İslama Göre Diyanetin Kaynaklarında Rüyada Altın Görmek Tabiri Nedir?

Rüyada görülen altın, görülüş şekline göre olumlu veya olumsuz olarak tabir edilmektedir. Genel olarak baktığımızda  altın görmenin, sevinç ve mutluluğa, dileklerin gerçekleşmesine, maddi ve manevi huzura kavuşmaya, sağlığa, hastalıktan şifaya kavuşmaya ve arzu edilen şeylerin kısa bir süre içinde gerçekleşeceğine işarettir. 

Rüyada görülen altının külçe altın mı yoksa işlenmiş (küpe, yüzük, bilezik vb.) ziynet altını mı olduğu da yapılacak olan tabiri değiştirmektedir. Bu nedenle rüyanızın tüm ayrıntıları önemlidir ve aşağıda vereceğimiz tabirler ayrıntılar düşünülerek hazırlanmıştır.

Rüyada Altın Görmek Ne Anlama Gelir?

Altın ile ilgili görülen rüyalara yorum yapan tüm âlimler genellikle olumlu olarak görüş bildirmiştir. Altının görülen şekline göre farklı anlamlara gelen bir semboldür. Daha çok kişinin iyi ve değerli yanlarına işaret eden altın aynı zamanda gücü, parayı ve nüfusu da simgeler. Bu nedenle atınla ilgili görülen rüyalar atılacağınız yeni bir işte başarılı olacağınıza ve önünüzün çok açık olduğuna işaret eder. 

Bununla birlikte el attığınız işlerde yüksek yerlere çıkacak ve tahmin ettiğinizden daha fazla başarı elde ederek çevrenizin iltifatlarına nail olacaksınız anlamlarını da gelir. Yani gelecekle ilgili attığınız adımlardan emin olarak ciddi ilişkiler içine girerek şanslı bir zaman dilimi içine gireceğiniz anlamalarını da taşımaktadır. 

  • Rüyada sağ elinizde altın gördüyseniz; kazanca, devlete ve şiddetin savılmasına işaret eder. Ancak her iki elde görülen altın sıkıntı ve kedere işaret etmektedir.
  • Rüyada tam altın görmek: Tam altın veya Cumhuriyet altını görmek üzerinizdeki büyük maddi yükümlülükleri yerine getiremeye ve altında ezilerek sıkıntılar yaşamak olarak yorumlanır. 
  • Rüyada yarım altın görmek: Hayatındaki sıkıntılardan kurtulup yeni başlangıçlara, mutluluğa ve huzura delalet eder. Sevince, zafere ve yaşanılacak olumlu gelişmeleri de simgelemektedir. 
  • Rüyada çeyrek altın görmek: Çalışıldığı takdirde büyük başarılara kavuşulacağına işaret eder. Makam, mevki, şan, şöhret ve şerefe ulaşılacağı olarak da yorumlanır.
  • Rüyada altın külçesi görmek: Pek olumlu yorumlanmaz. Kişinin maddi gücünü kaybedeceği, gelir elde etmek için uğraştığı yolların kapanacağı ve başarısız olacağı, elindekileri yitireceği, ticaret hayatında yaşanılacak başarısızlıklar olarak yorumlanır. Ayrıca rüya sahibinin çevresindeki kişilerin onun sırtından geçinmeye çalıştığını da simgelemektedir. 
  • Rüyada sahte altın görmek: Sahte olduğunu anlamanız, istediğiniz bir şeyin tam olacakken bir anda işlerin terse dönerek arzularınızı gerçekleşmeyeceği anlamına gelir. 

Rüyada Altın Bulmak Ne Demek?

Bu rüya pek iyiye yorumlanmaz. Üzerinize alacağınız ağırlıklara ve sıkıntılara işaret eder. Eğer tek bir altın gördüyseniz size emanet edilen bir şey için şahitlik yapmak zorunda kalacaksınız demektir. Altını bulduktan sonra erimesi veya kaybolması durumunda ise annenizden gelecek kısa süreli bir üzüntü yaşayabilirsiniz olarak rivayet edilir. 

Bu rüyayı olumlu olarak tabir edenlere göre ise; kendi içinizde gizli kalmış yeteneklerinizi keşfedeceğiniz anlamına gelir. Eğer  5 altın bulursanız yakın zamanda namaz kılmaya başlayacaksınız olarak da yorumlanır.

Rüyada Altın Para yada Altın Bilezik Görmek

Altın para görmek : Hakkınızdaki dedikodulara işaret eder. Eğer altın paralar elde sıkı sıkı tutuluyorsa kişi hakkında konuşulanlar canınızı çok fazla sıkacak konuma gelecektir. Çünkü yapılan dedikodular daha çok onur ve haysiyete dokunan kötü sözlerden ibaret olabilir. Bu nedenle dikkatli ve tedbirli olmanız gerekebilir. 

Altın bilezikler o kişini büyük bir mal kazanacağına delalet eder. Görülen bilezik, bekâr âşıklar için çok hayırlıdır ve sevdiği kişi ile güzel bir yuva kurup ömür boyu mutlu bir yaşam sürecekleri anlamına gelir. 

Rüyada Altın Bilezik Takmak

Rüyada bir kadının altın bilezik takması Ebu Saidül Vaaz Efendi’ye göre o kişiye bir mirasın kalacağına işarettir. Bununla birlikte şansının ve talihinin açık olduğuna ve maddi menfaatler elde edeceği şeklinde de yorumlanmıştır.

Altından yapılmış olan süs eşyaları görmek her zaman hayırlı olarak kabul edilir. Ancak kola takılan bilezik eğer büyük geldiyse o zaman üzüntü ve zorluklara işarettir. Ayrıca bekâr birinin koluna altın bilezik takması evlenmesine, erkeğin ise sıkıntı ve kedere duçar olmasına yorumlanmaktadır. 

Rüyada Altın Yüzük Görmek

Rüyada görülen yüzük alyans tarzı bir yüzükse, bekâr için evlenmeye evli kişiler içinse ise bir çocuk dünyaya getirmeye işarettir. Yüzük genel itibariyle çok hayırlı bir rüyadır ve görülen yüzüğün ihtişamı ve görünüşü tabiri belirler. Şeref, itibar, evlenme, çocuk, makam, mevki ve rütbe olarak da yorumlanır.

Rüyada Altın Saymak Nasıl Yorumlanır?

Rüyada sayılan altınlar hem olumlu hem de olumsuz olarak yorumlanmıştır. Genel manada altın saymak, hayırlı işlerin başlangıcına ve devamına, işlerinizin iyi gitmesine ve büyümesine, kazancınızın artmasına, elinizi attığınız tüm işlerde başarı elde etmenize şeklinde yorumlanır. Aynı zamanda uzun süredir ertelenen hayallerin gerçekleşeceğine, zorluk içinde olan yakınlarınıza yardım elinizi uzatacağınıza ve daha birçok büyük menfaatler elde edeceğinize delalet eder.
Bununla birlikte altın saymak, geçim sıkıntısına, elinizde olanlar yetinmenize ve ciddi olmayan bazı hastalıklara yakalanmanız olarak da yorumlanmaktadır. 

Rüyada Altın Çalmak

Rüya sahibinin hayallerine kavuşacağına, iş hayatında büyük başarılara imza atarak iyi bir kazanca sahip olacağına, yaşadığı sorunlardan ve sıkıntılardan kurtulmasına, hayırlı ve faydalı çalışmalara girişeceğine ve çok huzurlu hayata kavuşacağına işaret eder. Aynı zamanda rüyayı gören kimsenin kendisini olumsuz olarak etkileyen insanlardan uzaklaşacağına ve zihinsel olarak rahat bir dönem geçireceği şeklinde de yorumlanır. 

  • Altın bilezik çalmak; o kişinin büyük miktarlarda maddi menfaatler elde ederek eline geçen parayı hayır hasenat işlerinde kullanacağına,
  • Çeyrek altın çalmak; kendisinin olmayan bir borucu ödeyeceğine ve karşısındaki kişilerle sorunlar yaşayacağına,
  • Kuyumcudan altın çaldığını gören kimse, hem iş hem de okul hayatında büyük başarılar kazanarak aile ve sosyal hayatında çok mutlu olacağına işaret eder.

Rüyada Altın Saklamak Nedir?

İslam âlimlerine göre rüyasında altın sakladığını gören kişi, yaptığı maddi birikimlerin gelecekte artacağına, eğer sabır ile beklenirse büyük kazançlar elde edeceğine işaret etmektedir. Kişi ailesinde altın sakladığını görmüşse, hayatı boyunca yaptığı birikimler sayesinde hiç sıkıntı çekmeden bir hayat sürecek demektir. Hırsızdan saklanılan altının kaybolması durumunda ise yaşanabilecek kayıplara işaret eder.

Diğer bir yorum ise, rüyada saklanan altın, ağır sırlar bilindiğine ve bu sırları ömrü boyunca taşımak zorunda olduğunun belirtisidir. Eğer başka bir kimsenin altın sakladığını gördüyseniz, karşılaşacağınız üzücü olaylara ve duyacağınız kırıcı sözlere delalet eder.

Rüyada Birinin Altın Vermesi Ne Demek?

Ölmüş bir kişi tarafından altın verildiğini görmek, sıkıntı ve dertlerden kurtulacağınız anlamına gelir. Ancak verilen altını almadıysanız çevrenizdeki bazı kişiler tarafında canınız sıkılacaktır demektir.
Rüyada size verilen altın külçe şeklinde ve büyükse yeni bir işe el atacağınıza, eğer çalışıyorsanız iş yerinde yüksek makamlara geleceğinize işaret eder.

Rüyada Çeşitli Altın Eşyalar Görmek Nedir?

Rüyada görülen altın eşyalar tüm tabirciler tarafında çok hayırlı olarak kabul edilmiştir. Rüyada görülen altın yemek takımları, tabaklar, bardaklar vb. eşyalar yakın zamanda sıkıntılardan kurtulmanın habercisidir.
Bununla birlikte gerdanlık, kolye, taç ve diğer ziynet eşyaları da mutluluğa, huzura, saygınlığa, evliliğe, yüksek mertebelere erişmeye gibi anlamlara gelmektedir. 

Rüyada Altın Ustası Görmek Neye İşaret Eder?

Rüyada kuyumcu veya altın işleyen bir ustanın görülmesi, neşe ve mutluluğa işaret eder. Diğer yandan bir çocuğunuzun olabileceği gibi etrafınızda aleyhinize dönen hile ve yalanları da simgelemektedir. 

Altın ustası eğer altını değerli taş ve ziynetlerle süslüyorsa, düşmanlarınızla sulh edeceğiniz ve etrafınızdaki kötü niyetli kişilerden kurtulacağınıza işaret eder. Aynı zamanda yaşamınızın bolluk ve bereket içinde geçeceği anlamına da gelmektedir.