PUK Kodu Nasıl Öğrenilir? Turkcell - Vodafone ve Türk Telekom İçin

PUK Kodu Nasıl Öğrenilir

PUK kodunu kaybetmeniz veya unutmanız halinde Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom operatörlerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık.

PUK Kodu Öğrenme Turkcell

Turkcell hattınızdaki PUK kodunuzu telefonla ya da Turkcell’in internet sayfasına giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Telefonla PUK kodu öğrenme: Başka hiçbir numarayı tuşlamadan 532’yi arayarak isminize kayıtlı olan hatların PUK numaralarını bulabilirsiniz.

İnternetten PUK kodu öğrenme: Turkcell şifrenizi biliyorsanız https://www.turkcell.com.tr/#giris adresine tıklayın. GSM numaranız ve Turkcell şifrenizi yazarak sisteme giriş yapın. Sayfanın en altına gelin. İşlem Merkezi kısmından “Hesap Ayarlarım” yazan yere gelin. Gelen ekranda sol tarafta “Ayarlarım” yazan yerden “PUK numaram” yazan yere basın.

Şifrenizi bilmiyorsanız T.C. kimlik numaranızla ya da sim kart numaranızla PUK kodunuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama bağlantısına tıklayın.
 • “SIM kart numarası ile” ya da “T.C. kimlik numarası ile” seçeneklerinden birine tıklayın.
 • SIM kart ile sorgulamayı seçtiğinizde telefon numaranızı, SIM kart numaranızı ve ekrandaki güvenli kodunu girmeniz gerekir. Kimlik numarası ile sorgulamayı seçtiğinizde ise telefon numaranızı, T.C. kimlik numaranızı (hat sahibinin numarası), doğum tarihinizi (yıl, ay ve gün şeklinde) ve güvenlik kodunu girip, “Gönder” butonuna basın.

PUK Kodu Öğrenme Vodafone

Hattınız Vodafone ise PUK kodunuzu öğrenmek için Vodafone Yanımda mobil uygulamasını kullanabilir, Vodafone Yanımda’nın internet sitesine girebilir ya da telefonla 7000 servisini arayabilirsiniz.

Telefonla PUK kodu öğrenme Vodafone: 7000 servisini arayın ve PUK kodunu kaybettiğinizi söyleyin. Güvenlik adımlarını başarıyla geçtikten sonra PUK şifrenizi öğrenebilirsiniz.

İnternetten PUK kodu öğrenme: Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • https://online.vodafone.com.tr/yanimda/#/giris sitesine girin.
 • “Hızlı Giriş” ya da “Şifre ile Giriş” seçeneklerinden birini seçin.
 • “Hızlı Giriş”te cep telefonu numaranızı girmeniz yeterlidir. “Şifre ile Giriş”te ise cep telefonunuzun yanı sıra şifrenizi de girmeniz gerekir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan profilinize tıklayın.
 • Açılan minik pencereden “Hesabım” yazan yere gelin.
 • “Hat Ayarlarım” yazan yere tıklayın.
 • Gelen ekranda PUK 1 ve PUK 2 kodlarınızı görebilirsiniz.

Mobil uygulama ile PUK kodu öğrenme:

 • Telefonunuzdan Vodafone Yanımda uygulamasını açın.
 • Sağ üst taraftaki alt alta 3 çizgiye dokunun ya da ekranı parmağınızla sağdan sola doğru kaydırın.
 • En altta solda bulunan “Ayarlarım” kısmına gelin.
 • “PUK kodu” yazan yere gelin.
 • Karşınıza PUK 1 ve PUK 2 numaralarınız gelecektir.

Vodafone Yanımda uygulamasını kullanmak istemiyorsanız;

 • https://www.vodafone.com.tr/puk-kodu-sorgulama.php adresine girin.
 • “SIM kart numarası ile” ya da “T.C. kimlik numarası ile” seçeneklerinden birini seçin.
 • SIM kartla arama yaparken GSM numarası, SIM kart numarası ve güvenlik kodunu girin.
 • C. kimlik numarası ile arama yaparken hat sahibinin T.C. kimlik numarası, GSM numaranızı ve doğum tarihinizi yıl, ay ve gün şeklinde girdikten sonra güvenlik kodunu yazın.
 • “Gönder” tuşuna basın.

PUK Kodu Öğrenme Türk Telekom

Türk Telekom hattınız varsa Online İşlemler uygulamasından PUK numaranızı öğrenemezsiniz. Mobil uygulamada ya da bilgisayar ortamında uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Hesap Ayarlarım” sekmesine tıkladığınızda PUK numaranızı öğrenebileceğiniz hiçbir seçenek yoktur.

Türk Telekom’da PUK kodu öğrenmek için 500 servisini aramanız gerekir. Telefondaki görevlinin sorduğu güvenlik sorularını başarıyla cevapladığınız takdirde PUK kodunu öğrenerek sim kartınızın blokesini kaldırabilirsiniz.

PUK Kodu Nedir?

PIN ve PUK kodları, telefonlarda güvenlik amacıyla oluşturulan şifrelerdir. PIN kodu PIN 1 ve PIN 2; PUK kodu ise PUK 1 ve PUK 2 şeklindedir. PIN 1 kodu, sim karta verilir ve 4 haneden oluşur. Cihazı her açışınızda hattı kullanabilmek için PIN 1 koduna ihtiyacınız vardır. Telefonunuz bir başkasının eline geçerse PIN kodunu bilmediği sürece hattınızı çalıştıramaz ve telefonunuzu kullanamaz. PIN 1 kodunu 3 defa peş peşe yanlış girmeniz halinde sim kartınız bloke olacaktır. Blokeyi kaldırabilmek için PUK 1 kodunu kullanmanız gerekir.

PUK 1 kodu sayesinde sim kartınızın blokesini kaldırabilir ve hattınızı tekrar kullanabilirsiniz. 8 haneden oluşan PUK 1 kodunu değiştirmeniz mümkün değildir. 10 seferden fazla yanlış girmeniz halinde sim kartınıza kalıcı olarak bloke konulur ve telefonunun ekranında “Kart Bloke Oldu” uyarısı görünür. Böyle bir durumda sim kartınızı değiştirmeniz gerekir.

PIN 2 kodu, telefondaki bazı güvenlik ve hafıza seçeneklerini aktifleştirmek ya da pasifleştirmek için kullanılır. 4 haneden oluşan PIN 2 kodu üç kez peş peşe yanlış girilirse kart geçici olarak kullanıma kapatılır. Blokeyi kaldırmak için PUK 2 kodunu girmeniz gerekir.

PUK 2 kodu geçici blokeyi kaldırmak için kullanılan 8 haneden oluşan bir şifredir. PUK 2 kodu ile PIN 2 kodu tekrar kullanılabilir hale gelir. PUK 2 kodu hiçbir şekilde değiştirilemez. Eğer PUK 2 kodu kalıcı olarak bloke olursa sim kartınızın ilgili bölümünü kullanamaz, diğer özelliklerini kullanabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız sim kartınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Sonuç olarak bloke olan sim kartınızı açabilmek ve hattınızı güvenli bir şekilde kullanabilmek için PUK kodunu bilmeniz gerekir. Kullandığınız GSM operatörüne göre farklı şekillerde sorgulama yapabilirsiniz.