Okul Alışveriş Listesinde Neler Olmalı? Neler Alınmalı? Alışveriş Rehberi

2020 - 2021 Eğitim ve Öğretim yılı Eylül ayında açılacak. Pandemi sürecinden dolayı okul alışverişi geçmiş yıllara göre çok önemli bir detay olacak velilerimiz için. Bu kapsamda çocuklarınızın çantasında neler olması gerektiğine dair çok kapsamlı bir araştırma yapmak suretiyle okul alışveriş listesi hazırladık. 

Okulların ilk açıldığı haftada siz kıymetli velilerimizi ilgilendiren en önemli ikinci mesele okul alışverişi olacaktır. Bu konuda bir çok velimizin bilinçli davrandığının farkındayız. Bununla birlikte bütün velilerimizin bu hususta tam bilinçlenmesi amacıyla hemen aşağıda belirttiğimiz hususları açıklamak suretiyle yıllardır Sınıf Öğretmeni olarak vazife icra etmiş Pelin AYGÜN Hocamız ve Psikolojik Danışman Ekrem Bey ile birlikte geniş bir okul alış veriş rehberi hazırladık.

 • Ne tür temizlik ve dezenfekten malzemeleri alınacak?
 • Maske ve koruyucu ekipman olacak mı?
 • Hangi sınıfta hangi tür malzemeler gereklidir?
 • İlkokul birinci sınıfta ve ana sınıfında hangi malzemeler gereklidir?
 • Öğretmenlerin vermiş olduğu bütün listeyi almak zorunda mıyım?
 • Hangi marka ürünleri almalıyım?
 • Çin marka ürünler alsam olur mu? 
 • Çin marka ürünleri nasıl anlarım?
 • CE belgesi nedir?
 • BİM, A101, ŞOK gibi marketlerde satılan ürünlerden alsam olur mu?

Not: Hemen hemen bütün Devlet Okullarında aldırılan malzemeler birbirine yakındır. Burada miktar ve marka konusu farklılık arz edebilir. Özel okullar elbette farklı davranabilir. Ancak çocuğunu özel bir okula gönderecek olan velinini de bu yazıdan istifade edeceğini düşünüyoruz. Çünkü hem bütçe dostu hemde mantıklı ve dayanıklı ayrıca CE belgesi olan sağlıklı ürünleri almanıza yarayacak bir rehber yazı kaleme aldık.  

 

Okul Kırtasiye İhtiyaç Listesi

MASKE 

Çocuklarınız için listenin başına maskeyi koymak zorunda kaldık. Bunun sebebi Eylül ayından itibaren pandemi sürecinin nasıl ilerleyeceğini henüz kimse bilmiyor. Bilim Kurulu üyelerinin öngörüsüne göre bu ayda virüs etkisini biraz artırabilir. 

Bu kapsamda yas mevsiminde maske sıkıntısı henüz ortadan kalmışken şimdiden maskelerinizi alabilirsiniz. Alacağınız maske Sağlık Bakanlığının standartlarına uygun olmalıdır. Örneğin piyasada satılan siyah yada başka renkteki bez maskelerin reel anlamda bir koruyucu etkisi yoktur. 

KOLONYA

Bu süreçten sonra kolonya çocuklarınızın çantasında mutlak surette bulunması gereken bir malzeme olacak. 80 derecelik etkisi olan kolonya Eylül ayı gelmeden şimdiden alacağınız malzemeler içindedir. 

DEZENFEKTAN

Yaşı büyük çocuklarınız için almanız gereken bir malzemedir. Küçük çocuklarda yanlış kullanımından dolayı olumsuz etkileri olabilir. Hatta kolonya aynı etkiye sahip olduğu için almanıza gerek dahi yoktur. 

SİPERLİK

Özellikle okul servisinde gidip gelirken yada toplu taşıma kullanırken kullanabilir. 

 

Okul kıyafeti

Eğitim sistemine göre 4 yıl ilköğretimde, 4 yıl ortaöğretimde ve 4 yıl lisede giyilecek kıyafetler farklıdır. Çocuklar çok hızlı büyüdüğü için bir sene giydikleri formalar diğer sene olmayabiliyor. Bu nedenle özellikle küçük sınıflarda daha çok kıyafet almak gerekebiliyor. Ayrıca yaş küçük olduğunda üstünü kirletmesi ya da formasında sökükler olması gibi durumlar sık yaşanabileceği için yedek forma almakta fayda vardır.

 • Formanın yanı sıra kız çocuklar için külotlu çorap, kısa çorap, toka,
 • Beden Eğitimi dersleri için eşofman takımı, spor ayakkabısı, okul ayakkabısı ve kemer alışverişleri de yapılmalıdır.

Okul kıyafetinde en çok dikkat etmeniz gereken husus okulun yakınlarında bulunan bir kırtasiyenin o kıyafeti uçuk kaçık bir fiyata getirmesidir. Bu konuda zaman kaybı yaşamadan kıyafetin özelliklerini edinerek kendi bütçenize uygun mağazalara bakmanızdır. 

 • Ancak alacağınız kıyafetin pamuklu ve ütüsü kolay bozulmayan daha doğrusu sağlık açısından da güzel bir kıyafet olmasına dikkat etmeniz gereklidir.
 • Alacağınız kıyafet okulun istediği özelliklere tam olarak uymalıdır. Çünkü farklı bir durum çocuğunuzun kendisini sınıfta yada okulda farklı hissetmesine sebep olabilir.
 • Yedek kıyafet almanızı bütçe durumunuza göre önerebiliriz. Çünkü ilerleyen günlerde bazı öğrencilerimizin yedek kıyafeti olmadığı için bakımsız bir şekilde okula geldiğini görüyoruz. Bu durumun çocuklar için en önemli etkisi çocuğun kendini diğer çocukların yanında güzel hissetmesidir.

Okul Ayakkabısı:

Çocuğunuzun okuluna ve kıyafetine uygun ayakkabısı bütçe durumunuza göre ayrıca alabilirsiniz. Ancak biz her zaman israftan uzak kaçılması gerektiğini düşünüyoruz. Bakımlı ve temiz olması bana göre yeterlidir. Ayrıca şimdiden çocuklarınıza tüketim toplumuna uymaması gerektiği konusunda bilinç aşılayınız.

Çünkü ilerleyen yıllarda maalesef etrafında bulunan diğer öğrencilerin etkisinde kalarak sürekli farklı ayakkabı, kıyafet istemeye başlayabilir. Çocuğunuzun bu yanlış düşüncelerle baş etme becerisine sahip olmasını sağlamak tamamen sizin yetilerinize bağlıdır.  Özellikle Lise seviyesine gelen çocuklarımızın sürü psikolojisine uyup sürekli gereksiz kıyafet, teknoloji vs. alışverişi yaptırdığını görüyoruz.   

Okul çantası

Çocuğunuz anaokuluna ya da 1. sınıfa gidiyorsa çekçekli ve tekerlekli modelleri daha rahat kullanabilir. Büyük sınıflarda ise sırt çantası ya da yandan askılı baskılı çantalar idealdir. Ancak son dönemde proje okullarımız açılmış durumda. Bu okullara giden çocuklarımızın okul malzemeleri tamamen okulda olup, çanta taşıma durumları yoktur. Okulunuzun özelliğine göre çanta almalısınız.

Çanta konusunda dayanıklı bir ürün almanızda yarar olduğunu düşünüyorum. Çünkü en kolay yıpranan malzemelerden bir tanesi çantadır. Renk ve desen seçimini tamamen çocuğunuza bırakınız. Bu çocuğunuzun karar verme ve kişilik becerisini geliştirecektir. 

Kırtasiye

Ders kitaplarını devlet vermektedir. Bunun dışında her ders için farklı boyutlarda çizgili, kareli ya da çizgisiz defter, ödevleri yazmak için not defteri, küçük ya da büyük boy resim defteri, tarih atlası, coğrafi atlas, imla kılavuzu, İngilizce – Türkçe sözlük, deyimler sözlüğü, kurşun kalem, uçlu kalem, tükenmez kalem, farklı renklerde pilot kalem, tahta kalemi ve tahta silgisi, kalemlik, sıvı ve katı yapıştırıcılar, bant, renkli dosyalıklar, A4 kağıdı, resim çantası, iz bırakmayan silgi, kalem ucu, kalemtıraş, kuru boya, pastel boya, guaj boya, sulu boya, sulu boya kabı, yağlı boya, oyun hamuru, abaküs, ataç, makas ve maket bıçağı gibi malzemeler alınmalıdır. Saydığımız ürünler sınıflara göre değişebilir. 

Beslenme:

Beslenme kabı, beslenme örtüsü, beslenme çantası, su matarası, saklama kabı, ıslak ve kuru mendil alınabilir. Tüm bunların dışında okul yönetimi her yıl ya da dönem başında A4 kağıdı, tuvalet kağıdı, rulo peçete, ıslak mendil ve sıvı sabun gibi malzemeleri listeye ekleyebilir.