Pas Lekesi Nasıl Çıkar Lavaboda, Giyside, Banyoda, Mermerde, Muslukta

Pas lekelerini çıkarmak oldukça zordur ve birçok hanım gibi sizde bu lekeyle nasıl başa çıkacağınız konusunda paniğe kapılır, pas lekesinin kesinlikle çıkmayacağını düşünürsünüz. Hele birde en sevdiğiniz beyaz bluzunuzda pas lekesi oluştuğunda bu sizin için büyük bir dert olarak karşınızda durur.

Peki çeşitli yöntemler uygulayarak halınızdan, giysilerinizden, koltuktan, banyo ve lavabolarda oluşan pas lekelerinden kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?

Nasıl mı?

Şimdi gelin hep beraber bu inatçı lekeden nasıl kurtulacağımıza dair çözüm önerilerini adım adım inceleyerek öğrenelim.

NOT: Pas lekesinin çıkarılması için vereceğimiz öneriler, lekenin miktarına, oluşum zamanına, oluştuğu bölgeye ve kumaş türüne göre değişiklik göstermektedir. Leke çıkarma işlemlerini yapmadan önce durumun iyi tespit edilmesi bu lekeden kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.

Pas Lekesi Çıkar mı?

Çevremizde korkuluklardan bahçe araç gereçlerine kadar birçok alanda kullanılan demir ve çelikten yapılmış maddeler, zaman zaman kullandığımız eşyalarda pas lekesi bırakır. Pasın demir oksit içeren bir yapıya sahip olması nedeniyle bu lekelerden kurtulmak bizi oldukça zorlar. Ancak doğası gereği inatçı bir yapıya sahip olan pas lekesinden kurtulmak imkânsız değildir.

Şimdi pas lekesini çıkarmak için yapabileceklerimize bir bakalım:

 • Öncelikle diğer tüm lekelerde olduğu gibi pas lekesinden kurtulmak için de en önemli detay, lekeye hiç vakit kaybetmeden müdahale etmektir.
 • Böylece lekenin sabitlenmesi engellenir ve uygulanacak leke çıkarıcı işlemle başarılı bir sonuç alınması kolaylaşır.
 • Pas lekeleri için oluştuğu yere göre farklı temizleme yönetmeleri kullanılmaktadır.
 • Bu lekeden kurtulmak için kimyasal ürünler kullanıldığı gibi bitkisel içerikli temizlik ürünleri de kullanılabilmektedir.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ve Temizlenir?

Pas lekesi en inatçı lekeler arasında ilk sırada yer alır. Bu nedenle de lekeden kurtulmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunun nedeni ise pas lekesinin çok üzün bir süre önce oluşması ve lekenin bulaştığı bölgeye iyice sabitleşmesidir.

Ancak yeni oluşmuş pas lekelerinden bazı yöntemler kullanıldığı takdirde kurtulmak çok kolaydır diyebilirim. Bunun için pas lekesinin bulaştığı bölgeye hemen müdahale edip şimdi vereceğim bazı önerileri uyguladığınızda bu zorlu lekeden nasıl kurtulacağınızı göreceksiniz.

 • Özellikle kumaşlarda yeni oluşan pas lekeleri için limon suyu çok etkilidir. Lekeli bölgeye limon sıkıp bir süre beklettikten sonra durulayabilirsiniz.
 • Amonyağın pas lekelerini çıkaran etkili bir madde olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Özellikle koltuk ve döşemelerde oluşan lekeleri için amonyak kullanabilirsiniz.
 • Pas lekeleri için diğer bir etkili yöntem ise limon suyu ile birlikte tuz kullanmaktır. Eğer beyaz giysilerinizde pas lekesi oluştuysa lekenin üzerine limon sıkın ve üzerine bir miktar tuz serpin. Daha sonra lekeyi ovarak giysinizi yıkma talimatına göre yıkayın.

Pas Lekesini Ne İle Çıkarabilirim?

Pas lekeleri sadece kumaşlar için değil, aynı zamanda mobilyalar, zeminler ve daha birçok eşyamızda rastlanan bir sorundur. Paslanma temel olarak metalin oksitlenme durumu olduğu için temizlenmesi çok zor olan lekelerin oluşmasını sağlar. Birçok kişi paslanmayı demirle özdeştirir ancak paslanma, alüminyum ve bakır gibi metallerin oksitlenmesi sonucu da oluşabilir.

Bu durumda farklı pas lekelerinin oluşumundan söz edebiliriz. Bu durumda da pas lekeleri için kullanılacak çözüm yolları da farklı olur.

Bu yollar arasında yüksek kaliteli deterjanlar, pas giderici kimyasallar ve bazı bitkisel çözüm yolları bulunur.

Siz de bu yöntemlerden birini pas lekesinin oluştuğu bölgeye göre tercih edip, ürünün üzerindeki kullanım şartlarını dikkate alarak uygulayabilirsiniz.

Giysilerden Pas Lekesini Nasıl Çıkarırım?

Giysilerimizde oluşan pas lekelerini temizlerken çok dikkat etmemiz gerekir. Çünkü uygulayacağımız yöntemler giysimizin kumaşını zedeleyebilir. Bu nedenle kumaşımızın yapısına uygun bir leke çıkarıcı kullanmalıyız.

Pas lekeleri için özel olarak üretilmiş bazı kimyasal ürünler bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin birçoğu ticari amaçla üretilmiş olup tüm pas lekeleri için etkili olmayabilir. Bu nedenle daha önce kullanmış ve iyi sonuç almış kişilerin önerileri size bu konuda yardımcı olacaktır.

Giysiden pas lekesi çıkarmak için alternatif olarak bazı doğal çözüm yolları da şunlardır:

Limon ve Tuz Karışımı Kullanmak:

Pas lekeleri için en etkili yöntem asit kullanmaktır. Asit lekeye nüfuz ettiğinde leke suyun içende çözünerek yok olur. Burada size tavsiyem, doğal bir asit kaynağı olan limonu giysinizdeki pas lekesi için kullanmanızdır. Bunun için yarım limonun üzerine bol tuz döküp lekenin üzerine iyice ovabilirsiniz. Sonrasında ise giysinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Beyaz Sirke Kullanmak:

Beyaz sirke de limon gibi etkili leke çıkarıcı özelliğine sahiptir. Giysinizdeki pas lekesinin üzerine beyaz sirke döküp bir miktar bekletin ve giysinizin uygun yıkama yöntemlerine göre yıkayarak güneşte kurumaya bırakın. Güneş ışınları da lekenin açılması için etkili bir yöntemdir.

NOT: Giysileriniz için uygulayacağız leke çıkarma işlemlerinden emin değilseniz profesyonel birinden yardım alabilir veya bu konuda hizmet veren firmalarla iletişime geçmelisiniz. Özellikle, yün, deri, keten ve süet gibi kumaşlar yapıları itibariyle hassas oldukları için bu kumaşlardan yapılan giysilerinizi profesyonel temizlik hizmeti veren firmalara götürmelisiniz.

Halıdan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Evdeki halılarımız en çok kirlenen ve en zor temizlenen eşyalarımız arasındadır. Hele birde halımızda pas lekesi oluştuysa çok can sıkıcı bir durumla karşıya kalırız. Ancak hemen panik olmanıza gerek yok çünkü biradan vereceğim birkaç öneriyle halıdaki pas lekesinden kurtulmanız çok kolay. Bunun için;

 • Halıdan pas lekesini çıkarmak için öncelikle hiç vakit kaybetmeden lekeye müdahale etmeniz gerekir.
 • Daha sonra lekeyi hafifçe kazıyarak lekenin azaltılmasını sağlayın.
 • Hemen ardından bir miktar amonyaklı su hazırlayıp sert dokulu bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir durum söz konusu. Amonyak güçlü bir çözücüdür ve bu nedenle beraberinde klorlu bir madde veya çamaşır suyu kullanmayınız.
 • Halıdaki pas lekesini çıkarmak için diğer bir yöntem ise; beyaz sirke, limon ve tuz karışımı hazırlayıp halınızdaki lekeyi silerek çıkartabilirsiniz. Bu işleme başlamadan önce de oluşan pas lekesinin kazıyarak hafifletirseniz daha iyi bir sonuç alırsınız.

Unutmayın tüm bu işlemler yeni oluşmuş pas lekeleri için geçerlidir. Eğer halınız değerli bir halıysa ve halınıza zarar geleceğinden korkuyorsanız mutlaka profesyonel halı temizleme firmalarından yardım almalısınız.

Koltuktan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Çeşitli nedenlerden ötürü koltuklarınızda pas lekesi oluşmuş olabilir. Bu pas lekelerinden kurtulmak için yapmanız gerek bazı uygulamalar neticesinde kurtulabilirsiniz.

Koltuktaki pas lekelerini çıkarmak için uygulayacağınız yöntemler şunlardır:

 • Koltuklarınızdaki pas lekelerini çıkarmak için öncelikle elektrik süpürgesiyle pası çekmelisiniz. Daha sonra deterjanlı suyla paslı bölgeyi silmeye başlayın eğer leke çıkmaya başladıysa silme işlemine devam edebilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem ise, bir kapta limon suyu hazırlayarak lekenin üzerine dökerek yaklaşık 1-2 saat bekletin. Daha sonra ılık deterjanlı suyla lekeli bölgeyi silip, temiz suyla durulayabilirseniz.
 • Bu doğal yöntemler dışında kimyasal bir yöntem uygulayarak da pas lekesinden kurtulmanız mümkün. O yöntemin uygulanması ise şöyledir; Pas lekesi için genellikle asit içeren maddeler kullanılır. Bu nedenle %3 oranında “potasyum okselat” ilave edilmiş suyla lekeli bölgeyi silerek temizleyebilirsiniz.
 • Tüm bu yöntemleri uyguladığınız halde hala leke çıkmadıysa o zaman profesyonel bir temizlik şirketinden yardım almalısınız.

Banyodan Pas Lekesini Nasıl Çıkarırım?

Banyolarda bulunan klozet, lavabo ve duşa kabin gibi bölgeler üretildikleri malzemelerinin yapısı nedeniyle pas lekesine maruz kalabilir. Görüntü olarak kişileri oldukça rahatsız eden bu pas lekeleri ayrıca çokta sağlıksızdır.
Banyoda oluşan bu pas lekelerinden kurtulmak için piyasada bulunan birçok markanın pas giderici ürünlerinden yararlanabileceğiniz gibi bazı doğal yöntemler uygulayarak da pas lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bunun için;

 • Ponza taşı olarak bilinen sünger taşını kullanarak pas lekelerinde etkili bir sonuç alabilirsiniz.
 • Önce pas lekesinin olduğu yüzeyi kaliteli bir sabun, sirke ve suyla güzelce temizleyin,
 • Ardından bir fırça yardımıyla lekeli bölgeyi iyice ovarak temizleyin
 • Ve son aşama olarak da ılık suda beklettiğiniz ponza taşı ile pas lekesini silin.
 • Bu yöntemle etkili sonuç alamadıysanız eğer, hidrojen peroksit ve krem tartar kullanarak bir karışım hazırlayın ve macun kıvamındaki bu karışımı lekenin üzerine sürerek yaklaşık 20 dakika bekleyin.
 • Daha sonra temiz suyla bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Fayans ve Lavabodan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Banyo ve tuvaletlerde olan lavabolarımızın üzerine bıraktığımız saç tokası, tırnak makası veya farklı metal cisimlerden ötürü pas lekesi oluşur. Bu lekeler temizlik açısından hoş bir görüntü vermediği için birçoğumuz bu lekeden kurtulmanın çaresiniz ararız.

Lavabolardaki pas lekelerinden kurtulmak için kimyasal veya bitkisel temizlik ürünlerinden faydalanabileceğimiz gibi, doğal yöntemlerle de bu lekelerden kurtulabiliriz. Özellikle sirke, limon suyu, tuz ve karbonat gibi temizlik açısında etkili doğal maddelerden de yararlanabiliriz. Özellikle karbonatı direkt olarak lekeli bölgeye döküp sert yüzeyli bir süngerle sildiğinizde lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

Kuru Temizleme Pas Lekesini Çıkarır mı?

Kuru temizleme firmaları, birçok lekeyi özel işlemler uygulayarak çıkarabilmektedir. Leke çıkarmak amacıyla kullandıkları tüm ürünler, özel formüle edilmiş kimyasal ürünlerdir ve bizim bu tür ürünlere ulaşmamız mümkün değildir. Bu nedenle pas lekesi oluşmuş eşyalarımız için profesyonel bir kuru temizleme firmasından yardım alabiliriz.

Birçok firma pas lekesi ve diğer inatçı lekeleri çıkarabildiklerini iddia etmektedir. Ancak lekenin oluşma zamanı, leke üzerinde daha önce uygulanmış tüm leke çıkarma işlemleri ve diğer detayları kendilerine belirttikten sonra pas lekesinin çıkarıp çıkaramayacakları konusunda bize bilgi verebilmektedirler.

Musluklardan Pas Lekesini Çıkarmanın Kesin Çözümü

Kıymetli okuyucularımız musluklarda ki pas lekeleri amansız düşmanınız. Bu konuda uzmanımızın denediği bir kaç yöntem mevcut. Şuan için makalemizde buna yer veremedik. Ancak bir kaç güne kadar bu hususu sizlerle ayrıntılı paylaşacağız. 

Mermerden Pas Lekesini Nasıl Çıkarırsınız?

Mermerde oluşan bu lekeler konusunda şuan sizler için bir video hazırlamaktayız. Lütfen o videomuzu bekleyiniz. Çünkü bu lekeye karşı sizlere görüntülü eğitim vermeyi daha uygun gördük. Şuan videomuz çekimleri bitti, yayına hazırlık aşamasındadır. 

Metal Eşyalardan Pas Lekesini Ne İle ve Nasıl Çıkarırım?

Metal eşyalarınızda oluşan bu amansız lekeler için hangi yöntemler kullanacağınızı da daha sonra anlatacağız. 

Pas Lekesini Çıkaran Deterjanlar Nelerdir?

Bu konuda sizler için reklamsız olacak şekilde en iyi deterjan önerilerini sunacağız.  

NOT: Bu yazımızda ele aldığımız bütün temizlik yöntemleri kişisel deneyimlere dayalı olarak hazırlanmıştır. Pas lekesinin bulunduğu eşyanız sizin için değerli ve önemli olabilir. Bu nedenle temizlik işlemine başlamadan önce uzmanlara danışabilirsiniz veya profesyonel bir temizlik şirketinden yardım almanızda yarar vardır.