabilirsiniz. Hotmail şifre yenileme kodu gelmiyorsa biraz bekleyin. Bazen yoğunluk ya da bağlantı sorunları nedeniyle mailin gelmesi gecikebilir.

Güvenlik sorusu seçeneğini işaretlerseniz kayıt sırasında belirlemiş olduğunuz güvenlik sorusunu doğru olarak cevaplamanız gerekir.

hotmail sifresi15

Güvenlik sorunuzu cevapladıktan sonra “İleri” butonuna basmanız yeterlidir. Artık şifrenizi yenileyebilirsiniz.

hotmail sifresi16

Hotmail şifre yenileme işlemi için yeni parolanızın güvenlik düzeyinin yüksek olmasına dikkat edin. Mümkünse harf ve sayı kombinasyonlarını kullanın ve doğum tarihi ya da okul numarası gibi kişisel bilgilerinizi içeren şifrelerden kaçının.