Rüyada Yılan Görmek İslam'a, İmam Nasuhi'ye Göre Doğru Tabiri

Rüyada yılan görmek İslam kaynaklarına göre ne anlama gelir. Yılan görme konusunda ayrıntılara geçmeden evvel İslam Dininin bu konuya yaklaşımını aktaracağız. Hz.Peygamberimizin (S.A.V.)  bu konu üzerine  ifade etmiş olduğu Hadisi Şeriflerine değineceğiz. 

İSLAMDA RÜYA TABİRİ NASIL YAPILIR?

Dinimize göre rüyalar üç şekilde incelenir. Bunlar:

 • 1- Sahih olanlar : Hz.Peygamberimizin (A.S.) Müslimde geçen bir Hadisi Şerifinde ""Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür." diye ifade edilmiştir. Rahmani özellik taşıyan bu rüyalarda önceden olacak bazı olaylar fıtri açıdan müsait olan bazı insanlara ayan olur. Bu tarz rüyalar içe rahatlık ve ferahlıkta verebilir.
 • 2- Şeytani olanlar : Şeytanın damarlarımızda dolaşan bir varlık olduğunu hepimiz İslamın sahih kaynaklarına dayanarak biliyoruz. İblisin en büyük düşmanı İnsandır. İnsanlara vesvese vermek, huzursuz etmek ve üzüntüye sevk etmek için uyku halinde kötü rüyalar görmesine vesile olabilir.

 

"Tirmizi'de geçen bir Hadisi Şerifte : "Kocası gurbette olan (yabancı) kadınların yanına girmeyin. Zîra şeytan, herbirinizin içinde, vücudunuzda kanın dolaştığı gibi, (kendisini hissettirmeden) dolaşır." buyurdu. (Hadisin devamı da vardır.) Gördüğünüz gibi bu varlığın içimizde dolaştığını Tirmizî, Radâ 17, 1172'geçen Hadiste Hz. Resul haber veriyor. 

 • 3- Gündelik yaşamımızdan yansıyanlar. 

RÜYADA YILAN GÖRMEK NE ANLAMA GELİR?

Yılan görme konusuna öncelikle yukarıda yaptığımız açıklamalar ekseninde bakmak zorundayız. Çünkü bu tür rüyanın sizleri huzursuz ettiği aşikar ve şeytandan gelme ihtimali yüksektir. 

 • Bu rüyanızı kimselere anlatmayınız. 
 • Sabah kalktığınızda yada ilk uyandığınızda sol tarafınıza üç kez tükürerek Allah'a sığınınız. Euzu Besmele çekiniz.  (Kaynak : Müslim'de Rüya 5'de geçen Hadisi Şerif) Hatta kalkıp namaz da kılabilirsiniz.
 • Tabirleri dahi okurken bu hususta içinizden okuyunuz. (İslam alimlerinin tavsiyesi)
 • Tabir konusunda İmam Nablusi Hazretlerinin "Ta'tirül-ena fi ta'biri'l-mekan" isimli eserine başvurabilirsiniz. Bu sahada eser vermiş olan bir kaç alim vardır sadece. 
 • Tabir konusunda gazetelerden tutunda normal sitelere kadar bir çok kişi bir şeyler yazmaktadır. Ancak ifade etmek isteriz ki bu tabirlerin hiçbirinde kaynak belirtilmemektedir. Lütfen kaynağı olmayan bilgiye itimat etmeyiniz. Hatta bütün siteler hep aynı şeyleri anlatmaktadır. Fakat buralarda yazılı bilgilerin hiçbirinde kaynak yoktur. 
 • Şimdi İmam Nablusi Hazretlerinin eserinde bu konuya nasıl yaklaşıldığını ifade edelim:

İMAM NABLUSİYE GÖRE RÜYADA YILAN GÖRMEK

 • İmam Nablusi yılan görmeyi ekseriyatla olumsuz yorumlamıştır. Bununla birlikte görme şekline yada görülen yılan türüne göre de değişik manalar ifade etmiştir.  Ayrıca kötü komşu şeklinde de yorumlanabilir.
 • Mal sahibi düşman denilmiştir eserinde. Mal kavramının yılanın zehri olarak yorumlanması vardır.

İri ve Uzun Yılan Görme

Korku olarak yorumlanmıştır. Ayrıca aile, kadın ve evlattan düşmanlık göreceğine de yorumlanacağı ifade edilmiştir. 

Yılanın Isırdığını Görme:

Düşmanı tarafından kendisine zarar ulaşacağına işaret denilmiştir. 

Yılan Avlamak

Hile yaparak düşmanından bir şey elde etmeye,

Siyah ve Beyaz Yılan

Siyah olanı en tehlikeli düşmana; beyaz ise kuvvetsiz düşmana işaret. 

Su Yılanı, Yakasında ve Kolunda Beyaz Yılan

Su yılanı mala, yakasında yada kolunda beyaz olanını görmek ise faydalı mala işaret edilmiştir. 

Yılanın Yüksek Bir Yere Çıkması yada İnmesi

Yüksek bir yere çıkması ferahlık ve sevince, inmesi ise o yerden bir kişinin öleceğine yorulur. 

Rüyada Yılan Öldürmek, Ölmüş Yılan Görmek Ne Anlama Gelir?

Olumsuzlukların üstesinden gelmeye işarettir. Ancak burada ifade edilen olumsuzluk düşmanların üstesinden gelmeye işarettir. 

Siyah Yılanı Öldürdüğünü Görmek

İbni Sirin'e göre siyah yılanı öldürdüğünü gören kişi korkularından kurtulacaktır demektir. 

HOŞUNUZA GİTMEYEN BİR RÜYA GÖRMENİZ HALİNDE NE YAPMANIZ GEREKLİDİR?

Bu konuda Peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa Efendimizin (S.A.V.) çok güzel tavsiyeleri vardır. Buhârî, Ta’bîr 3, 46; Müslim, Rü’yâ 3'de geçen bir Hadisi Şerifte bir insanın hoşlanmadığı bir rüya gördüğünde bunun şeytanın bir vesvesesi olduğunu, şeytanın şerrinden Allah'a sığınması gerektiğini ve bunu başkasına söylememesi gerektiğini, ayrıca kimseye söylemezse bu rüyanın kendisine zarar vermeyeceğini belirtmiştir. 

RÜYAYA GÖRE AMEL EDİLİR Mİ?

Kesinlikle amel etmek doğru olmaz. Çünkü rüyanızın Rahmani mi, şeytani mi olduğunu bilemezsiniz. Şeytan size sağdan dahi yaklaşıyor olabilir. Rüyaya göre amel etmek için İslam Alimleri bazı şartların varlığından bahsetmişlerdir. 

 • Gördüğünüz şeyin dinin hiçbir emrini yasaklamaması yada haram bir fiili teşvik etmemesi gerekir. Özetle dine aykırı olmayacak. Örneğin alkol tüketimini teşvik etmeyecek. 

RÜYANIZDA YILAN GÖRDÜNÜZ NE YAPACAKSINIZ?

 • Bu rüyayı kimseye anlatmayınız. Çünkü şeytani olma ihtimali yüksektir. 
 • Şeytanın amacı size huzursuzluk vermektir. 
 • Şuan bu yazıyı okurken dahi yanı başınızda sizi tuzağa düşürmek için sürekli çabalıyor. 
 • Uyanır uyanmaz sol tarafınıza üç kez tükürerek Euzu Besmele çekiniz. 
 • Yattığınız yönünüzü değiştiriniz. 

Ayrıca manevi hayatınızı da gözden geçirebilirsiniz. Örneğin haram ve helallere ne kadar dikkat ediyorsunuz. Hak konusunda ne kadar hassassınız. Ahlaki olarak insanlara zulmeden bir tarafınız var mı? Namaz ve diğer İslamın emirlerinde ne kadar hassassınız. 

Ayrıca gusul abdestiniz var mı? Çünük guslü olmayan kişiler şeytanın saldırılarına daha bir açıktır.