SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır? SGK e Borcu Yoktur Başvuru

İşverenler SGK Borç Sorgulama işlemini nasıl ve nereden yapabilir? İşverenler SGK borç sorgulama işlemini internetten yapabilir mi? İhale konusu işlerle ilgili borç sorgulama işlemi nasıl yapılır? İhaleli İşlerde İstihkak Ödemesi İçin SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır? İhale konusu olmayan işlemler için SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır? 

 

 SGK E BORCU YOKTUR YAZISINI NEREDEN ALACAĞIM? 

Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan internet üzerinde bu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ancak bu işlem için işverenin işyeri adına SGK sisteminden  "SGK e-Borcu Yoktur Uygulaması" olarak ifade edilen sistemine kaydolması gereklidir. 

SGK E BORCU YOKTUR UYGULAMASINA NASIL KAYDOLACAĞIM?

İşyeri sahiplerinin internet üzerinden (e-Devlet uygulaması dahil) üzerinden SGK borç sorgulama yapmaları için ilk aşamada yapmaları gereken şey, SGK’ya bizzat başvurarak “SGK E Borcu Yoktur Uygulaması” na kaydolmaları gereklidir. 

SGK BORCU YOKTUR AKTİVASYONU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İşverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna ya şahsen yada kanuni temsilcisinin başvurması gereklidir. Bu kayıt işlemi için işyerinizin tescil edildiği SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.  Başvuru aşamasında aşağıda yer alan formları doldurmanız gereklidir.

 • e-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi
 • e-Borcu Yoktur Başvuru Formu

 

BORÇ SORGULAMA SİSTEMİNDEN HANGİ BELGELERİ ALABİLİRİM?

İşyeriniz yada işyerleriniz için bu sistem üzerinden 4 tür sorgulama yapabilir ve belge alabilirsiniz. 

 • İhale Konusu İşlerle İlgili;

1- İhalelere Katılmak İçin Borcu Yoktur Belgesi ve  2- İhaleli İşlerde İstihkak Ödemesi İçin SGK Borcu Yoktur Belgesi

 • İhale Konusu Olmayan İşlerle İlgili;

1- Türkiye Genelindeki Sorgulama Sonucu Borcu Yoktur Belgesi ve  2- Tek İşyerinden Borcu Yoktur Belgesi

İHALE KONUSU İŞLERLE İLGİLİ E-BORCU YOKTUR BELGESİ

Bu menü altında iki tür e borcu yoktur belgesi alabilirsiniz. Bunlar,

 • a) İhalelere Katılmak İçin e-Borcu Yoktur Belgesi : 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 10. Maddesi kapsamında istenen belgeyi bu menüden almanız gereklidir. Öncelikle ihale tarihini girmeniz gereklidir. İhale tarihi itibari ile aktivasyonu yapılmış tüm işyerlerinizin borç sorgulamasını yapabilirsiniz. Ancak ihale tarihi girmeden de sorgulama yapabilirsiniz. Bu durumda işlem yaptığınız tarihten bir önceki gün esas alınarak sorgulama yapılır.
 • b) İhaleli İşlerde İstihkak Ödemesi İçin e-Borcu Yoktur Belgesi: 

İHALE KONUSU OLMAYAN İŞLERLE İLGİLİ e-BORCU YOKTUR BELGESİ

 • a) Türkiye Genelindeki Sorgulama Sonucu e- Borcu Yoktur Belgesi
 • b) Tek İşyerinden e- Borcu Yoktur Belgesi

 İNTERNETTEN SGK BORCU YOKTUR BELGESİNİ NASIL ALACAĞIM?

 

E DEVLET ŞİFRESİ İLE SGK BORCU YOKTUR SORGULAMA

E - DEVLET ÜZERİNDEN SGK BORCU YOKTUR Tıklayınız...  

E Devlet sistemi üzerinden SGK borcu yoktur yazısı almak için e Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Ayrıca iş yerinin size ait olması gereklidir. 

 

SGK SAYFASI ÜZERİNDEN SGK BORCU YOKTUR SORGULAMA

SGK E-BORCU YOKTUR SORGULAMASI Tıklayınız...

Ancak “Sosyal Sigortalar Kurumu Tarafından İşverenlere Borcu Yoktur Belgelerinin İnternet Ortamında Verilmesi konulu tebliğ” ile bu uygulama artık internet ortamında çok rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bu kapsamda SGK birimi tarafından E-BORCU YOKTUR UYGULAMASI açılmıştır

Uygulamanın işleme konulduğu tarihten itibaren artık, işverenin SGK e borcu yoktur talebi hakkında bir resmi yazışmaya gerek kalmadan internet ortamında istenilen tarih ve saatte bu belge işverene tanımlanan kullanıcı sayfası ile alınabilecektir.

 

2020 E-SGK BORCU YOKTUR UYGULAMASINDAN KİMLER YARARLANABİLİR

Bu uygulamadan yararlanmak için SGK birimine başvuru yapılarak işyeri için kullanıcı tanımlaması yapılması gereklidir. Dolayısı ile kendi işyerine kullanıcı tanımlatan bir işveren sadece kendine ait işyerinin borcu hakkında sorgulama yapabilir.

Uygulamayı resmileştiren Tebliğ’de, gerçek veya tüzel kişi işverenler olarak ifade edilmektedir. Bu noktada bu uygulama için Gerçek Kişi işverenler (İşverenin işyeri ile aynı tüzel kişiyi taşıdığı durumlar içindir. Yani normal bir çalışanı kastetmemiştir.) Tüzel Kişi işverenler ve Adi Ortaklıklar başvuru yapabilir.

SGK E BORCU YOKTUR SORGULAMASINI NASIL YAPARIM

Bu yazımızda sisteme nasıl kaydolmanız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Hemen aşağıda verdiğimiz yazımızda ise sistem üzerinden nasıl SGK borç sorgulaması yapılır bütün detayları ile anlatmaya çalıştık. Söz konusu makalemizi inceleyerek aşağıda ki işlemleri nasıl yapacağını ayrıntıları ile öğrenebilirsiniz. 

 • İhale konusu işlerle ilgili borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?
 • İhaleli İşlerde İstihkak Ödemesi İçin SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır?
 • İhale konusu olmayan işlemler için SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır? 
 • Türkiye Genelindeki Sorgulama Sonucu e- Borcu Yoktur Belgesi
 • Tek İşyerinden e- Borcu Yoktur Belgesi

BAŞKA BİR İŞVERENİN SGK BORCU YOKTUR SORGULAMASINI NASIL YAPARIM

Başka bir işyerinin SGK Borcu yoktur sorgulamasını yapmanız ve buna dair bir belge almanız asla mümkün değildir. Her işyeri  SGK’dan kullanıcı tanımlatmış ise sadece kendi işyerine ait borcu yoktur (yada vardır) belgesini alabilir.

SGK BORCU YOKTUR UYGULAMASINA NASIL BAŞVURABİLİRİM

Bu işlem için öncelikle işverenin yada kanuni temsilcisinin “e-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi” ve “e-Borcu Yoktur Başvuru Formlarını” tam olarak doldurarak SGK’da kurumlarının tescil edildiği Sigorta Müdürlüğüne başvuracaktır.

E borcu yoktur uygulamasını yürürlüğe koyan uygulamaya göre 3 farklı türde başvuru formu vardır. Bu formlar aşağıda ki gibidir.

 • Gerçek Kişi Başvuru Formu : İşverenin işyeri ile aynı tüzel kişiyi taşıdığı durumlar içindir. (Yani normal bir çalışanı kastetmemiştir.)
 • Tüzel Kişi Başvuru Formu
 • Adi Ortaklık Başvuru Formu

Bu hususta bilgi veren web sitelerinde (hatta internette bu konuda bilgi paylaşan sitelerin tamamında) çalışanlara özel başvuru formundan da bahsedilmektedir. Bu ifade kesinlikle yanlıştır. Bu sistem sadece işverenler içindir.

 

BİR KİŞİNİN YADA TÜZEL KİŞİNİN BİR KAÇ İŞYERİ OLMASI HALİNDE

Soru : Örneğin, bir gerçek bir kişi üzerine kayıtlı bir işyerinin yada tüzel kişiliğin bu işyeri dışında başka işyerlerinin olması durumunda e borcu yoktur uygulaması için ne yapması gerektir?

Bu durumda, bu işyerinin ikinci bir başvuru yapmasına gerek yoktur. SGK sistemi bu işyeri üzerine açılan e borcu yoktur uygulaması üzerinden diğer işyerleri için de sorgulama yapma imkanı verir.

 • Gerçek Kişiler İçin : “3)ADINIZA SSK’DA KAYITLI DİĞER İŞYERLERİ
 • Tüzel Kişilikler İçin: “2) AYNI TÜZEL KİŞİLİK ÜNVANI İLE SSK’DA TESCİLLİ İŞYERLERİNİZ” bölümü yer alır.

Bu kapsamda, gerçek veya tüzel kişi olan işverenler, e-borcu yoktur uygulamasından faydalanmak için başvuruda bulundukları işyeriyle birlikte, SGK’ya bildirdikleri başka bir işyeri var ise eğer, aynı uygulamadan sorgulama yapabilirler.

 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.