PTT Gönderi ve Kargo Takip, Barkod Sorgulama

PTT üzerinden gönderdiğiniz yada size gönderilen her türlü kargoyu, postayı vs. aşağıda yer alan web adresi üzerinden sorgulamanız gereklidir. Bu sorgulama adresinin yanında E Devlet sistemi üzerinden de bu hizmet verilmektedir. 

PTT Kargo ve Gönderi Takip (Resmi Sorgulama Sayfasına Gider)

E Devlet Üzerinden PTT Gönderi Takip (E - Devlet Sitesinin Sorgu Sayfasıdır)

PTT Kargo Takip Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Birinci Aşama : Her gönderilen postanın yada kargonun bir barkod numarası vardır. Öncelikle bu numarayı tespit ediniz. Kargoyu teslim ederken bu numara size verilecektir. 

Alıcı iseniz barkod numarasını gönderen kişi yada kurumdan talep edebilirsiniz. Bunun dışında sizin kargonuzun takip numarasını bir yerden sorgulama imkanınız yoktur. 

 • İkinci Aşama : Yukarıda verdiğimiz PTT'nin resmi sorgulama adresini yada E- Devlet sorgu sayfasını ziyaret ediniz. 

 • Üçüncü Aşama : Gönderi takip sayfasında sadece iki bilgi girmeniz gereklidir. 
  • Birincisi gönderiye ait takip numarası
  • Diğeri ise "Güvenlik Kodu'dur.  
  • Not: Güvenlik kodu her sorguda farklı çıkar. 
 • Dördüncü Aşama : İstenilen bilgileri yazdıktan sonra "Sorgula" butonuna bastığınızda kargonuz hakkında bütün bilgiler karşınıza çıkacaktır. 

Yurtdışı Kargo Takibi Nasıl Yaparım?

Özellikle Aliexpress sitesi üzerinden yaptığınız alışverişler için ilk aşamada yapmanız gereken işlem: alışveriş yaptığınız bu siteden kargo takip numarası edinmek zorundasınız. Ancak edineceğiniz bu numara ile hemen PTT 'den sorgulama yapamazsınız. Çünkü paketinizin Ülkemiz sınırlarına girerek PTT'ye teslim edilmesi gereklidir. 

 • 1. Adım : Aliexpress sitesine giriş yaparak Hesabınız sayfasına giriniz. Buradan da İngilizce dil seçeneğinde siteyi ziyaret ediyorsanız eğer "My Order", Türkçe dil seçeneğinde iseniz "Siparişlerim" seçeneğine tıklayınız. 

Daha sonra ise: 

 

 

 • Daha sonraki aşamada sipariş verdiğiniz ürünü seçip "Ayrıntılara Bak" menüsüne yada İngilizce dil seçeneğini kullananlar "Viev Detail" menüsüne tıklayınız. 
 • Karşınıza çıkacak ekranda Türkçe dil seçeneğinde "Takip Numarası" yada ingilizce dil seçeneğinde "“Tracking Number”" numarasına tıklayınız. 

Not: Yukarıda gösterdiğimiz yöntemle elde edineceğiniz takip numarası PTT için değildir. Bu numarayı aşağıda göstereceğimiz yöntemlerle sorgulama yaparak PTT 'ye ulaştığınızı sorgulamanız gereklidir. 

 Aliexpress Takip Kodunu Nasıl Takip Edeceksiniz?

Birinci aşama: 17TRACK denilen siteyi ziyaret ediniz. Yada telefonunuza android yada İOS uygulamasını indiriniz. Sürekli sipariş veren bir kişiyseniz eğer indirmeniz mantıklı olabilir. Diğer durumda siteyi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. 

Aliexpress'den Gelen LP ve UH ile Başlayan Gönderileri Nasıl Takip Ederim?

 • LP İle Başlayan Takip Numaraları : Bu kargolar aktarmalı olarak gelen ürünler için geçerlidir. Sistemde takip ederken ikinci kod PTT 'ye ulaşan takip kodunu ifade eder.
 • UH ile Başlayan Takip Numarları : Bu ürünler ise doğrudan gelen ürünlerdir. Ancak genelde LP şeklinde gönderilir. 

NOT: Aşağıda linklerini verdiğimiz siteden de sorgulama yapabilirsiniz. LP kodu ile başlayan ürünlerde ikinci takip numarası karşınıza çıkacaktır. Bu numara PTT'den sorgu yapacağınız numaradır.  

https://global.cainiao.com/ 

NOT: 45 gün içinde ürün gelmediyse hemen para iadesi seçeneği üzerinden paranızı talep edebilirsiniz.