En Kapsamlı Masturbasyon Rehberi, Günahı, Zararları

Bu haftaki dosyamızda çok önemli bir mevzu olan masturbasyon konusunu etraflıca irdeleyeceğiz. Söz konusu bu fiil hakkında merak ettiğiniz onlarca sorunun cevabını bu makalemizde bulacaksınız. Öncelikle bu fiilin tam olarak ne olduğunu, kadınlarda ve erkeklerde nasıl yapıldığını anlatacağız. Başta kendi toplumumuz ardından bütün dünya milletleri açısından farklı bir cinsel tatmin metodu olan bu işlemin nasıl ve hangi yöntemlerle yapıldığını ve en iyi zevk alma tekniklerini aktaracağız. 

Ayrıca makalemizde bütün dinlerin elle cinsel haz alma konusuna bakışına değineceğiz. Makalemiz içinde bu eylemi anlatırken elle tatmin, özdoyurum, istimna gibi diğer yakın anlamlarını kullanabiliriz. 

Kadınların ve Erkeklerin Farklı Cinsel Haz Alma Metodları

Kadınından erkeğine, yaşlısından gencine birçok kişinin mastürbasyon hakkında merak ettiği onlarca soru vardır merak ettiği.

Henüz hayatında hiç elle tatmin olmamış ve bu kelimenin tam olarak ne olduğunu bilmeyen onlarca insan olabilir.

Alt başlıklarda bu konunun bütün detaylarına sırasıyla değineceğiz. Ancak bu başlıkta sorgulamak istediğimiz en temel soru şudur: kadınlarda ve erkeklerde normal cinsel aktivitenin dışında cinsel duygularını tatmin edecek metodlar nelerdir?

  • Yaptığımız araştırmalarda bu sorunun tek cevabının mastürbasyon olduğunu gördük. Cinsel tatminin normal ilişkinin dışında farklı teknikleri olsa da bu farklılıkların tamamı aynı kapıya çıkar. Bu makalede bahsettiğimiz elle cinsel tatmin yoluna. 
  • Tabi bunların dışında bütün dinlerin yasakladığı, ancak özellikle İslam Dininin lanetlediği bir fiil vardır ki, kadının kadınla, erkeğin ise erkekle ilişkisi (livata) ne normal bir cinsel ilişkidir ne de bu makalenin temel konusu olan el ile cinsel tatmin ile karşılaştırabilir. Her türlü ahlaksızlığın yapıldığı ve hayvani olmanın da çok ötesinde şeytani bir davranış olduğunu özellikle buradan vurgulamak isteriz.  

Mastürbasyon Nedir?

Cinsel organın çeşitli yöntemler ile simüle ederek orgazma ulaşılmasına mastürbasyon denir. Bu eylemin genel anlamda tanımı budur.  Ancak bu işlemi yaparken sanılanın aksine orgazma ulaşılmasına gerek yoktur. Tıbbi olarak da toplumsal olarak da dinsel açıdan bakışta da erotik bir haz için sadece simüle olmaya mastürbasyon denir.  El ile cinsel haz alırken kullanılan çeşitli yöntemler ise eller, çeşitli oyuncaklar hatta normal hayatta karşılaşılabilecek bütün yüzeyler gibi geniş bir tanım kümesine sahiptir.

El ile tatmin olmanın ırk, din, dil fark etmeden bütün Dünya halkları arasında görülmesinden yola çıkarak fizyolojik olarak gayet doğal bir durum olduğunu söylenebilir.

Cinsel organın keşfi ve dokunmaktan zevk almanın fark edilmesi 9-10 yaş kadar erken yaşlarda bile görülebilir. Neredeyse her ebeveyn tarafından küçük çocuklarının meraklı bir şekilde cinsel organlarıyla oynadıkları, evdeki koltuk ve halı gibi yüzeylere sürtünüp zevk aldıkları görülür.

Özellikle ergenliğe girilip cinsel hormonların salgılanmaya başlandığı dönemde cinselliğe ilgi büyük bir şekilde artar. Bu yaşlarda bu eylemi yapma imkanı olmayan gençlerin keşfettiği bir eylemdir elle kendi kendini tatmin etme. Bu yaşlarda erkekler ve kızlar cinsel organlarına masaj yaparak cinsel haz almaya çalışır. Yaş ilerledikçe bu tekniklerini de geliştirirler. 

Gençlerde ve İleri Yaşlarda Elle Tatmin Olma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ergenliğe henüz yeni adım atan gençlerin en kolay cinsel tatmin yolu ellerini kullanmaktır. Özellikle erkekler arasında oldukça yaygın olarak kullanılır.

Orta  yaşına gelmiş kişilerde yapılan araştırmalarda ergenlik dönemlerinde elle tatmin olup olmadıkları soruldu: Verilen cevapların yüzde 98,56 'sı evet yanıtını verdi. 

İlerleyen yaşlarda da bu fiilin devam ettiğini görüyoruz. Bunun bir çok temel nedeni vardır. Alt başlıklarda bu husus açıklanacaktır. 

Kızlar ve Erkekler Ne Zaman Elleri İle Tatmin Olmaya Başlar?

Yapılan araştırmalarda erkeklerin 12 yaşlarında bu eylemi keşfettiklerini göstermektedir. Ancak internet çağının gelişmesi elle tatmin olma yaşını maalesef biraz daha erken yaşlara çekmiştir.  Kılara gelecek olursak eğer kendi toplumumuzda kızların bu eylemi ne zaman keşfettiklerine dair fazla bir veri yoktur. 

Yapılan anket çalışmalarının hiçbirisinde net yanıt alınamamış, evli yada bekar bir çok kadın gençlik dönemlerine dair sorulan bu tip sorulara yanıt vermekten kaçınmıştır. Bu amaçla ABD ve Kanada'da ki Üniversitelerin yaptıkları araştırma sonuçlarından yola çıkarak bu sorunun cevabını vermek zorundayız. 

Kızların da bu eylemi erkeklerde ki gibi aynı yaşlarda keşfettikleri görülmekle beraber, batı toplumları da olsa kızların çok fazla elle tatmin yolunu tercih etmediklerini görüyoruz. 

Mast Tarihi

Elle cinsel hazza ulaşmanın tarihi insanlığın tarihi kadar eskidir. Dünya’nın birçok köşesinde tarih öncesi mağara çizimlerinde, taşlara resmedilen çizimlerde cinsel organıyla ilgilenen karakterlere rastlanılır. 4000-5000 yıllık Sümerlilerden kalma tarihi eserlerde açıkça elle bu eylemi yapan figürler bulunmaktadır. Buna benzer olarak antik Yunandan kalma sayısız eser üzerinde elle cinsel aktivite yapan kadın, erkek veya mitolojik karakterlere sıkça rastlanılır.

Antik Mısırlıların ise bu eylemi sihirli ve yaratıcı bir eylem olarak gördüğü, çevrilmiş hiyerogliflerden öğrenilmiştir. Herkesin bildiği filozof Diyojen’in halk arasında sıklıkla bu eylemi yaptığı ise yine antik Yunan kayıtlarında geçer. Ve yazının icadından itibaren neredeyse her milletten büyük yazarların elle cinsel tatmin metodu konusunda arkalarından çeşitli yazılar bırakması bilinen bir şeydir.

Erkeklerde Mastürbasyon

Erkeklerde mastürbasyon kadınların mastürbasyonuna göre çok daha basittir. Çok daha mekanik bir durumdur. Erkekler için çeşitli cinsel oyuncakların olması ile birlikte neredeyse her erkek bu işlem için ellerini kullanır. Gerek kayganlaştırıcılar yardımı ile gerekse kayganlaştırıcı maddeler olmadan direk olarak eller yardımıyla penisin ileri geri hareketlerle simüle edilmesi en çok rastlanılan mastürbasyon çeşididir. Kadınlar gibi orgazma ulaşamamak ihtimali neredeyse yok sayılacak kadar küçük bir ihtimaldir. Cinsel bir hastalık, psikolojik bir durum veya o gün içerisinde çoktan çok sayıda orgazm yaşanmadıysa, orgazm olunur. Erkeklerde orgazma ulaşılması durumunda penisten meni denilen bir sıvı çıkar. Bu sıvı içerisinde çeşitli maddeler ile birlikte çocuk yapımında kullanılan spermleri barındırır.

Kadınlarda Mastürbasyon

Kadınlarda mastürbasyon ve orgazm çok daha karmaşıktır. Üstünden fazla araştırma yapılmadığı için hala gizemini korumaktadır. Erkeklerde olduğu gibi çeşitli etkiler ile cinsel organın veya erojen bölgelerin simüle edilmesidir. Eller sıklıkla kullanılır, koltuk veya masa köşeleri gibi sürtünülebilecek yüzeylerin kullanılması özellikle küçük çocuklarda ve kadınlarda bir mastürbasyon yöntemi olarak kullanılır ve dildo, vibratör gibi cinsel oyuncakların kullanımı kadınlarda erkeklere göre çok yaygındır.

Kadınlarda orgazmı, klitoral orgazm ve vajinal orgazm diye ikiye ayırdığımızdan mastürbasyon çeşitlerini de ikiye ayırabiliriz. İlk türe sadece vajinanın dış tarafında bulunan klitorisin parmaklar, oyuncaklar veya sürtünme ile simüle edilerek orgazma ulaşılması olan klitoral mastürbasyon denilebilir. İkince türe parmak veya oyuncakların vajinayı içten simüle ederek orgazma ulaştırması olan vajinal mastürbasyon diyebiliriz.

Kadınlarda tahrik olunduğu anda cinsel birleştirmeyi kolaylaştırmak için üretilen kayganlaştırıcı bir sıvı salgılanır. Erkeklerde olduğu gibi orgazm anında bir sıvı atılımı olup olmadığı ise hala tartışma altındadır. Bazı jinekologlar ufak bir miktarda sıvının üretilip, orgazm sırasında atıldığını savunurken bazı jinekologlar kadınlarda orgazm anında meniye benzer bir sıvı atılımı olmadığını iddia eder. Daha önce de dediğimiz gibi mastürbasyon ve orgazm konuları hala tabu sayılan konular arasında olduğu için bu konular üstünde fazla çalışmalar yoktur. Dolayısıyla bu tür ikilemlere bilim dünyasında sıkça rastlanılmaktadır.

Mastürbasyonun Cinsel Hayata Etkisi

Mastürbasyonun cinsel hayata etkisi konusunda da genel olarak iki görüş bulunmaktadır. Bir taraf mastürbasyonun cinselliğin daha iyi daha doyasıya yaşanması için atılan bir adım olduğunu öne sürerken bir taraf da mastürbasyon yapan kişilerin cinsel birleşmeye duyacakları ilginin azalacağını bu yüzden cinsel hayatı kötü etkileyeceğini söylemektedir. Bu konu hakkında iki tarafında haklı olabileceğini varsayabiliriz. Kişinin cinsel dürtü seviyesine göre iki tarafta iddialarında haklı olmaktadırlar. Eğer bir kişinin düşük derecede cinsel dürtüsü var ise mastürbasyon yaparak azıcık olan cinsellik isteğini köreltmesi, doyurması cinsel hayatı için negatif yönde etkili olacaktır. Cinsel dürtüsü, cinsel isteği çok olan kişiler için ise mastürbasyon olumlu etkiler yapabilir.

Erken boşalma konusunda ise bir taraf erkeklerde erken boşalmaya yol açacağını söylerken diğer tarafta erken boşalmanın bilinçli mastürbasyon ile önleneceğini söylemektedir. Açıklamak gerekirse bazı kişiler pornografi ve mastürbasyon ikilisinin erkeği erken boşalmaya koşullandırdığını dolayısıyla cinsel hayatına kötü etkisi olacağını söyler. Karşıt görüş ise uzun süreli mastürbasyonlar ile erkeğin kendisini uzun sürede boşalmaya koşullandırarak erken boşalma sorununu yenebileceğini söyler.

Mastürbasyon Zararlı Mıdır?

Mastürbasyon zararlı mıdır sorusu sıklıkla internet aleminde dile getirilen bir sorudur. Yeterince araştırma olmaması durumu da bu soruya sağlıklı bir cevap verilememesini sağlıyor. 

Neredeyse tıp dünyasının tamamı nadir olarak yapılan el ile boşalmanın vücuda bir zararı olmadığını hatta yararı olabileceğini söylemekte. Yapılan araştırmalara göre elleriyle boşalmak baş ağrısı ve migreni hafifletir, depresyona karşı yardımcı olur. Bazı cinsel organ kanallarının temizlenmesi için ise bazen doktorlar tarafından bile bizzat önerilmektedir. Ama her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi de mastürbasyonun fazlasının büyük zararları olmaktadır. Sıklıkla yapılan istimna her zevk verici etkinlik gibi bağımlılığa dönüşebilir. Sıklıkla yapıldığı durumda ise sağladığı yararları tersine çevirir. Kişiyi daha çok depresyona iter ve baş ağrısına yol açabilir.

Elle cinsel tatmin olmak uykusuzluğa karşı bir çare olabileceği gibi çok sayıda istimna uyku kalitesini düşürür, uykunuzdan verim alamayıp vücudunuzda sorunlar çıkmasına yol açar.

Erkeklerin sıklıkla sorduğu bir soru ise mastürbasyon ve prostatın ilişkisi nedir olmaktadır. Tıp dünyası bu konuda da farklı görüşlere ayrılmıştır. Kimileri bu eylemin prostat kanserine yol açtığına inanırken kimileri prostat kanserinden koruduğunu iddia eder. Yapılan bir araştırma ise genç yaşlarda yapılan elle tatmin olmanın erkeklerde prostat kanseri riskini arttırdığını ama yüksek yaşlarda yapılan elle tatmin olmanın ise prostat kanseri riskini azalttığını iddia etmekte.

Toplumun Mastürbasyona Bakışı

Her toplumun mastürbasyona bakışı farklıdır. Ve hiçbir toplum bu eylem hakkında kesin bir fikir birliğine varamamıştır.

Neredeyse bütün toplumlar elle cinsel haz almanın bir tabu, yasak ve yapılmaması gereken bir hareket olarak görür, çocuklarına öyle öğretir. Bu durumun altında ise tabi ki de dinlerin mastürbasyona bakışı bulunmaktadır. Tarih boyunca çok az toplum mastürbasyonu doğal bir durum olarak görebilip hiç sorun etmemiştir.

Örneğin Türkiye sınırları içerisinde İslam dünyasının bu eyleme olumsuz bakışı yüzünden, mastürbasyon her zaman gizli saklı, yasak, öğretilmeyen, eğitimi verilmeyen bir durum olarak kalmıştır. Çocukları bu eylemden uzaklaştırmak için farklı bilgilerinde verildiğini belirtmek isteriz.  Bu konu hakkında ev halkı tarafından hiçbir eğitim verilmez. Erkekler sokak kültürü ile mastürbasyon konusunda bir nebze gençken eğitim alabilseler de ne yazık ki çoğu kadın bu konuda ileriki yaşlarına kadar pek fazla bilgi edinemez.

Unutulmaması gereken çok önemli bir şey vardır ki bilgisizlik ve eğitimsizlik büyük sorunlara yol açar. Ne kadar bu eylem toplumumuzda yasak olsa da bu yasaklama gençleri mastürbasyondan uzaklaştıramaz. Bilgisizce, eğitilmeden kişilerin vücudunu keşfetmeye çalışması ise yanlış bilgilere, fiziksel zararlara ve kazalara, ileriki yaşlarda mutsuz evliliklere yol açabilmektedir. Bu yüzden bütün ebeveynleri çocuklarını bu konularda eğitmeyi, doğru yolu öğütlemelerini tavsiye ederiz.

Mastürbasyon Günah Mı?

Belki de toplumumuzda bu eylem ile ilgili en çok sorulan soru mastürbasyon günah mı sorusudur. Bu sorunun cevabı tüm merak edenler için maalesef evettir. Nerdeyse bütün dinlerde elle tatmin olmak günah ve yasaklıdır. Erkeklere ve özellikle kadınlara yapılmamaları emredilip, öğütlenir.

İslam’ın Mastürbasyona Bakışı

İslam’ın mastürbasyona karşı bakışı çeşitli alimlerle değişmektedir. Kimi alimler elle tatminin bazı durumlarda günah ama bazı durumlarda anlayışla karşılanabileceğini söylemektedir.

Açıklamak gerekirse sırf zevk almak için yapılan eylem günahtır. Kafayı temizlemek, boşalma ihtiyacını gidermek gibi nedenleri gidermek için yapılan el ile tatmin ise caizdir yani izin vardır.

Eğer ortada zina tehlikesi yani aldatma veya evlilik öncesi ilişki tehlikesi varsa bu tehlikelerden korunmak için mastürbasyon yapıp rahatlamak ise tavsiye edilir. Günah değildir denir.

Ama bazı din alimleri ise bütün cinsel ihtiyaçların, zina tehlikelerinin Allah tarafından gönderilen bir sınama olduğunu bu yüzden elle kendi kendini tatmin etmenin kesinlikle yasak olduğunu söylemektedir. İman gücü ile bu zorlukları yenmek varken eliyle haz almaya çalışmanın günah olacağı belirtilir.

Peki neden bu eylem yasaktır denirse alınacak cevap ise şudur. Bu şekildeki cinsel tatmin tehlikeli düşüncelere davetiye çıkarır, azgınlığı arttırır, evde huzuru bozar dolayısıyla toplumda infial çıkarır. Yani kişinin elleriyle tatmin olmasının hem ev halkına hem de topluma zarar vereceği söylenir.

İslam’da bütün alimlerin anlaştığı elle tatmin olma onayı şudur :doktorlar tarafından sağlık nedenleri dolayısıyla yapılması önerilen elle cinsel hazla durumu günaha yol açmaz.

Hristiyanlığın Mastürbasyona Bakışı

Hristiyanlık ta İslam gibi çeşitli kollara ayrılır ve kendi içerisinde ki alimleri istimna konusunda çeşitli görüşlere sahiptir. Ama genel olarak kabul edilen görüş yine İslam’da olduğu gibi bu eylimin günah olduğudur.

Mastürbasyonun gereksiz zevklere bu zevklerin de kötü düşünceler ve isteklere yol açacağına inanılır. Bu kötü istekler de tabi ki de günaha, Tanrı’nın emirlerine karşı gelmeye çıkmaktadır. Ayrıca mastürbasyonun karı koca arasındaki cinsel huzuru bozacağı, birbirine gösterilen ilginin azalacağı bu durumdan dolayı da eşe olan cinsel yükümün yerine getirilmesinde sorun oluşacağı yine Hristiyanlık alimleri tarafından belirtilir.

Yahudiliğin Mastürbasyona Bakışı

Yahudilik de İslam ve Hristiyanlık gibi bu eylimin zararlı ve günah olduğunu söylemektedir. Diğer semavi dinler gibi Yahudilik de kişinin yapacağı eliyle cinsel haz almanın hem kendisine hem de çevresine zararının dokunacağını bu yüzden yapılmaması gerektiğini söyler.

Mastürbasyon Yapmamanın Yararları

Mastürbasyon yapmanın yararları ve zararları konuşulduğu kadar elle cilsel tatmin olmamanın yararları da konuşulmalıdır. Bu eyleme karşı çıkan görüşler elle cinsel tatmini yapmanın kişiye büyük zararları olduğunu ve mastürbasyon yapmamanın kişinin hayatını büyük ölçüde geliştireceğini iddia eder.

  • Genel olarak düşünceleri şu yöndedir. Cinsellik insanı harekete geçiren temel dürtüdür.
  • Eğer cinsellik veya cinsel birleşme olmadan eliyle orgazm olunur, cinsellik duygusu doyurulursa kişinin bu hayatta hareket etmek için amacı kalmaz.
  • Bu görüşe göre kişinin her hareketinin altında bir eş bulmak ve soyunun devamını sağlamak alt metini vardır.
  • Mastürbasyon yapıldığı durumda toplumda ileriye doğru hareket etmeye gerek duymayacağımız söylenir.
  • Buna ek olarak ise eliyle tatmin olma sırasında kaybedilen enerji ve besinlerin vücudumuzda çok büyük zarara yol açtığını iddia ederler.
  • Erkeklerde vücuttan atılan meni protein açısından inanılmaz derecede zengin bir sıvıdır. Tekrar üretilmesi için çok sayıda vücudumuzda başka görevlerde kullanılabilecek malzeme harcanır.

Aynı gruplar bu görüşlerini desteklemek için kendini dünyevi zevklerden keserek büyük işler başaran keşişleri, Hindistan’da meni sıvısının kutsal sayıldığı, meni sıvısının istimna ile atılamayacak kadar değerli olduğunu savunan dini ve bu eylemi yapmamayı öneren çeşitli büyük kişileri örnek gösterirler.

Uzun süreli istimna yapılmaması durumda ise öncelikle hafızada iyileşmenin başlayacağı, özgüvenin artacağı, derinin ve saçların canlanacağı, artan cinsel istek ile birlikte toplum içerisinde bir eş bulma amacı daha çok harekete geçileceği ve başarılar yakalanacağı, erken boşalmanın ve cinsel isteksizliğin biteceğini savunurlar.