SGK e - Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Evraklar

SGK e-borcu yoktur aktivasyonu için gerekli evrakların neler olduğunu anlattığımız bu yazımızda sgk e borcu yoktur işlemini nasıl yapacağınızı ve bu işlemin internetten nasıl yapıldığını, ihale konusu işlemlerinde borç sorgulama işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bütün sorularınızın cevabını bu yazımızda SGK'nın açıklamalarına göre anlattık. 

Yazar: İK Uzmanı Uzm. Adem SUBAŞI

SGK e Borcu Yoktur Yazısı 

Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan internet üzerinde bu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ancak bu işlem için işverenin işyeri adına SGK sisteminden  "SGK e-Borcu Yoktur Uygulaması" olarak ifade edilen sistemine kaydolması  ve SGK e borcu yoktur aktivasyonu yapması gereklidir.  

SGK e Borcu Yoktur Uygulamasına Kaydolmanız Gereklidir

İşyeri sahiplerinin internet üzerinden (e-Devlet uygulaması dahil) üzerinden SGK borç sorgulama yapmaları için ilk aşamada yapmaları gereken şey, SGK’ya bizzat başvurarak “SGK E Borcu Yoktur Uygulaması” na kaydolmaları gereklidir. 

Özellikle vurgulayarak söylüyorum: SGK borcu yoktur yazısı için ilk aşamada sisteme kaydolmanız gereklidir ve SGK e borcu yoktur aktivasyonu yapmanız gereklidir. Bu işlemleri yaptıktan sonra 7 gün 24 saat e Devletten bu belgeyi alabilirsiniz. 

SGK e Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Evraklar 

İşverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna ya şahsen yada kanuni temsilcisinin başvurması gereklidir. Bu kayıt işlemi için işyerinizin tescil edildiği SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.  Başvuru aşamasında aşağıda yer alan formları doldurmanız gereklidir. SGK e borcu yoktur aktivasyon için gerekli evraklar tüzel kişiler için, gerçek kişiler için adi ortaklığı bulunan işletmeler için aşağıdaki gibidir: 

Tüzel Kişilerde SGK e Borcu Yoktur Aktivasyon İçin Gerekli Evraklar

Gerçek Kişilerde SGK e Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Evraklar

Adi Ortaklık Bulunan İşletmelerde SGK e Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Evraklar

Çok Önemli Uyarı

Yukarıda linklerini verdiğimiz formlar SGK'nın kendi sitesine ait linklerdir. Bu formları kesinlikle resmi siteden indirmeniz gereklidir. SGK ara ara bu formlarda güncelleme yapabilir. Bu sebepten dolayı harici sitelerde yer alan formları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 

Formlar üzerinde yer alan açıklamalara özellikle dikkat etmeniz gereklidir. 

SGK'nı Borç Sorgulama Sisteminden Hangi Belgeleri Alabilirim?

İşyeriniz yada işyerleriniz için bu sistem üzerinden 4 tür sorgulama yapabilir ve belge alabilirsiniz. 

  • İhale Konusu İşlerle İlgili;

1- İhalelere Katılmak İçin Borcu Yoktur Belgesi ve  2- İhaleli İşlerde İstihkak Ödemesi İçin SGK Borcu Yoktur Belgesi

  • İhale Konusu Olmayan İşlerle İlgili;

1- Türkiye Genelindeki Sorgulama Sonucu Borcu Yoktur Belgesi ve  2- Tek İşyerinden Borcu Yoktur Belgesi

İhale Konusu İşlerle İlgili e Borcu Yoktur Belgesi

Bu menü altında iki tür e borcu yoktur belgesi alabilirsiniz. Bunlar,

  • a) İhalelere Katılmak İçin e-Borcu Yoktur Belgesi : 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 10. Maddesi kapsamında istenen belgeyi bu menüden almanız gereklidir. Öncelikle ihale tarihini girmeniz gereklidir. İhale tarihi itibari ile aktivasyonu yapılmış tüm işyerlerinizin borç sorgulamasını yapabilirsiniz. Ancak ihale tarihi girmeden de sorgulama yapabilirsiniz. Bu durumda işlem yaptığınız tarihten bir önceki gün esas alınarak sorgulama yapılır.
  • b) İhaleli İşlerde İstihkak Ödemesi İçin e-Borcu Yoktur Belgesi: 

İhale Konusu Olmayan İşlerle İlgili e Borcu Yoktur Belgesi

  • a) Türkiye Genelindeki Sorgulama Sonucu e- Borcu Yoktur Belgesi
  • b) Tek İşyerinden e- Borcu Yoktur Belgesi

 İnternetten E Borcu Yoktur Belgesini Nasıl Alırım?

İnternetten bu işlemi e Devlet şifreniz ile e Devlet sayfası üzerinden ve  SGK'nın resmi sitesi üzerinden iş yerinize ait şifre ile alabilirsiniz. 

E Devlet Şifresi İle SGK E Borcu Yoktur Belgesi Alma

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre-e-borcu-yoktur 

E Devlet sistemi üzerinden SGK borcu yoktur yazısı almak için e Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Ayrıca iş yerinin size ait olması gereklidir. 

SGK'nın Resmi Sayfası Üzerinden e Borcu Yoktur Sorgulama İşlemi

https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap 

Yukarıda linkini verdiğimiz sayfayı ziyaret ediniz. Aşağıdaki ekran görüntüsü çıkacaktır. İşyerinize ait şifre bilgilerini girerek bu işlemi bir kaç dakika içinde yapabilirsiniz. 

E- SGK Borcu Yoktur Uygulamasından Kimler Yararlanabilir?

Bu uygulamadan yararlanmak için SGK birimine başvuru yapılarak işyeri için kullanıcı tanımlaması yapılması gereklidir. Dolayısı ile kendi işyerine kullanıcı tanımlatan bir işveren sadece kendine ait işyerinin borcu hakkında sorgulama yapabilir.

Uygulamayı resmileştiren Tebliğ’de, gerçek veya tüzel kişi işverenler olarak ifade edilmektedir. Bu noktada bu uygulama için Gerçek Kişi işverenler (İşverenin işyeri ile aynı tüzel kişiyi taşıdığı durumlar içindir. Yani normal bir çalışanı kastetmemiştir.) Tüzel Kişi işverenler ve Adi Ortaklıklar başvuru yapabilir.

Başka Bir İşverenin SGK e Borcu Yoktur Sorgulamasını Nasıl Yaparım?

Başka bir işyerinin SGK Borcu yoktur sorgulamasını yapmanız ve buna dair bir belge almanız asla mümkün değildir. Her işyeri  SGK’dan kullanıcı tanımlatmış ise sadece kendi işyerine ait borcu yoktur (yada vardır) belgesini alabilir.

Birden Fazla İşyeri Olan Kişiler Ne Yapacak

Soru : Örneğin, bir gerçek bir kişi üzerine kayıtlı bir işyerinin yada tüzel kişiliğin bu işyeri dışında başka işyerlerinin olması durumunda e borcu yoktur uygulaması için ne yapması gerektir?

Bu durumda, bu işyerinin ikinci bir başvuru yapmasına gerek yoktur. SGK sistemi bu işyeri üzerine açılan e borcu yoktur uygulaması üzerinden diğer işyerleri için de sorgulama yapma imkanı verir.

  • Gerçek Kişiler İçin : “3)ADINIZA SSK’DA KAYITLI DİĞER İŞYERLERİ
  • Tüzel Kişilikler İçin: “2) AYNI TÜZEL KİŞİLİK ÜNVANI İLE SSK’DA TESCİLLİ İŞYERLERİNİZ” bölümü yer alır.

Bu kapsamda, gerçek veya tüzel kişi olan işverenler, e-borcu yoktur uygulamasından faydalanmak için başvuruda bulundukları işyeriyle birlikte, SGK’ya bildirdikleri başka bir işyeri var ise eğer, aynı uygulamadan sorgulama yapabilirler.