İki Tarih Arasındaki Farkı: Gün/Ay/Yıl Olarak Hesaplama

Yeni bir hesaplama aracı hizmetinizde. Bu hesaplama aracıyla gireceğiniz iki tarih arasında kaç gün olduğunu hesaplamanız mümkün.

İki Tarih Arasındaki Farkı Hesaplamak Neden Önemli?

Bu hesaplama aracıyla yapılan hesapta giriş ve çıkış tarihine göre aradan geçen süre hesaplanıyor.

 • Sevgilinizle ne kadar zaman olduğunu,
 • Evleneli ne kadar zaman geçtiğini,
 • Çalıştığınız iş yerinde geçen süreyi,
 • Doğumunuza ne kadar süre kaldığını,
 • Askerlik hizmetinin kaç gündür yaptığınızı,
 • Okulların ne zamandır açık olduğunu,
 • Zorunlu hizmet görevlerinin ne kadar yıl olduğunu,
 • Arabayı alalı ne kadar zaman olduğunu,
 • Doğum gününüz olalı kaç gün geçtiğini
 • Yıl başına ne kadar zaman kaldığını hesaplayabilirsiniz.

İKİ TARİH ARASINDAKİ FARKI HESAPLAMA

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İki tarih arasındaki farkı hesaplama

Gün/Ay/Yıl Hesabı Nasıl Yapılmaktadır?

Sitemizde yapılan iki tarih arasında gün/ay/yıl hesaplamasında aynı gün için yapılan hesaplamalar 0 olarak kabul edilir. Çünkü tam bir günün geçmesi için 24 saatin dolmuş olması gerekir. Aksi durumda bu yarım gün olur. Fakat siz bitiş tarihini de eklemek isterseniz yukarıda çıkan sonuca 1 gün ekleyebilirsiniz. Tabi ki bir iş yerinde çalışılan süre hesap edilirken tüm günler arasında 24 saat geçerken son günün bir sonraki günü olmadığı için 24 saat ilkesi ortadan kalkar bu nedenle son günü de dahil etmek gerekmektedir

Belli Tarihler Arasında Ne Kadar Zaman Geçmiş Hesaplamak Mümkün mü?

Geçmişe veya geleceğe yönelik hesaplamalar yapmakta mümkündür. Örneğin iki kişi arasındaki yaşı bulmak buna çok iyi bir örnektir. Aynı zamanda gelecek için gelmemiş bir tarihi daha ileri bir tarihle de arasındaki farkı bulmak için kullanmanız mümkündür. İlerleyen günlerde hesaplama aracına saat, dakika ve saniye de eklenecektir.

Yılbaşına Kaç Gün Var?

Hemen yukarıda yer alan formülümüzde başlangıç tarihine bugünün tarihini, bitiş tarihine ise bu yılın son gününü yazınız. Örneğin: 31.12.2018  yada 31.12.2019 ) 

Ardından hesapla tuşuna basınız. 

Sevilimle Kaç Gün Oldu?

Yukarıda yer alan programımızda başlangıç tarihine ilk ne zaman sevgili olduğunuzu yazınız. Bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız. Çıkan sonuç sevgilinizle kaçgündür birlikte olduğunuzun net sonucudur. 

Kaç Gündür Askerdeyim? Kaç Gün Askerliğim Kaldı?

Şimdiden sizlere hayırlı teskereler diliyorum.

 • Yukarıda yer alan hesaplama aracımızda başlangıç tarihine  hangi tarihte askerliğe başladığınızı yazınız. Ardından bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız. Çıkan sonuç tam olarak kaç gündür askerde olduğunuzu gösterecektir. 
 • Askerliğimin bitmesine kaç gün kaldı: Bunu öğrenmek için ise, başlangıç tarihine bugünün tarihini, bitiş tarihine ise hangi tarihte terhis olacağınızı yazınız. 

Okullar Kaç Gündür Açık

Yukarıda ki formül bunun net cevabını size verebilir. Bunun için öncelikle başlangıç tarihine okulların hangi tarihte açıldığını yazınız. Daha sonra bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız ve hesaplama tuşuna basınız. 

Kaç Gündür Evliyim?

Yukarıdaki hesaplama aracımız ile kaç gündür evli olduğunuzu gün be gün takip edebilirsiniz. Başlangıç tarihine evlendiğiniz tarihi yazınız. Bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız. 

Excel'de İki Tarih Arası Gün Hesaplama Formülü

Değerli arkadaşlar, öncelikle yukarıda gün hesaplama yada iki tarih arasındaki farkı hesaplamak üzere yaptığımız program yüzde yüz doğru olup, sizlerin istediği her türlü hesabı en doğru şekilde yapmaktadır. 

Ancak iki tarih arasındaki gün hesaplamayı ecxelde yapmak isteyenler için formül ve uygulama örneği hemen aşağıda anlatılmıştır. 

Excelde iki tarih arasınraki farkı hesaplamak için GÜNSAY formülünü önermekteyim. Başka yöntem ve formüllerde vardır. Ancak Excelde iki tarih arasındaki farklı bulmak için en pratik yolu budur. 

 • 1. Adım : Öncelikle hangi tarihler arasındaki farkı bulacaksınız bu iki farklı tarihi gün - ay - yıl olarak iki farklı hücreye yazıyoruz. 

 

 • 2. Adım : başka bir hücreye geçip eşittir işaretine basıyoruz. 
 • 3. Adım : GÜNSAY ifadesini yazınca kendiliğinden formül geliyor. Bu formülü seçiyoruz. 
 • 4. Adım: Daha sonra formülün ilk parantezi açılıyor. İlk olarak tarihlerden bitiş tarihinin yazılı olduğu hücreyi seçiyoruz. Daha sonra ; (noktalı virgül yani) işaretini koyup başlangıç tarihini seçiyoruz. 
 • 5. Adım : Daha sonra parantezi kapatıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. 

FORMÜL : =GÜNSAY(C3;B3)   Bu formülde C3 hücresinde bitiş tarihimiz, B3 hücresinde ise başlangıç tarihimiz yazacaktır. 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.