2018 Kosgeb Nedir? Ne İşe Yarar? Başvuru Nasıl? Teşvik Nasıl Alınır?

Kosgeb küçük ve orta durumda olan işletmeleri geliştirmek ve desteklemek için devletin kurmuş olduğu kamu kurumudur. Kosgeb kısacası devletin teşvik ve desteklerini işletmelere ulaştırmada sağladığı aracı bir kurumdur. Hibe kredisini yani geri ödemesiz vereceği krediyi kosgeb sağlamaktadır.

Kosgeb’in amacı ülkemizde işletmelerin birbirleri arasındaki rekabetini daha iyi seviyeye getirebilmek ve işletmelerin daha güçlü olmasını sağlayabilmektir. Ayrıca kosgeb girişimciliği çoğaltabilmek içinde birçok faaliyette bulunmaktadır. Girişimcilik faaliyetlerinin çoğalması ülke istihdamını ve ülke ekonomisini yükselterek daha refah bir ortam oluşturmaktadır.

KOSGEB KREDİSİ BAŞVURU AŞAMALARI

 • 1- KOSGEB'e üyelik işlemi (kayıt işlemi)

KOSGEB KAYIT SAYFASI (Resmi sayfaya gider) 

Sponsorlu bağlantılar

Başvuru süreci için işletmenizi yada işyerinizi KOSGEB'e kayıt yaptırmanız şarttır. İşleme linkini verdiğimiz yukarıda ki sayfadan başlayacaksınız. Söz konusu sayfa resmi sayfaya gitmektedir. 

 • 2- KOSGEB kobi beyannamesinin doldurulması, veritabanına kayıt işlemi
 • 3- Beyannamenin Kontrol İşlemi
 • 4- Desteklere Başvuru İşlemi

 

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Kosgeb desteklerinden yararlanmanın ilk şartı söz korumun vermiş olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmaktır. Eğitim tarihleri ve başvuru süreci ilgili kurumun resmi web sitesinde yazmaktadır. 

 • Eğitimler ücretsizdir. 
 • Eğitim yerleri ve tarihleri ilgili kurumun web sitesinde sürekli güncel olarak ilan edilmektedir. 
 • Her il için ayrı eğitim programları vardır. Web sitesinde her il için eğiitm programının listesi mevcut. 
 • Başvurular E devlet üzerinden yapılmaktadır. Kurumun resmi sitesinde e-Devlet ile başvur linkini tıklayarak e-Devlet sistemindeki başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. 
 • Eğitim için e-Devlet ile başvurmanız tamamen yeterlidir. 
 • Eğitim programının başladığı tarihten en az 5 gün öncesinden kayıt yaptırmanız gereklidir.
 • Programın dolu olması halinde bir sonraki eğitimler sürekli olarak yapılmaktadır. 

Not: Her eğitim duyurusunda katılımcıda aranan şartlar belirtilmektedir. 

Soru : Bu eğitimlerin süresi ne kadar?

 

 

Kosgeb Desteği Alabilmek İçin Ne Gerekli

Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için kosgeb’in verdiği eğitimlerden almak gerekmektedir. Üniversitelerde düzenlenen girişimcilik geliştirme programından da yararlanılabilinir. İşkur, özelleştirme idaresi başkanlığı , sosyal yardımlaşma ve dayanışma teşvik fonu, belediyeler ile meslek odaları tarafından girişimcilik eğitimine katılanlarda bu destekten faydalanabilir. Bu kurum 2009’a kadar sadece sanayi üreticilerine destek veriyordu. 2009 yılında yeni bir başlangıç yaparak girişimcilere destek programı ile ilk adımı atmıştır.

 

KOSGEB’E BAŞVURURKEN YAPILMASI GEREKENLER

Devletin vereceği bu destekten faydalanmak için çok uğraşmanıza gerek yok. Kısa birkaç adım ile işinizi kolayca halledebilirsiniz. İlk önce kurum veritabanına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu kaydı internet üzerinden web sitesine girerek ilk kayıt linkine basarak kaydınızı oluşturabilirsiniz. İkinci adım ise kobi beyannamesi doldurmalısınız. Bu işlem ise işletmenin kobi niteliğinde olduğunu belirlemek için yapılmaktadır. Üçüncü adım beyanname kontrolüdür. Burada doldurulan beyanname kurumun uzmanları tarafından kontrol edilir ve sonuç ile ilgili dönüş yapılır. Son adım ise desteklere başvurmaktır. Burada planlamış olduğunuz iş ile ilgili uzmanlarla görüşme yaparsınız. Hibe kredi elli bin türk lirasına kadar verilmektedir. Geri ödemeli olarak da yüz bin türk lirasına kadar destek sağlanmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar

 

HİBE KREDİ İÇİN VERİLEN EĞİTİM

Kuruma başvuruda bulunduktan sonra iş ile ilgili birtakım eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sabah dokuzda başlayıp akşam beşte biterek on gün boyunca devam etmektedir. Toplamda yetmiş saate ulaşılmaktadır. Kısacası bu iş için iki haftanızı ayırmanız gerekmektedir. Bu kurs nereden çıktı diye düşünmeyin çünkü atacağınız her adımda işinize yarayacak bilgi ve donanımları ücretsiz size vermektedir. Kursun temel amacı kurulan işyerlerinin başarı sağlayamadan kısa sürede batmasını önlerken daha başarılı yerlere gelebilmesi için iş kurmak isteyenlere bilgi vermektir. Bu kursta ilk öce iş fikri nasıl bulunur, bu işi kurarken nelere dikkat edilmeli ve neler yapılmalı, iş alnı ile ilgili pazarın araştırması, ne kadar sermaye gerektiği, işletim sermayesinin nasıl hesaplandığı ve iş planının nasıl yapıldığı hakkında eğitimler verilir.  İş kurmak isteyenlerin alacağı bu eğitimler sayesinde daha rahat ve bilinçli olarak adım atabilmeleri için verilen bir fırsattır. Önünüze gelen bu fırsatı iyi değerlendirerek geleceğinizi garanti alıp işinizde başarı sağlayarak emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.75 (2 Oylar)