Karıncalardan Kurtulmanın En Etkili ve En Kesin Yolları

Özellikle yaz mevsiminin geldiği dönemlerde evimizi sürekli istila eden karıncalardan kurulmak için onlarca çözüm önerisi okumuş, yada işitmiş olabilirsiniz. Ancak uyguladığınız bu yöntemler neden işe yaramıyor? Biz bu makalemizde karıncalardan kurtulmak için en kesin çözüm önerilerini sunacağız. Ancak sunacağımız yöntemler içinde kesinlikle bu güzel varlıkları öldürme önerisi olmayacaktır.  

Makalemizde aşağıda yer alan konu başlıkları açıklanacaktır?

 • 1- Karıncaların yaşam şekli ve evinize gelmesinin sebepleri
 • 2- Karıncaları öldürmeden doğal yöntemler ile nasıl uzaklaştırabiliriz?
 • 3- Karıncaları öldürmek günah mıdır? 

KARINCALARIN YAŞAM ŞEKLİ VE EVİNİZE GELMENİN SEBEPLERİ

Bu harika ve çalışkan varlıklar büyük bir şehir hayatı şeklinde yaşarlar ve şehirlerini yiyecek ve içecek kaynaklarına yakın yerlere kurarlar. Yiyecek konusunu aslında herkes biliyor. Ancak su konusunu maalesef kimse bilmez. 

Karıncalarda bütün canlılar gibi suya ihtiyaç duyarlar. Her canlıda olduğu gibi su kaynaklarının olduğu sahalar yuvaları için mükemmel bir yataktır. Yiyecekleri metrelerce uzaktan getirme becerisine sahiptirler. Su konusu böyle değil. Çünkü suyu yuvalarına taşıma imkanları yoktur. 

Su konusunda büyük su yatakları şeklinde düşünmeyiniz. Çünkü çok küçük olan bu böcekler için küçük su birikintileri hatta damla şeklindeki birikintiler yeterlidir. Lavabo ve banyodaki damlacıklar, mutfak lavabosundaki ıslaklıklar bu böcekler için mükemmel su kaynağıdır.

KARINCALARDAN DOĞAL YÖNTEMLER İLE KURTULMA YOLLARI

Açık Alanda Yiyecek ve İçecek Bırakmayınız

 • Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu böcekler şehirlerini gıda kaynaklarına yakın yerlere konumlandırır. Yiyecek ve içeceklerden kastımız sadece büyük yemek parçaları değildir. Yemek sonrası sofranın altına dökülen kırıntılar, açık alanda üstü açık bırakılan yemekler vs. karıncaları davet eder.
 • Yemek sonrası muhakkak masanızı ve altını süpürmeniz gereklidir. 
 • Evde bulunan çöpünüzü kapalı tutunuz ve fazla biriktirmeden çöpe atınız. 
 • Yemek tencerelerinizi asla üstü açık bırakmayınız. 
 • Özellikle şekerli gıdaları mutfak raflarında saklamayınız. 
 • Ayrıca açık alanda su bırakmayınız. 

NOT: Hz.Peygamberimiz (a.s.) açık alanda ve üstü açık bırakılan yiyecekler konusunda bizleri uyarmıştır. Buhârî, Eşribe, Bab 22, Bed´u´l-Halk: 11, 14, İsti´zân: 49, 50; Muslim, Eşribe: 96-99'da geçen bir hadiste yiyecek kaplarının üstünün örtülü tutulmasını, Buhârî, Eşribe, Bab 21, Hadis no: 47, 48'de geçen hadiste ise su kaplarının, yiyeceklerinin kaplarının (başka nasihatları da vardır) kapalı tutulmasını tavsiye etmiştir. 

Bulaşıkları Yıkamadan Bırakmayınız, Çöpleri Günlük Atınız

Yaptığımız analizlerde yemek sonrası bırakılan bulaşıklar karıncalara davetiye çıkarır. Yıkama imkanınız yoksa bile muhakkak kaba yemek artıklarını su ile gideriniz. Ayrıca bu işlem sonrası mutfak lavabonuzu kurulayınız. 

Bal, Şeker, Meyve Suyu ve Diğer Şekerli Gıdaları Açıkta Bırakmayınız

Bu başlığı özellikle atmak istedim. Çünkü diğer yiyeceklerden farklı olarak tatlı bir şey karıncalara çok cazip gelir ve çok uzaklardan dahi kokularını alabilirler. 

Lavabo ve Banyonun Kuru Tutulması

Yukarıda da belirtmiştik. Karıncalar su kaynaklarına yakın yerlerde yuvalarını yapar. Çünkü yiyecekleri uzak yerlerden de yuvalarına getirebilirler. Suyu ise bulunduğu yerde içmek zorundadırlar. Lavabo ve banyolardaki nem ve damlacıklar mükemmel su kaynağıdır böcekler için.  

Kireç Tozu 

Karıncalar akciğeri olmayan canlılardır. Bütün bedenleri ile birlikte nefes alırlar. Kireç tozunun bulunduğu yerden geçerken nefessiz kalacakları için ölecekleri için kireç tozunun olduğu yerden geçmezler. Evinize girdiği yerleri tespit ederek kireç tozu dökünüz. 

Tarçın Tozu 

Benim en sihirli çözüm önerim tarçın tozudur. Ancak toz halinde kullanmanız gereklidir. Ancak bu tozu kireç tozu ile birlikte karıştırarak kullanırsanız eğer mükemmel bir etkiye sahip olacaktır.  Tarçında ki aromatik kokuyu bazı böcek türleri hiç sevmez. Tarçının birinci etkisi kokusundan dolayı. Ancak toz halinde getirmenizi önermemin sebebi ciğerlerinin olmamasıdır.  

Sarımsak 

Sarımsaktaki keskin koku karıncaların hoşuna gitmez. Evinize girdiği delikleri sarımsak dişleri ile tıkayabilirsiniz. Ancak her karınca türü için etkin değildir. Sarımsağın etkisin kaldığı yerde tarçın tozunu kullanmanızı tavsiye ederim. 

Kaynatılmış Acı Biber Suyu İle Temizlik Yapılması

Acı biberin aromatik kokusuda diğerleri gibi hoşlarına gitmemektedir. Bu konuda ki tavsiyemiz kaynatılan biber suyunun etrafa sıkılması, yada bez ile istediğiniz bölgenin silinmesidir. Ancak bence biraz zahmetli bir yöntemdir.  

Nane Yağı

Nane yağı aktarcılarda satılmaktadır. Bir şişesinin de sizlere yeteceğini düşünüyorum. Su ile karıştırıp fısfıs ile birlikte yuvalarının etrafına püskürtebilirsiniz. Ayrıca tencerede kaynatarak bütün kokunun etrafa yayılması da etkili bir çözüm olabilir.   

Limon ve Limon Suyu

Limon suyu etkili bir uzaklaştırma yöntemidir. Ancak sadece bulunduğu bölgede. Ev hanımlarımız genellikle yarım limonu bir yerde bekleterek çözüm üretmeye çalışır. Bu yöntem elbette etkilidir. Ancak bizim size önerimiz limon suyunu kaba katarak etrafı temizlemenizdir.

Sirke

Aslında en alta yazmış olsak da sirke ile temizlik yapmak en etkili temizlik yöntemlerinden bir tanesidir. Küçük mikroorganizmaların en büyük düşmanı doğal sirkedir. Sirke ile sürekli evinizin dibini ve köşesini temizlemenizi öneriyoruz. 

Sirkenin anti dezenfekte etkisi vardır. İnsan vücudunda dahi çok güzel etkileri vardır. Kokusu karıncaların uzaklaşmasında çok etkilidir. 

Tebeşir Tozu yada Pudra

Önermediğimiz bir yöntemdir. Çünkü bu iki toz da karıncaları maalesef öldüren tekniktir. Bu yöntemi sadece son seçenek olarak kullanabilirsiniz. 

KARINCA YUVALARINA KARŞI ALACAĞINIZ ÖNLEMLER

 • 1- Evinize gelen karıncaların ana yuvalarını bulmaya çalışın. Ancak bu durum genellikle bahçeli evler için geçerlidir. Apartman dairelerinde ana yuvalarını yada ana şehirlerini bulmanız zor olabilir. 

 • 2- Geçiş güzergahlarını alçı, silikon yada macun  ile kapatmaya çalışın. Ancak bu durumun geçici çözüm olduğunu unutmayınız. Çünkü karıncalar en azimli canlılardan biridir. 

 • 3- Pencere ve kapı diplerini ve boşluklarını kapatınız. Çünkü bu boşluklar karınca benzeri böceklerin giriş güzergahıdır. 
 • 4- Evinizde oluşan boşluk ve delikleri kapatınız. 
 • 5- Köy evlerinizde kireçleme ve boya gibi bakımlarını zamanında yapınız. 
 • 6- Bahçeli evlerinizde pencere ve kapıları ince telli sineklik ile kapatınız. Bu yöntem aynı zamanda diğer haşeratların gelmesini önleyecektir. 
 • 7- Bahçeli evlerin ev ile bitişen bölgelerine yukarıda zikrettiğimiz tarçın tozu gibi engelleri koyunuz. 

KARINCALARI ÖLDÜRMEK GÜNAH MIDIR?

Diyanetin ve Sorularla İslamiyet sitesinin kaynaklarında karıncaların sadece sizlere zarar vermesi durumunda ve evden uzaklaştırmak isteyip de uzaklaştıramama durumunda öldürülmesine cevaz verildiği ifade edilmektedir. Her iki kaynakta da öncelikle doğal yöntemler ile karıncaların uzaklaştırılması gerektiği tavsiye edilmektedir. 

Yinede çözüm üretilemezse öldürülmesine cevaz verildiği ifade edilmiştir. Ancak her iki kaynakta bana göre tablo tam olarak resmedilememiştir. Nihayetinde bu varlıklar biz insanların yanlış mutfak alışkanlıklarından dolayı gelmektedir. 

Karıncaların doğasında vardır etrafta boş bekleyen yiyecekleri toplamak. Biz insanların bilerek yada yanlışlıkla dışarıda bıraktığımız yiyecekler bu masum varlıkları evimize davet etmektedir. Bu durumda bu varlıkları öldürmek bana göre hiçte doğru bir davranış olmayacaktır. 

DIŞARIDA GEZEN KARINCA BENZERİ CANLILARI ÖLDÜRMEK CAİZ MİDİR?

Kesinlikle haramdır ve günahı vardır. Sadece yukarıda zikrettiğimiz evinizi istila eden ve bir türlü uzaklaştıramadığınız canlıları öldürmeye cevaz verilmiştir. 

HER VARLIK ALLAH'I ZİKREDER

Yaratılan her varlığın Allahı zikrettiğini biliyoruz. Bu durumda bu çalışkan böcekleri öldürmek ve Allahı zikretmelerine engel olmak bana göre yanlış bir davranış olacaktır. Herşeye rağmen doğal yöntemleri kullanarak uzaklaştırma yöntemlerini kullanmalısınız.