Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Mantıklı ve planlı bir şekilde kullanıldığında büyük bir yardımcı, düzensiz kullanıldığında ise büyük bir baş belası olarak karşımıza çıkan kredi kartları her geçen gün hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmektedir. Günümüzde özellikle otelde konaklama, araba kiralama gibi hizmet sektörünün büyük bir bölümünde kredi kartsız her hangi bir işlem yapmak mümkün olmamaktadır.

Tüketiciler için kredi kartı birçok konuda büyük bir kolaylık sağlarken bankalar için de oldukça büyük bir gelir kaynağı olarak görülüyor. Bu yüzden dolayı da bankalar hemen herkesi kredi kartı sahibi yapmak istiyorlar. Bilindiği üzere kredi kartları kişilere gönderilmeden önce bir limit belirlenmekte ve kişiler maksimum limitleri kadar harcama yapabilmektedirler. Kredi kartlarının limitleri de belirlenirken birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır.

Kredi Kartı Limitlerinde Tek Kıstas Maaş Değil

Halk arasında birçok kişi tarafından bilinenin aksine kredi kartlarının limitleri sadece maaşa bağlı olarak belirlenmiyor. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar kişilerin ödeme geçmişlerini ortak olarak görüntülemekte ve kredi geçmişine bağlı olarak limitleri belirleyebilmektedir. Temel olarak açıklamak gerekirse kredi kartlarının limitleri belirlenirken;

  • Kredi ödeme geçmişi
  • Kredi kartı ödeme geçmişi
  • Kişinin toplam borcu
  • Kişinin aylık toplam geliri

Maaşa Göre Örnek Kredi Kartı Limiti Hesaplama

2018 yılı verileri dikkate alındığında ilk kez kredi kartı kullanacak olan kişilere maaşlarının maksimum 2 katı kadar limit belirleniyor. Kişinin ilk yılı ödeme sorunu yaşamadan tamamlaması durumunda ise aylık gelirin 4 katına kadar limit artışı yapılabilir. Bankalar kişilerin limitlerini artırarak borçlanma miktarının artmasını istemektedir. Gelirin çok üzerinde limitlerin belirlenmesi harcama tutarlarını artıracağından dolayı ilerleyen aylarda ödeme problemleri ortaya çıkabilmekte ve bu durum maddi sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.

Öğrenci Kredi Kartlarında Limit Neye Göre Belirleniyor

Üniversite öğrencileri tarafından kullanılan kredi kartlarında da farklı limit uygulamaları yapılıyor. Öğrencilerin limitleri ilk belirlenirken genel olarak 500 lira ile 1000 lira arasında ayarlanmaktadır. Daha sonra ödeme düzenine göre limitlerde artışa gidilebilir.

Kredi Kartlarının Limitleri Düşürülebilir

Kredi kartı borcu ödeme konusunda problemlerin yaşanması durumunda kişilerin mantıklı davranması ve kredi kartlarının limitlerini düşürmeleri gerekir. Aksi taktirde ödenemeyen borçlardan ve kredi kartı faizlerinden dolayı borç katlanarak artacaktır. Bankaların müşteri hizmetlerini telefon ile arayarak limitlerin düşürülmesi talep edilebilir. Talep edilmesi durumunda bankaların ilgili birimleri tarafından en geç 7 iş günü içerisinde talepleri yerine getirmesi zorunludur.
Müşteri hizmetlerinin yanı sıra banka şubelerinden ve ATM noktalarından da limit azaltma veya artırma taleplerinde bulunulabilir.

4.125 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.13 (4 Oylar)

Yorum ekle