Rüyada Ağlamak Ne Anlama Gelir? Rüya Tabiri-İmam Nablusi'ye Göre

İslami esaslara göre tabirler konusunda en büyük eseri veren İslam Alimlerinden İmam Nablusi'ye göre rüyada ağlamak konusunun tabiri ağlamanın şekli ve hangi sebepten dolayı ağladığımıza bağlı olarak değişir. Aşağıdaki açıklamalarımızı okurken İslam Dininin rüyalara göre amel etme konusuna yaklaşımına dair açıklamalarımızı da muhakkak okuyunuz. 

Rüyada Ağlamak Ne Anlama Gelir 

Rüyada ağlamak hem sevince hemde kedere işaret edebilir. Dolayısı ile ağlamanızın şeklini ve hangi sebepten dolayı ağladığınızı tespit etmeniz gereklidir.

 • Bununla birlikte sabah uyandığınızda gece görmüş olduğunuz rüyayı tetikleyecek bir gündelik olayın olup olmadığını da iyi düşünün.
 • Ayrıca bazı insanlar uykularında şeytanın vesvesesine de maruz kalmış olabilir. Bunun için tabir sürecine girişmeden önce İslam Dininin bu konuya yaklaşımını muhakkak bilmeniz gereklidir.  

İmam-ı Nablusi'ye Göre Rüyada Ağlamak

İmam Nablusi ağlamanın hem sevince hemde kedere işaret edeceğini ifade etmiştir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yapılacak tabir ağlamanın şekline ve hangi sebepten dolayı ağladığınıza bağlı olarak değişir. Bunun için tabir sürecine girişmeden önce aşağıda sıraladığımız ayrıntıların varlığını not edininiz:

 • Yüksek sesle mi kısık sesle mi ağladığınız?
 • Feryat ederek mi ağladınız?
 • Allah korkusundan kolayı mı ağladığınız?  Ayrıca ağlarken Kuran okuma, tövbe etme gibi durumlar oldu mu?
 • Tanış olduğunuz bir insanın ölümüne mi ağladınız?
 • Ağladıktan sonra tekrar güldünüz mü?
 • Ağlamadığınız halde gözünüzden yaşlar mı aktı?

Sessizce Ağlamanın Tabiri

 • Kederli olan yada herhangi bir konuda üzüntülü olan  kişinin üzerinden bu halin kalkacağı şeklinde yorumlanmıştır.
 • Tabi bu esnada gözünüzden yaşların aktığını da görmeniz güzel bir şekilde tabir edilmektedir.
 • Burada hangi tür iyi haberlerin alınacağını yorumlamak imkansızdır.
 • Öyle ki bazı kaynağı belli olmayan yazılarda bazı hallerin geleceği belirtilmiştir. İfade etmek isteriz ki hiçbir eser yada kaynak görülen bir rüya sonucunda net bir tabire varamaz. 

Ancak burada edinmeniz gereken temel fikir bu halin güzel bir şekilde yorumlandığıdır. 

Sessizce ağladığınızı görmeniz hayra işaret olabilir. Çünkü İslami tabirciler sessizce ağlamayı hayra yormuş, gören kişinin gam ve kederden kurtularak feraha ulaşacağını ifade etmiştir. Bununla birlikte kişinin o esnada içinde bulunduğu durum çok önemlidir. 

Kirmani'ye Göre Rüyada Ağlamanın Tabiri Nedir?

Tabir konusunda başvuracağınız en önemli ikinci isim Kirmani'nin eserleridir. Kirmani'de Nablusi Hazretlerinden farklı düşünmemektedir. Ona göre de ağlamak sevinçli haber almaya yada güzel günlerin beklediğine işarettir. Ancak feryat figan içinde ağlamak musibete işaret olabilir. 

Rüyada Ağladığını Gören Kişi Durumunu Nasıl Yorumlamalıdır?

Kıymetli Müslümanlar, rüyaların hayatımızın bir gerçeği olduğunu biliyoruz. Bu konuda bir çok Sahih Hadislerinde varlığı bir gerçek. Ancak hiçbir Hadisi Şerifte rüya tabiri yapılmamıştır. Sadece bu konuya nasıl bakacağımız konusunda işaretler vardır. 

İslam kaynaklarına göre de rüyalar 3 çeşittir. İslam'a göre 3'e ayrılan bu 3 tür rüyayı ve özelliklerini bilen herkes kendi kendine göre yorum yapabilir. Çünkü her şeye rağmen en iyi tabir kişinin kendi kalbidir. 

 • Birinci türü: Sahih rüyalar. Bu türde gerçekten sizler için güçlü bir mesaj olabilir. Ancak kişinin bu durumu net olarak yorumlayabilmesi için güzel bir İslami Ahlak ve hayatı yaşaması gerektiğini düşünüyorum. 
 • İkicisi: Şeytani rüyalar. Bu türünde ise şeytanlar insana vesvese ve huzursuzluk vermesi şeklinde cereyan eder. 
 • Üçüncüsü: Bu tür rüyalarda ise  insanlar gündelik yaşamlarından etkilenerek bazı rüyalar görebilir. 

Bu durumda sabah uyandığınızda görmüş olduğunuz herhangi bir rüyadan dolayı içiniz huzursuz mu? Bu durumda şeytan size vesvese vermiş olabilir. İslam dininin bu konudaki yaklaşımı kötü rüyaların kimseye anlatılmamasıdır.  Uyandığınızda sol tarafınıza tükürerek Euzu Besmele çekiniz. Hatta mümkünse kalkıp namaz kılarak Allah'a sığınınız. 

Rüyada Ağladığını Gören Kişinin Yapması Gerekenler:

Sabah uyandığınızda kalbinizin sesini dinleyiniz. Ağlamanın şekli ve neden ağladığınız konusu size huzursuzluk vermiş mi? Sorunuzun cevabı evet ise gördüğünüz şeyi kimseye anlatmayınız. Uykudan uyanır uyanmaz sol tarafınıza tükürerek Euzu Besmele çekiniz. Hatta Felak ve Nas Surelerini okuyarak Allah'a sığınınız. 

 • Ayrıca az sadaka belayı def eder. Kişisel bir öneri olarak az da olsa küçük bir sadaka vererek Allah'a sığınabilirsiniz. 
 • Dünyalık yaşam tarzınızı gözden geçiriniz. Kazancınız da haram var mı? Bir insana haksızlık yada zulüm yapıyor musunuz? Dinin emirlerini yerine getirmede sıkıntılarınız var mı? Çünkü Allah'ın emirlerine muhalefet eder tarzda yaşam tarzı sürenler şeytanın vesvesesine daha kolay maruz kalabilir. Bu benim kişisel bir düşüncemdir bu arada.  

Rüyada Ağladığınızı Gördüğünüzde Gusül Abdestiniz Var mıydı?

Bazı eşler birleşmenin ardından gusül abdesti almadan uyuyabilir. Bu durumda abdestsiz bir şekilde vesveselere daha açık hale gelebilirsiniz. Benim kişisel önerim asla gusül abdesti almadan uyumayınız. Çünkü sabaha sağ salim uyanmanın garantisi yok. 

Bugünler gündemimizi çok meşgul eden depremin varlığını unutmayınız. Evet bir depremde hiçbir kimsenin hayatta kalmasının garantisi yok. 

İslam Dinine Göre Rüya Türleri ve Ağlamanın Hangi Türde Yer Aldığı: 

Kıymetli Müslümanlar rüyalarınızı tabir ettirirken meseleye öncelikle İslami perspektiften bakmak zorundasınız. Dolayısı ile Dinimizin rüyalara bakış açısını doğru bilmek zorundayız. İslam Dinine göre rüyalar 3 çeşittir.

 • Sahih olarak gördüklerimiz : İslam Alimleri sahih rüya konusunda Hz. Peygamberin Rüyaların nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölüm olduğunu ifade eden Hadisi Şeriflerine dayanarak çıkarımda bulunmuştur. Açıkçası uykumuz esnasında gördüklerimizin sahih olup olmadıklarını yorumlamak tabir konusunda en önemli husustur. 
 • Şeytani olarak gördüklerimiz : En çok dikkat etmemiz gereken rüyalarımız bunlardır. İblisin insanlara vesvese ve evham vermek için müdahil olduğu rüyalardır. Aynı zamanda insanlarda korku haline ve sıkıntılı hale sebep olur. Bu haldeki rüyalara dikkat etmeniz ve asla dikkate almamanız gereklidir. 
 • Normal rüyalarımız: Günlük yaşantımıza ve yaşadığımız günlük olaylara bağlı olarak gördüğümüz rüyalardır.