2019 SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır? SGK e Borcu Yoktur Başvuru

İşverenler SGK e borcu yoktur belgesini nasıl alabilir? İnternetten SGK  e borcu yoktur belgesi nasıl alınır? Bu yazımızda bütün ayrıntıları ile e devlet sisteminden sosyal güvenlik pirim borcu yoktur işleminin nasıl yapıldığı anlatılacaktır. 

Bu makalemizi bir çok işveren ve işveren temsilcisinden gelen sorular üzerine kaleme almış olup, yürürlükte olan "Sosyal Sigortalar Kurumu Tarafından İşverenlere Borcu Yoktur Belgelerinin İnternet Ortamında Verilmesi (E-Borcu Yoktur Uygulaması) Hakkında Tebliğ"i esas alınarak hazırlanmıştır. 

YAZAR: Uzm. Mahmut SUBAŞI (SGK ve İnsan Kaynakları Uzmanı)

Eski uygulamada, işverenlerin Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı Sigorta Müdürlüklerinden (İl yada İlçe) “SGK e Borcu Yoktur Belgesi” talep etmesi halinde, işverenin gireceği ihale tarihi itibariyle genel bir sorgulama yapılıp ardından istediği belge düzenlenmekteydi.

Ancak “Sosyal Sigortalar Kurumu Tarafından İşverenlere Borcu Yoktur Belgelerinin İnternet Ortamında Verilmesi konulu tebliğ” ile bu uygulama artık internet ortamında çok rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bu kapsamda SGK birimi tarafından E-BORCU YOKTUR UYGULAMASI açılmıştır.

Uygulamanın işleme konulduğu tarihten itibaren artık, işverenin SGK e borcu yoktur talebi hakkında bir resmi yazışmaya gerek kalmadan internet ortamında istenilen tarih ve saatte bu belge işverene tanımlanan kullanıcı sayfası ile alınabilecektir.

2019 E-SGK BORCU YOKTUR UYGULAMASINDAN KİMLER YARARLANABİLİR

Bu uygulamadan yararlanmak için SGK birimine başvuru yapılarak işyeri için kullanıcı tanımlaması yapılması gereklidir. Dolayısı ile kendi işyerine kullanıcı tanımlatan bir işveren sadece kendine ait işyerinin borcu hakkında sorgulama yapabilir.

Uygulamayı resmileştiren Tebliğ’de, gerçek veya tüzel kişi işverenler olarak ifade edilmektedir. Bu noktada bu uygulama için Gerçek Kişi işverenler (İşverenin işyeri ile aynı tüzel kişiyi taşıdığı durumlar içindir. Yani normal bir çalışanı kastetmemiştir.) Tüzel Kişi işverenler ve Adi Ortaklıklar başvuru yapabilir.

SGK'nın e-borcu yoktur başvurusu için öncelikle SGK'ya bizzat başvuru yapılması gereklidir.

İşverenler, Gerçek Kişi İşverenler, Tüzel Kişi İşverenler ve Adi Ortaklıklar olarak başvuru yapabilir. 

SGK E BORCU YOKTUR SORGULAMASINI NASIL YAPARIM

Bu yazımızda sisteme nasıl kaydolmanız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Hemen aşağıda verdiğimiz yazımızda ise sistem üzerinden nasıl SGK borç sorgulaması yapılır bütün detayları ile anlatmaya çalıştık. Söz konusu makalemizi inceleyerek aşağıda ki işlemleri nasıl yapacağını ayrıntıları ile öğrenebilirsiniz. 

SGK E-BORCU YOKTUR SORGULAMASI İÇİN  Tıklayınız...

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? Tıklayınız...

 • İhale konusu işlerle ilgili borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?
 • İhaleli İşlerde İstihkak Ödemesi İçin SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır?
 • İhale konusu olmayan işlemler için SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır? 
 • Türkiye Genelindeki Sorgulama Sonucu e- Borcu Yoktur Belgesi
 • Tek İşyerinden e- Borcu Yoktur Belgesi

BAŞKA BİR İŞVERENİN SGK BORCU YOKTUR SORGULAMASINI NASIL YAPARIM

Başka bir işyerinin SGK Borcu yoktur sorgulamasını yapmanız ve buna dair bir belge almanız asla mümkün değildir. Her işyeri  SGK’dan kullanıcı tanımlatmış ise sadece kendi işyerine ait borcu yoktur (yada vardır) belgesini alabilir.

E SGK Borcu Yoktur Yazısını Her İşyeri Sadece Kendi İşyeri İçin Yapabilir.  

SGK BORCU YOKTUR UYGULAMASINA NASIL BAŞVURABİLİRİM

Bu işlem için öncelikle işverenin yada kanuni temsilcisinin “e-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi” ve “e-Borcu Yoktur Başvuru Formlarını” tam olarak doldurarak SGK’da kurumlarının tescil edildiği Sigorta Müdürlüğüne başvuracaktır.

Sponsorlu bağlantılar

E borcu yoktur uygulamasını yürürlüğe koyan uygulamaya göre 3 farklı türde başvuru formu vardır. Bu formlar aşağıda ki gibidir.

 • Gerçek Kişi Başvuru Formu : İşverenin işyeri ile aynı tüzel kişiyi taşıdığı durumlar içindir. (Yani normal bir çalışanı kastetmemiştir.)
 • Tüzel Kişi Başvuru Formu
 • Adi Ortaklık Başvuru Formu

 

Bu hususta bilgi veren web sitelerinde (hatta internette bu konuda bilgi paylaşan sitelerin tamamında) çalışanlara özel başvuru formundan da bahsedilmektedir. Bu ifade kesinlikle yanlıştır. Bu sistem sadece işverenler içindir.

Sponsorlu bağlantılar

SGK BORCU YOKTUR UYGULAMASI İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM

SGK E Borcu Yoktur Uygulaması İçin İşyerinizin Tescil Edildiği SGK Müdürlüğüne Başvurmanız gereklidir. Bunun için bir üst başlıkta bahsettiğimiz formları doldurarak başvurmanız gereklidir.

Başvurunuzun ardından SGK aktivasyon işlemi yapacaktır. Ardından sistemi istediğiniz zaman kullanmaya başlayabilirsiniz.

BİR KİŞİNİN YADA TÜZEL KİŞİNİN BİR KAÇ İŞYERİ OLMASI HALİNDE

Soru : Örneğin, bir gerçek bir kişi üzerine kayıtlı bir işyerinin yada tüzel kişiliğin bu işyeri dışında başka işyerlerinin olması durumunda e borcu yoktur uygulaması için ne yapması gerektir?

Bu durumda, bu işyerinin ikinci bir başvuru yapmasına gerek yoktur. SGK sistemi bu işyeri üzerine açılan e borcu yoktur uygulaması üzerinden diğer işyerleri için de sorgulama yapma imkanı verir.

 • Gerçek Kişiler İçin : “3)ADINIZA SSK’DA KAYITLI DİĞER İŞYERLERİ
 • Tüzel Kişilikler İçin: “2) AYNI TÜZEL KİŞİLİK ÜNVANI İLE SSK’DA TESCİLLİ İŞYERLERİNİZ” bölümü yer alır.

Bu kapsamda, gerçek veya tüzel kişi olan işverenler, e-borcu yoktur uygulamasından faydalanmak için başvuruda bulundukları işyeriyle birlikte, SGK’ya bildirdikleri başka bir işyeri var ise eğer, aynı uygulamadan sorgulama yapabilirler.

Sponsorlu bağlantılar

SGK E-BORCU YOKTUR UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Yukarıda bu uygulama için nasıl başvuru yapılabileceğini anlattık. Makalemizin bu başlığında ise, e borcu yoktur uygulamasından nasıl yararlanabileceğini anlatacağız.

 • Bu işlem için hemen aşağıda verdiğimiz linkten SGK’nın sorgu sayfasını ziyaret ediniz.
 • Ardından sistemde kullanıcı adınızı, şifrenizi ve güvenlik kodunuzu giriniz. (Burada ki kullanıcı adı ve şifre işyerinize ait bilgilerdir. Zaten başvuru yaptığınız da SGK işyeri için bu tanımlamayı yapmaktadır.) Borcu yoktur uygulaması için yazının sonunda verilen bağlantı adresine tıklayınız.

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.