2018 Kadın Girişimcilere Verilen Devlet Desteği Nelerdir?

Devlet birçok iş ve yatırım yapacak kişilere destek verdiği gibi kadınları da iş alanına teşvik etmek için destek vermekte. Kadınlara destek vererek iş alanlarında yeni yatırımlar yapıp iş sahibi olmaları için çok güzel fırsatlar tanımaktadır. Bu kadın girişimcilere devlet kosgeb aracılığı ile destek vermektedir. Bu girişimcilerin başvuru yapmalarının ardından iş için eğitim verilmektedir. Yalnız daha önceden eğitim alındı ise tekrar bu eğitime tabi tutulmalarına gerek yoktur.

Sponsorlu bağlantılar

Eğitim almayan kadın girişimcilerin direk kendilerinin bulundukları şehirdeki kosgebe veya iş kura başvurmaları gerekmektedir. Bu arada girişimde bulunan bayan adaylara yeterli olup olmadıklarını anlayabilmek amacı ile sınav yapılmaktadır. Bu sınav sonucu yeterli olamayan adaylara eğitim verilmektedir. Bu yeterlilik sınavı başvurulan şehre göre 20 soru veya 30 soru arasında değişim göstermektedir. Başvuruda bulunacak adaylar daha önce yapılan sınavların sorularına internetten bakarak çalışabilirler. Bu sınavdan başarı ile ayrılan yatırımlar uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaya hak kazanırlar. Bu eğitimlerin verilebilmesi için gerekli başvuru sayısının toplanması beklenir. Eğitimler her başvuruda tek tek verilmez. Tolu olarak verilmektedir. O yüzden gerekli sayıya ulaşılması beklenir. Bu sayede de verilecek eğitimlerden ücret alınmaz. Eğitim tarihleri daha önceden planlanmaktadır. Bu planlanmış olan eğitim tarihlerini kosgebin resmi sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Çünkü kosgeb kendi sitesi üzerinden tarihleri yayınlar. Bu eğitimleri tamamlayan kişiler artık işyeri açmak için hazır duruma gelirler ve işyeri açabilmek için devlet 50 bin TL ye kadar kredi vermektedir.

 

KADIN GİRİŞİMCİLERE DEVLET DESTEĞİNİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR.

Kendi işyerlerinin sahibi olmak isteyen kadınlar için kaçınılmaz bir fırsat. Bu fırsat sadece finansal olarak değil iş açabilir ve yönetebilir duruma gelebilmeleri için verilen eğitimlerde çok güzel fırsat. Bu destek programından gazi, engelli, şehit yakını olanların dışında ki adaylar daha avantajlı şekilde yararlanmaktadırlar. Devlet birçok alanda iş yapmak isteyenlere destek verdiği gibi kadınlar için de çok iyi destek vermektedir. 

Sponsorlu bağlantılar

Ülkesinin daha rahat kalkınması, refah bir ortam oluşması ve en önemlisi de kadınları çalışmaya teşvik ederek de kendi güçlerini ve özgürlüklerini sağlayabilmeleri için yardım etmektedir. Bulunduğumuz bu dönemde kimse kimseye borç bile vermez iken devle hibe yani geri ödemesi olmayan finansal destekte bulunmaktadır.

Kendi işyerlerini kurmak isteyen kadın girişimciler diğerlerine göre %20 daha avantajlı durumdadırlar. Yani işe bir adım önde başlarlar. Ayrıca ziraat bankası da kadın girişimcilere destek vermektedir. Kadınlar ticaret ve iş alanında kendilerini daha da geliştirebilsinler diye onlar için özel hizmetler sunmaktadır. Örneğin kart aidatı ve ücreti olmayan kobi kartı vermektedir. Teminat mektuplarına özel komisyon sağlarken 60 aya kadar vade imkanı ile nakit krediler gibi özel fırsatlar sağlamaktadır. Evet bayanlar biraz cesaret ile devletin verdiği destek ve fırsatlardan yararlanarak ilk adımı atıp yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

2.8333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.83 (6 Oylar)

Yorumlar  

Devlet böyle bir destek vermiyor her yeri aradım asla hiçbir bakanlık hiçbir banka hiç bir kuruluş desteklemesi
Cevap
TC 05.07.1983 Gölhisar doğumluyum ne yazık ki fakat gurbette yaşamaktayım birinci nesildenim. Ailem bana yardımcı olmasa bile, ben 16 yaşımdan beri çalışarak okudum gece gündüz gğndğz gece. Babam karşıydı okumama ama ben herşeye rağmen birincilikle başarılı oldum. Ben şu anda engelli olmuş olsam bile çalışmaya devam ediyorum (20 yıldır yaklaşık) toplam elimde 8 tane diplomam var (2 BTS, 2 LİCENCES, 1 Master, Bankacı, İlk okul Öğretmeni ve şimdi MEB Müfettişim Allah’ıma bin kere şükür) ama Fransa’da yaşıyorum ; ayrıca yaşlı hasta anneme babama EVDEN ÇIKMADAN , hemşirelerin gelip gitmesiyle evimin içerisinde, anneme ve babama bakabilmemle beraber, evden çalışarak iş organizasyonu kurmak çok istiyorum. Evim bu düzene müsait.
İşim ise Türk uyruklu çocukların yeni nesillerin daha başarrılı olmabilmeleri için Fransızca İngilizce Türkçe bile gerekirse özel ders verme talepleri arttığına karşılık ve Devletin maddi olmasa bile manevi ve siyasi yönden bana yardımcı olmasını sizden rica ederim.
Cevap

Yorum ekle