ONS Altın Nedir, Kaç Gramdır?Artması ve Azalması Gram Altını Nasıl Etilkeler?

Altın, gümüş, elmas, yakut gibi değerli madenlerin değerlerini ölçerken ons ağırlık ölçüsünü kullanırız. Dolayısı ile gümüş, altın, elmas, yakut ya da platin gibi metal ve değerli taşların ölçülmesi ve hesaplanması için kullanılan ağırlık ölçü birimidir.

1 ons 31,10 gram has altına karşılık gelmektedir. Ons altının fiyatının tek başına artması veya azalması gram altının fiyatını bulmada işe yaramaz. Bu nedenle hem ons altının o günkü fiyatına hem de doların o günkü fiyatına bakmak gerekir.

Örnek Hesaplama

1 ons altının değeri bu yazıyı hazrıladığımız sırada 1.418,17 dolardır. Ons altın işlemleri dolarla yapılmaktadır. Türk Lirası ile ons altın alamazsınız. 1 gram altının fiyatı hesaplanırken ons birim fiyatı 31,10’a bölünür ve doların güncel kuru ile çarpılır. Buna göre;

1 gram altın = (Ons birim fiyatı / 31,10) x Dolar kuru şeklinde hesaplanmaktadır.
1 gram altın = (1.418,17 / 31,1) x 5,67 = 258,55 TL’dir.

Ons altın tüm dünyada kullanılan bir ölçü birimidir, ancak gram altın yalnızca ülkemizdeki piyasalarda işlem görmektedir. Bu nedenle Türkiye’de gram altın hesabı yapılırken ons birim hesabı dikkate alınır. Ons birim fiyatının düşmesi ya da yükselmesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ya da kazanması ile doğru orantılı olarak gram altının fiyatına etki etmektedir.

Altın Ons Düşmesi Ne Demek?

Altın fiyatları oldukça değişkendir. Uluslararası piyasalarda meydana gelen minik dalgalanmalar bile altının ons fiyatını etkilemektedir. Altın ons düşmesi demek ons birim fiyatının düşmesidir. Altın ons fiyatı düştüğünde sadece döviz kurları değil petrol fiyatları da etkilenir. Petrol fiyatları düştüğünde altının ons değeri de düşer. Aynı şekilde petrol fiyatlarındaki artış, altının ons fiyatını yükseltir. Altın ons fiyatları yükseldiğinde dünya borsaları bundan ciddi oranda etki görür. Ülkemizde altın fiyatlarındaki değişimler ons fiyatları ile belli olmaktadır.

Ons düşerse altın ne olur?

Altın, tüm dünyada kullanılan bir yatırım aracıdır. Diğer menkul kıymetlerle ters korelasyona sahip olan altın, ekonomik krizlerde daha çok talep görmektedir. Ons ile dolar arasında ters bir orantı vardır. Doların düşmesi ons birim fiyatını artırırken, doların artması ons birim fiyatının düşmesine neden olur. Hindistan gibi pek çok ülke yüksek oranlarda altın alarak dolar karşısında kendilerini güvenceye almaya çalışmaktadır.

Amerika ekonomisinde yaşanan olumsuzluklar doğrudan doları etkiler. Dolardaki düşüş ve yükselişler ise ons birim fiyatına etki eder. FED kararları, merkez bankalarının reel faiz oranlarını değiştirmesi ve küresel enflasyon gibi değişkenler doların değerini belirler. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde yatırımcılar altına yönelmekte ve altına olan talebin artmasını sağlamaktadırlar. Talebin artması ise altın fiyatının yükselmesine neden olur.

Ülkeler arasındaki gerginlikler, büyük bankalarda yaşanan ekonomik sorunlar ve kredi piyasalarında meydana gelen krizler altın ons fiyatının dalgalanmasına yol açar.

Ons Altın Nereden Alınır?

Ülkemizde ons altın satan ya da altın hesaplarına ons altın aktarabilen bir banka yoktur. Bu nedenle sanal olarak ons altın alınamamaktadır. Ancak İAR (İstanbul Altın Rafinerisi) 1 ons külçe altın satışı yapmaktadır.