Portatif(Mobil) Klima Almak Mantıklı Mı?

Mobil klima olarak bilinen portatif klimalar kolay taşınabildikleri ve her odaya koyulabildikleri için tercih edilmektedirler. Harici bir dış üniteye gerek olmadan kullanılabilen portatif klimalar standart klimalardan daha küçük boyutludurlar ve tekerlekleri sayesinde rahatça hareket ettirebilirler. Portatif klima almak mantıklı mı sorusunun cevabını önemli bir markada Teknik Servis sorumlusu olarak görev yapan Selim Harun Bey ile sizler için konuştuk. 

Portatif Klima Nedir?

Bu klimaların bir diğer ismi mobil klimadır. Normal klimalar sabittir. Bir duvara monte edildikten sonra sabit olarak yerinde kalır. Herhangi bir yere taşınması son derece zahmetlidir ve bizlerin (teknik servisin yani) çağrılması gereklidir. Bu durum müşterilerimiz için hem maliyet hem de zahmet gerektirir. 

Mobil yada portatif klimalar ise her yere taşınabilir. Çalışması için sabit olarak bir yere monte edilmesine gerek yoktur. Mobil klimayı tercih etmek için avantaj ve dezavantajları söz konusudur. Aşağıda bu sorunuzun cevabını ayrıntılı bir şekilde sizlere aktaracağım. 

Portatif Klima Almak Mantıklı mıdır?

Teknik anlamda duvara monte edilen sabit klimaların özellikleri ve sizlere sunacağı soğutma sistemi mobil klimalara göre çok daha üstündür. Ancak yukarıda ki başlıkta da ifade ettiğim gibi duvara monte sabit klimaların sabit olmasından kaynaklı dezavantajları vardır. Ayrıca duvara monte ürünler portatif ürünlere göre fiyat olarak daha pahalıdır. Dolayısı ile bu tarz ürünü tercih ederken beklentileriniz tam olarak nedir ve ne kadar bütçeniz var bu sorunun cevabını vermeniz gereklidir. 

Portatif Klima Yorumları

Portatif klima alanların yaptıkları yorumlara göre bu klimanın avantajlarını ve dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Düşük enerji ile çalışırlar

Mekanın büyüklüğüne göre farklı kapasitelerde mobil klima tercih edilebilir. Az enerji ile çalışan portatif klimalar bulundukları ortamı en iyi derecede ısıtırlar ya da soğuturlar.

Kullanımları son derece kolaydır

Taşınabilir olmaları ve her yere kolayca hareket ettirilebilmeleri mobil klimaların en büyük avantajıdır. Çok fazla yer kaplamadıkları için evin her yerine kolayca konulabilirler. Evlerde, işyerlerinde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, eğitim kurumlarında, toplantı salonlarında ve ısıtılması ya da soğutulması istenen tüm yerlerde kullanılabilirler.

Bacasız mobil klimaların verimi düşüktür

Portatif klimalar bacalı ve bacasız olacak şekilde iki çeşittir. Hortumsuz portatif klimalarda fleksible hava hortumu sayesinde kondanser havası dışarı atılır. Hortum bağlanmazsa cihaz odadan aldığı sıcaklığı ortama geri verir ve soğutma işlemini tam olarak gerçekleştiremez.

Bacalı portatif klimalarda duvar delinmeli ya da cam kesilmelidir

Pek çok portatif klima reklamında bacalı modellerden bahsedilmez. Ancak bacalı portatif klimalarda sıcak havanın ortamda kalmaması için pencerenin aralık olması, camın kesilmesi ya da duvarın delinmesi gerekir.

Bazı modellerde yalnızca soğutma kısmı bulunur

Portatif klimaların bazılarında ısıtma kısmı yoktur. Bu nedenle bu tip klimalar yalnızca yaz aylarında kullanılabilirler.

Yüksek sesle çalışırlar

Portatif klimalarla ilgili en çok gelen şikayet çalışırken çıkardıkları yüksek sestir. Özellikle yüksek ayarda çalıştıklarında ses sorunu ciddi boyutlara çıkabilir.

En Sessiz Mobil Klima Hangisidir?

Taşınabilir klimalar arasında en sessiz çalışan klimalar şu şekildedir;

  • Hotpoint Ariston PACW 12CO TK A: A enerji sınıfı, çıkarılıp yıkanabilir filtre, 3 farklı hız ayarı ve 10 dakika içinde istenilen sıcaklığa ulaştırma özelliklerine sahiptir.52 dB ses seviyesi ile oldukça sessiz çalışır.
  • Beko 20915 P A 9000 BTU: 54 dB ses seviyesi ile çalışır. A sınıfı enerji, hızlı soğutma ve nem alma özellikleri vardır.
  • Trotec PAC 4100 E: 25 m2’den büyük 55 m2’den küçük tüm alanlarda etkilidir. 62 dB seviyesinde ses çıkarır. Boyutuna karşın oldukça güçlüdür. Yazın 40 derece sıcaklıkta bile ortamın kısa süre içinde soğumasını sağlar.

Sonuç olarak portatif klima almak pek çok açıdan mantıklıdır. Duvar tipi klimalara göre hem fiyat açısından hem de kullanım kolaylığı açısından pek çok avantajları vardır.