Rdm Nedir? Askerlikte Rdm ve PDRM Kavramları

Acemi birliğine teslim olan askerler, ilk günlerde belli başlı aşamalardan geçerler. Bu aşamalar; fotoğraf çekimi, askeri kıyafetlerin ayarlanması, nerede yatılacağının belirlenmesi, kimlik kartı temini, askeriyeye ait resmi belgelerin imzalanması ve sağlık taraması gibi basamaklardır. Sağlık taramasında askere aşı yapılır ayrıca askere fiziksel ve psikolojik muayene yapılır.

Muayene sırasında vücuttaki faça izi, yara izi, dövme ya da buna benzer anormal izler incelenir. Eğer vücutta hiçbir iz yoksa askere normal raporu verilir ve diğer taramalara yönlendirilir. Kişinin kendi kendine yaptığı yara izleri ya da dövmeler nedeniyle askere RDM raporu verilerek farklı bir isim listesine kayıt edilirler. Bu kişiler, kendilerine ya da çevresine zarar verme ihtimali olan veya sivil hayatlarında psikolojik sorunlar geçirmiş kişilerdir.

Kısaca özetlemek gerekirse RDM kavramı, acemi birliğinde bedenlerine zarar verdiği tespit edilen askerlere verilen bir isimdir. Bu kavramının açılımı; Rehabilitasyon Danışma Merkezi’dir. Bu askerlerimiz farklı bir eğitim sürecinden geçerler. RDM askerlerin farklı bölüğe alınmalarının sebebi, diğerleriyle sorun yaşamamaları ve olay çıkarmamaları içindir.

Askerde RDM Ne Yapar?

RDM askerler diğer askerlere göre daha az iş yaparlar. Nöbet tutmazlar ve onlara silah verilmez. Psikolojik olarak sorunlu görüldükleri için psikolojilerini zorlayacak şeyler onlara yaptırılmaz. Ancak sanıldığı gibi RDM raporu alan askerler tüm günü boş olarak geçirmezler. Bu kişiler hem kendilerine hem de başkalarına zarar verme eğiliminde oldukları için askerlik hayatları süresince zorlayıcı işlerden muaf tutulurlar.

RDM Raporu Kimlere Verilir?

 • Sivil hayatında kendine ya da bir başkasına zarar vermiş olanlar
 • İntihara meyilli olan kişiler
 • Uyuşturucu madde kullananlar
 • Psikolojik ilaçlar kullanan kişiler

Yapılan psikolojik ve fiziksel muayene sonunda askerin silah arkadaşlarına, üstlerine ya da kendine zarar verme potansiyeli olduğu tespit edilirse bu kişiye bu  rapor yazılır. Her RDM raporu alan asker aynı kategoride değerlendirilmeye alınmaz. Psikolojik rahatsızlıklarının durumuna ve şiddetine göre farklı kategorilere alınırlar.

Ağır RDM Raporu

Ağır psikolojik sorunları olan askerlere ağır RDM raporu verilir. Ağır RDM raporu olan kişiler askerliklerini silahsız RDM eri olarak tamamlarlar. Bu kişilerin kendileri ve çevreleri için tehlike oluşturma riskleri yüksek düzeydedir.

 • Bu kişilere reçeteli ilaçlar verilir ve hava değişimi iznine çıkarılırlar.
 • Bu izin bittikten sonra asker tekrar muayene edilir.
 • Durumu iyileşmeyen kişiler ilaç kullanarak askerliğini sürdürebilir ya da çürüğe ayrılarak askerliği sonlandırılabilir.

PDRM Nedir?

Acemi birliği biten askerler usta birliklerine dağıtılırlar. Usta birliğine gönderilen RDM askerlerin dosyasında Rehabilitasyon Danışma Merkezi askeri olduklarına dair bilgi bulunur. Usta birliğine giden RDM askerlerin unvanlarının başına Psikoloji anlamına gelen P harfi eklenir ve PDRM olurlar. Bunun anlamı Psikolojik Rehabilitasyon Danışma Merkezi’dir.

Acemi birliğindeki RDM ile usta birliğindeki PDRM aynı şeylerdir ve aralarında bir fark bulunmamaktadır. RDM acemi birliğindeki askerlere, PDRM ise usta birliğindeki askerlere verilir.

Askerde RDM Olmak Sivil Hayatı Etkiler Mi?

RDM dosyası alan askerlerin sivil hayatları, psikolojik rahatsızlıklarının şiddetine göre etkilenmektedir. RDM nedeniyle çürüğe ayrılan kişilerin askerliğe elverişli olmadığı sonucuna varılır. Bu da kişinin kamu kuruluşlarında çalışmasını büyük oranda etkiler.

İş başvurularında kişinin adli sicil kaydına bakılarak suç geçmişi kontrol edilirken RDM dosyası sebebiyle düzenlenen çürük raporu da görülür. Çürük raporu alan kişiler tamamen işverenin inisiyatifi doğrultusunda işe girebilirler.

RDM raporu alan kişiler, zaten psikolojik olarak sorunlu oldukları için askere gelmeden önce de sosyal hayatları ve iş hayatları normal olmayan kişilerdir. Bu sebeple askerlikten önce ya da sonra herhangi bir işte istikrarlı bir şekilde çalışabilmeleri çok zordur.

RDM Raporu Dövmesi Olan Kişilere Mi Verilir?

Bu sorunun cevabı dövmeden dövmeye farklılık göstermektedir.

Profeyonel dövme stüdyolarında yapılan kaliteli dövmeler için genellikle Rehabilitasyon Danışma Merkezi raporu verilmez.

 • Fakat tükenmez kalem gibi malzemelerle kendi kendine vücuda zarar verilerek yapılan ya da çete logosu gibi suç unsuru taşıyabilecek dövmelerde askerin ismi RDM listesine yazılır.
 • Askerin dövmesi normal olduğu halde ismi Rehabilitasyon Danışma Merkezi listesine yazılırsa ikinci kontrolde adı listeden silinebilir.
 • Listeye ismin yazılıp yazılmasında dövmeden çok askerin zarar verme potansiyeline bakılır.

RDM Sorgulama Nasıl Yapılır?

RDM sorgulamaları e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için sırayla şu adımlar uygulanmalıdır;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından sırayla “Kurumlar – A Harfi – Adalet Bakanlığı” yolunu izleyin.
 • Açılan sayfadaki “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” bağlantısına tıklayın.
 • Sisteme giriş yapın ve kimlik doğrulama adımını tamamlayın.

Yaptığınız sorgulama sonucunda RDM dosyası ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak askerlikte RDM ve PDRM kavramları, kişinin çevresi ve kendisi için tehlike oluşturup oluşturmadığının belirlenmesi için kullanılmaktadırlar. RDM, Rehabilitasyon Danışma Merkezi (acemilikte); PDRM ise Psikolojik Rehabilitasyon Danışma Merkezi (usta birliğinde) anlamına gelmektedir. Bu raporları alan askerler, psikolojik rahatsızlıklarının ve zarar verme olasılıklarının şiddetine göre sınıflandırılarak askerlikte farklı bir eğitim alırlar.