Parfüm Barkod Sorgulaması İçin En Güvenilir Siteler

Markalı parfümlerin orjinal olmayan taklitlerinin yoğun bir şekilde piyasada satıldığı aşikar. Mağazalardan, internette yada herhangi bir satış mağazasında satın aldığınız ürünlerin orjinal olup olmadığını muhakkak kontrol etmeniz gereklidir. Bu yazımızda en doğru şekilde parfüm barkod sorgulama işlemini yada parfüm orjinallik sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı adım adım anlattık. Bu sayfamızda kullanabileceğiniz yöntemlerin tamamı anlatılmıştır. 

Parfüm Orjinallik Sorgulama

Piyasada sahte parfüm satışının yanında özellikle tester parfüm adı altında da oldukça sahte ürünlerin olduğunu ifade etmek isterim. Bu piyasada sahte ürünleri piyasaya sürenlerin en çok kullandığı taktiklerin başında tester ürün yalanı olduğunu bu işin uzmanları biliyor.

Bir parfümün orjinal olup olmadığını sorgulamak için paketinin ve şişenin üzerinde yer alan barkod numarasını kullanmanız gereklidir. Aşağıda sorgulama yapacağınız web sitelerinin hepsini paylaştık. 

Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Piyasada satılan bütün parfüm markalarının üzerinde firmanın o ürüne özgü olarak yerleştirdiği barkod numarası vardır. Bu kodu şişenin altında ve  parfüm kutusunun üzerinde arayınız. Aşağıda sorgulama yapacağınız sitelerin adreslerini paylaştık. Bu iki site sorgulama yapmanız için yeterlidir. Çünkü bu alanda sorgulama yapan bütün siteler aynı veri tabanından sorgulama yapmaktadır. 

Not: Barkod numarası ile sorgulama yapmanın ne kadar güvenilir olduğunu alt başlıkta anlattık. Muhakkak o başlığımızı da incelemenizi tavsiye ederim. 

Checkcosmetic Sitesi Üzerinden Parfümünüzü Sorgulayabilirsiniz

Hemen hemen bütün markaları bu siteden sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir;

 • İlk olarak www.checkcosmetic.net  adresine tıklayın.
 • Sitenin ana sayfasının sol kısımda “Cosmetic Calculator” isimli bir menüye gelin.
 • Bu menüdeki “Select Brand” kısmında sorgulama yapacağınız ürünün marka seçimini yapmanız gerekir. Markalar içinde Adidas, Avon, Axe, Beyonce, Burberry, Cacharel, Calvin Klein, Celine Dion, Chicco, Christian Dior, Diesel, Fendi, Giorgio Armani, Gucci, Hermes, Kenzo, L’Oreal, Lacoste, Pierre Cardin, Roberto Cavalli, Versace ve Zara gibi pek çok markayı bulabilirsiniz. 
 • Sorgulama işlemini markayı seçerek yaptığınız için sorgulamasını yapmak istediğiniz markanın ismini bulmanız birinci planda yeterli olacaktır.
 • "Quick brand search:" yazan yer hızlı marka arama yapacağınız bir yerdir. Yani bu sorgu bölümüne bir şey yazmanız gerek yok. 
 • Enter code: yazan yere parfümünüzün barkodunu yazınız. Ardından Calculate seçeneğine tıklayınız. 

Sorgulama işlemi yaklaşık 1 yada 2 saniye sürecektir. Sahip olduğunuz parfümün hangi tarihte üretildiğini son kullanım tarihinin bitip bitmediği gibi bir çok veriyi bulacaksınız. 

Sonuçların bazılarında yeşil ok işareti gibi bir sembol görünür. Bu sembolü gördüğünüzde o ürünün güvenilir olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı ürünlerde ise kırmızı çarpı sembolü çıkar. Bu çarpıyı gördüğünüzde o ürünün son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Sorgulama yaptığınız parfümlerde kırmızı çarpı işaretini görürseniz o ürünü kullanmayı hemen bırakmanız gerekir.

Gepir.org.tr Üzerinden Parfümünüzü Sorgulayınız

www.gepir.org.tr  isimli web sitesi GS1 Barkod üzerine sorgulama yapan firmanın Türkiye üzerinde barkod sorgulama yapan web sitesinin adresidir. Bu firma ilk olarak 1973 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyete geçmiş ve zaman içinde bütün dünyada yaygınlaşarak ulusal yada uluslararası piyasada satılan her türlü ürünlerin barkod sorgulamasını yapan bir firma halinde dönüşmüştür. 

 • Öncelikle gepir.org.tr adresine girin.
 • Siteye girdikten sonra sol kısımdaki menüden ya da ortadaki seçeneklerden “Barkod Numarası (GTIN) ile Arama” bağlantısına tıklayın.
 • Daha sonra ürünün barkod numarasını hiçbir boşluk bırakmadan yazın ve “Ara” butonuna basın.

Birkaç saniye içinde arama sonuçlanacaktır.

Arama sonucunda üretici firmanın ismi, 13 haneli GLN (Global Location Number - Küresel Lokasyon Numarası), üretici firmanın adresi, 9 haneli GCP kodu ve varsa UPC kodu görüntülenebilir. Gepir sistemi GS1 Türkiye’nin ücretsiz erişim hizmetlerinden biridir. 

Barkod Sorgulamasında Hiç Bir Sonuç Çıkmaması Durumunda

Sorgulama yaparken bazı ürünlerde hiçbir sonuç çıkmayabilir. Bu durumda iki olasılık vardır:

 • 1- Bu olasılıklardan biri o ürünün orijinal olmamasıdır.
 • 2- Diğer olasılık ise arattığınız markanın sitenin veri tabanına kayıtlı olmamasıdır. Eğer parfümün orijinalliğinden emin değilseniz ve kozmetik ürün barkod sorgulaması sonucunda bir sonuç alamadıysanız yapmanız gereken son şey,

......parfümün kapağını açtığınız anda burnunuza yoğun bir alkol kokusu gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer kapağı açtığınızda keskin bir alkol kokusuyla karşılaşırsanız ve kolonya kokusu yerini parfümün kendi kokusuna bırakmazsa muhtemelen o parfüm sahtedir.

Parfüm Kodu Ürünün Neresinde Yazar?

Parfüm şişesinin alt kısmına soğuk baskı ile basılan parfüm kodları 4 haneden oluşurlar. Satın alacağınız kutunun altında 4 haneli kod bulunmuyorsa o ürünün kalitesi ve ne içerdiği hakkında şüphe duymanız gerekir.

Sonuç olarak mağazadan çıkmadan, satın almak istediğiniz parfümün sahteliğini birkaç dakika içinde kolayca öğrenebilirsiniz. Verdiğimiz internet adreslerini kullanarak orijinal barkod sorgulaması yaptığınızda, marka olmayan kozmetikçilerden aldığınız ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu sayede içeriğinden emin olamadığınız ucuz parfümlerin cildinize zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Parfüm Sorgulama Sistemi Ne Kadar Doğrudur?

Bu sorgulama sistemi doğru sonuçlar vermektedir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta bu kodlarında sahteleri üretilebilir. Şuan için sahte parfüm üreten bir çok kişi bu kodları da kolaylıkla taklit edebilir. Nihayetinde bazı ürünlerde bu kodlar maalesef seri olarak kullanılmaktadır. 

Sahte ürün çıkarak bir kişinin herhangi bir mağazadan bir ürüne ait bir kodu tespit etmesi yeterli olacaktır. 

Bu durum karşısında yapmanız gereken en önemli şey güvenilir olmaya mağazalardan asla ürün satın almayınız. Büyük saygın mağazalar kesinlikle sahte ürün satışı yapmaz. Aksi durumda çok ciddi tazminata mahkum olacağı gibi ticari hayatlarını da riske atmış olurlar. Dolayısı ile doğru parfüm olmak için ilk tercih etmeniz gereken yerler büyük saygın satış mağazaları olmalıdır. 

İnternetten Orjinal Parfüm Nasıl Alınır?

Benzer şekilde internetten de ürün satın alırken kesinlikle büyük saygın mağazaları tercih etmeniz gerekir. Bazı büyük satış mağazalarında satıcı dükkanların açıldığını unutmayınız. Hepsiburada mağazasını örnek alırsak bu satış platformunda hepsiburada'nın doğrudan kendi sattığı ürünler olduğu gibi dükan açan başka firmalarda olabilir. Dolayısı ile satın alacağınız firma bilgilerini muhakkak iyice araştırınız. 

Tester Ürünler Orjinal midir?

Tester parfüm orjinal parfüm markalarının ürünlerini satan mağazalara yada satış temsilcilerine müşterilerin parfüm kokusunu denemesi için verilen ürünlerdir. Öncelikle bu ürünlerin satılması zaten yasaktır ve deneme amaçlı olarak mağazalara verilen az sayıdaki üründen oluşur. Tester ürünleri sadece satış yetkisine sahip firmalar satar şeklinde bilgi paylaşılmıştır. 

Ancak piyasada sahte parfümleri piyasaya sürenlerin en çok başvurduğu yalan yol budur. Ben açıkçası tester adı altında satılan parfümlerin orjinal olduğuna asla inanmayınız.

 • Öncelikle tester ürünlerin satışı yasaktır. 
 • Tester ürünler az sayıda bu ürünleri satan mağazalara gönderilir. Dolayısı ile piyasa çok sayıda ürün satmayı gerektirecek kadar zaten tester ürünü bulunmamaktadır. 
 • Tester ürünler saygın mağazalara gönderilen test ürünleridir. Dolayısı ile bu saygın mağaza sahipleri ne durum olursa olsun zaten bu ürünleri satamazlar yada satmazlar. Özellikle de internet piyasasında ticari hayatlarını tehlikeye atacak bir satış işlemine girişmezler.  
 • Tester ürünleri sadece bu ürünleri satmaya yetkili sertifika sahibi firmalar satabilir. Tester ürünlerin fiyatları orjinal ürünlerden çok farklı olmaz yada olamaz. İnstagram yada facebook başta bir çok platformda yarı fiyatına yada daha ucuza satılan ürünler taklit ürünler olabilir.