Suriyeli Kızla Evlenmek İçin Nereye Başvurulur 2022

Suriyeli Kızla Evlenmek

Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkemize çok sayıda Suriyeli mülteci gelmiştir. Gelen mültecilerden bekar olan Suriyeli kızlarla evlenme talebinde olan pek çok vatandaşımız vardır.

Ülkemizde sığınmacılara, mültecilere ve vatanı olmayan kişilere karşı tüm evlilik işlemlerinde Türk kanunları uygulanır. Türk makamları tarafından bir Türk vatandaşıyla bir sığınmacı, bir mülteci ya da vatansız bir kişi arasında nikah kıyılabilir. Mevzuatlarına göre Suriyeli bir bayanla evlenmek için nereye başvurulur sorusunun cevabı yazının devamında.

Suriyeli Kızla Evlenmek İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Türk ve Suriyeli evliliği için başvurulması gereken yer evlendirme daireleridir.  Başvuru sırasında evlenme kararı alan kadın ve erkeğin bir arada olması gereklidir. Eşlerden birinin evlendirme dairesine gelmemesi halinde evlilik başvurusu reddedilir.

Suriyeli bir kızla evlenirken belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekir. Savaş nedeniyle ülkemize gelen mültecilerin bir kısmı belgelerini yanında getirmemiş olabilirler. Bu durumda uygulanacak prosedür farklı olmaktadır.

Suriye’den gelirken belgelerini de yanında getiren kişilerle evlenirken izlenen prosedür şu şekildedir;

 • Suriyeli kız öncelikle konsolosluktan bekarlık, evlenme izni ve doğum belgesi almalıdır. Bu belgeleri Türkçeye çevirtmeli ve Türk Konsolosluğu’na onaylatmalıdır.
 • Aynı ülkenin vatandaşları arasında yapılan evliliklerde nasıl sağlık kontrolü yapılıyorsa Suriyeli kızla yapılan evliliklerde de sağlık kontrolü yapılması gerekir. Eşlere yapılan sağlık kontrolü sırasında eşlerin evlenmeleri için bir engel olup olmadığına bakılır.
 • Hem Türk erkeğinden hem de Suriyeli kızdan 6 adet vesikalık fotoğraf istenir.
 • Suriyeli kız Türkçe konuşamıyorsa nikah için yeminli tercüman bulunur.

Suriye’den gelirken yanında belgelerini getiremeyen kızlara devletimiz bazı ayrıcalıklar göstermiştir. Hiçbir belgesi yanında olmayan Suriyeli bir kız Göz İdaresi’ne başvurarak gerekli belgelerin kısa süre içinde toparlanmasını isteyebilir. AFAD aracılığıyla Suriyeli kızlara kimlik ve diğer belgeleri verilir. Bu sayede Türkler ile evlenebilirler.

Başka bir durum da Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyeli kızlar ile ilgilidir. Türk vatandaşı olan Suriyeli kızlarla evlenirken saydığımız belgelere ya da şartlara gerek yoktur. İki Türk vatandaşı nasıl evleniyorsa Suriyeli bir kızla Türk erkeği de aynı şekilde evlenebilirler.

Suriyeli İle Evlenmek Devlet Yardımı

Gaziantep, Şanlı Urfa ve içlerinde daha pek çok ilimizin yer aldığı birkaç haberde Suriyeli kızlarla evlenenlere devletten yardım verileceği bilgisi yayılmış. Ancak bu bilginin hiçbir geçerliliği ve resmi dayanağı yoktur. Savaş mağduru Suriyeli kadınlarla evlenenlerin devletten 27 bin TL ile 38 bin TL arasında yardım alacağı bilgisi kesinlikle doğru değildir.

Devlet, evlilik desteği adı altında çeyiz yardımı yapmaktadır. Ancak bunun belli başlı şartları vardır. Bu şartların sağlanması halinde devletten bu yardımı almak mümkündür. Fakat sırf yardım almak için Suriyelilerle evlenme durumunda herhangi bir para alınması mümkün değildir. Özellikle sosyal medya platformlarında ve çeşitli blog sitelerinde yayınlanan yazılarda bu tip asılsız haberler sık sık karşımıza çıkmaktadır. Haberlerin doğruluğunu araştırmayan vatandaşlar ise valiliklerin önünde kuyruklar oluşturmakta ve gereksiz bir yoğunluğa neden olmaktadırlar.

Suriye’de Evlilik Yaşı

Türk Medeni Kanunu’na göre erkek ve kadınların evlenebilmeleri için 17 yaşını doldurmuş ve 18 yaşından gün almış olmaları gerekir. Ancak, olağanüstü hallerde ve geçerli bir sebep olduğu durumlarda 16 yaşını doldurmuş ve 17 yaşından gün almış olan erkek ve kadınlar da anne ve babalarının izniyle evlenebilirler.

Suriye’de ise bu yaş 17 olarak belirlenmiştir. 17 yaşına gelen erkek ve kadınların evlenmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Yasal olmayan yollarla 12 yaşındaki kızların dahi evlendirilmeye çalışıldığı haberleri medyaya düşmektedir. Yaşı büyütmek yoluyla küçük çocuklarını evlendiren ailelerin sayısı da hayli fazladır. Bu durum tamamen yasadışı olup, çocuk istismarı olarak kabul edilmektedir.

Sonuç olarak Suriyeli kızla evlenmek için bağlı bulunan evlendirme dairelerine gitmek yeterlidir. Gerekli belgelerin olması halinde evlilik işlemleri kısa bir süre içinde tamamlanabilir ve evlenilebilir.

Suriyeli Bir Kızla Evlenmek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Maalesef son bir kaç yıl içerisinde Suriyeli yada başka bir yabancı kadınlarla evlilik olaylarında dolandırıcılık hadiseleri çok fazla meydana gelmektedir.  Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir kaç husus şu: 

 • Evlilik akti yapacağınız kızın kendisi ve ailesine bilezik, altın yada başka bir şekilde para asla vermeyin. 
 • Özellikle evlilik akti gerçekleşene kadar bu tür takı olaylarında aceleci davranmayın. 
 • Evleneceğiniz kişiyi para karşılığı size teklif edenler dolandırıcı olabilir. 
 • Mümkünse görücü usulü gerçekten bildiğiniz bir ailenin aracı olmasını sağlayın. 
 • Çünkü bir çok şebeke etrafta bu şekilde evlilik vaadiyle bir çok erkeği kandırıyor. 
 • Üzerinizde çok büyük miktarda mal olabilir. Evler, arsalar vs. Evlilik öncesi muhakkak evlilik anlaşması yapın. Ve üzerinizde olan mallara ortak olmasını engelleyin. Bu anlaşmayı iki taraflı yapmanız gereklidir. 
 • Çünkü bazı durumlarda bazı kadınlar erkeğin sahip olduğu servet için evlenmektedir. Bu tür dolandırıcılık durumları da çok sık yaşanmaya başlamıştır. 
 • İlgili kişileri muhakkak araştırınız. Evleneceğiniz kişilerin ailesini, çevresini vs. araştmanız gereklidir.